Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Урок на конкурс.docx
1. Сучасний урок у контекстікомпетентнісного підходу.
Літературне читанняв 3 класі.
Тема. Дивовижні картини зими.
«Сонячний день узимку» В. Сухомлинський. Л. Костенко «Синички на
снігу»
Мета. Продовжувати знайомити учнів з творами українських
письменників. Формувати уявлення в дітей про характерні ознаки зими та
оцінні судження. Вдосконалювати вміння свідомого виразного читання,
вчити працювати в групах. Збагачувати словниковий запас, розвивати
зв’язнемовлення, критичне мислення. Виховувати в учнів любов до птахів
та краси зимового світу.
Обладнання: ілюстрації із зображенням картин природи, сніжинки,
кубик, 6 капелюхів, портрети В. Сухомлинського, Л. Костенко. Малюнок
синички, картки з цікавою інформацією про синичку, смайлики,
аудіозапис твору, філворди, цеглинки Lego, картки для роботи в парах та
групах.
Хід уроку
І. Створення позитивного емоційного фону уроку.
- Готуючись до уроку я приготувала Вам незвичні подарунки. Ви не
зможете забрати їх додому, комусь подарувати, але на душі у вас стане
тепліше. Приготуйте долоньки для подарунків. Я дарую вам щиру
посмішку, я ділюся з вами своєю любов’ю і добротою, я бажаю вам
здоров’я, миру і добра. Затисніть подаруночки у своїх кулачках. А для
того, щоб у наших гостей теж був хороший настрій привітайтесь і
поділіться своїми подарунками.
2. ІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Перевірка готовності до уроку
- Яким повинен бути наш урок?
Урок має бути : Ми будемо:
• Цікавим уважні
• Навчальним розумні
• Трохи казковим активні
• Організованим кмітливі
2. Вправи для розвитку артикуляційного апарату
Фонетична розминка. Щоб ротик був слухняним
2.1. Вправа на дихання «Здмухни сніжинки з долоні».
2.2. Доповнення та промовляння чистомовки.
Ець-ець-ець – вдарив перший … .
Ок-ок-ок – тихо падає … .
Ір-ір-ір – діти вибігли на … .
Му-му-му – зустрічаємо … .
2.3. Вправляння в інтонуванні речення з використанням смайликів.
НАСТАЛА ЗИМА
2.4. Мовно-логічна вправа «Слово в слові»
- Які слова сховалися в словах на картках? ( ніжний, блакитне, блакитне,
нічий, слід, синичка, відкрила, сонце, картина, картина)
2. 5. Рухлива вправа для очей (відео)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
3.1. Гра «Трансформер»
- Запис на дошці, пов'язаний з темою нашого уроку. Прочитайте його,
переставивши літери в словах.
« чний ня Со нь де ку узим» «Сонячний день узимку»
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодніна уроці разом з В. Сухомлинським та Л. Костенко поринемо
у дивовижний світ природи, який відкриє нам свої таємниці,
вдосконалимо вміння виразно читати, будемо вчитися виділяти в тексті
головну думку, аналізувати прочитане, співпрацювати в парах і в групах,
розвиватимемо увагу і спостережливість.
4.1. Ваші очікування від уроку (діти висловлюють очікування)
• дізнатися: що таке краса;
• з чим краса завжди єдина;
• навчитися: виразно читати;
3. • ибирати з прочитаного головне;
• робити висновки.
4.2. Проблемна ситуація
- Що на вашу думку об’єднує ці твори ( Сонячний день узимку»,
«Синички на снігу»?
4.3. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
«Знаю сам, поділюся з іншими».
- Ким був В.О. Сухомлинський?
-Що я знаю про Л. Костенко?
(Використання асоціативного куща спонукає до вільного і відкритого
мислення).
V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Сонячний день
узимку».
5.1. Робота з заголовком. Стратегія «Передбачення»
(Міркування дітей)
- Як ви розумієте назву твору?
5.2. Відгадування загадки.
Жовтогруді щебетушки
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються …(синички)
- Що вам відомо про цю пташку?
- А хочете дізнатись більше? Якщо ви старанно працюватимете -
синичка відкриє вам свої секрети.
5.3. Щоденні5. Слуханняаудіозапису казки. Первинне ознайомлення з
твором.
- Хто, крім синички, є героєм цього твору?
- Цей твір є казкою чи оповіданням? Аргументуйте свою думку.
5.4. Щоденні 5.Робота з словами. Словникова робота.
Виразне читання слів, записаних на дошці.
доторкнулася вбрання
збереглася вербо
освітило чарівному
- Назвіть до якої частини мови належать слова першої колонки.
- Назвіть слово в якому звуків менше, ніж букв.
5.5. Самостійне читання твору учнями різними способами: «сонечком»,
«дощиком», «зливою».
4. «Вправи для очей» (відео)
5.6. Робота над змістом тексту. Бесіда за питаннями з елементами
вибіркового читання.
- Прочитайте, яку дивовижну картину побачила дівчинка?
- До гілки якого дерева доторкнулася дівчинка?
- Що намалювала дівчинка повернувшись додому?
Фізкультхвилинка
VI. Усвідомлення змісту прочитаного твору.
6.1. Робота в парах. Гра «Філворд»
- Відшукайте на картках слова з прочитаного тексту.
6.2. Робота в групах . Стратегія «Порушення послідовності». Складання
плану твору з використанням цеглинок Lego.
Щоденні 5. Письмо для себе. Записати складений план.
Прилетіла пташка.
Дивовижна картина природи.
Малюнок на білому аркуші.
Відповідь синички.
6.3. Щоденні 5. Читання разом з другом. Робота в парах.
Читання в особах розмову дівчинки і синички.
VІІ. Опрацювання вірша Л. Костенко «Синички на снігу».
7.1. Щоденні 5. Читання для себе. Читання вірша дітьми.
7.2. Словникова робота.
7.3. Читання вірша мовчки.
7.4. Аналіз змісту вірша.
- Чому синички не полетіли у вирій?
- У яких рядках вірша сказано про життя синиць під час суворої зими?
- У яких рядках сказано про стійкість синичок?
- Що утримує пташок тут? Чому їх не лякає ні голод, ні холод?
7.5. Розвиток зв’язного мовлення.
- Розкажіть, як можна допомогти птахам у скрутну для них зимову пору?
(Розповідь за ілюстрацією).
7.6. Вправа «Диктор». Конкурс на кращого читця вірша.
7.7. Вправа «Кубування». Опис синички.
( Опишіть, порівняйте, встановіть асоціації, проаналізуй, знайдіть
застосування, висловіть своє ставлення).
5. VІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
8.1. Робота в групах. Інтерактивна вправа «6 капелюхів»
1 група Білий капелюх.
Надати інформацію про сонячний зимовий день (
2 група Чорний колір — критичний. Що сподобалось в тексті? Що
вразило? Визначити головну думку твору.
3 група Жовтий капелюх. Жовтий колір — оптимістичний. З якими
словами асоціюється поняття краса? Намалюйте про це.
6. 4 група Червоний капелюх. Червоний колір — колір емоцій.
Які саме емоції і почуття викликав у вас твір «Сонячний день узимку» та
вірш «Синички на снігу». Запишіть «ланцюжок» почуттів.
5 група Синій капелюх. Що з описаного в творі може бути насправді, а що
може бути казковим?
6 група Зелений капелюх. Зелений колір — креативний. Вигадати
продовження цієї казки.
7. 8.2. Вправа «Секрети синичок»
За гарну, плідну працю зграя синичок для вас відкриває свої секрети.
1 синичка. Всього існує більше 50 різних видів синиць. В Україні
зустрічається 8 видів.
2 синичка. Усиниць феноменальна пам'ять. Вони пам’ятають місця, де їм
доводилось знаходити їжу.
3 синичка. Влітку синиця за день з’їдає 300-400 гусениць, тобто з’їдає за
день їжі стільки ж, скільки важить сама.
4 синичка. Синиці годують своїх дитинчат по 30-40 разів на годину.
Батьки можуть зробити до 1000вильотів за їжею в день.
5 синичка. Синиць не дарма називають санітарами лісу. Одна пара
синиць оберігає від шкідників як мінімум 40 дерев.
6 синичка. У давнину існував указ, згідно якому покаранням за вбивство
синиці був величезний штраф.
А ми можемо віддячити цій кмітливій пташці «смаколиками» в годівничці.
Гайда до годівниць.
ІХ. Підсумок уроку, домашнє завдання
- Чого навчає нас вірш «Синички на снігу»?
8. - Яка головна думка твору «Сонячний день узимку»?
Рефлексія
Сьогодні я прочитав (ла) про…
Було цікаво дізнатися…
Було складно…
Я зрозумів(ла), що…
Тепер я зможу…
Домашнє завдання. Переказувати казку за складеним планом, вивчити
вірш напам’ять.