SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема: Совість – це у людині головне.
Матеріалдо уроку:В. Сухомлинський«Горбатенькадівчинка».
Мета. Ознайомитидітей із твором В. Сухомлинського
«Горбатенькадівчинка». Вчити давати характеристику головним дійовим
особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робитивисновки
щодо прочитаного. Розвивативиразнечитання, зв’язнемовлення, вміння
висловитисвоюдумку, цінувати думки товаришів. Виховувати добротуі
чуйність, викликати бажання наслідувати добрісправи однолітків.
Обладнання: інформація з інтернет ресурсів
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаціякласу
Всі прочуливи дзвінок
На улюблений урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть асі дівчатка
А за ними і хлоп’ятка.
Ласкавинки посилаймо.
Працювати починаймо!
ІІ. Мовна розминка
1. Дихальнівправи
- Щоб ротик і язичокбули на уроці слухняними, виконаємо зараз
такі дихальні вправи:
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки
виходить повітря.
2. Розчитування
- Прочитаймо стовпчикислів їх.
Це
Коло
Клас
Парти
Учні
Школярі
Дівчинка
Хлопчики
- Назвіть найменше слово в стовпчику?
- Назвіть найдовше слово?
3. Промовляння скоромовки
РАК ТАТУСЬ ПРИНІС З КРАМНИЦІ
РАЧЕНЯТАМ РАХІВНИЦІ.
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів
1. Бесіда
- Хто є автором оповідання «Про що думала Марічка?»
- Сьогодніми з вами продовжимознайомствоіз творами В.
Сухомлинського. Згадайтеможе ви щось знаєте про цю людину?
- Василь Сухомлинськийнародився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці
на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей.
Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїхдітей. Може тому
всі обралипрофесію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог
і письменник. Він працював у школі 35 років. В.Сухомлинський –
заслужений вчитель України.
Василь Олександрович дужелюбив дітей і написав для них багато
цікавих оповідань , казок. Його творивчать вас бути добрими,
чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою
прекрасну Батьківщину.
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
1. Повідомлення теми уроку
- Тож давайте познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського
«Горбатенькадівчинка». Через автор оповідання хоче сказати вам, що
совість – це головне у людини. А ми в свою чергу прочитавшидане
оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.
- Діточки, а що таке совість? Може хтось з вас зможе пояснити?
- Де ми можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»?
- Правильно. В українській мовіє словник, у якому можна дізнатися про
лексичні значення любого слова. Такий словник називається тлумачний.
( Вчитель показує словник)
Совість – це усвідомлення і відчуття моральної
відповідальностіза свою поведінкута вчинки.
2. Гра «Незакінченеречення»
- Прочитайте ще раз назву оповідання.
- Як ви думаєте, про що, або про кого розповідаєтьсяу оповіданні, знаючи
тільки його назву?
- Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючиречення заданими
початками:
- «Я думаю…»,
- «На мою думку ..»
- «Я думаю…»
- «На мою думку…»)
(Діти висловлюють своє припущення)
ІV. Формуванняконтрольно оцінювальнихдій
1. Читання оповідання вчителем ізпередбаченням, зупинками
Горбатенькадівчинка
Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері
хтось тихо постукав.
Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.
Чорноокийхлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив
двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять
п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.
Вона була горбата.
Ізупинка
- Кого привіву клас директор?
- Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?
- Що б ви зробили у такомувипадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він подивився у вічі
пустотливих школярів і мовчкиблагав: хай не побачить дівчинка у ваших
очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно
всміхалися.
ІІзупинка
- Чого боявся вчитель?
- Як сприйняли діти дівчинку?
- Як би ви поступили в такомувипадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель полегшено перевів дух.
- Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – вона приїхала до нас далеку,
хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що виділи за першими партами, піднесли
руки:
- Я…
Учитель тепер спокійний: клас витримав іспит.
- Який іспит витримавклас?
- Як ви вважаєте, чи правильнопоступили діти?
2. Фізкультхвилинка
3. Читання оповідання учнями «Ланцюжком»
4. Словникова робота
Чорноокий
Благав
Живенько
Насмішки
Пустотливих
Здалеку
Полегшено
Горбатенька
- Прочитайте словата поясніть.
- Як ви розумієте ці слова?
5. Вибірковечитання
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, якучитель дивився на своїх
учнів.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, якучні зустріли дівчинку.
- Яка головна думка твору?
- Чи вважаєте ви, що автор сказав правильно, що совість - це в людини
головне. Що хотів нам сказати автор?
6. Читання деформованих прислів’їв
- Пропонуювам прочитати деформованіприслів’я. Та пояснитиїх
значення.
ДляЛюність родожча аз все.
еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
- Як ви розумієте дані прислів’я .
- Дані прислів’я записані вам у пам’ятку.
V. Підсумок уроку
Гра « Мікрофон»
- Що сподобалося вам на уроці?
- Що цікавого ви дізналися на уроці?
- Кому ви запропонуєтепрочитатипам’яткуіз прислів’ями?
Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народікажуть: «Життя
прожити - не поле перейти», томуу вас буде безліч життєвих ситуацій, з
яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви
пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим.
Тоді ви дійсно виростите Людьми з великоїбукви.

More Related Content

What's hot

Презентація досвіду
Презентація досвідуПрезентація досвіду
Презентація досвіду
Olga_Pidkivka
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
serdj phil
 
інтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийомиінтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийоми
bekeshnatalia
 
компаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літератури
компаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літературикомпаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літератури
компаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літератури
Юрій Шроль
 
мотивація 1111
мотивація 1111мотивація 1111
мотивація 1111
elmir271987
 
методичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлюванняметодичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлювання
Helen Golovina
 
Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есе
olyasmetyukh
 

What's hot (20)

Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
 
Презентація досвіду
Презентація досвідуПрезентація досвіду
Презентація досвіду
 
08
0808
08
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
копия п о р т ф о л іо
копия п о р т ф о л іокопия п о р т ф о л іо
копия п о р т ф о л іо
 
інтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийомиінтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийоми
 
Ya
YaYa
Ya
 
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класи
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класиХрестоматія з літературного читання 1-2 класи
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класи
 
Аудіювання як один із видів комунікативних навичок
Аудіювання як один із видів комунікативних навичокАудіювання як один із видів комунікативних навичок
Аудіювання як один із видів комунікативних навичок
 
компаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літератури
компаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літературикомпаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літератури
компаративний аналіз літературного тексту на уроках світової літератури
 
методи навчання
методи навчанняметоди навчання
методи навчання
 
мотивація 1111
мотивація 1111мотивація 1111
мотивація 1111
 
методичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлюванняметодичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлювання
 
Портфоліо вчителя української мови і літератури Корабльової Н.М.
Портфоліо вчителя української мови і літератури Корабльової Н.М.Портфоліо вчителя української мови і літератури Корабльової Н.М.
Портфоліо вчителя української мови і літератури Корабльової Н.М.
 
Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есе
 
портфоліо собеніної н.о. сзш№9 копия
портфоліо  собеніної н.о. сзш№9   копияпортфоліо  собеніної н.о. сзш№9   копия
портфоліо собеніної н.о. сзш№9 копия
 
Patriotichne
PatriotichnePatriotichne
Patriotichne
 
3423 презентация1
3423 презентация13423 презентация1
3423 презентация1
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправи
 
эвристическая беседа козичева
эвристическая  беседа козичеваэвристическая  беседа козичева
эвристическая беседа козичева
 

Similar to Літературне читання

цікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читанняцікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читання
mksmila
 
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
Людмила Шведенко
 
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
скринька  скоромовок    урок читання  у 2 класіскринька  скоромовок    урок читання  у 2 класі
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
Оксана Кикоть
 
відкритий урок читання у 2 класі.
відкритий урок читання  у 2 класі.відкритий урок читання  у 2 класі.
відкритий урок читання у 2 класі.
Оксана Кикоть
 

Similar to Літературне читання (20)

цікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читанняцікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читання
 
цікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читанняцікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читання
 
урок читання 2 клас
урок читання 2 класурок читання 2 клас
урок читання 2 клас
 
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
 
503,23.docx
503,23.docx503,23.docx
503,23.docx
 
урок по сухомлинському
урок по сухомлинськомуурок по сухомлинському
урок по сухомлинському
 
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
скринька  скоромовок    урок читання  у 2 класіскринька  скоромовок    урок читання  у 2 класі
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
 
покинуте кошеня Сухомлинський
покинуте кошеня Сухомлинськийпокинуте кошеня Сухомлинський
покинуте кошеня Сухомлинський
 
урок
урокурок
урок
 
відкритий урок читання у 2 класі.
відкритий урок читання  у 2 класі.відкритий урок читання  у 2 класі.
відкритий урок читання у 2 класі.
 
Книга вчить , як на світі жить.
Книга вчить , як на світі жить. Книга вчить , як на світі жить.
Книга вчить , як на світі жить.
 
Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docxУтвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
 
Сухомлинський урок читання
Сухомлинський урок читанняСухомлинський урок читання
Сухомлинський урок читання
 
159
159159
159
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправи
 
Іван Франко «Лисичка і журавель
Іван Франко «Лисичка і журавельІван Франко «Лисичка і журавель
Іван Франко «Лисичка і журавель
 
Я хочу сказати своє слово, 2 кл.
Я хочу сказати своє слово, 2 кл. Я хочу сказати своє слово, 2 кл.
Я хочу сказати своє слово, 2 кл.
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
Як навчитися взаєморозумінню. Знайди привід сказати хороше слово про свого сп...
Як навчитися взаєморозумінню. Знайди привід сказати хороше слово про свого сп...Як навчитися взаєморозумінню. Знайди привід сказати хороше слово про свого сп...
Як навчитися взаєморозумінню. Знайди привід сказати хороше слово про свого сп...
 
Черній Алла Анатоліївна
Черній Алла АнатоліївнаЧерній Алла Анатоліївна
Черній Алла Анатоліївна
 

Літературне читання

  • 1. Тема: Совість – це у людині головне. Матеріалдо уроку:В. Сухомлинський«Горбатенькадівчинка». Мета. Ознайомитидітей із твором В. Сухомлинського «Горбатенькадівчинка». Вчити давати характеристику головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робитивисновки щодо прочитаного. Розвивативиразнечитання, зв’язнемовлення, вміння висловитисвоюдумку, цінувати думки товаришів. Виховувати добротуі чуйність, викликати бажання наслідувати добрісправи однолітків. Обладнання: інформація з інтернет ресурсів Тип уроку: вивчення нового матеріалу Хід уроку І. Організаціякласу Всі прочуливи дзвінок На улюблений урок. Кожен з вас приготувався, На перерві постарався. Зараз сядуть асі дівчатка А за ними і хлоп’ятка. Ласкавинки посилаймо. Працювати починаймо! ІІ. Мовна розминка 1. Дихальнівправи - Щоб ротик і язичокбули на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи: - 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо. - 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку. - 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря. 2. Розчитування
  • 2. - Прочитаймо стовпчикислів їх. Це Коло Клас Парти Учні Школярі Дівчинка Хлопчики - Назвіть найменше слово в стовпчику? - Назвіть найдовше слово? 3. Промовляння скоромовки РАК ТАТУСЬ ПРИНІС З КРАМНИЦІ РАЧЕНЯТАМ РАХІВНИЦІ. ІІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів 1. Бесіда - Хто є автором оповідання «Про що думала Марічка?» - Сьогодніми з вами продовжимознайомствоіз творами В. Сухомлинського. Згадайтеможе ви щось знаєте про цю людину? - Василь Сухомлинськийнародився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїхдітей. Може тому всі обралипрофесію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі 35 років. В.Сухомлинський – заслужений вчитель України. Василь Олександрович дужелюбив дітей і написав для них багато цікавих оповідань , казок. Його творивчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину.
  • 3. ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності 1. Повідомлення теми уроку - Тож давайте познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського «Горбатенькадівчинка». Через автор оповідання хоче сказати вам, що совість – це головне у людини. А ми в свою чергу прочитавшидане оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором. - Діточки, а що таке совість? Може хтось з вас зможе пояснити? - Де ми можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»? - Правильно. В українській мовіє словник, у якому можна дізнатися про лексичні значення любого слова. Такий словник називається тлумачний. ( Вчитель показує словник) Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальностіза свою поведінкута вчинки. 2. Гра «Незакінченеречення» - Прочитайте ще раз назву оповідання. - Як ви думаєте, про що, або про кого розповідаєтьсяу оповіданні, знаючи тільки його назву? - Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючиречення заданими початками: - «Я думаю…», - «На мою думку ..» - «Я думаю…» - «На мою думку…») (Діти висловлюють своє припущення) ІV. Формуванняконтрольно оцінювальнихдій 1. Читання оповідання вчителем ізпередбаченням, зупинками Горбатенькадівчинка
  • 4. Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав. Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель. Чорноокийхлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку. Вона була горбата. Ізупинка - Кого привіву клас директор? - Чому всі діти звернули увагу на дівчинку? - Що б ви зробили у такомувипадку? - Як ви думаєте, що трапилося дальше? Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він подивився у вічі пустотливих школярів і мовчкиблагав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки. У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно всміхалися. ІІзупинка - Чого боявся вчитель? - Як сприйняли діти дівчинку? - Як би ви поступили в такомувипадку? - Як ви думаєте, що трапилося дальше?
  • 5. Учитель полегшено перевів дух. - Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – вона приїхала до нас далеку, хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька? Усі шість хлопчиків і дівчаток, що виділи за першими партами, піднесли руки: - Я… Учитель тепер спокійний: клас витримав іспит. - Який іспит витримавклас? - Як ви вважаєте, чи правильнопоступили діти? 2. Фізкультхвилинка 3. Читання оповідання учнями «Ланцюжком» 4. Словникова робота Чорноокий Благав Живенько Насмішки Пустотливих Здалеку Полегшено Горбатенька
  • 6. - Прочитайте словата поясніть. - Як ви розумієте ці слова? 5. Вибірковечитання - Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі. - Прочитайте те місце твору, де розповідається, якучитель дивився на своїх учнів. - Прочитайте те місце твору, де розповідається, якучні зустріли дівчинку. - Яка головна думка твору? - Чи вважаєте ви, що автор сказав правильно, що совість - це в людини головне. Що хотів нам сказати автор? 6. Читання деформованих прислів’їв - Пропонуювам прочитати деформованіприслів’я. Та пояснитиїх значення. ДляЛюність родожча аз все. еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого. Людяність дорожча за все. Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого. - Як ви розумієте дані прислів’я . - Дані прислів’я записані вам у пам’ятку. V. Підсумок уроку Гра « Мікрофон» - Що сподобалося вам на уроці? - Що цікавого ви дізналися на уроці? - Кому ви запропонуєтепрочитатипам’яткуіз прислів’ями? Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народікажуть: «Життя прожити - не поле перейти», томуу вас буде безліч життєвих ситуацій, з
  • 7. яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим. Тоді ви дійсно виростите Людьми з великоїбукви.