1. 1
Конспект уроку з літературного
читання у 2 класі
О. І. Кікоть, учитель початкових
класів, спеціаліст вищої категорії,
старший вчитель ЧернігівськоїЗОШ
І – ІІІ ступенів іменіГероя
Радянського СоюзуА. М. Темника
Чернігівської районної ради
Запорізької області.
Урок проводитьсяу І семестрі, у І
чверті , листопаді місяці.
Тема:Скринькаказок народів світу .
Російська народнаказка «Міньба ».
Мета:ознайомитиучнів з російською
народною казкою« Міньба»;
удосконалювати техніку свідомого виразногочитання; вчити учнів ділити
текст на завершено логічні частини, добиратизаголовки до них, вчити
виділяти головне з прочитаного, давати характеристику головним дійовим
особам; розвивати читацькінавички, пізнавальні інтереси, уміння читати
текст в особах;виховувати любов до художнього слова.
Обладнання: виставка книжок, папки зі складовими таблицями;
комп’ютер зі проектором, підручник ( Наумен-
ко В.О. читання .- К.: Генеза, 2012 ).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогоднів нас урок незвичайний,
Він навчить багато Вас чому.
Хай буде він для Вас навчальний,
2. 2
За це подякуєм йому.
В народікажуть, що добрийгість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я,
раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось. (Вітаються, повернувшись
до присутніх).
Всі сідайте тихо, діти, домовляємосяне шуміти, руку гарно підіймати,
на уроці не дрімати, а знання мерщій хапати. То ж гаразд, часу не гаєм і урок
вже починаємо.
2. – Діти, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?
- Яким повинен бути урок? ( Повчальний, гарний, змістовний,
продуктивний, цікавий, веселим, світлим, проблемним…).
А які діти повинні бути на уроці?
У - уважними
Р - розумними
О – організованими
К – комунікабельними, а ще активними, дисциплінованими.)
А яка вчителька повинна бути на уроці ?
В – вихованою, веселою, ввічливою.
Ч – чемною, чесною.
И – свій приклад
Т – толерантною, терплячою.
Е – ерудованою, енергійною.
Л – люб’язною, лагідною.
Ь –
К – культурною,,комунікабельною,
А - активною, артистичною.
Отже, якщо ми будемо такими ми всі разом проведемо цікавий,
творчий, продуктивний урок, на якому зуміємо створити ситуацію успіху.
3. 3
Щоб наша праця була успішною слід дотримуватися таких правил,
пригадаймо їх.
- Правило піднятої руки.
- Дружня співпраця у групах.
- Уважно слухати пояснення вчителя і учнів.
- Активно та творчо працювати.
ІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.
- Діти, а хто з вас робив зарядку вранці?
- Зараз ми з вами зробимо зарядкудля нашого язичка.
1.Розчитування заскладовими таблицями.
2.Мовна розминка
Цокання язиком у ротовій порожнині.
Набравши повітря, якнайдовше тричі вимовити слово «ні» з поступовим
видихом.
«Маятник » - ротиквідкритий в усмішці, язик рухається від лівої щіки до
правої.
3. Робота над чистомовкою.
Ан –ан – ан - дме холодний вітрюган
Це –це –це – сипле сніг прямо в лице.
Ло- ло- ло - снігом землю замело .
Ля-ля-ля - стала білою земля.
Лі- лі –лі – ось замети чималі.
Уха – уха –уха - щипа мороз ніс і вуха.
Імо – імо – імо – до хати біжімо.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети
уроку.
- Як називається розділ, який ми вивчаємо? ( народні казки)
4. 4
- З якими казками ми вже ознайомилися?
- Кожен народ самобутній і неповторний. У кожного народу свої звичаї,
традиції, своя культура і, звісно свої казки. Казок у світі є безліч, як зірок
у небі. Сьогодні ми ознайомимося з російською народною казкою
«Міньба».
ІY. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.
Ми дізнаємося:
- Чому казка має таку назву.
- Про розвитокподійу казці.
Вчитимемося:
- Читати в особах.
- Ділити текст на частини.
- Добиратизаголовки.
Y. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
5.1. Перше знайомство з текстом
Слухайте, міркуйте та стежте. Здогадайтеся чому казка так називається -
«Міньба»?
Читання вчителем 1 і 2 частини.
Далі читають заздалегідь підготовлені учні – диктори.
- Чому у казці такий заголовок?
5.2. Словникова робота. Робота в парах.
У парах , знайдіть пояснення кожного слова, з’єднавши слова І та ІІ
стовпчика між собою.
Міньба торгівець
Крамар побіг
Коробейник йти
Метнувся обмін
5. 5
Чвалаєш мандрівний крамар, що розносив по селах у коробі
дрібний товар.
5.3. Аналіз змісту казки.
- Хто герої цього твору? (Дід, баба,крамар, перекупник, пастух, вівчар,
свинопас, коробейник).
- Кого врятував дід ?
-Що він отримав за це в нагороду ?- прочитайте
- Чи став він багатою людиною ?
5.4. Фізкультхвилинка. Добрий чарівник.
5.5. А зараз ми займемося монтажем сюжетів казки
(робота за малюнковими схемами).
Вам необхідно скласти порядок подій , що відбувалися у казці за
презентацією.
7. 7
YI. Узагальнення й систематизація знань учнів.
1. Робота в групах.
(З’ясувати, скільки частин в тексті і придумати назву кожній частині).
Скласти співставлення хто на що вимінював у діда.
План.
1.Щедрий дарунок крамара.
2.Золото на коня.
3. Коня на вола.
4.Вола на барана.
5. Барана на порося.
6.Порося на голку.
7. Залишився ні з чим.
2.Вибіркове читання тексту.(Прочитайте і скажіть хто і на що вимінював
у діда ).
3. Підготовча робота до читання за особами.
-Як треба читати слова діда? (стримано, впевнено)
- Як треба читати слова інших міняйл (улесливо, хитро)
- Як треба читати слова автора (розповідним тоном)
4. Читання казки за особами.
YІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. « Зробимо останній крок - підсумуємо урок».
Чого навчила вас ця казка? (Бути обережним, обачним у житті).
Демонстрація прислів’їв – запис у презентації.
-Виміняв шило на мило.
8. 8
- Проміняв бики на воли.
-Хто міняє, той нічого не має.
- Міняв тихо – вилетів лихо.
Читання прислів’їв.
- Яке з прислів’їв підходить до казки ?
Хто міняє, той нічого не має.
-Чи цікавим був урок?
- Що найбільше сподобалось на уроці?
-А що було важким?
YІІІ. Домашнє завдання.
Читати , переказувати казку сторінки 30- 33 по Перлинці. Намалювати
малюнок до улюбленого епізода.
Література
1. Літературне читання . Конспекти уроків. 2 клас: посібник для
вчителя / С. В. Крижанівська, Л. В. Подзігун. – Тернопіль:
Навчальна книга – Богдан, 2013.
2. Мій конспект. Літературне читання.2 клас : посібник для вчителя
/ Ковальчук Н. О., Настенко А.І. – К. : Видавничий дім «Освіта»,
2012.
3. Літературне читання: Укр. мова для загальноосвіт. навч. закл. З
навчанням укр. мовою : підруч. для 2 класу/ Віра Науменко. – К.:
Генеза , 2012.