1. Міністерство освіти і науки ДНР
Макіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №32
Учитель – Щур Катерина Олександрівна
Сценарій метапредметного уроку з української літератури
Клас – 7.
Тема: «Істинно великим є той, хто має велике милосердя». Фома
Кемпійський. (Проблема милосердя та жорстокості у творі Євгена Гуцала
«Сім’я дикої качки»).
Мета уроку – розкрити поняття «милосердя» на прикладах героїні твору
«Сім’я дикої качки», життя відомих людей, сформувати у дітей поняття
милосердної поведінки до людей, природи.
Формування компетенцій:
1. Пізнавальних. Уміння з’ясовувати поняття, створювати узагальнення,
робити висновки.
2. Комунікативних. Змістове читання, формування вміння працювати
спільно на єдиний результат, володіння усним та писемним мовленням.
3. Регулятивних. Уміння самостійно з’ясовувати мету свого навчання,
формулювати завдання; вміння самостійно планувати досягнення мети;
володіння самооцінюванням, формування культури роботи з
інформацією.
4. Особистісних. Виховання милосердя, доброти до оточуючих, до тварин
та всього живого; вміння співчувати, допомагати, активно включатись у
події в суспільстві; засвоєння гуманістичних цінностей, притаманних
Вітчизні; формування цілісного світогляду, відповідного сучасному
світу.
Тип уроку – комбінований.
Форми роботи учнів: індивідуальна, групова робота, бесіда, аналіз тексту,
дискусія в групі, перетворення інформації за допомогою діаграми Ісікави
(Fishbone), мультимедійна інтерактивна вправа «Класифікація», вправа
«Доповни речення»
Обладнання: комп’ютер з Інтернет-підключенням, інтерактивна дошка,
мультимедійний проектор, паперовий макет людини, символів (серце,
тварина, роздатковий матеріал.
Очікувані результати:
- особистісні:
2. • виховання милосердя, доброти до оточуючих, до всього живого;
• вміння співчувати, допомагати,
• засвоєння гуманістичних цінностей;
• формування цілісного світогляду;
- метапредметні:
• уміння з’ясовувати поняття, створювати узагальнення, робити
висновки;
• вміння змістового читання;
• вміння працювати спільно на єдиний результат;
• підвищення рівня володіння усним та писемним мовленням;
• уміння самостійно з’ясовувати мету свого навчання, завдання;
• вміння самостійно планувати досягнення мети;
• володіння самооцінюванням;
• формування культури роботи з інформацією;
- предметні:
• розуміння літератури як особливого способу пізнання життя;
• формування моделі читача, спроможного аргументувати свою
позицію та оформлювати її у вигляді усних та писемних
висловлювань.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент (2 хв.).
- Доброго дня, діти! Наш урок сьогодні я хочу почати із притчі під
назвою «Усе в твоїх руках».
«Жив мудрець, який знав усе. Одна людина захотіла довести, що мудрець
знає не все. Стиснувши у долонях метелика, він спитав: «Скажи, мудрець, який
метелик у мене в руках: мертвий чи живий?» А сам думає: «Скаже живий – я
його вб’ю, скаже мертвий – випущу». Мудрець, подумавши, відповів: «Усе в
твоїх руках».
- На минулому уроці ви познайомились із твором Євгена Гуцала
«Сім’я дикої качки». Чим пов’язані між собою притча і даний твір?
II. Актуалізація знань учнів (4 хв.).
Вправа «Класифікація» (характеристика героїв твору «Сім’я дикої
качки»). Виконує учень, коментуючи свою роботу.
(Посилання - http://LearningApps.org/display?v=peqtwd01t16)
3. III. Цілепокладання (3 хв.) та конструювання проблемної ситуації (1
хв.).
1. Слово вчителя:
- Ми з вами пригадали особливі риси характеру головних героїв твору
«Сім’я дикої качки». Тепер я хочу зосередити вашу увагу на
проблемності цього літературного твору. Назвіть основні проблеми,
підняті у творі.
(Діти записують в зошит)-
Проблематика твору
1. Проблема дружби.
2. Проблема охорони й збереження дикої природи.
3. Проблема милосердя і жорстокості.
4. Проблема совісті й сорому.
5. Проблема активного захисту добра.
2. Бесіда
- Сьогодні ми розглянемо одну з цих проблем – проблему милосердя і
жорстокості. Чи є вирішення цієї проблеми важливим для вас?
- Тоді спробуйте сформулювати мету нашого уроку.
- Чи можете ви впевнено назвати героя твору «Сім’я дикої качки», що
уособлює в собі образ милосердної людини?(Тося).
- А довести це зможете зараз?
IV. Планування вирішення проблеми (3 хв.).
- Під час добору аргументів часто виникають проблеми, тому наше
завдання з’ясувати, кого саме вважають милосердною людиною. Ми
з вами створимо модель милосердної людини і порівняємо її з
образом Тосі.
- Спершу, пригадаємо значення поняття милосердя та його супутніх
термінів.
Милосердя – це добре, співчутливе ставлення до когось, вияв
жалості, любові, тобто добре серце.
Милосердний – готовий надати безкорисливу допомогу,
поспівчувати.
Добрий – готовий надати допомогу, поспівчувати.
Співчувати – ставитися з розумінням, з жалістю чийогось горя.
- Тепер ви повинні розділитися на 3 групи для виконання практичної
роботи.
V. Практична робота (15 хв.).
На дошку прикріплений малюнок у вигляді звичайної людини.
Знадобляться заздалегідь підготовлені символічні зображення.
1. Поділ класу на групи.
4. 2. Слово вчителя:
- Перед вами малюнок - звичайна людина –, що повинен за вашою
допомогою перетворитися на модель милосердної людини.
3. Виконання практичної роботи (додатковий матеріал до уроку
№1). План її виконання учні створюють самостійно.
VI. Фізкультхвилинка (1 хв.).
(Посилання на відео -
https://www.youtube.com/watch?v=RW0gEVOgHFY&feature=youtu.be )
VII. Презентація результату роботи (10 хв.).
1. Один представник від групи представляє отриману інформацію у
вигляді діаграми Ісікави.
Він обирає символ із запропонованих і прикріплює до моделі. (Так само
всі 3 групи).
2. На екрані з’являється зображення дівчинки Тосі. Діти повинні
пригадати, чи наявні у неї ті ж особливості характеру та прояви
милосердя, які має модель милосердної людини.
3. Вправа «Доповни речення».
Юрко жорстокий, бо…
Тося милосердна, бо…
Я милосердний (-а), бо…
VIII. Самоконтроль (1 хв.).
- Ми добре впорались з роботою.
Оцініть свої досягнення на уроці, заповнивши табличку.
IX. Рефлексія (2 хв.).
- Діти, ось і завершується наше заняття, спробуємо підбити підсумки:
- Що нового, цікавого ви дізналися сьогодні?
- Що викликало у вас чималі труднощі?
- Що сподобалось – не сподобалось на уроці?
- Чи буде корисною отримана вами інформація у вашому подальшому
житті?
X. Інструктаж з домашнього завдання (1 хв.).
1. Дібрати прислів’я про милосердя.
2. Створити сенкан до поняття «милосердя».
5. XI. Підсумки уроку (2 хв.).
Слово вчителя:
- І наостанку пригадаємо і засвоїмо на все життя правила милосердної
людини:
1. Бути уважними до оточуючих людей.
2. Виявляти співчуття та сприяння до людей, тварин, рослин.
3. Відчувати стан іншої людини.
4. Цікавитися думками, проблемами оточуючих людей. У разі
необхідності надавати їх дієву допомогу.
5. Уміти пробачати образи.
- Друзі, поводьтесь з іншими так, як хочете, щоб поводилися з вами!
Будьте добрими, милосердними, уважними, терплячими,
турботливими, прощайте! Будьте ввічливими, люб’язними,
щедрими! І все це вам допоможе жити у МИРІ!
6. Додаток до уроку №1
Завдання для групи №1
1. Прочитайте текст, проаналізуйте його і виділіть основні риси
милосердної людини та прояви милосердя. Оформіть відповідь у вигляді
діаграми Ісікави (Fishbone).
Милосердя — діяльне прагнення допомогти кожному, хто має в
цьому потребу. Це є втіленням високої любові до ближніх.
У християнському віровченні обов'язком кожної людини
визначено такі милосердні вчинки: голодного нагодувати, спраглого
напоїти, голого одягнути, недужого відвідати, померлого поховати.
Вияв духовного милосердя - це добра порада.
Милосердя ґрунтується на таких якостях, як чуйність, уважність,
доброзичливість і несумісне з пихою, байдужістю, брутальністю. Цей
термін, що вживається для опису м'якості, поблажливості або співчуття,
виявленого однією особою в стосунку до іншої.
Це — одна з чеснот лицарства і християнської етики, милосердя
також відноситься до концепцій справедливості та моральності в
поведінці між людьми. Може означати як і співчутливу поведінку з боку
тих хто при владі (наприклад милосердя показане суддею щодо
засудженого) так і благодійну третю особу (наприклад місія милосердя
з лікування жертв війни).
Милосердною людиною називають людину, готову прийти на
допомогу іншим, сповнену доброти та чуйності.
8. Завдання для групи №2
1. Прочитайте текст, проаналізуйте його і виділіть основні риси
милосердної людини та прояви милосердя. Оформіть відповідь у вигляді
діаграми Ісікави (Fishbone).
Взірцем милосердя і доброзичливості вважається Мати Тереза (1910-1997),
католицька черниця, фундаторка Ордена милосердя, чернечої конгрегації, що
займається служінням бідним і хворим. У 1979 матір Тереза була визнана гідною
Нобелівської премії світу.
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджиу) народилася 27 серпня 1910 у Скоп’є
(сучасна Македонія, у ті роки - Османська імперія) в албанській родині. У віці 12
років дівчинка вирішила стати черницею, у 18 вступила в конгрегацію лоретських
сестер, ірландський католицький орден, що здійснював місіонерську діяльність в
Індії. Спочатку вона працювала в школі для дівчинок у Дарджилингі, місті до
півночі від Калькутти, протягом 20 років викладала географію в школі св. Марії
неподалік від Калькутти, кілька років була директором цієї школи.
У віці 36 років відчула заклик "залишити монастир і служити бідним,
живучи серед них". У 1948 заснувала Орден милосердя і присвятила себе служінню
знедоленим жителям калькуттських нетр. У рік, коли її конгрегація була офіційно
визнана церквою, прийняла індійське громадянство (1950). До моменту, коли
мати Тереза одержала Нобелівську премію, сестри ордена працювали вже в
багатьох країнах. У березні 1997 мати Тереза по стані здоров'я склала із себе
обов'язки ігумені ордена, і її місце зайняла сестра Нирмала. Померла мати Тереза
в Калькутті 5 вересня 1997.
У 1965 році її діяльність визнав Ватикан. А в 1979 році калькуттська черниця
була удостоєна Нобелівської премії миру. Мати Тереза померла в Калькутті в 1997
році. Через два роки після її смерті з ініціативи Папи Іоанна Павла II Ватикан
почав процедуру її канонізації. У 2002 році Ватикан офіційно визнав здійснене
Матір'ю Терезою диво — той факт, що вона вилікувала від раку 30-річну жінку-
мусульманку. Римокатолицька церква склала найвищі почесті померлій матері
Терезі, оголосивши її блаженною. Усе своє життя монахиня самовіддано
присвятила служінню смертельно хворим, убогим і безпритульним. 150 тисяч
прочан заповнили у Римі площу Святого Петра та сусідні вулички, що стати
свідками церемонії долучення до лику блаженних - найвідомішої у світі сестри
милосердя. Відтепер у церковному календарі з’явився день матері Терези, котра
померла у віці 87 років. Випадок її канонізації - виняток у церковних правилах.
Для роздумів!
Значення сучасного фразеологізму «Мати Тереза» має дещо іронічний відтінок.
Бо часто «Матір’ю Терезою» називають людину, яка надмірно когось опікує, піклується
про навколишніх з незвичною для більшості безкорисливістю. Іронічність виразу є
показником зниження нашої духовності, занепаду цінності почуття любові до
ближнього.
10. Завдання для групи №3
1. Прочитайте текст, проаналізуйте його і виділіть основні риси
милосердної людини та прояви милосердя. Оформіть відповідь у вигляді
діаграми Ісікави (Fishbone).
Бути милосердним треба не тільки до людей, але й до тварин. Бо як ми
ставимося до тварин, так само ми будемо ставитися і до людей, бо це теж живі
істоти…
30.04.2015 р. був прийнятий Закон про охорону навколишнього середовища
ДНР, яким передбачений обов’язок кожного громадянина республіки берегти
природу та навколишнє середовище, бережно ставитися до природних багатств.
Об’єктами охорони є земля, ґрунт, водні об’єкти, ліси, рослини, тварини, інші
організми та атмосферне повітря.
Існує наука як біоетика, що розуміється як розділ етики, що розглядає область
ставлення людини до різних живих форм.
Етичне ставлення дитини до тварини має почати формуватися в сім'ї з перших
років життя дитини. Головним чинником є приклад батьків та інших дорослих, що
оточують дитину. Доброго поводження з домашніми тваринами має стати нормою
ставлення до тварин для дитини. вони повинні задовольняти не тільки їх потреби в
їжі, воді, моціон, а й у спілкуванні; тварини можуть страждати від самотності,
бездіяльності. З поведінки дорослих дитина повинна засвоїти, що тварини - теж
члени сім'ї, що їхні потреби важливі, що вони можуть відчувати і розуміти оточуюче
у великій мірі, як і люди. Дорослий повинен розповісти про життя тварини:
мурашки, хробака, жука, гусені, ворони, горобця; показати, як осмислена поведінка
кожного; відзначити розум ворони і горобця, плідну працю мурашки, розповісти про
майбутнє чудесне перетворення гусениці на метелика; вказати на неприпустимість
заподіяння їм болю або умертвіння їх. Дитина повинна відчути в словах дорослого
його повагу до життя цих істот, захоплення їх гармонійним злиттям з природою, їх
естетичним виглядом.
Спостереження дітей і підлітків за тваринами передбачає наявність об'єктів
спостереження. У деяких педагогів є думка про те, що дітям корисно спостерігати
тварин, що утримуються в живому куточку в школі. Негативною стороною організації
живих куточків є відсутність штатних співробітників по догляду за тваринами,
хороших приміщень, виникають проблеми догляду за ними на канікулах. Живий
куточок стає школою жорстокості, бездушного і безвідповідального ставлення до
тварин. Тому діти звикають до думки, що це етично - позбавити волі тварина,
посадити його до в'язниці, нехай впорядковану, для розваги людини.
Є ще одна неправильна думка про те, як слід виховувати у дітей добре
ставлення до тварин – купувати їх для дитини. Дитина не може нести
відповідальність за тварину. Дитя може загратися і забути про улюбленця, залишити
його голодним, ненапоєним. Сама ідея дарувати тварину, як неживий предмет,
неетична. Тварина в домі - член сім'ї, і вирішувати питання про придбання
тваринного потрібно всій родині, розподіливши обов'язки по догляду за твариною,
визначивши свої можливості - тримати тварину до його природного кінця. Просто
дитина ще не може оцінити всю важливість цього кроку.