Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"
1. 6 клас Урок-турнір
Тема: Додавання і віднімання раціональних чисел.
Мета: вдосконалювати вміння і навички учнів розв’язувати задачі і
вправи на додавання і віднімання раціональних чисел.
Тип уроку: Урок-турнір
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
Учні сідають за партами так, щоб члени однієї команди сиділи в одному
ряду. Кожний ряд – то команда учнів математичного турніру.
ІІ. Математичний турнір.
1. Математична розминка.
Естафета «Хто швидше»
-3+2 -3+0 2+(-7)
-5-(-5) 4+(-4) -8+1
4+(-3) -3-(-1,5) -3-(-3)
7-10 0-2 8-(-1,2)
8-(-1,5) 5-(-3) -7+12,5
9+(-7) -1,4-2 -3-7,5
-9-3 12-20 10-20
-4-( 2
1
− ) 5-(- 3
1
) 7-(-0,5)
-12+20 -8+1 -9+15
2. Теоретичне опитування.
Гра «Брейн-ринг».
Вчитель зачитує питання, учні відповідають.
Починає та команда, яка знає відповідь на поставлене запитання.
Запитання:
1. Яке правило використовується для обчислення цього виразу: 5-(-0,9)?
Чому дорівнює його значення?
2. За яким правилом можна обчислити значення даного виразу
найзручнішим способом: 0,25+13 3
1
+0,75+(- 3
1
)?
3. Як відняти число від числа?
4. За яким правилом ми знаходимо значення суми: 16+(-3,5)? Знайти цю
суму.
5. Які числа називаються протилежними і чому дорівнює їх сума?
6. Які числа називаються оберненими і чому дорівнює їх добуток?
7. Знайти число, протилежне кореню рівняння 3+х=2,1 і обернене до
нього.
3. Конкурс задач.
2. Кожна команда одержує задачу. Виграє та, всі учасники якої раніше
розв’яжуть поставлене завдання.
Задачі 756; 758; 768..
4. Бліцтурнір
На дошці записані завдання з помилками. Команді, яка перша відшукає
помилку, присуджується 5 балів. Команда, яка запропонувала
найраціональніший спосіб розв’язування додаткового завдання, отримує бал.
а) .2,6118,43,64,3)7,4(4,1
10
3
64,3)7,4(4,1 −=−=−+−+=−+−−−+
б) -5-(-3)+(-1,5)-10=5-+3-1,5-10=-16,5+3=-19,5.
в) .1725732573 =+++=−−−+−−−
5. Творчі завдання.
Від кожної команди виконують завдання ті учні, які мають міцні знання
з математики, та вміють логічно мислити.
а) При яких значеннях х вираз 3+х набирає найменшого значення?
б) При яких значеннях х вираз 32 +−х набирає найменшого значення?
в) При яких значеннях х вираз х−3 набирає найбільшого значення?
6. Конкурс капітанів.
Кожен з капітанів одержує завдання підвищеної складності. Розв’язати
рівняння, яке містить невідоме під знаком модуля. Команди також
виконують це завдання і можуть допомагати своїм капітанам. Вищий бал
одержує той капітан, чиї відповіді біли правильними і повними.
65,4 −=−х
5
2
16,3 −=− х
25,3 −=−−у
7. Математичний волейбол.
Кожна команда ставить по три завдання команді суперника. (вибирають
слабшого гравця).
8. Математичний турнір закінчується підбиттям підсумків і заключним
словом вчителя. Учні, які під час гри були активними і давали правильні
відповіді на запитання, отримують високий бал.