SlideShare a Scribd company logo
1 of 20
Узагальнення – це, напевно,
найлегший і найімовірніший
шлях розширення
математичних знань
В.Сойєр
Тема уроку:
Тип уроку:
Мета:

Обладнання:
Методи:

Формули скороченого множення. Ділова
гра «Компетентність» у 7 класі.
Узагальнення та систематизація знань.
узагальнити та систематизувати знання,
вміння і навички учнів; розвивати
пізнавальну активність, логічне мислення,
увагу; виховувати культуру математичного
мовлення, упевненість у своїх силах.
картки з індивідуальними завданнями,
комп’ютер,
таблиці,
мультимедійний
проектор.
групова робота, проектна діяльність учнів,
«мозковий штурм», індивідуальна робота.
ПЛАН УРОКУ

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
ІІ. Основна частина уроку (ділова гра «Компетентність»).
Повторення та узагальнення знань, умінь і навичок з теми
«Формули скороченого множення».
ІІІ. Підсумок уроку.
IV. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
Сьогодні на уроці ми підіб’ємо підсумки вивчення теми
«Формули скороченого множення», будемо продовжувати
виробляти навички застосування формул скороченого
множення при тотожних перетвореннях многочленів. Я
сподіваюсь на вашу успішну працю, що на уроці ви зможете
показати свої знання формул скороченого множення та
вміння їх використовувати при спрощенні виразів,
доведенні тотожностей, розв’язуванні рівнянь.
Урок ми проводимо у формі ділової гри
«Компетентність». Що ж це означає? Компетенція – це
готовність застосовувати знання, вміння та навички для
фахового розв’язання проблеми. Тобто готовність учня
використовувати, навчальні вміння і навички для виконання
практичних та теоретичних завдань.
Компетентний (з латинського – належний, відповідний)
– це той, хто володіє необхідною інформацією і вміє
застосовувати набуті знання і досвід.
Отже, наскільки ви компетентні у застосуванні формул
скороченого множення при тотожних перетвореннях
многочленів, покаже сьогоднішній урок.
Клас поділено на три команди – зі своїми капітанами і
групою експертів (учнів 11 класу), які допоможуть мені
фіксувати ваші успіхи, капітани команд під час гри будуть
прикрашати «дерево компетентності», а «експерти»
заповнювати жетонами скарбничку кожної команди. У кінці
уроку підіб’ємо підсумок. Перед початком гри потрібно
повторити теорію. Для цього переглянемо презентацію
2
проекту над яким працювали три групи учнів (проектується
на екран):
- історичні відомості про формули скороченого
множення;
- формули скороченого множення;
- застосування формул скороченого множення.
ПЕРШИЙ ТУР
Конкурс-розминка «Мозковий штурм»
1. Укажіть за допомогою сигнальних карток номер
правильної відповіді. Якщо правильної відповіді немає, то
укажіть її.
Завдання
Вибери відповідь
Відповідь
3
3
(3a − b)(3a + b) ;
1.
1. a − 8b ;
4-1
2
2
2
2. (5m −3n) ;
2. m + 4mn + 4n ;
2-5
2
3
2
3. (m + 2n) ;
3. m − 3m + 3m − 1 ;
3-2
2
2
2
2
4. (a − 2b)(a + 2ab + b ) ;
4. 9a − b ;
4-1
3
2
2
5. (m −1) ;
5. 25m − 30mn + 9n . 5-3
2. Закінчіть вирази: Відповідь:
1) (2 x − y ) 2 = 4 x 2 − 4 xy + ... ;
2) (9m − 7 n)(9m + 7n) = ... − 49n 2 ;
3) (8 + y ) 2 = ... ;
4) (3 − 5 y )(3 + 5 y ) = ... ;
5) (2m − 3n)(4m 2 + 6mn + 9n 2 ) = ... ;
8m 3 − 27n 3 .
3.Обчисліть:Відповідь:
1) 25 2 − 15 2 = ... ;
2) 5 2 + 2 ⋅ 35 ⋅ 5 + 35 2 = ... ;

y2 ;

81m 2 ;
64 +16 y + y 2 ;
9 − 25 y 2 ;

( 25 −15)(25 +15) = 400 ;
(5 + 35) 2 = 1600 .

3
4. Знайдіть суму коренів рівняння x 2 − x = 0 .
Відповідь: 1.
5. Заповніть порожні клітинки: Відповідь:
1) (+6b)(-)=25a2-;
(5a + 6b)(5a − 6b) = 25a 2 − 36b 2 ;
2) (3с-)2=-+25; (3c − 5) 2 = 9c 2 − 30c + 25 .
ДРУГИЙ ТУР
Гра «Дивись, не помились» (Дев’ять учнів працюють за
комп’ютерами по 3 від команди – виконують тестові
завдання, 1 група; інші отримують диференційовані
завдання, працюють в парах).
Тестові завдання
1. Знайдіть спільний множник членів многочлена 12am – 8bm:
a) 6a;
б) 4m;
в) 4b;
г)
4a.
2. Який з наведених виразів є різницею кубів двох виразів:
а) (x-y)3;
б) 4(x-y);
в) x-y;
г)
x3-y3.
3. Який з наведених виразів є кубом різниці двох виразів:
a) a3-b3;
б) (a-b)3;
в) a-b;
г)
3(a-b).
4. Піднесіть
до
a) m2+9n2; б) m2-3nm+9n2;
5. Подайте
a) (a-3)3;

степеня
в) m -6nm+9n2;
2

вираз
а3+3а2+3а+1
б) (a-2)3;
в) (a-1)3;

4

у

(m-3n)2:
г) m -3nm+3n2.

вигляді
г)

2

степеня:
(a+1)3.
6. Подайте у вигляді квадрата двочлена вираз 0,16х2-0,8ху+у2:
a) (0,4x+y)2; б) (0,4x-y)2; в) 0,4(x-y)2; г)
0,4(x+y)2.
7. Який числовий множник можна винести за дужки у виразі
75а2-50а+25:
a) 5;
б) 15;
в) 25;
г)
10?
8. Яке число слід поставити замість *, що рівність (10а+5) 2 =
*(2а+1)2
є
тотожністю:
a) 25;
б) 5;
в) 4;
г)
10?
9.

На який вираз треба помножити різницю 3m2-n3, щоб дістати
різницю
9m4-n6:
a) 3m2n3;
б) 3m2+n3;
в) 3m4n6;
г)
3m2-n3?

10. Розв’яжіть
a) х=5;

б) х=-5;

рівняння:
в) х=25;

х2-10х+25=0
г) х=-25.

Зразок картки із диференційованими завданнями.
Рівень А
Виконайте за зразком:
Відповідь:
1. (a + b)(a − b) = a 2 − b 2 ;
2. (m + n)(m − n) = ... ;
3. (3 − x)(3 + x) = ... ;
4. (a − 5)(a + 5) = ... ;
5. (a + b) 2 = a 2 + 2ab + b 2 ;
6. (4 + m) 2 = ... ;
7. (b + 3) 2 = ... ;

m2 − n2 ;
9 − x2 ;
a 2 − 25 ;
16 + 8m + m 2 ;
b 2 + 6b + 9 .

Рівень Б
5
Обчисліть:Відповідь:
(73 − 27)(73 + 27) = 4600 ;
1. 73 2 − 27 2 = ... ;
2
2. Спростіть ( x − 3) − x( x − 6) ;
9;
2
2
Розв’язання: x − 6 x + 9 − x + 6 x = 9 .
3. (+7)( -7)=с2-2;(с+7)(с-7)=с2-72=с2-49.
Рівень В
1. Доведіть, що вираз (7 n −1) 2 − 29 ділиться на 7.
Доведення. 49n 2 −14n + 1 − 29 = 49n 2 −14n − 28 = 7(7n 2 − 2n − 4)
ділиться на 7, отже (7 n −1) 2 − 29 ділиться на 7.
2. Спростіть вираз Відповідь:
(1 − x)(1 + x)(1 + x 4 )(1 + x 8 ) . 1 − x 16 .
«Експерти» перевіряють завдання і кладуть у скриньку
кожної команди відповідні жетони.
ТРЕТІЙ ТУР
«Знайди помилку» (1 завдання для кожної команди)
Правильна відповідь:
1. ( x − 7) 2 = x 2 −14 x + 20 ; x 2 − 14 x + 49 .
2. ( x − 7) 2 = x 2 − 49 ;
3. ( x − 7) 2 = x 2 − 7 x + 49 .

ЧЕТВЕРТИЙ ТУР
6
«Конкурс капітанів»
1. Доведіть, що при кожному натуральному n вираз
( n + 5) 2 − n 2 ділиться на 5.
Доведення: n 2 + 10n + 25 − n 2 = 10n + 25 = 5(2n + 5) ділиться
на 5, отже (n + 5) 2 − n 2 ділиться на 5.
2. Розв’яжіть рівняння: ( x + 1)( x 2 − x +1) = 5 x + x 3 .
Розв’язання: x 3 − 1 = 5 x + x 3 ;
5 x = −1 ;
x =−

Відповідь:

−

1
.
5

1
.
5

3. Спростіть вираз: (a − 2)(a 2 + 2a + 4) + 8 .
Розв’язання: a 3 − 8 + 8 = a 3 .
Відповідь: a 3 .
П’ЯТИЙ ТУР
Естафета «П’ять кроків до успіху». Хто швидше?
(Робота в групах. Ключове слово «Успіх».Дев’ять
учнів працюють за комп’ютерами – виконують тестові
завдання, друга група)
Завдання. Відповідь:
1. (8a + b)(8a − b) = ... ;
2. (3m + 4n) 2 = ... ;
3. 65 2 + 2 ⋅ 65 ⋅ 35 + 35 2 = .... ;
4. (3a + 2)(9a 2 − 6a + 4) = ... ;
5. ( x n − 2)( x n + 2) = ... ;

64a 2 − b 2 ;
9m 2 + 24mn + 16n 2 ;
(65 + 35) 2 = 10000 ;

27 a 3 + 8 ;
x 2n − 4 .

7
С

У

І

М

П

9m 2 + 24mn

64a 2 − b 2

27 a 3 + 8

16 − c 2 1000

0

+16n 2

А

Х

x 2n + 4

x 2n − 4

ШОСТИЙ ТУР
«Цікавинка навчання»
1. Відгадайте кросворд (Дев’ять учнів за комп’ютерами –
розв’язують тестові завдання, третя група, інші працюють в
групах).
2

8

1
О
3
О
5
4
6
7
По горизонталі:
1. Рівність, що має змінну. (Рівняння)
8
2. Учений, який відділив алгебру від математики й
розглянув її як самостійний предмет. (Аль-Хорезмі)
3. Один із способів розкладання многочленів на
множники. (Групування)
4. Множник, який можна винести за дужки.
(Спільний)
5. Многочлен, що має два доданки. (Двочлен)
6. Наука, що вивчає розкладання многочленів на
множники. (Алгебра)
7. Число, що задовольняє рівняння. (Корінь)
По вертикалі:
8. Сума кількох одночленів. (Многочлен)
2. Розв’язування софізмів (біля дошки по одному учню від
кожної команди).
І. «БУДЬ-ЯКЕ
ПОЛОВИНІ».

ЧИСЛО

ДОРІВНЮЄ

ЙОГО

Доведення.
Нехай a = b . Помножимо обидві частини на a :
a 2 = ab .
Віднімемо від обох частин b 2 : a 2 − b 2 = ab − b 2 .
Розкладемо на множники обидві частини:
( a + b)(a − b) = b( a − b) . Поділимо обидві частини
рівності на a − b і одержимо:
a+b =b;
a+ a = a;
2a = a ;
a=

a
,
2

тобто будь-яке число дорівнює його

половині.
9
Де помилка?
Відповідь: ділення обох частин на a − b .
ІІ. «БУДЬ-ЯКІ ДВА ЧИСЛА ДОРІВНЮЮТЬ ОДНЕ
ОДНОМУ».
Доведення.
Нехай x − y = z , тоді x = y + z .
Помножимо обидві частини рівності на x − y ,
дістанемо:
x 2 − xy = xy + xz − y 2 − yz .
Віднявши від обох частин рівності по xz ,
матимемо:
x 2 − xy − xz = xy − y 2 − yz ;
x( x − y − z ) = y ( x − y − z ) .
Поділивши обидві частини рівності на ( x − y − z ) ,
матимемо:
x = y , тобто будь які два числа дорівнюють одне
одному.
Де помилка?
Відповідь: Ділення обох частин рівності на x − y − z .
ІІІ . «ВСІ ЧИСЛА РІВНІ МІЖ СОБОЮ».
Доведення.
Нехай m ≠ n . Візьмемо тотожність:
m 2 − 2mn + n 2 = n 2 − 2mn + m 2 ;
( m − n ) 2 = ( n − m) 2 ;
m− n = n− m;
2m = 2n ;
m = n , отже всі числа рівні між собою.
Де помилка?
10
Відповідь: перехід від

( m − n ) 2 = ( n − m) 2

до m − n = n − m .

СЬОМИЙ ТУР
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.
Наш урок закінчується. Згадайте, які слова частіше
зустрічалися на уроці: «знаю», чи «вмію»?
Нехай у цьому вам допоможе «Дерево компетентності»
кожної команди, на яке капітани команд прикріпляли після
кожного туру емблеми учнів: «радість успіху», «набув
певну суму знань», «сьогодні я не задоволений собою».
(Капітани команд разом з «експертами» визначають
найактивніших учнів)
Запитаємо наших експертів: «Яка команда набрала
більше жетонів?»
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Повторити §16, 17, 19;
гр.А виконати самостійну роботу, варіант 4,сторінка
147;
гр.Б завдання 7, 10, сторінка 149.

11
ЛІТЕРАТУРА
1. Г.П.Бевз, В.Г.Бевз. Алгебра. Підручник для 7 класу
загальноосвітніх навчальних закладів. Київ. «ЗодіакЕКО», 2007.
2. Т.Л.Корнієнко, В.І.Фіготіна. Алгебра. Дворівнева
методика викладання. 7 клас / За ред. І.С.Маркової.
Х.: - Видавництво «Ранок». Веста, 2007.
3. Інтерактивні технології на уроках математики.
Упорядник І.С. Маркова – Ч.: Вид. група «Основа»,
2007.
4. Капіносов А.М. Основи технології навчання.
Проектуємо урок математики. – Х.: Вид.група
«Основа», 2006.
5. Урок математики в сучасних технологіях: теорія і
практика. Розвиток критичного мислення. Модульне
навчання. – Х.: Вид. група «Основа», 2007.
6. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Рабинович Ю.М.,
Якір М.С. Збірник завдань і задач для математичного
оцінювання з алгебри для 7 класу. – Х.: Гімназія,
2007.
7. Урок математики в сучасних технологіях: теорія і
практика. Метод проектів. Комп’ютерні технології.
Розвивальне навчання / Укладач І.С. Маркова. – Х.:
Вид. група «Основа», «Тріада+», 2007.

12
ДОДАТКИ
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ УЧНІВ
«ФОРМУЛИ СКОРОЧЕНОГО МНОЖЕННЯ»
І ГРУПА.
Найбільший внесок у розвиток алгебраїчної символіки
зробив відомий французький математик Ф.Вієт, якого
називали «батьком алгебри». Він часто використовував
буквені позначення, але вони дещо відрізнялися віл тих,
якими користуємося ми. Записи, якими користуємося ми в
алгебрі запропонував французький математик Р.Декарт.
(Портрети вчених на екрані).
Формули
скороченого
множення
стародавнім
китайським і грецьким математикам були відомі за багато
віків до початку нашої ери. Записували їх тоді не за
допомогою букв, а словами і доводили геометрично (тільки
для додатніх чисел). Користуючись малюнком, пояснювали,
що для будь-яких чисел а і b площа квадрата зі стороною
(a+b) дорівнює сумі площ квадратів зі сторонами а і b та
двох прямокутників зі сторонами а і b. Отже,
( a + b ) 2 = a 2 + 2ab + b 2 .
Аналогічно виводимо інші рівності, які ми називаємо
формулами скороченого множення.
ІІ ГРУПА.
Ми вивчили такі формули скороченого множення:
- квадрат двочлена;
( a ± b ) 2 = a 2 ± 2ab + b 2 ;
- різниця квадратів двох виразів;
(a + b)(a − b) = a 2 − b 2 ;
13
(a

3

- сума і різниця кубів двох виразів;
± b 3 ) = (a ± b)(a 2 − ab + b 2 ) ;
- куб двочлена;
(a ± b) 3 = a 3 ± 3a 2 b + 3ab 2 ± b 3 .

Вивести кожну з них можна, використавши правила
множення многочленна на многочлен та означення степеня
з натуральним показником.
Наприклад,
(a + b) 2 = (a + b)(a + b) = a 2 + ab + ab + b 2 = a 2 + 2ab + b 2 .
ІІІ ГРУПА.
Знання формул скороченого множення дає можливість
швидко знаходити добуток деяких многочленів та квадрат і
куб двочлена, тому вони застосовуються при виконанні
тотожних перетворень виразів, або при розкладанні
многочленів на множники.
Наприклад:
1) Спростити вираз:
( x + 1)( x 2 − x + 1) − x 3 = x3 + 1 − x 3 = 1

2) Розв’язати рівняння:
x 2 − 16 = 0 ;
Розв’язання.
( x − 4)( x + 4) = 0 ;
x −4 = 0;
x +4 = 0;


 x = 4;
x = − .
4


Відповідь: -4; 4.

14
«Дерево компетентності»
1 команда

15
«Дерево компетентності»
2 команда

16
«Дерево компетентності»
3 команда

17
Емблеми

Радість
успіху

Набув
певну суму
знань

Сьогодні
я не задоволений
собою

18
ДЛЯ ЗАМІТОК

19
ДЛЯ ЗАМІТОК

20

More Related Content

What's hot

8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас8056 математика 5 клас
8056 математика 5 класurvlan
 
Урок КВК "Розв"язування вправ"
Урок КВК "Розв"язування вправ"Урок КВК "Розв"язування вправ"
Урок КВК "Розв"язування вправ"sveta7940
 
Дії з раціональними числами
Дії з раціональними числамиДії з раціональними числами
Дії з раціональними числамиsveta7940
 
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурЗастосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурСветлана Олейник
 
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.sveta7940
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.sveta7940
 
Ознаки подільності чисел
Ознаки подільності чиселОзнаки подільності чисел
Ознаки подільності чиселFormula.co.ua
 
Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Andy Levkovich
 
Арифметичні дії з десятковими дробами
Арифметичні дії з десятковими дробамиАрифметичні дії з десятковими дробами
Арифметичні дії з десятковими дробамиsveta7940
 
теорема вієта
теорема вієтатеорема вієта
теорема вієтаorestznak
 
Урок-КВК: Арифметичний квадратний корінь
Урок-КВК: Арифметичний квадратний коріньУрок-КВК: Арифметичний квадратний корінь
Урок-КВК: Арифметичний квадратний коріньsveta7940
 
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуваннянезалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуванняТетяна Герман
 
алгебра підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.
алгебра   підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.алгебра   підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.
алгебра підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.Гергель Ольга
 
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратнихрозвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратнихLyubow Bondar
 
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.sveta7940
 
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.school8zv
 
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...sveta7940
 

What's hot (18)

8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас
 
Урок КВК "Розв"язування вправ"
Урок КВК "Розв"язування вправ"Урок КВК "Розв"язування вправ"
Урок КВК "Розв"язування вправ"
 
Дії з раціональними числами
Дії з раціональними числамиДії з раціональними числами
Дії з раціональними числами
 
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурЗастосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
 
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
Ознаки подільності чисел
Ознаки подільності чиселОзнаки подільності чисел
Ознаки подільності чисел
 
Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)
 
теорема вієта
теорема вієтатеорема вієта
теорема вієта
 
Арифметичні дії з десятковими дробами
Арифметичні дії з десятковими дробамиАрифметичні дії з десятковими дробами
Арифметичні дії з десятковими дробами
 
теорема вієта
теорема вієтатеорема вієта
теорема вієта
 
Урок-КВК: Арифметичний квадратний корінь
Урок-КВК: Арифметичний квадратний коріньУрок-КВК: Арифметичний квадратний корінь
Урок-КВК: Арифметичний квадратний корінь
 
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуваннянезалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
 
алгебра підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.
алгебра   підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.алгебра   підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.
алгебра підручник для 7 класу авт. мерзляк а.г. та ін.
 
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратнихрозвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
 
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
 
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.
 
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
 

Similar to 7126 брошура формули

Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015oleg379
 
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakAlgebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakkreidaros1
 
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.jasperwtf
 
3 klas-matematyka-skvortsova-2020-2
3 klas-matematyka-skvortsova-2020-23 klas-matematyka-skvortsova-2020-2
3 klas-matematyka-skvortsova-2020-2NoName520
 
3 m s_2020-2
3 m s_2020-23 m s_2020-2
3 m s_2020-24book
 
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2kreidaros1
 
12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівності12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівностіjasperwtf
 
урок аукціон
урок аукціонурок аукціон
урок аукціонbygai1953
 
12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичне12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичнеurvlan
 
1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 класhadmatem
 
3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект урокуjasperwtf
 
3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівняннjasperwtf
 

Similar to 7126 брошура формули (20)

232
232232
232
 
тема
тематема
тема
 
2740 7 a_m_2015_u
2740 7 a_m_2015_u2740 7 a_m_2015_u
2740 7 a_m_2015_u
 
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
 
иукмцум
иукмцумиукмцум
иукмцум
 
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakAlgebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
 
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
 
3 klas-matematyka-skvortsova-2020-2
3 klas-matematyka-skvortsova-2020-23 klas-matematyka-skvortsova-2020-2
3 klas-matematyka-skvortsova-2020-2
 
3 m s_2020-2
3 m s_2020-23 m s_2020-2
3 m s_2020-2
 
1
11
1
 
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-2
 
12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівності12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівності
 
урок аукціон
урок аукціонурок аукціон
урок аукціон
 
12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичне12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичне
 
1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас
 
3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку
 
множ.одн.на мног.
множ.одн.на мног.множ.одн.на мног.
множ.одн.на мног.
 
3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн
 
Завдання для контрольних робіт з алгебри
Завдання для контрольних робіт з алгебриЗавдання для контрольних робіт з алгебри
Завдання для контрольних робіт з алгебри
 
Noviy otkryty urok
Noviy otkryty urokNoviy otkryty urok
Noviy otkryty urok
 

More from urvlan

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 клurvlan
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1urvlan
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1urvlan
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007urvlan
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6urvlan
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelurvlan
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 класurvlan
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентаціяurvlan
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка урокуurvlan
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 класurvlan
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 класurvlan
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klassurvlan
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношенняurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класіurvlan
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по темеurvlan
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 темаurvlan
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1urvlan
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числаurvlan
 

More from urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
 

7126 брошура формули

  • 1. Узагальнення – це, напевно, найлегший і найімовірніший шлях розширення математичних знань В.Сойєр Тема уроку: Тип уроку: Мета: Обладнання: Методи: Формули скороченого множення. Ділова гра «Компетентність» у 7 класі. Узагальнення та систематизація знань. узагальнити та систематизувати знання, вміння і навички учнів; розвивати пізнавальну активність, логічне мислення, увагу; виховувати культуру математичного мовлення, упевненість у своїх силах. картки з індивідуальними завданнями, комп’ютер, таблиці, мультимедійний проектор. групова робота, проектна діяльність учнів, «мозковий штурм», індивідуальна робота. ПЛАН УРОКУ І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності учнів. ІІ. Основна частина уроку (ділова гра «Компетентність»). Повторення та узагальнення знань, умінь і навичок з теми «Формули скороченого множення». ІІІ. Підсумок уроку. IV. Домашнє завдання.
  • 2. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності учнів. Сьогодні на уроці ми підіб’ємо підсумки вивчення теми «Формули скороченого множення», будемо продовжувати виробляти навички застосування формул скороченого множення при тотожних перетвореннях многочленів. Я сподіваюсь на вашу успішну працю, що на уроці ви зможете показати свої знання формул скороченого множення та вміння їх використовувати при спрощенні виразів, доведенні тотожностей, розв’язуванні рівнянь. Урок ми проводимо у формі ділової гри «Компетентність». Що ж це означає? Компетенція – це готовність застосовувати знання, вміння та навички для фахового розв’язання проблеми. Тобто готовність учня використовувати, навчальні вміння і навички для виконання практичних та теоретичних завдань. Компетентний (з латинського – належний, відповідний) – це той, хто володіє необхідною інформацією і вміє застосовувати набуті знання і досвід. Отже, наскільки ви компетентні у застосуванні формул скороченого множення при тотожних перетвореннях многочленів, покаже сьогоднішній урок. Клас поділено на три команди – зі своїми капітанами і групою експертів (учнів 11 класу), які допоможуть мені фіксувати ваші успіхи, капітани команд під час гри будуть прикрашати «дерево компетентності», а «експерти» заповнювати жетонами скарбничку кожної команди. У кінці уроку підіб’ємо підсумок. Перед початком гри потрібно повторити теорію. Для цього переглянемо презентацію 2
  • 3. проекту над яким працювали три групи учнів (проектується на екран): - історичні відомості про формули скороченого множення; - формули скороченого множення; - застосування формул скороченого множення. ПЕРШИЙ ТУР Конкурс-розминка «Мозковий штурм» 1. Укажіть за допомогою сигнальних карток номер правильної відповіді. Якщо правильної відповіді немає, то укажіть її. Завдання Вибери відповідь Відповідь 3 3 (3a − b)(3a + b) ; 1. 1. a − 8b ; 4-1 2 2 2 2. (5m −3n) ; 2. m + 4mn + 4n ; 2-5 2 3 2 3. (m + 2n) ; 3. m − 3m + 3m − 1 ; 3-2 2 2 2 2 4. (a − 2b)(a + 2ab + b ) ; 4. 9a − b ; 4-1 3 2 2 5. (m −1) ; 5. 25m − 30mn + 9n . 5-3 2. Закінчіть вирази: Відповідь: 1) (2 x − y ) 2 = 4 x 2 − 4 xy + ... ; 2) (9m − 7 n)(9m + 7n) = ... − 49n 2 ; 3) (8 + y ) 2 = ... ; 4) (3 − 5 y )(3 + 5 y ) = ... ; 5) (2m − 3n)(4m 2 + 6mn + 9n 2 ) = ... ; 8m 3 − 27n 3 . 3.Обчисліть:Відповідь: 1) 25 2 − 15 2 = ... ; 2) 5 2 + 2 ⋅ 35 ⋅ 5 + 35 2 = ... ; y2 ; 81m 2 ; 64 +16 y + y 2 ; 9 − 25 y 2 ; ( 25 −15)(25 +15) = 400 ; (5 + 35) 2 = 1600 . 3
  • 4. 4. Знайдіть суму коренів рівняння x 2 − x = 0 . Відповідь: 1. 5. Заповніть порожні клітинки: Відповідь: 1) (+6b)(-)=25a2-; (5a + 6b)(5a − 6b) = 25a 2 − 36b 2 ; 2) (3с-)2=-+25; (3c − 5) 2 = 9c 2 − 30c + 25 . ДРУГИЙ ТУР Гра «Дивись, не помились» (Дев’ять учнів працюють за комп’ютерами по 3 від команди – виконують тестові завдання, 1 група; інші отримують диференційовані завдання, працюють в парах). Тестові завдання 1. Знайдіть спільний множник членів многочлена 12am – 8bm: a) 6a; б) 4m; в) 4b; г) 4a. 2. Який з наведених виразів є різницею кубів двох виразів: а) (x-y)3; б) 4(x-y); в) x-y; г) x3-y3. 3. Який з наведених виразів є кубом різниці двох виразів: a) a3-b3; б) (a-b)3; в) a-b; г) 3(a-b). 4. Піднесіть до a) m2+9n2; б) m2-3nm+9n2; 5. Подайте a) (a-3)3; степеня в) m -6nm+9n2; 2 вираз а3+3а2+3а+1 б) (a-2)3; в) (a-1)3; 4 у (m-3n)2: г) m -3nm+3n2. вигляді г) 2 степеня: (a+1)3.
  • 5. 6. Подайте у вигляді квадрата двочлена вираз 0,16х2-0,8ху+у2: a) (0,4x+y)2; б) (0,4x-y)2; в) 0,4(x-y)2; г) 0,4(x+y)2. 7. Який числовий множник можна винести за дужки у виразі 75а2-50а+25: a) 5; б) 15; в) 25; г) 10? 8. Яке число слід поставити замість *, що рівність (10а+5) 2 = *(2а+1)2 є тотожністю: a) 25; б) 5; в) 4; г) 10? 9. На який вираз треба помножити різницю 3m2-n3, щоб дістати різницю 9m4-n6: a) 3m2n3; б) 3m2+n3; в) 3m4n6; г) 3m2-n3? 10. Розв’яжіть a) х=5; б) х=-5; рівняння: в) х=25; х2-10х+25=0 г) х=-25. Зразок картки із диференційованими завданнями. Рівень А Виконайте за зразком: Відповідь: 1. (a + b)(a − b) = a 2 − b 2 ; 2. (m + n)(m − n) = ... ; 3. (3 − x)(3 + x) = ... ; 4. (a − 5)(a + 5) = ... ; 5. (a + b) 2 = a 2 + 2ab + b 2 ; 6. (4 + m) 2 = ... ; 7. (b + 3) 2 = ... ; m2 − n2 ; 9 − x2 ; a 2 − 25 ; 16 + 8m + m 2 ; b 2 + 6b + 9 . Рівень Б 5
  • 6. Обчисліть:Відповідь: (73 − 27)(73 + 27) = 4600 ; 1. 73 2 − 27 2 = ... ; 2 2. Спростіть ( x − 3) − x( x − 6) ; 9; 2 2 Розв’язання: x − 6 x + 9 − x + 6 x = 9 . 3. (+7)( -7)=с2-2;(с+7)(с-7)=с2-72=с2-49. Рівень В 1. Доведіть, що вираз (7 n −1) 2 − 29 ділиться на 7. Доведення. 49n 2 −14n + 1 − 29 = 49n 2 −14n − 28 = 7(7n 2 − 2n − 4) ділиться на 7, отже (7 n −1) 2 − 29 ділиться на 7. 2. Спростіть вираз Відповідь: (1 − x)(1 + x)(1 + x 4 )(1 + x 8 ) . 1 − x 16 . «Експерти» перевіряють завдання і кладуть у скриньку кожної команди відповідні жетони. ТРЕТІЙ ТУР «Знайди помилку» (1 завдання для кожної команди) Правильна відповідь: 1. ( x − 7) 2 = x 2 −14 x + 20 ; x 2 − 14 x + 49 . 2. ( x − 7) 2 = x 2 − 49 ; 3. ( x − 7) 2 = x 2 − 7 x + 49 . ЧЕТВЕРТИЙ ТУР 6
  • 7. «Конкурс капітанів» 1. Доведіть, що при кожному натуральному n вираз ( n + 5) 2 − n 2 ділиться на 5. Доведення: n 2 + 10n + 25 − n 2 = 10n + 25 = 5(2n + 5) ділиться на 5, отже (n + 5) 2 − n 2 ділиться на 5. 2. Розв’яжіть рівняння: ( x + 1)( x 2 − x +1) = 5 x + x 3 . Розв’язання: x 3 − 1 = 5 x + x 3 ; 5 x = −1 ; x =− Відповідь: − 1 . 5 1 . 5 3. Спростіть вираз: (a − 2)(a 2 + 2a + 4) + 8 . Розв’язання: a 3 − 8 + 8 = a 3 . Відповідь: a 3 . П’ЯТИЙ ТУР Естафета «П’ять кроків до успіху». Хто швидше? (Робота в групах. Ключове слово «Успіх».Дев’ять учнів працюють за комп’ютерами – виконують тестові завдання, друга група) Завдання. Відповідь: 1. (8a + b)(8a − b) = ... ; 2. (3m + 4n) 2 = ... ; 3. 65 2 + 2 ⋅ 65 ⋅ 35 + 35 2 = .... ; 4. (3a + 2)(9a 2 − 6a + 4) = ... ; 5. ( x n − 2)( x n + 2) = ... ; 64a 2 − b 2 ; 9m 2 + 24mn + 16n 2 ; (65 + 35) 2 = 10000 ; 27 a 3 + 8 ; x 2n − 4 . 7
  • 8. С У І М П 9m 2 + 24mn 64a 2 − b 2 27 a 3 + 8 16 − c 2 1000 0 +16n 2 А Х x 2n + 4 x 2n − 4 ШОСТИЙ ТУР «Цікавинка навчання» 1. Відгадайте кросворд (Дев’ять учнів за комп’ютерами – розв’язують тестові завдання, третя група, інші працюють в групах). 2 8 1 О 3 О 5 4 6 7 По горизонталі: 1. Рівність, що має змінну. (Рівняння) 8
  • 9. 2. Учений, який відділив алгебру від математики й розглянув її як самостійний предмет. (Аль-Хорезмі) 3. Один із способів розкладання многочленів на множники. (Групування) 4. Множник, який можна винести за дужки. (Спільний) 5. Многочлен, що має два доданки. (Двочлен) 6. Наука, що вивчає розкладання многочленів на множники. (Алгебра) 7. Число, що задовольняє рівняння. (Корінь) По вертикалі: 8. Сума кількох одночленів. (Многочлен) 2. Розв’язування софізмів (біля дошки по одному учню від кожної команди). І. «БУДЬ-ЯКЕ ПОЛОВИНІ». ЧИСЛО ДОРІВНЮЄ ЙОГО Доведення. Нехай a = b . Помножимо обидві частини на a : a 2 = ab . Віднімемо від обох частин b 2 : a 2 − b 2 = ab − b 2 . Розкладемо на множники обидві частини: ( a + b)(a − b) = b( a − b) . Поділимо обидві частини рівності на a − b і одержимо: a+b =b; a+ a = a; 2a = a ; a= a , 2 тобто будь-яке число дорівнює його половині. 9
  • 10. Де помилка? Відповідь: ділення обох частин на a − b . ІІ. «БУДЬ-ЯКІ ДВА ЧИСЛА ДОРІВНЮЮТЬ ОДНЕ ОДНОМУ». Доведення. Нехай x − y = z , тоді x = y + z . Помножимо обидві частини рівності на x − y , дістанемо: x 2 − xy = xy + xz − y 2 − yz . Віднявши від обох частин рівності по xz , матимемо: x 2 − xy − xz = xy − y 2 − yz ; x( x − y − z ) = y ( x − y − z ) . Поділивши обидві частини рівності на ( x − y − z ) , матимемо: x = y , тобто будь які два числа дорівнюють одне одному. Де помилка? Відповідь: Ділення обох частин рівності на x − y − z . ІІІ . «ВСІ ЧИСЛА РІВНІ МІЖ СОБОЮ». Доведення. Нехай m ≠ n . Візьмемо тотожність: m 2 − 2mn + n 2 = n 2 − 2mn + m 2 ; ( m − n ) 2 = ( n − m) 2 ; m− n = n− m; 2m = 2n ; m = n , отже всі числа рівні між собою. Де помилка? 10
  • 11. Відповідь: перехід від ( m − n ) 2 = ( n − m) 2 до m − n = n − m . СЬОМИЙ ТУР ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. Наш урок закінчується. Згадайте, які слова частіше зустрічалися на уроці: «знаю», чи «вмію»? Нехай у цьому вам допоможе «Дерево компетентності» кожної команди, на яке капітани команд прикріпляли після кожного туру емблеми учнів: «радість успіху», «набув певну суму знань», «сьогодні я не задоволений собою». (Капітани команд разом з «експертами» визначають найактивніших учнів) Запитаємо наших експертів: «Яка команда набрала більше жетонів?» ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Повторити §16, 17, 19; гр.А виконати самостійну роботу, варіант 4,сторінка 147; гр.Б завдання 7, 10, сторінка 149. 11
  • 12. ЛІТЕРАТУРА 1. Г.П.Бевз, В.Г.Бевз. Алгебра. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Київ. «ЗодіакЕКО», 2007. 2. Т.Л.Корнієнко, В.І.Фіготіна. Алгебра. Дворівнева методика викладання. 7 клас / За ред. І.С.Маркової. Х.: - Видавництво «Ранок». Веста, 2007. 3. Інтерактивні технології на уроках математики. Упорядник І.С. Маркова – Ч.: Вид. група «Основа», 2007. 4. Капіносов А.М. Основи технології навчання. Проектуємо урок математики. – Х.: Вид.група «Основа», 2006. 5. Урок математики в сучасних технологіях: теорія і практика. Розвиток критичного мислення. Модульне навчання. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. 6. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Рабинович Ю.М., Якір М.С. Збірник завдань і задач для математичного оцінювання з алгебри для 7 класу. – Х.: Гімназія, 2007. 7. Урок математики в сучасних технологіях: теорія і практика. Метод проектів. Комп’ютерні технології. Розвивальне навчання / Укладач І.С. Маркова. – Х.: Вид. група «Основа», «Тріада+», 2007. 12
  • 13. ДОДАТКИ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ УЧНІВ «ФОРМУЛИ СКОРОЧЕНОГО МНОЖЕННЯ» І ГРУПА. Найбільший внесок у розвиток алгебраїчної символіки зробив відомий французький математик Ф.Вієт, якого називали «батьком алгебри». Він часто використовував буквені позначення, але вони дещо відрізнялися віл тих, якими користуємося ми. Записи, якими користуємося ми в алгебрі запропонував французький математик Р.Декарт. (Портрети вчених на екрані). Формули скороченого множення стародавнім китайським і грецьким математикам були відомі за багато віків до початку нашої ери. Записували їх тоді не за допомогою букв, а словами і доводили геометрично (тільки для додатніх чисел). Користуючись малюнком, пояснювали, що для будь-яких чисел а і b площа квадрата зі стороною (a+b) дорівнює сумі площ квадратів зі сторонами а і b та двох прямокутників зі сторонами а і b. Отже, ( a + b ) 2 = a 2 + 2ab + b 2 . Аналогічно виводимо інші рівності, які ми називаємо формулами скороченого множення. ІІ ГРУПА. Ми вивчили такі формули скороченого множення: - квадрат двочлена; ( a ± b ) 2 = a 2 ± 2ab + b 2 ; - різниця квадратів двох виразів; (a + b)(a − b) = a 2 − b 2 ; 13
  • 14. (a 3 - сума і різниця кубів двох виразів; ± b 3 ) = (a ± b)(a 2 − ab + b 2 ) ; - куб двочлена; (a ± b) 3 = a 3 ± 3a 2 b + 3ab 2 ± b 3 . Вивести кожну з них можна, використавши правила множення многочленна на многочлен та означення степеня з натуральним показником. Наприклад, (a + b) 2 = (a + b)(a + b) = a 2 + ab + ab + b 2 = a 2 + 2ab + b 2 . ІІІ ГРУПА. Знання формул скороченого множення дає можливість швидко знаходити добуток деяких многочленів та квадрат і куб двочлена, тому вони застосовуються при виконанні тотожних перетворень виразів, або при розкладанні многочленів на множники. Наприклад: 1) Спростити вираз: ( x + 1)( x 2 − x + 1) − x 3 = x3 + 1 − x 3 = 1 2) Розв’язати рівняння: x 2 − 16 = 0 ; Розв’язання. ( x − 4)( x + 4) = 0 ; x −4 = 0; x +4 = 0;   x = 4; x = − . 4  Відповідь: -4; 4. 14