SlideShare a Scribd company logo
Вчитель математики: Ільюх С. М.
Гімназія, м. Ковель
Волинська обл.

Тема: Методи розв’язування систем рівнянь.
Мета:
- створити умови для узагальнення, поглиблення і закріплення основних знань,
набутих за час вивчення теми;
- удосконалення практичних умінь учнів через розв’язування нестандартних
завдань;
- розвивати пізнавальні інтереси, інтелектуальні і творчі здібності учнів;
- виховувати культуру спілкування, толерантне ставлення до оточуючих.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, екран

На дошці: Золоті правила поведінки на уроці:
Бути
Позитивними
Тут і зараз.

Точними
Точність – увічливість королів.

Толерантними
Толерантність – це повага, у першу чергу, до самого себе.

Зібраними
Найдорогоцінніше, що є в нас, - це час.
На екрані: тема та девіз уроку.
Девіз уроку: «Зробіть усе, що можете, застосувавши те, що знаєте, знаходячись
там, де ви є.»

Теодор Рузвельт.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
(оголошення теми, мети та плану проведення уроку; на дошці схема вивчення теми)

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Усне опитування
- На які основні групи поділяються системи рівнянь?
- До нелінійних відносяться системи…?
- Що означає розв’язати систему рівнянь?
- Що ви розумієте під словами: сумісна система рівнянь, несумісна система
рівнянь?
- Що називається матрицею?

На дошці записані усні вправи.
1. Розв’язати системи рівнянь:

 x 2 + y 2 = 5,
1) 
 x + y = 3.

 x 2 − y 2 = 5,
2) 
 x − y = 1.

2. Обчислити визначник:
1)

4
2

−3
5

2)

25
37

35
27

3. Розв’язати рівняння:
1)

5
x2 +
x

1
=0
−4

2)

1
cos x
2
−
1

2
=0
1
8 sin x

4. Знайти похідні функцій:
'

'

5x 

4 

ІІІ. Тестова перевірка знань учнів.
 sin x
1) 
 tgx


cos x 

ctgx 


 x 2 −2
2) 
 −1


Учні отримують тестові завдання. На виконання завдань 7хв. За даний час учні
здають тестові бланки для перевірки вчителем і в той же час займаються
самоперевіркою (правильні відповіді на екрані).

ІV. Захист проектів.
Над проблемою узагальнення і систематизації знань з даної теми працювало три
творчих групи учнів.
І група «Методи розв’язування нелінійних рівнянь»
ІІ група «Методи розв’язування лінійних рівнянь»
ІІІ група «методи розв’язування лінійних рівнянь з параметрами»
Учні представляють свої проекти. На кожну презентацію відводиться 5хв.
(презентації додаються).Після кожної з презентацій члени творчої групи пропонують
розв’язати систему рівнянь презентованими методами. Під час презентацій учні класу
мають змогу розв’язувати і завдання пропоновані для роботи в класі. Кожне із
виконаних завдань оцінюється певною кількістю балів котрі проставляються учнями
в таблицю само оцінювання навчальних досягнень.
Завдання пропоновані творчими групами учням класу:
1. Розв’язати колову систему рівнянь:

 xy + y + x = 5,

 yz + y + z = 11,
 xz + z + x = 7.

Додамо до обох частин кожного рівняння 1 і отримаємо:

 xy y x 1=+++ 6,  y(x 1 ++ () x 1)=+ 6,  (x+ 1)(y 1)=+ 6,
  
 yz y z 1=+++ 2,1  y(z 1 ++ () z 1)=+ 2,1  (z+ 1)(y 1)=+ 2,1
 xz z x 1=+++ 8,  z(x 1 ++ () x 1)=+ 8,  (x+ 1)(z 1)=+ 8
  
Перемноживши почленно обидві частини рівнянь системи отримаємо:
( x + 1) 2 ( y +1) 2 ( z +1) 2 = 24 2.
Добувши корені і використавши послідовно кожне рівняння системи отримаємо:

 z + 1 = ± 4,

 x + 1 = ± 2,
 y + 1 = ± 3.

Відповідь:(1,2,3), (-3,-4,-5)
2.Дослідити скільки розв’язків має система рівнянь залежно від параметра а. Знайти
ці розв’язки.

 ax+ 12y = 2,(× 3)  3ax+ 36y = 6, 2
 ⇔  2 − ⇔ (36− a )y 6−= a.
 3x+ ay = 1,(× a)  3ax+ ya = a,
2
 ax+ 12y = 2,(× a)  xa + 12ay = a,2 2
 ⇔  ⇔− (36− a )x = 2(6− a).
 3x+ ay = 1,(× 2)1  36x+ 12ay = 2,1
З отриманих рівнянь складаємо нову систему лінійних рівнянь:


y=


x=



6− a
,
36 − a 2
2(6 − a)
36 − a 2

 2
 x = a + 6 ,
6⇔ 
y= 1 .
 a + 6

Отже система має 1 розв’язок.

 6x + 12y = ,2
1− 3t
Якщо а=6, то
⇔ x = t , t ∈ R, y = .

6
 3x + 6y = ,1

Тобто система має безліч розв’язків виду:
 1 − 3t 
t ;
, деt ∈ R.
6 


Якщо а=-6, то

 − 6x + 12y = 2,  3x − 6y −= 1,
 ⇔
 3x− 6y = 1,  3x − 6y = 1.

Отже система є несумісною.
Відповідь:

1 
 2
;

, якщоa ≠ ±6
a +6 a +6 
 1 − 3t 
t ;
, якщоa = 6, деt ∈ R
6 


Не має розв’язків, якщо а=-6.
3.Дослідити скільки розв’язків має система рівнянь залежно від параметра а:

 (a − 1) 2 x + (a 2 − 1) y = (a + 1) 2 ,

 (2a − 1) x + (a + 1) y = a 2 − 1.
Розв’язання
∆
=

(a − )
1
( 2a − )
1

∆ =
x

2

(a + ) 2
1
a

2

−
1

a2 − 1
= (a − 1)(a 2 − 1 − 2a 2 − a + 1) = (a − 1)(− a 2 − a) = − a(a 2 − 1)
a+ 1
a2 − 1
a+ 1

= (a + 1) 3 − (a 2 − 1) 2 = (a + 1) 2 (a + 1 − a 2 + 2a − 1) = − a(a + 1) 2 (a − 3)
∆ =
y

(a − )
1
2a −
1

2

(a + 1) 2
a2 − 1

= ( a −1)

2

( a −1)(a +1) − (a +1) 2 ( 2a −1) = ( a + 1)(a 3 − 5a 2 + 2a ) =

= a ( a +1)( a 2 − 5a + 2).

a ≠ 0, a ≠ ±1, то∆ ≠ 0

Якщо

∆ x − a(a + 1) 2 (a − 3) a 2 − 2a − 3
=
=
;
∆
a −1
− a (a 2 − 1)
∆ y a (a + 1)( a 2 − 5a + 2)
a 2 − 5a + 2
y=
=
=−
;
∆
a −1
− a(a 2 − 1)

x=

То дана система має один розв’язок.
Якщо a = 0, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; то дана система має безліч розв’язків.
Якщо a = 1, ∆ = 0, ∆x ≠ 0, ∆ y ≠ 0; система не сумісна.
Якщо a = −1, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; дана система має безліч розв’язків.

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Учні заповнюють картки самооцінювання. Оголошують отримані бали за урок.
Короткий звіт лідерів творчих груп за допомогою інтерактивної вправи «незакінчене
речення». Заключне слово вчителя. Усвідомлення ситуації досягнення мети,
переживання ситуації успіху, підкріплення позитивної мотивації до діяльності.
∆ =
y

(a − )
1
2a −
1

2

(a + 1) 2
a2 − 1

= ( a −1)

2

( a −1)(a +1) − (a +1) 2 ( 2a −1) = ( a + 1)(a 3 − 5a 2 + 2a ) =

= a ( a +1)( a 2 − 5a + 2).

a ≠ 0, a ≠ ±1, то∆ ≠ 0

Якщо

∆ x − a(a + 1) 2 (a − 3) a 2 − 2a − 3
=
=
;
∆
a −1
− a (a 2 − 1)
∆ y a (a + 1)( a 2 − 5a + 2)
a 2 − 5a + 2
y=
=
=−
;
∆
a −1
− a(a 2 − 1)

x=

То дана система має один розв’язок.
Якщо a = 0, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; то дана система має безліч розв’язків.
Якщо a = 1, ∆ = 0, ∆x ≠ 0, ∆ y ≠ 0; система не сумісна.
Якщо a = −1, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; дана система має безліч розв’язків.

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Учні заповнюють картки самооцінювання. Оголошують отримані бали за урок.
Короткий звіт лідерів творчих груп за допомогою інтерактивної вправи «незакінчене
речення». Заключне слово вчителя. Усвідомлення ситуації досягнення мети,
переживання ситуації успіху, підкріплення позитивної мотивації до діяльності.

More Related Content

What's hot

План конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 класПлан конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
Максим Павленко
 
Урок:Арифметичний квадратний корінь
Урок:Арифметичний квадратний коріньУрок:Арифметичний квадратний корінь
Урок:Арифметичний квадратний корінь
sveta7940
 
8118 відкритий урок 7 кл.
8118 відкритий  урок  7  кл.8118 відкритий  урок  7  кл.
8118 відкритий урок 7 кл.jasperwtf
 
розв'язування нерівностей методом інтервалів
розв'язування нерівностей методом інтерваліврозв'язування нерівностей методом інтервалів
розв'язування нерівностей методом інтервалів
Vira Ivaskiv
 
алгебра 8 клас
алгебра 8 класалгебра 8 клас
Розв’язування раціональних рівнянь вищих степенів
Розв’язування раціональних рівнянь вищих степенівРозв’язування раціональних рівнянь вищих степенів
Розв’язування раціональних рівнянь вищих степенівFormula.co.ua
 
Презентація на урок математики
Презентація на урок математикиПрезентація на урок математики
Презентація на урок математики
tmanoylo
 
Система двох лінійних рівнянь з двома змінними
Система двох лінійних рівнянь з двома зміннимиСистема двох лінійних рівнянь з двома змінними
Система двох лінійних рівнянь з двома зміннимиFormula.co.ua
 
Перетворення графіків функції (математика)
Перетворення графіків функції (математика)Перетворення графіків функції (математика)
Перетворення графіків функції (математика)
Andy Levkovich
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
school11_dp
 
розв'язування рівнянь
розв'язування рівняньрозв'язування рівнянь
розв'язування рівнянь
Юля Лещишина
 
3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівняннjasperwtf
 
Urok3
Urok3Urok3
Urok3cz27
 
1
11
1
8new
 
Сложение и вычитание рациональныхчисел
Сложение и вычитание рациональныхчиселСложение и вычитание рациональныхчисел
Сложение и вычитание рациональныхчиселNatalya Ivanova
 
255 у математиків існує своя мова
255 у математиків існує своя мова255 у математиків існує своя мова
255 у математиків існує своя моваjasperwtf
 
1
11
1
8new
 
план конспект
план конспектплан конспект
план конспект
Оксана Науменко
 

What's hot (18)

План конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 класПлан конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
 
Урок:Арифметичний квадратний корінь
Урок:Арифметичний квадратний коріньУрок:Арифметичний квадратний корінь
Урок:Арифметичний квадратний корінь
 
8118 відкритий урок 7 кл.
8118 відкритий  урок  7  кл.8118 відкритий  урок  7  кл.
8118 відкритий урок 7 кл.
 
розв'язування нерівностей методом інтервалів
розв'язування нерівностей методом інтерваліврозв'язування нерівностей методом інтервалів
розв'язування нерівностей методом інтервалів
 
алгебра 8 клас
алгебра 8 класалгебра 8 клас
алгебра 8 клас
 
Розв’язування раціональних рівнянь вищих степенів
Розв’язування раціональних рівнянь вищих степенівРозв’язування раціональних рівнянь вищих степенів
Розв’язування раціональних рівнянь вищих степенів
 
Презентація на урок математики
Презентація на урок математикиПрезентація на урок математики
Презентація на урок математики
 
Система двох лінійних рівнянь з двома змінними
Система двох лінійних рівнянь з двома зміннимиСистема двох лінійних рівнянь з двома змінними
Система двох лінійних рівнянь з двома змінними
 
Перетворення графіків функції (математика)
Перетворення графіків функції (математика)Перетворення графіків функції (математика)
Перетворення графіків функції (математика)
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
розв'язування рівнянь
розв'язування рівняньрозв'язування рівнянь
розв'язування рівнянь
 
3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн
 
Urok3
Urok3Urok3
Urok3
 
1
11
1
 
Сложение и вычитание рациональныхчисел
Сложение и вычитание рациональныхчиселСложение и вычитание рациональныхчисел
Сложение и вычитание рациональныхчисел
 
255 у математиків існує своя мова
255 у математиків існує своя мова255 у математиків існує своя мова
255 у математиків існує своя мова
 
1
11
1
 
план конспект
план конспектплан конспект
план конспект
 

Similar to 092 урок методи розвязування систем рівнянь.

7126 брошура формули
7126 брошура формули7126 брошура формули
7126 брошура формулиurvlan
 
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурЗастосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Светлана Олейник
 
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakAlgebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
kreidaros1
 
иукмцум
иукмцумиукмцум
иукмцум
Sergii Perun
 
Найпростіші перетворення графіків функції
Найпростіші перетворення графіків функціїНайпростіші перетворення графіків функції
Найпростіші перетворення графіків функції
alenkakuzmenko
 
090 похідна урок
090 похідна урок090 похідна урок
090 похідна урокjasperwtf
 
Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"
sveta7940
 
З власного досвіду
З власного досвідуЗ власного досвіду
З власного досвіду
shishovael
 
12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівності12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівностіjasperwtf
 
презентація 8грудня
презентація 8грудняпрезентація 8грудня
презентація 8грудня
kristina_chepil
 
092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь
092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь
092 методи розвязування нелінійних систем рівняньjasperwtf
 
Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"
Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"
Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"
sveta7940
 
презент урока
презент урокапрезент урока
презент урокаgtdonnu
 
11308 9 клас
11308 9 клас11308 9 клас
11308 9 класjasperwtf
 
урок 6
урок 6урок 6
урок 6
Galina Yaceiko
 
График уравнения с двумя переменным
График уравнения с двумя переменнымГрафик уравнения с двумя переменным
График уравнения с двумя переменным
Илья Сыч
 
конспект уроку. вектори
конспект уроку. векториконспект уроку. вектори
конспект уроку. вектори
orestznak
 
практичне заняття 1
практичне заняття 1практичне заняття 1
практичне заняття 1
cdecit
 
Лінійні рівняння з однією змінною
Лінійні рівняння з однією змінноюЛінійні рівняння з однією змінною
Лінійні рівняння з однією змінною
Славка Сочка
 

Similar to 092 урок методи розвязування систем рівнянь. (20)

7126 брошура формули
7126 брошура формули7126 брошура формули
7126 брошура формули
 
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурЗастосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
 
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakAlgebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
 
иукмцум
иукмцумиукмцум
иукмцум
 
Найпростіші перетворення графіків функції
Найпростіші перетворення графіків функціїНайпростіші перетворення графіків функції
Найпростіші перетворення графіків функції
 
090 похідна урок
090 похідна урок090 похідна урок
090 похідна урок
 
232
232232
232
 
Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"
 
З власного досвіду
З власного досвідуЗ власного досвіду
З власного досвіду
 
12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівності12255 тема квадратичні нерівності
12255 тема квадратичні нерівності
 
презентація 8грудня
презентація 8грудняпрезентація 8грудня
презентація 8грудня
 
092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь
092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь
092 методи розвязування нелінійних систем рівнянь
 
Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"
Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"
Урок систематизації та узагальнення знань по темі "Квадратні рівняння"
 
презент урока
презент урокапрезент урока
презент урока
 
11308 9 клас
11308 9 клас11308 9 клас
11308 9 клас
 
урок 6
урок 6урок 6
урок 6
 
График уравнения с двумя переменным
График уравнения с двумя переменнымГрафик уравнения с двумя переменным
График уравнения с двумя переменным
 
конспект уроку. вектори
конспект уроку. векториконспект уроку. вектори
конспект уроку. вектори
 
практичне заняття 1
практичне заняття 1практичне заняття 1
практичне заняття 1
 
Лінійні рівняння з однією змінною
Лінійні рівняння з однією змінноюЛінійні рівняння з однією змінною
Лінійні рівняння з однією змінною
 

More from jasperwtf

3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнникиjasperwtf
 
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхніjasperwtf
 
3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призмиjasperwtf
 
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудоваjasperwtf
 
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпедjasperwtf
 
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кутиjasperwtf
 
3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.jasperwtf
 
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.jasperwtf
 
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.jasperwtf
 
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина доjasperwtf
 
3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння3160 показникові рівняння
3160 показникові рівнянняjasperwtf
 
2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшееjasperwtf
 
1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранникиjasperwtf
 
1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправjasperwtf
 
1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_классjasperwtf
 
642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн642 презентація застос похідн
642 презентація застос похіднjasperwtf
 
642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыднjasperwtf
 
092 теорема крамера
092 теорема крамера092 теорема крамера
092 теорема крамераjasperwtf
 
092 методи розвязування систем лінійних рівнянь
092 методи розвязування систем лінійних рівнянь092 методи розвязування систем лінійних рівнянь
092 методи розвязування систем лінійних рівняньjasperwtf
 
090 похідна
090 похідна090 похідна
090 похіднаjasperwtf
 

More from jasperwtf (20)

3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники
 
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
 
3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми
 
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
 
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
 
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
 
3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.
 
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
 
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
 
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
 
3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння
 
2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее
 
1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники
 
1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ
 
1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс
 
642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн
 
642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн
 
092 теорема крамера
092 теорема крамера092 теорема крамера
092 теорема крамера
 
092 методи розвязування систем лінійних рівнянь
092 методи розвязування систем лінійних рівнянь092 методи розвязування систем лінійних рівнянь
092 методи розвязування систем лінійних рівнянь
 
090 похідна
090 похідна090 похідна
090 похідна
 

092 урок методи розвязування систем рівнянь.

  • 1. Вчитель математики: Ільюх С. М. Гімназія, м. Ковель Волинська обл. Тема: Методи розв’язування систем рівнянь. Мета: - створити умови для узагальнення, поглиблення і закріплення основних знань, набутих за час вивчення теми; - удосконалення практичних умінь учнів через розв’язування нестандартних завдань; - розвивати пізнавальні інтереси, інтелектуальні і творчі здібності учнів; - виховувати культуру спілкування, толерантне ставлення до оточуючих. Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань. Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, екран На дошці: Золоті правила поведінки на уроці: Бути Позитивними Тут і зараз. Точними Точність – увічливість королів. Толерантними Толерантність – це повага, у першу чергу, до самого себе. Зібраними Найдорогоцінніше, що є в нас, - це час. На екрані: тема та девіз уроку. Девіз уроку: «Зробіть усе, що можете, застосувавши те, що знаєте, знаходячись там, де ви є.» Теодор Рузвельт. Хід уроку І. Організаційна частина. (оголошення теми, мети та плану проведення уроку; на дошці схема вивчення теми) ІІ. Актуалізація опорних знань. Усне опитування - На які основні групи поділяються системи рівнянь?
  • 2. - До нелінійних відносяться системи…? - Що означає розв’язати систему рівнянь? - Що ви розумієте під словами: сумісна система рівнянь, несумісна система рівнянь? - Що називається матрицею? На дошці записані усні вправи. 1. Розв’язати системи рівнянь:  x 2 + y 2 = 5, 1)   x + y = 3.  x 2 − y 2 = 5, 2)   x − y = 1. 2. Обчислити визначник: 1) 4 2 −3 5 2) 25 37 35 27 3. Розв’язати рівняння: 1) 5 x2 + x 1 =0 −4 2) 1 cos x 2 − 1 2 =0 1 8 sin x 4. Знайти похідні функцій: ' ' 5x   4   ІІІ. Тестова перевірка знань учнів.  sin x 1)   tgx  cos x   ctgx    x 2 −2 2)   −1  Учні отримують тестові завдання. На виконання завдань 7хв. За даний час учні здають тестові бланки для перевірки вчителем і в той же час займаються самоперевіркою (правильні відповіді на екрані). ІV. Захист проектів. Над проблемою узагальнення і систематизації знань з даної теми працювало три творчих групи учнів. І група «Методи розв’язування нелінійних рівнянь» ІІ група «Методи розв’язування лінійних рівнянь» ІІІ група «методи розв’язування лінійних рівнянь з параметрами» Учні представляють свої проекти. На кожну презентацію відводиться 5хв. (презентації додаються).Після кожної з презентацій члени творчої групи пропонують розв’язати систему рівнянь презентованими методами. Під час презентацій учні класу мають змогу розв’язувати і завдання пропоновані для роботи в класі. Кожне із виконаних завдань оцінюється певною кількістю балів котрі проставляються учнями в таблицю само оцінювання навчальних досягнень. Завдання пропоновані творчими групами учням класу:
  • 3. 1. Розв’язати колову систему рівнянь:  xy + y + x = 5,   yz + y + z = 11,  xz + z + x = 7.  Додамо до обох частин кожного рівняння 1 і отримаємо:  xy y x 1=+++ 6,  y(x 1 ++ () x 1)=+ 6,  (x+ 1)(y 1)=+ 6,     yz y z 1=+++ 2,1  y(z 1 ++ () z 1)=+ 2,1  (z+ 1)(y 1)=+ 2,1  xz z x 1=+++ 8,  z(x 1 ++ () x 1)=+ 8,  (x+ 1)(z 1)=+ 8    Перемноживши почленно обидві частини рівнянь системи отримаємо: ( x + 1) 2 ( y +1) 2 ( z +1) 2 = 24 2. Добувши корені і використавши послідовно кожне рівняння системи отримаємо:  z + 1 = ± 4,   x + 1 = ± 2,  y + 1 = ± 3.  Відповідь:(1,2,3), (-3,-4,-5) 2.Дослідити скільки розв’язків має система рівнянь залежно від параметра а. Знайти ці розв’язки.  ax+ 12y = 2,(× 3)  3ax+ 36y = 6, 2  ⇔  2 − ⇔ (36− a )y 6−= a.  3x+ ay = 1,(× a)  3ax+ ya = a, 2  ax+ 12y = 2,(× a)  xa + 12ay = a,2 2  ⇔  ⇔− (36− a )x = 2(6− a).  3x+ ay = 1,(× 2)1  36x+ 12ay = 2,1
  • 4. З отриманих рівнянь складаємо нову систему лінійних рівнянь:  y=   x=   6− a , 36 − a 2 2(6 − a) 36 − a 2  2  x = a + 6 , 6⇔  y= 1 .  a + 6 Отже система має 1 розв’язок.  6x + 12y = ,2 1− 3t Якщо а=6, то ⇔ x = t , t ∈ R, y = .  6  3x + 6y = ,1 Тобто система має безліч розв’язків виду:  1 − 3t  t ; , деt ∈ R. 6   Якщо а=-6, то  − 6x + 12y = 2,  3x − 6y −= 1,  ⇔  3x− 6y = 1,  3x − 6y = 1. Отже система є несумісною. Відповідь: 1   2 ;  , якщоa ≠ ±6 a +6 a +6   1 − 3t  t ; , якщоa = 6, деt ∈ R 6   Не має розв’язків, якщо а=-6. 3.Дослідити скільки розв’язків має система рівнянь залежно від параметра а:  (a − 1) 2 x + (a 2 − 1) y = (a + 1) 2 ,   (2a − 1) x + (a + 1) y = a 2 − 1. Розв’язання ∆ = (a − ) 1 ( 2a − ) 1 ∆ = x 2 (a + ) 2 1 a 2 − 1 a2 − 1 = (a − 1)(a 2 − 1 − 2a 2 − a + 1) = (a − 1)(− a 2 − a) = − a(a 2 − 1) a+ 1 a2 − 1 a+ 1 = (a + 1) 3 − (a 2 − 1) 2 = (a + 1) 2 (a + 1 − a 2 + 2a − 1) = − a(a + 1) 2 (a − 3)
  • 5. ∆ = y (a − ) 1 2a − 1 2 (a + 1) 2 a2 − 1 = ( a −1) 2 ( a −1)(a +1) − (a +1) 2 ( 2a −1) = ( a + 1)(a 3 − 5a 2 + 2a ) = = a ( a +1)( a 2 − 5a + 2). a ≠ 0, a ≠ ±1, то∆ ≠ 0 Якщо ∆ x − a(a + 1) 2 (a − 3) a 2 − 2a − 3 = = ; ∆ a −1 − a (a 2 − 1) ∆ y a (a + 1)( a 2 − 5a + 2) a 2 − 5a + 2 y= = =− ; ∆ a −1 − a(a 2 − 1) x= То дана система має один розв’язок. Якщо a = 0, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; то дана система має безліч розв’язків. Якщо a = 1, ∆ = 0, ∆x ≠ 0, ∆ y ≠ 0; система не сумісна. Якщо a = −1, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; дана система має безліч розв’язків. V. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Учні заповнюють картки самооцінювання. Оголошують отримані бали за урок. Короткий звіт лідерів творчих груп за допомогою інтерактивної вправи «незакінчене речення». Заключне слово вчителя. Усвідомлення ситуації досягнення мети, переживання ситуації успіху, підкріплення позитивної мотивації до діяльності.
  • 6. ∆ = y (a − ) 1 2a − 1 2 (a + 1) 2 a2 − 1 = ( a −1) 2 ( a −1)(a +1) − (a +1) 2 ( 2a −1) = ( a + 1)(a 3 − 5a 2 + 2a ) = = a ( a +1)( a 2 − 5a + 2). a ≠ 0, a ≠ ±1, то∆ ≠ 0 Якщо ∆ x − a(a + 1) 2 (a − 3) a 2 − 2a − 3 = = ; ∆ a −1 − a (a 2 − 1) ∆ y a (a + 1)( a 2 − 5a + 2) a 2 − 5a + 2 y= = =− ; ∆ a −1 − a(a 2 − 1) x= То дана система має один розв’язок. Якщо a = 0, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; то дана система має безліч розв’язків. Якщо a = 1, ∆ = 0, ∆x ≠ 0, ∆ y ≠ 0; система не сумісна. Якщо a = −1, ∆ = 0, ∆x = 0, ∆ y = 0; дана система має безліч розв’язків. V. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Учні заповнюють картки самооцінювання. Оголошують отримані бали за урок. Короткий звіт лідерів творчих груп за допомогою інтерактивної вправи «незакінчене речення». Заключне слово вчителя. Усвідомлення ситуації досягнення мети, переживання ситуації успіху, підкріплення позитивної мотивації до діяльності.