SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Download to read offline
Розв’язування задач.
Мета.
Навчальна. Узагальнити та систематизувати знання учнів про особливості
процесів пароутворення та конденсації, плавлення, кристалізації; формувати і
розвивати вміння розв’язувати задачі.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, вміння працювати в групі.
Виховна. Виховувати почуття колективізму, взаємопідтримки.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.
План
1. Актуалізація опорних знань.
2. Вчимось розв’язувати задачі.
3. Домашнє завдання.
4. Для допитливих.
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка розв’язків домашніх задач.
Фронтальне опитування:
1. Що таке кипіння?
2. Які явища спостерігаються в рідині перед тим, як вона починає кипіти?
3. Яка сила змушує бульбашку газу підніматися на поверхню рідини?
4. Чи змінюється температура рідини під час кипіння?
5. Від яких чинників залежить температура кипіння рідини?
6. На що витрачається енергія, яку одержує рідина під час кипіння?
7. Що називають питомою теплотою пароутворення?
8. За якою формулою можна обчислити кількість теплоти, що поглинається під
час пароутворення або виділяється під час конденсації?
9. Коли чай охолоне сильніше: якщо в нього відразу покласти цукор, а потім
почекати кілька хвилин, чи спочатку почекати кілька хвилин, а потім покласти
цукор?
10. Щоб прискорити процес приготування юшки, рибалки ще підкинули гілок у
багаття під казаном, у якому вже кипіла води з рибою й овочами. Чи швидше
приготується юшка? Відповідь обґрунтуйте.
11. Чи існує така температури при якій рідина перестає випаровуватись?
12. У якій каструлі вода закипить швидше: у відкритій чи закритій? Відповідь
обґрунтуйте.
13. При кипінні електричного чайника з нього виходить туман. Чому туман
зникає, коли до нього піднести запалений сірник?
14. Восени перед сходом Сонця, коли температура повітря падає, часто
утворюється туман. Чому утворення туману запобігає подальшому зниженню
температури повітря?
15. На високогір’ї у воді, що кипить в казані на вогнищі, неможливо зварити
м’ясо. Чому?
2. Вчимось розв’язувати задачі.
Задача 1. На графіку показана залежність температури Т речовини від часу t. В
початковий момент часу речовина знаходилось в твердому стані. Яка точка
відповідає закінченню процесу плавлення?
Розв’язання: Розглянемо графік. На ділянці
1-2 температура тіла змінюється – воно
нагрівається. Коли тіло нагріється до
температури плавлення, температура його
перестане змінюватись до того часу поки
тіло не розплавиться. Після цього
температура знову почне збільшуватись, так
як буде нагріватися рідина, що утворилась.
Точка 3, що знаходиться в кінці горизонтальної ділянки і є точкою закінчення
процесу плавлення.
Відповідь: точка 3.
Задача 2. На графіку показана залежність температури води в чайнику від часу.
Такий вигляд графіка можливий, якщо
1) перші 20 хвилин чайник стояв на гарячій
плиті, а потім 20 хвилин – на столі;
2) перші 20 хвилин чайник стояв на столі, а
потім 20 хвилин– на гарячій плиті;
3) всі сорок хвилин чайник стояв на столі;
4) всі сорок хвилин чайник стояв на гарячій
плиті.
Розв’язання: Температура спочатку є сталою
– так буває під час кипіння, або пароутворення. Потім температура знижується
– вода охолоджується. Отже, чайник стояв на плиті і кипів, після цього
охолоджувався на столі.
Відповідь: 1) перші 20 хвилин чайник стояв на гарячій плиті, а потім 20 хвилин
– на столі.
Задача 3. Скільки теплоти виділиться у процесі конденсації 100 г спирту,
взятого при температурі кипіння?
Дано:
m = 100 г = 0,1 кг
r = 900∙103
Дж/кг
Q - ?
Розв’язання:
Кількість теплоти, що виділяється у процесі конденсації
при температурі кипіння рідини, визначається:
Q = r∙m
Q = 900∙103
∙0,1 = 0,9∙105
Дж
Відповідь: Виділиться 0,9∙105
Дж теплоти.
Задача 4. Яку кількість теплоти треба надати 50 г води, температура якої 00
С,
щоб довести її до кипіння і перетворити половину її в пару?
Дано:
m1 = 50 г = 0,05 кг
m2 = 25 г = 0,025 кг
c = 4200 Дж/кг 0
С
r = 2,3∙106
Дж/кг
t1 = 0 0
С
t2 = 100 0
С
Q - ?
Розв’язання:
Шукана кількість теплоти визначається сумою теплот
для нагрівання 50 г води до 1000
С і випаровування
25 г води.
Загальна кількість витраченої енергії:
Q = Q1 + Q2
Q1 – енергія, яка необхідна для нагрівання води до
температури кипіння:
𝑄1 = 𝑐𝑚1(𝑡2 − 𝑡1)
Q2 - енергія, необхідна для перетворення води в пару:
𝑄2 = 𝑟 ∙ 𝑚2
Отже, Q = 𝑐𝑚1(𝑡2 − 𝑡1) + 𝑟 ∙ 𝑚2
Q = 4200 Дж/кг∙ 0
С ∙ 0,05 кг ∙ 100 0
С + 2,3∙106
Дж/кг ∙
0,025 кг = 78,5 кДж
Відповідь: необхідно 78,5 кДж теплоти.
Задача 5. В алюмінієвий калориметр масою 0,5 кг , в якому знаходиться 1 кг
води при 100
С, впустили 100 г водяної пари температурою 1000
С. Яка
температура буде в калориметрі після встановлення теплової рівноваги?
Втратами теплоти знехтувати.
Дано:
m1 = 0,5 кг
m2 = 1 кг
m3 = 0,1 кг
c = 4200 Дж/кг 0
С
r = 2,3∙106
Дж/кг
t1 = t2 = 10 0
C
t3 = 100 0
С
t - ?
Розв’язання:
Складаємо рівняння теплового балансу: у лівій його
частині запишемо кількість теплоти, яку отримали
калориметр і вода в ньому; у правій частині –
кількість теплоти, яку віддали пара і вода, утворена з
неї, у процесі охолодження:
cm1( t - t1)+cm2(t - t2) = rm3 + cm3(t3 - t)
Звідси: 5060 ∙ t = 31840 0
C
t = 63 0
C.
Відповідь: t = 63 0
C.
3. Домашнє завдання.
Повторити параграфи 12, 13, 14. Виконати вправу 14 № 5, 6, 7.
4. Для допитливих.
Яка вода замерзне швидше: холодна чи гаряча? Проведемо експеримент.
Візьмемо дві однакові склянки і наповнимо
їх водою, одну – окропом, іншу – водою з-
під крану. В якій з них вода замерзне
швидше, якщо склянки виставити на мороз?
Відповідь очевидна: щоб заморозити воду
слід відвести (забрати) тепло
Q = cm(t - 0°C) + λm.
Оскільки температура окропу є вища за
температуру води з-під крану, отже від
гарячої посудини слід відвести більшу кількість тепла, а отже процес
заморозки займе більше часу.
Але в ході проведення експерименту виявляємо, що гаряча вода замерзає
швидше.
Явище, яке здається на перший погляд парадоксальним, має просте фізичне
пояснення.
Проведемо ще раз цей самий експеримент, накривши обидві склянки
герметично кришками. Виявимо, що дива в цьому випадку не сталося: спочатку
замерзне холодна, а потім і гаряча вода.
Щоб розставити всі крапки над і згадаємо, як охолоджується вода?
Охолодження води відбувається в результаті 2-х процесів: теплообміну з
навколишнім середовищем і випаровування. Обидві посудини зроблено зі скла,
тому теплообмін через стінки буде незначним і охолодження відбуватиметься в
основному за рахунок випаровування з поверхні.
Внаслідок випаровування над поверхнею рідини утворюється пара. Якщо
посудина з водою закрита, то пара над рідиною швидко стає насиченою і
подальше охолодження відбувається лише за рахунок теплообміну.
Зовсім по-іншому охолоджується вода у відкритій посудині. При
випаровуванні маса води весь час зменшується і тому, коли температура
опуститься до 0°С, у гарячій посудині виявиться значно менше води, ніж у
холодній. Після цього рідини в обох посудинах охолоджуватимуться однаково.
Саме це є основним поясненням цього експериментального парадоксу.

More Related Content

What's hot

Кислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.Pptx
Кислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.PptxКислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.Pptx
Кислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.Pptxselezengalina
 
Взаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяВзаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяAlexander Marchenko
 
Кабінет біології
Кабінет біологіїКабінет біології
Кабінет біологіїNadiabio
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 класПрезентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 класsveta7940
 
кинетика Ii
кинетика Iiкинетика Ii
кинетика Iikassy2003
 
Значення водневого зв'язку для виготовлення біополімерів .pptx
Значення водневого  зв'язку для виготовлення  біополімерів .pptxЗначення водневого  зв'язку для виготовлення  біополімерів .pptx
Значення водневого зв'язку для виготовлення біополімерів .pptxOlegovna
 
Електрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІЕлектрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІkassy2003
 
01 концентрація буфери рн потенціометр
01 концентрація буфери рн потенціометр01 концентрація буфери рн потенціометр
01 концентрація буфери рн потенціометрanna_chem
 
Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)
Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)
Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)sveta7940
 
Системний червоний вовчак
Системний червоний вовчакСистемний червоний вовчак
Системний червоний вовчакOlgaKitsanyk
 
Загальна будова клітин прокаріот і еукаріот
 Загальна  будова клітин   прокаріот і еукаріот Загальна  будова клітин   прокаріот і еукаріот
Загальна будова клітин прокаріот і еукаріотVera Chepizhak
 
Лекція 4. Міцела
Лекція 4. МіцелаЛекція 4. Міцела
Лекція 4. МіцелаBothi1827
 
хвороби, які набули соціального значення 4 клас
хвороби, які набули соціального значення 4 класхвороби, які набули соціального значення 4 клас
хвороби, які набули соціального значення 4 класНаталія Шилова
 
міфічні істоти з повісті тіні забутих предків
міфічні істоти з повісті тіні забутих предківміфічні істоти з повісті тіні забутих предків
міфічні істоти з повісті тіні забутих предківoksanasushkova78
 

What's hot (20)

Кислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.Pptx
Кислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.PptxКислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.Pptx
Кислоти, їх класифікація, склад, номенклатура.Pptx
 
Взаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяВзаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителя
 
Кабінет біології
Кабінет біологіїКабінет біології
Кабінет біології
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 класПрезентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
 
кинетика Ii
кинетика Iiкинетика Ii
кинетика Ii
 
стоматити конференція
стоматити конференціястоматити конференція
стоматити конференція
 
Значення водневого зв'язку для виготовлення біополімерів .pptx
Значення водневого  зв'язку для виготовлення  біополімерів .pptxЗначення водневого  зв'язку для виготовлення  біополімерів .pptx
Значення водневого зв'язку для виготовлення біополімерів .pptx
 
Електрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІЕлектрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІ
 
01 концентрація буфери рн потенціометр
01 концентрація буфери рн потенціометр01 концентрація буфери рн потенціометр
01 концентрація буфери рн потенціометр
 
задачі на суміші
задачі на сумішізадачі на суміші
задачі на суміші
 
презентація "Постійни магніти. Магнітне поле Землі. Взаємодія магнітів."
презентація "Постійни магніти. Магнітне поле Землі. Взаємодія магнітів."презентація "Постійни магніти. Магнітне поле Землі. Взаємодія магнітів."
презентація "Постійни магніти. Магнітне поле Землі. Взаємодія магнітів."
 
Педагогічні умови впровадження інноваційних технологій у початковій школі
Педагогічні умови впровадження інноваційних технологій у початковій школіПедагогічні умови впровадження інноваційних технологій у початковій школі
Педагогічні умови впровадження інноваційних технологій у початковій школі
 
Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)
Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)
Презентація до уроку"Електричний струм.Джерела електричного струму."(8 клас)
 
Системний червоний вовчак
Системний червоний вовчакСистемний червоний вовчак
Системний червоний вовчак
 
Загальна будова клітин прокаріот і еукаріот
 Загальна  будова клітин   прокаріот і еукаріот Загальна  будова клітин   прокаріот і еукаріот
Загальна будова клітин прокаріот і еукаріот
 
Лекція 4. Міцела
Лекція 4. МіцелаЛекція 4. Міцела
Лекція 4. Міцела
 
Озера Євразії
Озера ЄвразіїОзера Євразії
Озера Євразії
 
хвороби, які набули соціального значення 4 клас
хвороби, які набули соціального значення 4 класхвороби, які набули соціального значення 4 клас
хвороби, які набули соціального значення 4 клас
 
Бібліографічний урок "Пишемо реферат без помилок"
Бібліографічний урок "Пишемо реферат без помилок"Бібліографічний урок "Пишемо реферат без помилок"
Бібліографічний урок "Пишемо реферат без помилок"
 
міфічні істоти з повісті тіні забутих предків
міфічні істоти з повісті тіні забутих предківміфічні істоти з повісті тіні забутих предків
міфічні істоти з повісті тіні забутих предків
 

Viewers also liked

Урок:"Звичайні дроби "
Урок:"Звичайні дроби "Урок:"Звичайні дроби "
Урок:"Звичайні дроби "sveta7940
 
Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"
Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"
Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"sveta7940
 
"Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників)
 "Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників) "Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників)
"Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників)sveta7940
 
Презентаціяч:Урок подорож в країну мінералів
Презентаціяч:Урок подорож в країну мінералівПрезентаціяч:Урок подорож в країну мінералів
Презентаціяч:Урок подорож в країну мінералівsveta7940
 
Презентація до уроку "звичайні дроби"
Презентація до уроку "звичайні дроби"Презентація до уроку "звичайні дроби"
Презентація до уроку "звичайні дроби"sveta7940
 
Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"
Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"
Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"sveta7940
 
Урок-подорож "Звичайні дроби"
Урок-подорож "Звичайні дроби"Урок-подорож "Звичайні дроби"
Урок-подорож "Звичайні дроби"sveta7940
 
Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"
Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"
Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"sveta7940
 
Звичайны дроби
Звичайны дробиЗвичайны дроби
Звичайны дробиsveta7940
 
Вікторина(7-8 класи)
Вікторина(7-8 класи)Вікторина(7-8 класи)
Вікторина(7-8 класи)sveta7940
 
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...sveta7940
 
Презентація:Графічні об"єкти та їх властивості
Презентація:Графічні об"єкти та їх властивостіПрезентація:Графічні об"єкти та їх властивості
Презентація:Графічні об"єкти та їх властивостіsveta7940
 
Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...
Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...
Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...sveta7940
 
ОПИС ДОСВІДУ з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...
ОПИС  ДОСВІДУ  з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...ОПИС  ДОСВІДУ  з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...
ОПИС ДОСВІДУ з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...sveta7940
 
Потенциальная и кинетическая энергия
Потенциальная и кинетическая энергияПотенциальная и кинетическая энергия
Потенциальная и кинетическая энергияsveta7940
 
Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"sveta7940
 
Вікторина (5-6 класи)
Вікторина (5-6 класи)Вікторина (5-6 класи)
Вікторина (5-6 класи)sveta7940
 
Презентація: Лінійна функція
Презентація: Лінійна функціяПрезентація: Лінійна функція
Презентація: Лінійна функціяsveta7940
 
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.sveta7940
 
Презентация:Механическая работа
Презентация:Механическая работаПрезентация:Механическая работа
Презентация:Механическая работаsveta7940
 

Viewers also liked (20)

Урок:"Звичайні дроби "
Урок:"Звичайні дроби "Урок:"Звичайні дроби "
Урок:"Звичайні дроби "
 
Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"
Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"
Урок-подорож "Додавання та віднімання звичайних дробів"
 
"Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників)
 "Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників) "Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників)
"Урок-гра "Інтелектуальні гонки"(Подібність трикутників)
 
Презентаціяч:Урок подорож в країну мінералів
Презентаціяч:Урок подорож в країну мінералівПрезентаціяч:Урок подорож в країну мінералів
Презентаціяч:Урок подорож в країну мінералів
 
Презентація до уроку "звичайні дроби"
Презентація до уроку "звичайні дроби"Презентація до уроку "звичайні дроби"
Презентація до уроку "звичайні дроби"
 
Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"
Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"
Презентація: Урок-подорож "Звичайні дроби"
 
Урок-подорож "Звичайні дроби"
Урок-подорож "Звичайні дроби"Урок-подорож "Звичайні дроби"
Урок-подорож "Звичайні дроби"
 
Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"
Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"
Урок-турнір "Додавання та віднімання раціональних чисел"
 
Звичайны дроби
Звичайны дробиЗвичайны дроби
Звичайны дроби
 
Вікторина(7-8 класи)
Вікторина(7-8 класи)Вікторина(7-8 класи)
Вікторина(7-8 класи)
 
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хім...
 
Презентація:Графічні об"єкти та їх властивості
Презентація:Графічні об"єкти та їх властивостіПрезентація:Графічні об"єкти та їх властивості
Презентація:Графічні об"єкти та їх властивості
 
Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...
Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...
Формування пізнавальних інтересів творчого розвитку та критичного і креативно...
 
ОПИС ДОСВІДУ з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...
ОПИС  ДОСВІДУ  з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...ОПИС  ДОСВІДУ  з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...
ОПИС ДОСВІДУ з реалізації науково-методичної проблеми «Формування ключових ...
 
Потенциальная и кинетическая энергия
Потенциальная и кинетическая энергияПотенциальная и кинетическая энергия
Потенциальная и кинетическая энергия
 
Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"Усний журнал "Голос математики"
Усний журнал "Голос математики"
 
Вікторина (5-6 класи)
Вікторина (5-6 класи)Вікторина (5-6 класи)
Вікторина (5-6 класи)
 
Презентація: Лінійна функція
Презентація: Лінійна функціяПрезентація: Лінійна функція
Презентація: Лінійна функція
 
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
 
Презентация:Механическая работа
Презентация:Механическая работаПрезентация:Механическая работа
Презентация:Механическая работа
 

Similar to Розв"язування задач по темі "Теплові явища"

Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...Александр Волошен
 
Фізика. 7 клас. Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...
Фізика. 7 клас.  Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...Фізика. 7 клас.  Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...
Фізика. 7 клас. Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...Електронні книги Ранок
 
Тема: „ Теплові явища “.
Тема:  „ Теплові явища “.Тема:  „ Теплові явища “.
Тема: „ Теплові явища “.sveta7940
 
урок сніжинської с.в.
урок сніжинської с.в.урок сніжинської с.в.
урок сніжинської с.в.Svetlana Snezhka
 
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачАлександр Волошен
 
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаУрок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаАлександр Волошен
 
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"Александр Волошен
 
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачАлександр Волошен
 
теплові явища горбків
теплові  явища горбківтеплові  явища горбків
теплові явища горбківmichaelsokal
 
Агрегатні стани речовини
Агрегатні стани речовиниАгрегатні стани речовини
Агрегатні стани речовиниe-ranok e-ranok
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняАлександр Волошен
 
Plavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-l
Plavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-lPlavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-l
Plavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-livan1660
 
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)sveta7940
 
Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція sveta7940
 
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...Александр Волошен
 

Similar to Розв"язування задач по темі "Теплові явища" (20)

Урок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплотиУрок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплоти
 
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
 
Фізика. 7 клас. Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...
Фізика. 7 клас.  Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...Фізика. 7 клас.  Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...
Фізика. 7 клас. Деякі особливості розв'язування розрахункових і графічних за...
 
Тема: „ Теплові явища “.
Тема:  „ Теплові явища “.Тема:  „ Теплові явища “.
Тема: „ Теплові явища “.
 
урок сніжинської с.в.
урок сніжинської с.в.урок сніжинської с.в.
урок сніжинської с.в.
 
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
 
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаУрок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
 
Урок 10.10. Тепловий баланс
Урок 10.10. Тепловий балансУрок 10.10. Тепловий баланс
Урок 10.10. Тепловий баланс
 
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
 
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
 
теплові явища горбків
теплові  явища горбківтеплові  явища горбків
теплові явища горбків
 
Агрегатні стани речовини
Агрегатні стани речовиниАгрегатні стани речовини
Агрегатні стани речовини
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
 
теплові явища. посібник
теплові явища. посібниктеплові явища. посібник
теплові явища. посібник
 
Plavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-l
Plavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-lPlavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-l
Plavlennya kristal-zac-ya-tverdih-t-l
 
теплові явища. посібник
теплові явища. посібниктеплові явища. посібник
теплові явища. посібник
 
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
 
Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція
 
Урок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообмінуУрок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообміну
 
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Розв"язування задач по темі "Теплові явища"

  • 1. Розв’язування задач. Мета. Навчальна. Узагальнити та систематизувати знання учнів про особливості процесів пароутворення та конденсації, плавлення, кристалізації; формувати і розвивати вміння розв’язувати задачі. Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, вміння працювати в групі. Виховна. Виховувати почуття колективізму, взаємопідтримки. Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок. План 1. Актуалізація опорних знань. 2. Вчимось розв’язувати задачі. 3. Домашнє завдання. 4. Для допитливих. Хід уроку 1. Актуалізація опорних знань. Перевірка розв’язків домашніх задач. Фронтальне опитування: 1. Що таке кипіння? 2. Які явища спостерігаються в рідині перед тим, як вона починає кипіти? 3. Яка сила змушує бульбашку газу підніматися на поверхню рідини? 4. Чи змінюється температура рідини під час кипіння? 5. Від яких чинників залежить температура кипіння рідини? 6. На що витрачається енергія, яку одержує рідина під час кипіння? 7. Що називають питомою теплотою пароутворення? 8. За якою формулою можна обчислити кількість теплоти, що поглинається під час пароутворення або виділяється під час конденсації? 9. Коли чай охолоне сильніше: якщо в нього відразу покласти цукор, а потім почекати кілька хвилин, чи спочатку почекати кілька хвилин, а потім покласти цукор? 10. Щоб прискорити процес приготування юшки, рибалки ще підкинули гілок у багаття під казаном, у якому вже кипіла води з рибою й овочами. Чи швидше приготується юшка? Відповідь обґрунтуйте. 11. Чи існує така температури при якій рідина перестає випаровуватись? 12. У якій каструлі вода закипить швидше: у відкритій чи закритій? Відповідь обґрунтуйте. 13. При кипінні електричного чайника з нього виходить туман. Чому туман зникає, коли до нього піднести запалений сірник? 14. Восени перед сходом Сонця, коли температура повітря падає, часто утворюється туман. Чому утворення туману запобігає подальшому зниженню температури повітря?
  • 2. 15. На високогір’ї у воді, що кипить в казані на вогнищі, неможливо зварити м’ясо. Чому? 2. Вчимось розв’язувати задачі. Задача 1. На графіку показана залежність температури Т речовини від часу t. В початковий момент часу речовина знаходилось в твердому стані. Яка точка відповідає закінченню процесу плавлення? Розв’язання: Розглянемо графік. На ділянці 1-2 температура тіла змінюється – воно нагрівається. Коли тіло нагріється до температури плавлення, температура його перестане змінюватись до того часу поки тіло не розплавиться. Після цього температура знову почне збільшуватись, так як буде нагріватися рідина, що утворилась. Точка 3, що знаходиться в кінці горизонтальної ділянки і є точкою закінчення процесу плавлення. Відповідь: точка 3. Задача 2. На графіку показана залежність температури води в чайнику від часу. Такий вигляд графіка можливий, якщо 1) перші 20 хвилин чайник стояв на гарячій плиті, а потім 20 хвилин – на столі; 2) перші 20 хвилин чайник стояв на столі, а потім 20 хвилин– на гарячій плиті; 3) всі сорок хвилин чайник стояв на столі; 4) всі сорок хвилин чайник стояв на гарячій плиті. Розв’язання: Температура спочатку є сталою – так буває під час кипіння, або пароутворення. Потім температура знижується – вода охолоджується. Отже, чайник стояв на плиті і кипів, після цього охолоджувався на столі. Відповідь: 1) перші 20 хвилин чайник стояв на гарячій плиті, а потім 20 хвилин – на столі. Задача 3. Скільки теплоти виділиться у процесі конденсації 100 г спирту, взятого при температурі кипіння? Дано: m = 100 г = 0,1 кг r = 900∙103 Дж/кг Q - ? Розв’язання: Кількість теплоти, що виділяється у процесі конденсації при температурі кипіння рідини, визначається: Q = r∙m Q = 900∙103 ∙0,1 = 0,9∙105 Дж
  • 3. Відповідь: Виділиться 0,9∙105 Дж теплоти. Задача 4. Яку кількість теплоти треба надати 50 г води, температура якої 00 С, щоб довести її до кипіння і перетворити половину її в пару? Дано: m1 = 50 г = 0,05 кг m2 = 25 г = 0,025 кг c = 4200 Дж/кг 0 С r = 2,3∙106 Дж/кг t1 = 0 0 С t2 = 100 0 С Q - ? Розв’язання: Шукана кількість теплоти визначається сумою теплот для нагрівання 50 г води до 1000 С і випаровування 25 г води. Загальна кількість витраченої енергії: Q = Q1 + Q2 Q1 – енергія, яка необхідна для нагрівання води до температури кипіння: 𝑄1 = 𝑐𝑚1(𝑡2 − 𝑡1) Q2 - енергія, необхідна для перетворення води в пару: 𝑄2 = 𝑟 ∙ 𝑚2 Отже, Q = 𝑐𝑚1(𝑡2 − 𝑡1) + 𝑟 ∙ 𝑚2 Q = 4200 Дж/кг∙ 0 С ∙ 0,05 кг ∙ 100 0 С + 2,3∙106 Дж/кг ∙ 0,025 кг = 78,5 кДж Відповідь: необхідно 78,5 кДж теплоти. Задача 5. В алюмінієвий калориметр масою 0,5 кг , в якому знаходиться 1 кг води при 100 С, впустили 100 г водяної пари температурою 1000 С. Яка температура буде в калориметрі після встановлення теплової рівноваги? Втратами теплоти знехтувати. Дано: m1 = 0,5 кг m2 = 1 кг m3 = 0,1 кг c = 4200 Дж/кг 0 С r = 2,3∙106 Дж/кг t1 = t2 = 10 0 C t3 = 100 0 С t - ? Розв’язання: Складаємо рівняння теплового балансу: у лівій його частині запишемо кількість теплоти, яку отримали калориметр і вода в ньому; у правій частині – кількість теплоти, яку віддали пара і вода, утворена з неї, у процесі охолодження: cm1( t - t1)+cm2(t - t2) = rm3 + cm3(t3 - t) Звідси: 5060 ∙ t = 31840 0 C t = 63 0 C. Відповідь: t = 63 0 C. 3. Домашнє завдання. Повторити параграфи 12, 13, 14. Виконати вправу 14 № 5, 6, 7.
  • 4. 4. Для допитливих. Яка вода замерзне швидше: холодна чи гаряча? Проведемо експеримент. Візьмемо дві однакові склянки і наповнимо їх водою, одну – окропом, іншу – водою з- під крану. В якій з них вода замерзне швидше, якщо склянки виставити на мороз? Відповідь очевидна: щоб заморозити воду слід відвести (забрати) тепло Q = cm(t - 0°C) + λm. Оскільки температура окропу є вища за температуру води з-під крану, отже від гарячої посудини слід відвести більшу кількість тепла, а отже процес заморозки займе більше часу. Але в ході проведення експерименту виявляємо, що гаряча вода замерзає швидше. Явище, яке здається на перший погляд парадоксальним, має просте фізичне пояснення. Проведемо ще раз цей самий експеримент, накривши обидві склянки герметично кришками. Виявимо, що дива в цьому випадку не сталося: спочатку замерзне холодна, а потім і гаряча вода. Щоб розставити всі крапки над і згадаємо, як охолоджується вода? Охолодження води відбувається в результаті 2-х процесів: теплообміну з навколишнім середовищем і випаровування. Обидві посудини зроблено зі скла, тому теплообмін через стінки буде незначним і охолодження відбуватиметься в основному за рахунок випаровування з поверхні. Внаслідок випаровування над поверхнею рідини утворюється пара. Якщо посудина з водою закрита, то пара над рідиною швидко стає насиченою і подальше охолодження відбувається лише за рахунок теплообміну. Зовсім по-іншому охолоджується вода у відкритій посудині. При випаровуванні маса води весь час зменшується і тому, коли температура опуститься до 0°С, у гарячій посудині виявиться значно менше води, ніж у холодній. Після цього рідини в обох посудинах охолоджуватимуться однаково. Саме це є основним поясненням цього експериментального парадоксу.