SlideShare a Scribd company logo
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1
Unit: Myself
Topic: Personal experiences: Past events
สมาชิก
1. นางสาวศุภลักษณ์ พูนนอก 55010513034
2. นางสาวอารียา หงษ์สุวรรณ์ 55010513039
ส่งครั้งที่ 1 วันที่ 9 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
ส่งครั้งที่ 2 วันที่ 10 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
ส่งครั้งที่ 3 วันที่ 10 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
ส่งครั้งที่ 4 วันที่ 11 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
ส่งครั้งที่ 5 วันที่ 14 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
ส่งครั้งที่ 6 วันที่ 15 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1
Unit: Myself
Topic: Personal experiences: Past events
วันที่สอน วันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. .................
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1. ฟังเรื่อง Weekend แล้วสามารถเรียงลาดับเหตุการณ์ได้ถูกต้อง
(While-listening 1, Putting information in order, หน้า 50)
2. ฟังเรื่อง Weekend แล้วสามารถตอบคาถามเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังได้
(While-listening 2, True or false, หน้า 50)
3. เขียนและพูดสรุปใจความสาคัญของบทสนทนาได้อย่างถูกต้อง (Post-listening, Task listening,
หน้า 47, Repeating strategy)
2. ตัวชี้วัด
ต 1.1.1 ม.1/4 ระบุหัวข้อเรื่อง (topic) ใจความสาคัญ (main idea) และตอบคาถามจากการฟัง
และอ่านบทสนทนา นิทาน และเรื่องสั้น (While-listening 1, Putting information in order), (While-
listening 2, True or false), (Post-listening, Task listening)
3. เนื้อหา
Vocabulary: weekend, messy, boring, ferret, beautiful, clean
Structure: Simple Past Tense
Simple Past Tense indicates that an action is in the past relative to the speaker or writer.
Example: I saw a ferret.
It was a beautiful sunny day.
4. กลยุทธ์การเรียนรู้ภาษา (Language learning strategy)
Direct strategy – Cognitive strategy--
5. สื่อการเรียนรู้
1. Power Point
2. วีดีโอนาเข้าเรื่อง Did you have a good weekend?
3. แถบเสียงเรื่อง Weekend
4. Activity 1, 2, 3
6. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
Pre-listening
1.ครูให้นักเรียนฟังเพลง Did you have a good
weekend? เพื่อนาเข้าสู่บทเรียน
2. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับวีดีโอที่ได้ดู เช่น
- Did she have a good weekend?
-What did she do on her weekend?
-What did he do on her weekend?
1. นักเรียนฟังเพลง Did you have a good
weekend? นาเข้าสู่บทเรียน
2.นักเรียนตอบคาถามครูจากวิดีโอที่ได้ดู เช่น
- Yes, she did.
- She went to the concert and the movies.
- He went camping and hiking.
3. ครูแจก text 1ให้นักเรียนทุกคน แล้วเปิด Power
Point อธิบายคาศัพท์ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตาม
4. ครูทบทวนคาศัพท์เพื่อตรวจสอบความเข้าใจของ
นักเรียนจากคาอธิบายความหมายของคาศัพท์
5. ครูแจก text 2 ให้นักเรียนทุกคน แล้วอธิบาย
โครงสร้างไวยากรณ์จาก Power Point ให้นักเรียนฟัง
และทาความเข้าใจ
6. ครูตรวจสอบความเข้าใจในโครงสร้างไวยากรณ์ของ
นักเรียนโดยถามคาถามจาก Power Point
7. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง 2 รอบ
8. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังเพื่อตรวจสอบ
ความเข้าใจ เช่น
- What did Shirley talk about?
- What animals did she see?
-What did she saw at the art museum?
While-listening 1
Putting information in order
1. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรมโดย
- ครูเปิดแถบเสียง เรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง
2 รอบ
- ครูให้นักเรียนทุกคนเรียงลาดับเหตุการณ์จากบท
สนทนาได้ถูกต้อง
2. ครูให้เวลานักเรียนทุกคนในการทากิจกรรม 10 นาที
3. ครูเฉลยและให้คะแนน
While-listening 2
True or false
1. ครูแจกใบงาน True or false ให้นักเรียนทุกคน
2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม โดยให้นักเรียนทา
3. นักเรียนรับ text 1 จากครู แล้วฟังครูอธิบาย
คาศัพท์และออกเสียงตาม
4. นักเรียนบอกคาศัพท์จากคาอธิบายความหมาย
ของคาศัพท์ที่ครูให้
5.นักเรียนรับ text 2 จากครู แล้วฟังและทาความ
เข้าใจโครงสร้างไวยากรณ์จากPower Point
6. นักเรียนตอบคาถามโครงสร้างไวยากรณ์ที่ครูถาม
จาก Power Point
7. นักเรียนฟังเสียงเรื่อง Weekend 2 รอบ
8. นักเรียนตอบคาถามครูจากเรื่องที่ได้ฟังเพื่อ
ตรวจสอบความเข้าใจ เช่น
- Shirley talked about her weekend, doing
chores, taking in nature and some art.
- She saw a ferret and an ibis.
- She saw pictures, paintings, photographs
and sculptures.
1. นักเรียนทุกคนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทา
กิจกรรม
2. นักเรียนทุกคนทากิจกรรม 10 นาที
3. นักเรียนทุกคนฟังเฉลย
1. นักเรียนทุกคนรับใบงาน True or false
2. นักเรียนฟังขั้นตอนการทากิจกรรมอย่างตั้งใจ
เครื่องหมายถูกหน้าข้อความที่เห็นว่าถูก และทา
เครื่องหมายผิดหน้าข้อความที่เห็นว่าผิด
3. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟังแต่ละข้อ
4. ครูให้เวลานักเรียนเขียนคาตอบ
5. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ฟังอีกครั้ง
6. ครูเฉลยคาตอบและให้คะแนนนักเรียนคู่ที่ตอบถูก
Post-listening
(Language learning strategy : Repeating)
Task listening
1. ครูแจกใบงาน Language learning strategy:
Repeating
2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม
3. ครูเปิดเสียงบทสนทนาเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง
ครั้งที่หนึ่ง หากนักเรียนยังไม่เข้าใจ ครูอาจเปิดเสียง
สนทนาซ้าอีกหลายๆครั้ง
4. ครูให้นักเรียนฟังแล้วสรุปบทสนทนาในรูปแบบ
Branching diagram
5. ครูให้เวลานักเรียนทุกคนในการทากิจกรรม 20 นาที
6. ครูให้นักเรียนออกมาพูดหน้าชั้นเรียน
7. ครูสังเกตและประเมินผล
3. นักเรียนทุกคนฟังเสียงเรื่อง Weekend
4. นักเรียนทุกคนเขียนคาตอบลงในกระดาษ
5. นักเรียนทุกคู่ฟัง และตรวจสอบคาตอบของ
ตนเองอีกครั้ง
6. นักเรียนทุกคนฟังเฉลย
1. นักเรียนทุกคนรับใบงาน
2. นักเรียนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม
3. นักเรียนฟังเสียงบทสนทนาเรื่อง Weekend
4. นักเรียนฟังแล้วสรุปบทสนทนาในรูปแบบ
Branching diagram
5.นักเรียนทุกคนทากิจกรรม 20 นาที
6. นักเรียนทุกคนออกมาพูดหน้าชั้นเรียน
7. การวัดผลประเมินผล
กิจกรรมที่จะประเมิน วิธีประเมิน เครื่องมือประเมิน
While-listening 1: Putting
information in order
While-listening 2: True or
False
Post-listening: Task listening
ตรวจและให้คะแนน
ตรวจและให้คะแนน
สังเกต
-
-
แบบประเมินทักษะการฟังสู่การพูด
8. กิจกรรมเสนอแนะ
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
9. ความเห็นของผู้บริหาร
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
10. บันทึกหลังการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
10.1 ผลการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
10.2 ปัญหาและอุปสรรค
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
10.3 ข้อเสนอแนะ
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
Text 1
Vocabulary
Text 2
Structur
weekend (n.) the period from Friday evening through Sunday
evening, especially regarded as a time for relax
Ex. how was your weekend?
messy (adj.) untidy or dirty
Ex. cats are messy.
boring (adj.) not interesting
Ex. It’s kind of boring.
ferret (n.) a small animal with a long thin body, used to hunt
rats and rabbits
Ex. I saw a ferret.
beautiful (adj.) having beauty, extremely attractive to look at
Ex. It was a beautiful sunny day.
clean (v.) make (something or someone) free of dirt, marks, or
mess, especially by washing, wiping, or brushing.
Ex. I have to clean the bathroom and then the kitchen.
Text 2
Structure
Past simple Tense
Simple Past Tense indicates that an action is in the past relative to the speaker or writer.
 when the time period has finished: "We went to Chicago last Christmas."
 when the time period is definite: "We visited Mom last week."
 with for, when the action is finished: "I worked with the FBI for two months."
Regular verbs use the verb's base form (scream, work) plus the -ed ending (screamed,
worked). Irregular verbs alter their form in some other way (slept, drank, drove)
Questions in the Past Tense
We use did to make a question in the past tense.
The main verb (live in the example above) is in its base form (of the infinitive).
The auxiliary did shows that the question is in the past tense.
Negative sentences in the Past Tense
We use didn't (did not) to make a negative sentence in the past tense.
Present: Do they live in France?
Past: Did they live in France?
Present: They don't live in Canada.
Past: They didn't live in Canada.
Did John come to
party yesterday?
He didn't come to my party.
Text 3
Conversation
Josh: Hey, Shirley.
Shirley: Hey, Josh.
Josh: So how was your weekend?
Shirley: Hmm, quite busy this weekend.
Josh: Really? Those are hard. So what did you do on Saturday?
Shirley: Well, Saturday morning, I usually clean the house.
Yeah. It’s kind of boring, but I have to clean the bathroom and then the
kitchen, and then the lounge room because I have lots of cats. And the cats
leave hair everywhere. So I always have to clean on Saturday mornings.
Josh: Yes, cats are messy. So what did you do on Sunday?
Shirley: Well, Sunday afternoon, I went for a walk up the mountain.
It was a beautiful sunny day. There were no clouds in the sky.
Josh: Wow.
Shirley: It was gorgeous. So I walked up the mountain and I saw a ferret.
They’re a little furry animal, four legs, tail—not like a rabbit, but about the
same size as a rabbit.
Josh: Okay.
Shirley: And they’re kind of gold brown color.
Josh: Wow, did you see any other animals on your walk?
Shirley: No. I didn’t see any other animals on the ground. But I did see a beautiful
bird flying in the sky.
Josh: Wow. Do you know what kind?
Shirley: I think it was an ibis. It’s a big bird that usually walks in the water. It has long
legs and it was white with a black head.
Josh: Oh, that sounds like you had a great weekend.
Shirley: Yeah, it was good. Thanks.
Language learning strategy: Repeating
(Task listening: Post-listening)
This strategy is to repeatedly listen to native speakers of the new
language on a tape or record, with or without silent rehearsal. Students
might listen to the passage more than once to understand it more
completely.
In writing, repeating strategy is revising, that is, going through a
written draft in detail or sometimes a conclusion or summary.
While-listening 1
Putting information in order
Directions : Listen the audio two times and number the situations in correct order,
from 1-5.
The situations
__________ Shirley saw a ferret and an ibis.
__________ Shirley cleaned the lounge room.
__________ Shirley cleaned the kitchen.
__________ Shirley saw a ferret and an ibis.
__________ Shirley cleaned the bathroom.
Name__________________________________Student ID________________Class___________
While-listening 2
True or false
Directions : Listen to the audio and choose true or false.
True False
1) Shirley did cleaning on Sunday morning.
2) Shirley had to clean because her dogs left their hair.
3) Shirley went hiking before she cleaned.
4) Shirley saw a parrot and an ibis.
5) A ferret is smaller than a rabbit.
6) Shirley saw many animals on the ground.
7) When Shirley walked up the mountain, there was not cloudy.
Name__________________________________Student ID________________Class___________
Post-listening
Task listening
Directions: Listen to the audio repeatedly and summarize the conversation by creating
Branching diagram. Then present your work in front of the class.
Name__________________________________Student ID________________Class___________
Shirley’s weekend activities
Saturday Sunday
แบบประเมินทักษะการฟังสู่การพูด Post-listening: Task listening
ลาดับ
ที่
ชื่อ-สกุล
ประเด็นคะแนน
ความเข้าใจและ
ความครอบคลุม
ของเนื้อหา
(3)
การออก
เสียง
(2)
ความ
ถูกต้อง
ของ
ไวยากรณ์
(2)
ความพยายามใน
การสื่อสาร
(3)
รวม
คะแนน
(10)
3 2 1 2 1 2 1 3 2 1 10
ลงชื่อ.......................................................ผู้ประเมิน
(....................................................... )
วันที่.........เดือน...........................พ.ศ........
เกณฑ์การประเมินทักษะการฟังสู่การพูด Post-listening: Task listening
ระดับคะแนน
ประเด็น
การประเมิน
3 2 1
1. ความเข้าใจและ
ความครอบคลุมของ
เนื้อหา
มีรายละเอียดเนื้อหามาก
และครอบคลุมเนื้อหา
ทั้งหมด
มีรายละเอียดของเนื้อหา
มากแต่ยังไม่ครอบคลุม
ทั้งหมด
มีรายละเอียด
ของเนื้อหาน้อยและ
ไม่ครอบคลุม
ทั้งหมด
2.การออกเสียง ออกเสียงได้ถูกต้อง ออกเสียงได้บ้างเล็กน้อย ออกเสียงไม่ได้เลย
3.ความถูกต้องของ
ไวยากรณ์
ใช้ไวยากรณ์ตามหลัก
โครงสร้างได้อย่างถูกต้อง
ใช้ไวยากรณ์ได้ ผิดหลัก
โครงสร้างได้เล็กน้อย
ใช้ไวยากรณ์ผิดหลัก
โครงสร้าง
4.ความพยายามใน
การสื่อสาร
แสดงท่าทางและพูดด้วย
น้าเสียงเหมาะสม
แสดงท่าทางได้ พูดติดขัด
เล็กน้อย
พูดได้น้อยมาก
9-10 คะแนน หมายถึง ดีมาก
7-8 คะแนน หมายถึง ดี
5-6 คะแนน หมายถึง พอใช้
1-4 คะแนน หมายถึง ปรับปรุง
หมายเหตุ ช่วงคะแนนระดับคุณภาพ ขึ้นอยู่กับผู้สอนจะพิจารณาตามความเหมาะสม

More Related Content

What's hot

ม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทย
ม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทยม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทย
ม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทยทศวรรษ โตเสือ
 
Reading lesson plan
Reading lesson planReading lesson plan
Reading lesson planBelinda Bow
 
ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓
ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓
ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓Mameaw Mameaw
 
Speaking lesson plan
Speaking lesson planSpeaking lesson plan
Speaking lesson planBelinda Bow
 
daily routine
daily routine daily routine
daily routine
Nim Kotarak
 
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูด
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูดแผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูด
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูด
Wanida Keawprompakdee
 
ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)
ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)
ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)นางสาวอารียา แย้มภู
 
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3Tharinee Japhimai
 
การเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัย
การเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัยการเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัย
การเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัยBenjapron Seesukong
 
แผนFamous people
แผนFamous peopleแผนFamous people
แผนFamous people
Ict Krutao
 
แผนการสอน ป3 our food
แผนการสอน ป3 our food แผนการสอน ป3 our food
แผนการสอน ป3 our food
Nim Kotarak
 
รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2
รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2
รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2
Sircom Smarnbua
 
Going shopping presentation aj.rey
Going shopping presentation aj.reyGoing shopping presentation aj.rey
Going shopping presentation aj.rey
rayzy
 
แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals
แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals
แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals
Kartinee
 
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟังแผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
Wanida Keawprompakdee
 
คำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPA
คำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPAคำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPA
คำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPAณัฐพล แสงทวี
 
โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2
โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2
โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2
ครูภัทรวดี คงคาพันธ์
 
รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555
รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555
รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555
Sircom Smarnbua
 
ค่าอำนาจจำแนก
ค่าอำนาจจำแนก ค่าอำนาจจำแนก
ค่าอำนาจจำแนก Jeerapob Seangboonme
 
แบบฝึกทักษะที่ 1 signs
แบบฝึกทักษะที่  1  signsแบบฝึกทักษะที่  1  signs
แบบฝึกทักษะที่ 1 signskanpapruk
 

What's hot (20)

ม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทย
ม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทยม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทย
ม4 การตั้งถิ่นฐานในดินแดนไทย
 
Reading lesson plan
Reading lesson planReading lesson plan
Reading lesson plan
 
ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓
ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓
ตัวชี้วัด ม.๑ ม.๒ ม.๓
 
Speaking lesson plan
Speaking lesson planSpeaking lesson plan
Speaking lesson plan
 
daily routine
daily routine daily routine
daily routine
 
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูด
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูดแผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูด
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการพูด
 
ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)
ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)
ชุดฝึกทักษะการอ่านจับใจความภาษาอังกฤษ เล่ม 2 การอ่านข่าว(news)
 
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ตามรูปแบบ PPP Unit: Career Topic: Future Career M3
 
การเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัย
การเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัยการเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัย
การเขียนข้อสอบวัดพฤติกรรมด้านพุทธิพิสัย
 
แผนFamous people
แผนFamous peopleแผนFamous people
แผนFamous people
 
แผนการสอน ป3 our food
แผนการสอน ป3 our food แผนการสอน ป3 our food
แผนการสอน ป3 our food
 
รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2
รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2
รายงานผลการอบรมภาษาอังกฤษ53 2
 
Going shopping presentation aj.rey
Going shopping presentation aj.reyGoing shopping presentation aj.rey
Going shopping presentation aj.rey
 
แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals
แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals
แผนการจัดการเรียนรู้ เรื่อง Animals
 
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟังแผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
 
คำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPA
คำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPAคำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPA
คำกริยาที่บ่งบอกพฤติกรรมการเรียนรู้ KPA
 
โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2
โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2
โครงสร้างกำหนดการจัดการเรียนรู้รายวิชาภาษาอังกฤษป.2
 
รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555
รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555
รายงานผลการดำเนินโครงการกิจกรรมค่ายบูรณาการ 2 2555
 
ค่าอำนาจจำแนก
ค่าอำนาจจำแนก ค่าอำนาจจำแนก
ค่าอำนาจจำแนก
 
แบบฝึกทักษะที่ 1 signs
แบบฝึกทักษะที่  1  signsแบบฝึกทักษะที่  1  signs
แบบฝึกทักษะที่ 1 signs
 

Viewers also liked

Lesson listening
Lesson listeningLesson listening
Lesson listening
yesenia26
 
IELTS academic listening : lesson 1
IELTS academic listening : lesson 1IELTS academic listening : lesson 1
IELTS academic listening : lesson 1
The Free School
 
Listening lesson plan
Listening lesson planListening lesson plan
Listening lesson plan
Maenie Nrm
 
Lynn-Advanture
Lynn-AdvantureLynn-Advanture
Lynn-Advanture
cyutafl
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
nam2534
 
The Syllabus Jessica
The Syllabus JessicaThe Syllabus Jessica
The Syllabus Jessicacyutafl
 
Listening lesson plan
Listening lesson planListening lesson plan
Listening lesson plan
Ketiley Pessanha
 
listening skill lesson plan
listening skill lesson planlistening skill lesson plan
listening skill lesson plan
Snoopiiz Za
 
Listening lesson plan
Listening lesson planListening lesson plan
Listening lesson plan
Aiwilovekao
 
How to teach_a_listening_lesson_-pdp-
How to teach_a_listening_lesson_-pdp-How to teach_a_listening_lesson_-pdp-
How to teach_a_listening_lesson_-pdp-
Mr Bounab Samir
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
Zack Rosman
 
Listening Lesson Plan Billy
Listening Lesson Plan BillyListening Lesson Plan Billy
Listening Lesson Plan Billy
Silence Aholic
 
A LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
A LESSON PLAN ON LISTENING SKILLSA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
A LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
Fatima Gul
 
Lesson plan listening speaking y2
Lesson plan listening speaking y2Lesson plan listening speaking y2
Lesson plan listening speaking y2
Clara Beatrice
 
Listening Skill Lesson Plan
Listening Skill Lesson PlanListening Skill Lesson Plan
Listening Skill Lesson Plan
Ruth Bunga Oktauli Pakpahan
 
TEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERS
TEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERSTEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERS
TEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERS
Müberra GÜLEK
 
gA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
gA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLSgA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
gA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
Fatima Gul
 
Detailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting Outcomes
Detailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting OutcomesDetailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting Outcomes
Detailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting Outcomes
Jasmin Cruz
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
cyutafl
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
Silence Aholic
 

Viewers also liked (20)

Lesson listening
Lesson listeningLesson listening
Lesson listening
 
IELTS academic listening : lesson 1
IELTS academic listening : lesson 1IELTS academic listening : lesson 1
IELTS academic listening : lesson 1
 
Listening lesson plan
Listening lesson planListening lesson plan
Listening lesson plan
 
Lynn-Advanture
Lynn-AdvantureLynn-Advanture
Lynn-Advanture
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
 
The Syllabus Jessica
The Syllabus JessicaThe Syllabus Jessica
The Syllabus Jessica
 
Listening lesson plan
Listening lesson planListening lesson plan
Listening lesson plan
 
listening skill lesson plan
listening skill lesson planlistening skill lesson plan
listening skill lesson plan
 
Listening lesson plan
Listening lesson planListening lesson plan
Listening lesson plan
 
How to teach_a_listening_lesson_-pdp-
How to teach_a_listening_lesson_-pdp-How to teach_a_listening_lesson_-pdp-
How to teach_a_listening_lesson_-pdp-
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
 
Listening Lesson Plan Billy
Listening Lesson Plan BillyListening Lesson Plan Billy
Listening Lesson Plan Billy
 
A LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
A LESSON PLAN ON LISTENING SKILLSA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
A LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
 
Lesson plan listening speaking y2
Lesson plan listening speaking y2Lesson plan listening speaking y2
Lesson plan listening speaking y2
 
Listening Skill Lesson Plan
Listening Skill Lesson PlanListening Skill Lesson Plan
Listening Skill Lesson Plan
 
TEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERS
TEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERSTEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERS
TEACHING LISTENING LESSON PLAN FOR YOUNG LEARNERS
 
gA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
gA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLSgA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
gA LESSON PLAN ON LISTENING SKILLS
 
Detailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting Outcomes
Detailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting OutcomesDetailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting Outcomes
Detailed Lesson Plan in Teaching Listening and Speaking: Predicting Outcomes
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
 

Similar to Listening lesson plan

PPP Lesson Plan
PPP Lesson PlanPPP Lesson Plan
PPP Lesson Plan
Silence Aholic
 
แผนการเขียน
แผนการเขียนแผนการเขียน
แผนการเขียนUbonpan Sornsakul
 
แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)
แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)
แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)
Pianolittlegirl
 
Cbi ครั้งที่ 2
Cbi ครั้งที่ 2 Cbi ครั้งที่ 2
Cbi ครั้งที่ 2
Praew Kavintra
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
Silence Aholic
 
B slim
B slim  B slim
B slim
Aiwilovekao
 
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slim
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slimแผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slim
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slim
Wanida Keawprompakdee
 
Writing 5
Writing 5Writing 5
Writing 5
Praew Kavintra
 
Speaking lesson plan
Speaking lesson planSpeaking lesson plan
Speaking lesson plan
Aiwilovekao
 
Writing lesson plan
Writing lesson planWriting lesson plan
Writing lesson planBelinda Bow
 
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organsแผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human OrgansTharinee Japhimai
 
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organsแผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human OrgansTharinee Japhimai
 
B-SLIM Model Lesson Plan
B-SLIM Model Lesson PlanB-SLIM Model Lesson Plan
B-SLIM Model Lesson Plan
Silence Aholic
 
Speaking
SpeakingSpeaking
Speaking
Praew Kavintra
 
CBI Lesson Plan
CBI Lesson PlanCBI Lesson Plan
CBI Lesson Plan
Silence Aholic
 
B slim from PAD
B slim from PADB slim from PAD
B slim from PAD
Praew Kavintra
 

Similar to Listening lesson plan (20)

Speaking Lesson Plan by ETM
Speaking Lesson Plan by ETMSpeaking Lesson Plan by ETM
Speaking Lesson Plan by ETM
 
Teaching writing1
Teaching writing1Teaching writing1
Teaching writing1
 
PPP Lesson Plan
PPP Lesson PlanPPP Lesson Plan
PPP Lesson Plan
 
แผนการเขียน
แผนการเขียนแผนการเขียน
แผนการเขียน
 
แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)
แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)
แผนฟังครั้งที่ 4 (albert einstein)
 
Cbi ครั้งที่ 2
Cbi ครั้งที่ 2 Cbi ครั้งที่ 2
Cbi ครั้งที่ 2
 
Listening Lesson Plan
Listening Lesson PlanListening Lesson Plan
Listening Lesson Plan
 
B slim
B slim  B slim
B slim
 
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slim
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slimแผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slim
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ B slim
 
Writing 5
Writing 5Writing 5
Writing 5
 
Speaking lesson plan
Speaking lesson planSpeaking lesson plan
Speaking lesson plan
 
Writing lesson plan
Writing lesson planWriting lesson plan
Writing lesson plan
 
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organsแผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
 
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organsแผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
แผน CBI Unit: Health Topic: Human Organs
 
B-SLIM Model Lesson Plan
B-SLIM Model Lesson PlanB-SLIM Model Lesson Plan
B-SLIM Model Lesson Plan
 
Speaking
SpeakingSpeaking
Speaking
 
CBI Lesson Plan
CBI Lesson PlanCBI Lesson Plan
CBI Lesson Plan
 
Ppp+มิ้น+..
Ppp+มิ้น+..Ppp+มิ้น+..
Ppp+มิ้น+..
 
B slim from PAD
B slim from PADB slim from PAD
B slim from PAD
 
B slim
B slim B slim
B slim
 

More from Areeya Hongsuwan

วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์
วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์
วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์
Areeya Hongsuwan
 
Renunakhon
RenunakhonRenunakhon
Renunakhon
Areeya Hongsuwan
 
Picture book report card
Picture book report cardPicture book report card
Picture book report card
Areeya Hongsuwan
 
Phonology areeya039
Phonology areeya039Phonology areeya039
Phonology areeya039
Areeya Hongsuwan
 
Wh questions for Teaching
Wh questions for TeachingWh questions for Teaching
Wh questions for Teaching
Areeya Hongsuwan
 
Phonology
PhonologyPhonology
Phonology
Areeya Hongsuwan
 
Classical painting and Classical music
Classical painting and Classical musicClassical painting and Classical music
Classical painting and Classical music
Areeya Hongsuwan
 
Electronic Book (EB)
Electronic Book (EB)Electronic Book (EB)
Electronic Book (EB)
Areeya Hongsuwan
 
Reading Skill
Reading SkillReading Skill
Reading Skill
Areeya Hongsuwan
 
Speaking
SpeakingSpeaking
CBI
CBI CBI
Writing kaita
Writing kaitaWriting kaita
Writing kaita
Areeya Hongsuwan
 
Listening
Listening Listening
Listening
Areeya Hongsuwan
 
Content and Language Integrated Learning (CLIL)
Content and Language Integrated Learning  (CLIL)Content and Language Integrated Learning  (CLIL)
Content and Language Integrated Learning (CLIL)
Areeya Hongsuwan
 
B-SLIM Model
B-SLIM Model B-SLIM Model
B-SLIM Model
Areeya Hongsuwan
 
Content Based Instruction (CBI)
Content Based Instruction (CBI)Content Based Instruction (CBI)
Content Based Instruction (CBI)
Areeya Hongsuwan
 
Writing lesson plan
Writing lesson planWriting lesson plan
Writing lesson plan
Areeya Hongsuwan
 
Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)
Areeya Hongsuwan
 
Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)
Areeya Hongsuwan
 
CLIL lesson plan
CLIL lesson planCLIL lesson plan
CLIL lesson plan
Areeya Hongsuwan
 

More from Areeya Hongsuwan (20)

วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์
วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์
วิจัย การพัฒนาความสามารถในการจดจำคำศัพท์ภาษาอังกฤษโดยใช้เกมออนไลน์
 
Renunakhon
RenunakhonRenunakhon
Renunakhon
 
Picture book report card
Picture book report cardPicture book report card
Picture book report card
 
Phonology areeya039
Phonology areeya039Phonology areeya039
Phonology areeya039
 
Wh questions for Teaching
Wh questions for TeachingWh questions for Teaching
Wh questions for Teaching
 
Phonology
PhonologyPhonology
Phonology
 
Classical painting and Classical music
Classical painting and Classical musicClassical painting and Classical music
Classical painting and Classical music
 
Electronic Book (EB)
Electronic Book (EB)Electronic Book (EB)
Electronic Book (EB)
 
Reading Skill
Reading SkillReading Skill
Reading Skill
 
Speaking
SpeakingSpeaking
Speaking
 
CBI
CBI CBI
CBI
 
Writing kaita
Writing kaitaWriting kaita
Writing kaita
 
Listening
Listening Listening
Listening
 
Content and Language Integrated Learning (CLIL)
Content and Language Integrated Learning  (CLIL)Content and Language Integrated Learning  (CLIL)
Content and Language Integrated Learning (CLIL)
 
B-SLIM Model
B-SLIM Model B-SLIM Model
B-SLIM Model
 
Content Based Instruction (CBI)
Content Based Instruction (CBI)Content Based Instruction (CBI)
Content Based Instruction (CBI)
 
Writing lesson plan
Writing lesson planWriting lesson plan
Writing lesson plan
 
Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)
 
Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)Task-based Language Teaching (TBL)
Task-based Language Teaching (TBL)
 
CLIL lesson plan
CLIL lesson planCLIL lesson plan
CLIL lesson plan
 

Listening lesson plan

  • 1. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1 Unit: Myself Topic: Personal experiences: Past events สมาชิก 1. นางสาวศุภลักษณ์ พูนนอก 55010513034 2. นางสาวอารียา หงษ์สุวรรณ์ 55010513039 ส่งครั้งที่ 1 วันที่ 9 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558 ส่งครั้งที่ 2 วันที่ 10 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558 ส่งครั้งที่ 3 วันที่ 10 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558 ส่งครั้งที่ 4 วันที่ 11 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558 ส่งครั้งที่ 5 วันที่ 14 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558 ส่งครั้งที่ 6 วันที่ 15 เดือนกันยายน พ.ศ. 2558
  • 2. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1 Unit: Myself Topic: Personal experiences: Past events วันที่สอน วันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. ................. 1. จุดประสงค์การเรียนรู้ 1. ฟังเรื่อง Weekend แล้วสามารถเรียงลาดับเหตุการณ์ได้ถูกต้อง (While-listening 1, Putting information in order, หน้า 50) 2. ฟังเรื่อง Weekend แล้วสามารถตอบคาถามเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังได้ (While-listening 2, True or false, หน้า 50) 3. เขียนและพูดสรุปใจความสาคัญของบทสนทนาได้อย่างถูกต้อง (Post-listening, Task listening, หน้า 47, Repeating strategy) 2. ตัวชี้วัด ต 1.1.1 ม.1/4 ระบุหัวข้อเรื่อง (topic) ใจความสาคัญ (main idea) และตอบคาถามจากการฟัง และอ่านบทสนทนา นิทาน และเรื่องสั้น (While-listening 1, Putting information in order), (While- listening 2, True or false), (Post-listening, Task listening)
  • 3. 3. เนื้อหา Vocabulary: weekend, messy, boring, ferret, beautiful, clean Structure: Simple Past Tense Simple Past Tense indicates that an action is in the past relative to the speaker or writer. Example: I saw a ferret. It was a beautiful sunny day. 4. กลยุทธ์การเรียนรู้ภาษา (Language learning strategy) Direct strategy – Cognitive strategy-- 5. สื่อการเรียนรู้ 1. Power Point 2. วีดีโอนาเข้าเรื่อง Did you have a good weekend? 3. แถบเสียงเรื่อง Weekend 4. Activity 1, 2, 3 6. กิจกรรมการเรียนรู้ ครู นักเรียน Pre-listening 1.ครูให้นักเรียนฟังเพลง Did you have a good weekend? เพื่อนาเข้าสู่บทเรียน 2. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับวีดีโอที่ได้ดู เช่น - Did she have a good weekend? -What did she do on her weekend? -What did he do on her weekend? 1. นักเรียนฟังเพลง Did you have a good weekend? นาเข้าสู่บทเรียน 2.นักเรียนตอบคาถามครูจากวิดีโอที่ได้ดู เช่น - Yes, she did. - She went to the concert and the movies. - He went camping and hiking.
  • 4. 3. ครูแจก text 1ให้นักเรียนทุกคน แล้วเปิด Power Point อธิบายคาศัพท์ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตาม 4. ครูทบทวนคาศัพท์เพื่อตรวจสอบความเข้าใจของ นักเรียนจากคาอธิบายความหมายของคาศัพท์ 5. ครูแจก text 2 ให้นักเรียนทุกคน แล้วอธิบาย โครงสร้างไวยากรณ์จาก Power Point ให้นักเรียนฟัง และทาความเข้าใจ 6. ครูตรวจสอบความเข้าใจในโครงสร้างไวยากรณ์ของ นักเรียนโดยถามคาถามจาก Power Point 7. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง 2 รอบ 8. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังเพื่อตรวจสอบ ความเข้าใจ เช่น - What did Shirley talk about? - What animals did she see? -What did she saw at the art museum? While-listening 1 Putting information in order 1. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรมโดย - ครูเปิดแถบเสียง เรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง 2 รอบ - ครูให้นักเรียนทุกคนเรียงลาดับเหตุการณ์จากบท สนทนาได้ถูกต้อง 2. ครูให้เวลานักเรียนทุกคนในการทากิจกรรม 10 นาที 3. ครูเฉลยและให้คะแนน While-listening 2 True or false 1. ครูแจกใบงาน True or false ให้นักเรียนทุกคน 2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม โดยให้นักเรียนทา 3. นักเรียนรับ text 1 จากครู แล้วฟังครูอธิบาย คาศัพท์และออกเสียงตาม 4. นักเรียนบอกคาศัพท์จากคาอธิบายความหมาย ของคาศัพท์ที่ครูให้ 5.นักเรียนรับ text 2 จากครู แล้วฟังและทาความ เข้าใจโครงสร้างไวยากรณ์จากPower Point 6. นักเรียนตอบคาถามโครงสร้างไวยากรณ์ที่ครูถาม จาก Power Point 7. นักเรียนฟังเสียงเรื่อง Weekend 2 รอบ 8. นักเรียนตอบคาถามครูจากเรื่องที่ได้ฟังเพื่อ ตรวจสอบความเข้าใจ เช่น - Shirley talked about her weekend, doing chores, taking in nature and some art. - She saw a ferret and an ibis. - She saw pictures, paintings, photographs and sculptures. 1. นักเรียนทุกคนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทา กิจกรรม 2. นักเรียนทุกคนทากิจกรรม 10 นาที 3. นักเรียนทุกคนฟังเฉลย 1. นักเรียนทุกคนรับใบงาน True or false 2. นักเรียนฟังขั้นตอนการทากิจกรรมอย่างตั้งใจ
  • 5. เครื่องหมายถูกหน้าข้อความที่เห็นว่าถูก และทา เครื่องหมายผิดหน้าข้อความที่เห็นว่าผิด 3. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟังแต่ละข้อ 4. ครูให้เวลานักเรียนเขียนคาตอบ 5. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ฟังอีกครั้ง 6. ครูเฉลยคาตอบและให้คะแนนนักเรียนคู่ที่ตอบถูก Post-listening (Language learning strategy : Repeating) Task listening 1. ครูแจกใบงาน Language learning strategy: Repeating 2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม 3. ครูเปิดเสียงบทสนทนาเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง ครั้งที่หนึ่ง หากนักเรียนยังไม่เข้าใจ ครูอาจเปิดเสียง สนทนาซ้าอีกหลายๆครั้ง 4. ครูให้นักเรียนฟังแล้วสรุปบทสนทนาในรูปแบบ Branching diagram 5. ครูให้เวลานักเรียนทุกคนในการทากิจกรรม 20 นาที 6. ครูให้นักเรียนออกมาพูดหน้าชั้นเรียน 7. ครูสังเกตและประเมินผล 3. นักเรียนทุกคนฟังเสียงเรื่อง Weekend 4. นักเรียนทุกคนเขียนคาตอบลงในกระดาษ 5. นักเรียนทุกคู่ฟัง และตรวจสอบคาตอบของ ตนเองอีกครั้ง 6. นักเรียนทุกคนฟังเฉลย 1. นักเรียนทุกคนรับใบงาน 2. นักเรียนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม 3. นักเรียนฟังเสียงบทสนทนาเรื่อง Weekend 4. นักเรียนฟังแล้วสรุปบทสนทนาในรูปแบบ Branching diagram 5.นักเรียนทุกคนทากิจกรรม 20 นาที 6. นักเรียนทุกคนออกมาพูดหน้าชั้นเรียน
  • 6. 7. การวัดผลประเมินผล กิจกรรมที่จะประเมิน วิธีประเมิน เครื่องมือประเมิน While-listening 1: Putting information in order While-listening 2: True or False Post-listening: Task listening ตรวจและให้คะแนน ตรวจและให้คะแนน สังเกต - - แบบประเมินทักษะการฟังสู่การพูด 8. กิจกรรมเสนอแนะ .............................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................................. 9. ความเห็นของผู้บริหาร .............................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................................. 10. บันทึกหลังการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ 10.1 ผลการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ .............................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................................. 10.2 ปัญหาและอุปสรรค .............................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................................. 10.3 ข้อเสนอแนะ .............................................................................................................................................................................. ..............................................................................................................................................................................
  • 7. Text 1 Vocabulary Text 2 Structur weekend (n.) the period from Friday evening through Sunday evening, especially regarded as a time for relax Ex. how was your weekend? messy (adj.) untidy or dirty Ex. cats are messy. boring (adj.) not interesting Ex. It’s kind of boring. ferret (n.) a small animal with a long thin body, used to hunt rats and rabbits Ex. I saw a ferret. beautiful (adj.) having beauty, extremely attractive to look at Ex. It was a beautiful sunny day. clean (v.) make (something or someone) free of dirt, marks, or mess, especially by washing, wiping, or brushing. Ex. I have to clean the bathroom and then the kitchen.
  • 8. Text 2 Structure Past simple Tense Simple Past Tense indicates that an action is in the past relative to the speaker or writer.  when the time period has finished: "We went to Chicago last Christmas."  when the time period is definite: "We visited Mom last week."  with for, when the action is finished: "I worked with the FBI for two months." Regular verbs use the verb's base form (scream, work) plus the -ed ending (screamed, worked). Irregular verbs alter their form in some other way (slept, drank, drove)
  • 9. Questions in the Past Tense We use did to make a question in the past tense. The main verb (live in the example above) is in its base form (of the infinitive). The auxiliary did shows that the question is in the past tense. Negative sentences in the Past Tense We use didn't (did not) to make a negative sentence in the past tense. Present: Do they live in France? Past: Did they live in France? Present: They don't live in Canada. Past: They didn't live in Canada. Did John come to party yesterday? He didn't come to my party.
  • 10. Text 3 Conversation Josh: Hey, Shirley. Shirley: Hey, Josh. Josh: So how was your weekend? Shirley: Hmm, quite busy this weekend. Josh: Really? Those are hard. So what did you do on Saturday? Shirley: Well, Saturday morning, I usually clean the house. Yeah. It’s kind of boring, but I have to clean the bathroom and then the kitchen, and then the lounge room because I have lots of cats. And the cats leave hair everywhere. So I always have to clean on Saturday mornings. Josh: Yes, cats are messy. So what did you do on Sunday? Shirley: Well, Sunday afternoon, I went for a walk up the mountain. It was a beautiful sunny day. There were no clouds in the sky. Josh: Wow. Shirley: It was gorgeous. So I walked up the mountain and I saw a ferret. They’re a little furry animal, four legs, tail—not like a rabbit, but about the same size as a rabbit. Josh: Okay. Shirley: And they’re kind of gold brown color. Josh: Wow, did you see any other animals on your walk? Shirley: No. I didn’t see any other animals on the ground. But I did see a beautiful bird flying in the sky. Josh: Wow. Do you know what kind? Shirley: I think it was an ibis. It’s a big bird that usually walks in the water. It has long legs and it was white with a black head. Josh: Oh, that sounds like you had a great weekend. Shirley: Yeah, it was good. Thanks.
  • 11. Language learning strategy: Repeating (Task listening: Post-listening) This strategy is to repeatedly listen to native speakers of the new language on a tape or record, with or without silent rehearsal. Students might listen to the passage more than once to understand it more completely. In writing, repeating strategy is revising, that is, going through a written draft in detail or sometimes a conclusion or summary.
  • 12. While-listening 1 Putting information in order Directions : Listen the audio two times and number the situations in correct order, from 1-5. The situations __________ Shirley saw a ferret and an ibis. __________ Shirley cleaned the lounge room. __________ Shirley cleaned the kitchen. __________ Shirley saw a ferret and an ibis. __________ Shirley cleaned the bathroom. Name__________________________________Student ID________________Class___________
  • 13. While-listening 2 True or false Directions : Listen to the audio and choose true or false. True False 1) Shirley did cleaning on Sunday morning. 2) Shirley had to clean because her dogs left their hair. 3) Shirley went hiking before she cleaned. 4) Shirley saw a parrot and an ibis. 5) A ferret is smaller than a rabbit. 6) Shirley saw many animals on the ground. 7) When Shirley walked up the mountain, there was not cloudy. Name__________________________________Student ID________________Class___________
  • 14. Post-listening Task listening Directions: Listen to the audio repeatedly and summarize the conversation by creating Branching diagram. Then present your work in front of the class. Name__________________________________Student ID________________Class___________ Shirley’s weekend activities Saturday Sunday
  • 15. แบบประเมินทักษะการฟังสู่การพูด Post-listening: Task listening ลาดับ ที่ ชื่อ-สกุล ประเด็นคะแนน ความเข้าใจและ ความครอบคลุม ของเนื้อหา (3) การออก เสียง (2) ความ ถูกต้อง ของ ไวยากรณ์ (2) ความพยายามใน การสื่อสาร (3) รวม คะแนน (10) 3 2 1 2 1 2 1 3 2 1 10 ลงชื่อ.......................................................ผู้ประเมิน (....................................................... ) วันที่.........เดือน...........................พ.ศ........
  • 16. เกณฑ์การประเมินทักษะการฟังสู่การพูด Post-listening: Task listening ระดับคะแนน ประเด็น การประเมิน 3 2 1 1. ความเข้าใจและ ความครอบคลุมของ เนื้อหา มีรายละเอียดเนื้อหามาก และครอบคลุมเนื้อหา ทั้งหมด มีรายละเอียดของเนื้อหา มากแต่ยังไม่ครอบคลุม ทั้งหมด มีรายละเอียด ของเนื้อหาน้อยและ ไม่ครอบคลุม ทั้งหมด 2.การออกเสียง ออกเสียงได้ถูกต้อง ออกเสียงได้บ้างเล็กน้อย ออกเสียงไม่ได้เลย 3.ความถูกต้องของ ไวยากรณ์ ใช้ไวยากรณ์ตามหลัก โครงสร้างได้อย่างถูกต้อง ใช้ไวยากรณ์ได้ ผิดหลัก โครงสร้างได้เล็กน้อย ใช้ไวยากรณ์ผิดหลัก โครงสร้าง 4.ความพยายามใน การสื่อสาร แสดงท่าทางและพูดด้วย น้าเสียงเหมาะสม แสดงท่าทางได้ พูดติดขัด เล็กน้อย พูดได้น้อยมาก 9-10 คะแนน หมายถึง ดีมาก 7-8 คะแนน หมายถึง ดี 5-6 คะแนน หมายถึง พอใช้ 1-4 คะแนน หมายถึง ปรับปรุง หมายเหตุ ช่วงคะแนนระดับคุณภาพ ขึ้นอยู่กับผู้สอนจะพิจารณาตามความเหมาะสม