แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการเขียนภาษาอังกฤษ
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาปีที่ 6
Unit:Travel around the world
Topic: Weather
วันที่สอนวันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. .................
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1.1 เขียนตอบคำศัพท์ ควำมหมำยและแต่งประโยคให้สัมพันธ์กับรูปภำพได้ โดยใช้กำรเขียนแบบ
อธิบำยให้เกิดควำมรู้ ควำมเข้ำใจ (While1, Activity 1: Asking the word and meaning)
1.2 เขียนอธิบำยภำพโดยใช้คำศัพท์และโครงสร้ำงไวยำกรณ์ที่เรียนมำได้ โดยใช้กำรเขียนแบบอธิบำย
ให้เกิดควำมรู้ ควำมเข้ำใจ (While2, Activity 2 Making the sentence)
1.3 เขียนอธิบำยสถำนที่ท่องเที่ยวตำมควำมแตกต่ำงของฤดูกำลในประเทศนั้นๆได้ โดยใช้กำรเขียน
แสดงควำมคิดเห็นและแนะนำ (Post1, Activity 1:Travel around the world)
1.4 เขียนเรื่องรำวจำกวีดีโอเกี่ยวกับสถำนที่ท่องเที่ยวตำมฤดูกำลได้ โดยใช้กำรเขียนแบบกำรเขียน
เล่ำเรื่องรำว (Post2, Activity 2: Writing the story from video)
2. ตัวชี้วัด
ต1.1.1.1/ป.6ปฏิบัติตำมคำขอร้อง คำแนะนำคำชี้แจง และคำอธิบำยที่ฟังและอ่ำน
ต1.1.1.3/ป.6เลือก/ระบุ ประโยคหรือข้อควำมสั้นๆ ตรงตำมภำพสัญลักษณ์หรือเครื่องหมำยที่อ่ำน
ต1.1.1.4/ป.6 บอกใจควำมสำคัญและตอบคำถำมจำกกำรฟัง และกำรอ่ำนบทสนทนำง่ำยๆและ
เรื่องเล่ำ
ต1.1.2.4/ป.6 พูดและเขียนเพื่อขอและให้ข้อมูลเกี่ยวกับตนเอง เพื่อน ครอบครัว และเรื่องใกล้ตัว
ต1.1.3.1/ป.6 พูด/เขียนให้ข้อมูลเกี่ยวกับตนเอง เพื่อน และสิ่งแวดล้อมใกล้ตัว
ต1.1.3.3/ป.6 พูด/เขียนแสดงควำมคิดเห็นเกี่ยวกับเรื่องต่ำงๆใกล้ตัว
ต2.2.1.1/ป.6 ใช้ถ้อยคำ น้ำเสียง และกิริยำท่ำทำงอย่ำงสุภำพ เหมำะสมตำมมำรยำทสังคมและ
วัฒนธรรมของเจ้ำของภำษำ
3.
3. เนื้อหา
Vocabulary: autumn,summer, spring, winter, rain, wind, snow, freeze, wet, dry, fog, frost,
thunder
Structure: Might and May for possibility
Might and May are modal verbs. Remember that they have the same form for all
persons and you don’t use the auxiliary do in questions and negatives.
You can use might or might not + infinitive to talk about possible future events.
Example
It might rain tomorrow.
It might be quite cool.
There might not be much
sun.
You can also use may or may not. May is a little more sure than might.
Example
It may rain tomorrow.
There may be snow.
There may not be much sun.
4.
Remember you usewill or won’t make predictions.
Example
It’ll be dry and sunny tomorrow over whole
country.
It’ll be rainy and cold in the winter.
There won’t be much wind.
You won’t get much rain between May and
October
4. สื่อการเรียนรู้
1. power point คำศัพท์และโครงสร้ำง
2. วีดีโอนำเข้ำเรื่อง Travel around the world
3. Text “What’s the best time to visit your country?”
4. กระดำษบลู๊ฟ
5. กระดำนไวท์บอร์ด
6. ปำกกำไวท์บอร์ด
7. คอมพิวเตอร์/ โน๊ตบุ๊ค
8. iWriter
5.
5. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู
Pre-reading (35นาที)
1. ครูพูดทักทำยนักเรียน
2. ครูแนะนำกลวิธีกำรเขียนให้นักเรียนฟัง
เพื่อให้ นักเรียนนำไปใช้ในกำรตอบคำถำม
ก่อนนำเข้ำสู่บทเรียน
- Writing for creative
3. ครูแนะนำวิธีกำรใช้โปรแกรม iWriter
ดังนี้
- คลิกที่ I want to do my own writing
- เลือกชนิดของกำรเขียน
- คลิก Create a new project
- ดำเนินกำรเขียนตำมแบบฟอร์มที่อยู่ใน
โปรแกรม
- ถ้ำต้องกำรแสดงรำยลำยระเอียดในส่วน
ต่ำงๆ ให้เลือกคลิกปุ่มซ้ำยมือ เช่น
structure, notes, content หรือ all
- ถ้ำต้องกำรตัวอย่ำงวิธีกำรเขียนประเภท
นั้น ให้คลิกที่ปุ่ม model แล้วเลือกวิธีกำรที่
ต้องกำรดูเป็นตัวอย่ำง
- ถ้ำต้องกำรกลับไปยังหน้ำแรกให้คลิกที่ปุ่ม
Home
- ถ้ำเขียนตำมแบบฟอร์มเสร็จแล้ว ให้กดปุ่ม
save และพิมพ์ชื่อไฟล์ แล้วกด OK
- ถ้ำต้องกำรเขียนใหม่ ให้คลิกที่ load เลือก
Create a new project
4. ครูถำมคำถำมนักเรียนก่อนทำกิจกรรม
เข้ำสู่บทเรียนเช่น
- Have you ever been visited the
mountain in the winter?
- Where have you visited in the
summer?
-What place do you often visit?
5. ครูให้นักเรียนดูวีดีโอเรื่อง Travel
around the worldเพือนำเข้ำสู่
่
บทเรียน
CL
- Good Morning!
- How are you?
- What did you do
yesterday?
- I have a game for
you today.
- Do you want to play
game?
- Do you enjoy?
- Listening carefully
- Repeat after sound.
- Again please.
- Louder, please.
- Give me an
example about
passive present
simple tense.
- I’ll turn on the
audio onetime.
- One more time?
- Take one and pass it
on.
นักเรียน
1. นักเรียนพูดทักทำยครู
2. นักเรียนฟังครูแนะนำ
3. นักเรียนฟังครูอธิบำย
วิธีกำรใช้โปรแกรม iWriter
4. นักเรียนตอบคำถำมครู
เช่น
-Yes, I have./ No, I
haven’t.
- I have visited the beach.
- I often visit waterfall.
5. นักเรียนดูวีดีโอเรื่อง
Travel around the world
เพื่อนำเข้ำสู่บทเรียน
CL
- Good Morning
teacher!
- I’m fine thank
you, and you?
- Yes, I want to
play game.
- I want to ask
some questions.
- Can I answer the
question?
- I want to be a
representative.
- We don’t have
any cards.
- Give me one card.
- Pass it on.
- How do I
pronounce this
word?
- I can’t see the
video..
6.
ครู
6. ครูถำมคำถำมจำกวีดีโอ โดยใช้ประโยค
คำถำมเช่น
-What attractive places did he visit?
- What is the weather in the desert?
- Is it cold when he went hiking in
the mountain on the video?
7. ครูแจก Text 1 ให้นักเรียนทุกคนแล้ว
เปิด Power point แนะนำคำศัพท์ใหม่ให้
นักเรียนฟังและออกเสียงตำมพร้อมทั้ง
อธิบำยควำมหมำยของคำศัพท์ทีละตัว แล้ว
ยกตัวอย่ำงกำรนำคำศัพท์ไปใช้ในกำรสื่อสำร
ในชีวิตประจำวัน
8. ครูแจก Text 2 แล้วอธิบำยกำรใช้หลัก
ไวยำกรณ์ เรื่อง กำรใช้ “Might and May
for possibility” ให้นักเรียนฟังและทำ
ควำมเข้ำใจพร้อมยกตัวอย่ำงกำรแต่ง
ประโยค
- It may rain tomorrow.
- There might not be much sun.8. ครู
แจก Text 3 แล้วให้นักเรียนอ่ำน เรื่อง
“What’s the best time to visit your
country?”เพื่อทำควำมเข้ำใจ
9. ครูถำมคำถำมนักเรียนเพื่อทดสอบควำม
เข้ำใจ เช่น
- What is the best time to visit
Miguel’s country?
- What country do the leaves change
colour?
- What is the weather in Mexico?
CL
- Do you understand?
- Do you what I mean?
- Can you tell me
what is about?
- Pass it on.
- I will check your
understanding.
- Repeat after me.
- Which word didn’t
you understand?
- Do you understand?
- I have some
question to ask you.
- Can you give me
some example of
…………………?
- Let me check your
understanding.
- Let check the
answer together.
นักเรียน
6.นักเรียนตอบคำถำมครู
เช่น
- Sahara desert, The
Great Wall in china etc.
- It is very hot and dry.
- Yes, it is.
7. นักเรียนรับ Text 1 จำก
ครูออกเสียงคำศัพท์ตำม
power point ทีละตัว
พร้อมทั้งทำควำมเข้ำใจ
ควำมหมำยของคำศัพท์
กำรนำคำศัพท์ไปใช้ในกำร
สื่อสำรในชีวิตประจำวัน
8. นักเรียนรับ Text 2 แล้ว
ฟังครูอธิบำยหลักกำรใช้
ไวยำกรณ์
- It might rain
tomorrow.
- There may not me
much sun.
8. นักเรียนรับ Text 3 แล้ว
อ่ำนเพื่อทำควำมเข้ำใจ
9. นักเรียนตอบคำถำมครู
- In the summer.
- New England
- It’s a little cooler in
Mexico.
CL
- Can you give me
some example
of……….?
- I don’t
understand this
word.
- Can you explain
me again?
- I don’t have any
text3.
- Can I read text3
with my friend?
- I want to answer
you.
- My friend wants
to answer the
question.
- Thank you
teacher
- I want to answer.
- Can you speak
again?
7.
ครู
While-writing : (35นาที)
Activity 1: Asking the word and
meaning game (15 นาที)
1. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 6 คน
CL
- I will tell you the
direction.
2. ครูอธิบำยและสำธิตขั้นตอนกำรทำ
- Listen to me.
กิจกรรม Asking the word and
- Do you understand
meaningให้นักเรียนฟัง
the direction?
- I’ll give you a board
3. ครูให้แต่ละกลุ่มส่งตัวแทนกลุ่มละ 2 คน and a whiteboard.
มำทำกิจกรรมหน้ำชั้นเรียน โดยให้นักเรียน - You must change a
คนแรกยืนอยู่ฝั่ง A (ซ้ำยมือของครู) และให้ representative to do
นักเรียนคนที่ 2 ยืนฝั่ง B (ขวำมือของครู)
activity.
นักเรียน
1. นักเรียนแบ่งกลุ่ม
กลุ่มละ 6 คน
2.นักเรียนฟังครูอธิบำยและ
สำธิตขั้นตอนกำรทำ
กิจกรรม words and
meaning
3. นักเรียนแต่ละกลุ่มส่ง
ตัวแทนกลุ่มละ 2 คนมำ
ทำกิจกรรมหน้ำชั้นเรียน
โดยนักเรียนคนแรกยืนอยู่
ฝั่ง A (ซ้ำยมือของครู)
- Look at the power
และนักเรียนคนที่ 2 ยืน
point!
ฝั่ง B (ขวำมือของครู)
4. ครูแจกกระดำนพร้อมปำกกำไวบอร์ดให้ - Give yourself a big 4. นักเรียนรับกระดำน
นักเรียน
hand.
พร้อมปำกกำไวบอร์ดจำกครู
5. ครูเปิดรูปภำพคำศัพท์บนจอ power
- I’ll give you an extra 5. นักเรียนดูรูปภำพคำศัพท์
point
point.
บนจอ power point
6. ครูให้นักเรียนฝั่ง A เขียนคำศัพท์และ
- Make a group
6. นักเรียนฝั่ง A เขียน
ตัวอย่ำงประโยคให้ตรงกับรูปภำพ และให้
of….people.
คำศัพท์ให้ตรงกับรูปภำพ
นักเรียนฝั่ง B เขียนควำมหมำยของคำศัพท์ - Line up in front of และนักเรียนฝั่ง B เขียน
ที่สัมพันธ์กับรูปภำพ
the class.
ควำมหมำยของคำศัพท์ที่
- Group…is the winner! สัมพันธ์กับรูปภำพ
- Do you enjoy?
7. ครูขอตัวแทนนักเรียนกลุ่มละ 2 คน เพื่อ - I want to a
7. ตัวแทนนักเรียนกลุ่มละ
ทำกิจกรรมอีกรอบเหมือนกับข้อ3-6
representative of each 2 คน ทำกิจกรรมอีกรอบ
group.
เหมือนกับข้อ 3-6
8. ครูตรวจคำตอบและให้คะแนนนักเรียนคู่ - Have you fun?
8. นักเรียนคู่ที่เขียนคำศัพท์
ที่เขียนคำศัพท์และควำมหมำยได้ตรงกับ
- Group…is the winner! และควำมหมำยได้ตรงกับ
รูปภำพ
รูปภำพจะได้รับคะแนนจำก
ครู
CL
- Yes, I do.
- I don’t
understand.
- I haven’t gotten
a board and a
whiteboard.
- Give me one
card.
- I’m sorry.
- Could you tell
the direction
again?
- I don’t
understand this
direction.
- I’m very fun.
- I want to play
game.
8.
ครู
Activity 2: Makingthe sentence
(10 นาที)
1. ครูอธิบำยขั้นตอนและวิธีกำรในกำรทำ
กิจกรรม Making the sentence
CL
นักเรียน
- Work in pairs.
1. นักเรียนฟังครูอธิบำย
- Make a group
วิธีกำรทำกิจกรรม Making
of….people.
the sentence
- I want a representative
2. ครูให้นักเรียนจับคู่
of each group.
2.นักเรียนจับคู่
3.ครูแจกกระดำษให้นักเรียนทุกคน โดยใน - I’m going to explain 3. นักเรียนรับกระดำษจำก
กระดำษจะมีรูปภำพ และคำศัพท์เพื่อให้
the direction for you. ครู
นักเรียนใช้ในกำรแต่งประโยค
- Group…is the winner!
4. ครูให้เวลำนักเรียนแต่ละคู่ 5 นำที ในกำร - I will give you one
4. นักเรียนแต่งประโยคจำก
แต่งประโยคจำกภำพและคำศัพท์ที่
point.
ภำพและคำศัพท์ที่
กำหนดให้
- Give your friends a กำหนดให้
5. ครูให้เลือกนักเรียนแต่ละคู่ออกมำอ่ำน big hand.
5. นักเรียนแต่ละคู่ออกมำ
ประโยคที่ตัวเองแต่ง แล้วให้นักเรียนคน
- Give yourself a big
อ่ำนประโยคที่แต่งหน้ำชั้น
อื่นๆช่วยกันตรวจสอบประโยคที่แต่งว่ำ
hand.
เรียน แล้วนักเรียนคนอื่นๆ
ถูกต้องหรือไม่
- Do you understand ช่วยกันตรวจสอบประโยค
6. ครูตรวจให้คะแนน
the direction?
6. นักเรียนได้รับคะแนนจำก
I’ll give you an extra ครู
point.
- Let check the
answer together.
- I will give 5 minute
for you.
Post-Reading (50 นาที)
Activity 1: (Travel around the
world) (25 นาที)
1.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน
- Do you understand
the direction?
2.ครูอธิบำยกิจกรรม Travel around the - Please stay in your
world
group.
- Give yourself a big
3.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มจับสลำกรำยชื่อ hand.
ประเทศและฤดูกำล
- I’ll give you an extra
4.ครูแจกกระดำษบรู๊ฟให้นักเรียนแต่ละกลุ่ม point.
1.นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ
5 คน
2.นักเรียนฟังครูอธิบำย
กิจกรรม Travel around
the world
3.นักเรียนแต่ละกลุ่มจับ
สลำกรำยชื่อประเทศ
4.นักเรียนแต่ละกลุ่มรับ
กระดำษบรู๊ฟจำกครู
CL
- I’m work a pair
already.
- I want to
representative.
- I don’t
understand this
word or direction.
- Am I correct?
- Give me one
point, please.
- You have to stay
in your group.
- What’s the
correct answer?
- I will make the
sentence with
friend.
- We should speak
- louder.
- I’m ready to read.
- Could you tell
the direction
again?
- I haven’t gotten
any vocabulary
card.
- Give me one
card.
9.
ครู
5.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนบรรยำย
สถำนที่ท่องเที่ยวที่น่ำสนใจในแต่ละฤดูกำล
ในประเทศนั้นๆ โดยบอกควำมแตกต่ำงใน
แต่ละฤดูกำลประเทศนั้นๆ โดยใช้คำศัพท์
และไวยำกรณ์ที่เรียนมำผ่ำนกำรใช้
โปรแกรม iWriter โดยใช้แบบฟอร์ม
Comparision 1เป็นแนวทำงในกำรเขียน
6.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มออกมำนำเสนอ
ผลงำนหน้ำชั้นเรียน
7.ครูให้คะแนนตำมแบบประเมินกำรเขียน
เชิงสร้ำงสรรค์
CL
นักเรียน
CL
- I want a
5.นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียน - I’m sorry.
representative of each บรรยำยสถำนที่ท่องเที่ยวที่ - We should
group to draw a lot.
น่ำสนใจในแต่ละฤดูกำลใน
speak louder.
ประเทศนั้นๆ โดยบอกควำม
แตกต่ำงในแต่ละฤดูกำล
ประเทศนั้นๆ โดยใช้คำศัพท์
และไวยำกรณ์ที่เรียนมำ
ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม
iWriter โดยใช้แบบฟอร์ม
Comparision 1เป็น
แนวทำงในกำรเขียน
6.นักเรียนแต่ละกลุ่มออกมำ
นำเสนอผลงำนหน้ำชั้นเรียน
7.นักเรียนรับคะแนนจำกครู
Activity 2: (Writing a story from the
video) (25 นาที)
1.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน
- Watch the video
carefully.
2.ครูอธิบำยกิจกรรม Writing a story
- Write a story from
from video
the video.
- You must use
3.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มดูวีดิโอที่ไม่มีเสียง grammar that you
2 รอบ
4. ครูให้นักเรียนจดรำยละเอียดจำกสิ่งที่ได้
ดูในวีดีโอ
5. ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มใช้โปรแกรม
iWriter โดยเลือกวิธีกำรเขียนแบบ short
report สำหรับเขียนเรื่องรำวจำกวีดีโอ โดย
ใช้คำศัพท์และไวยำกรณ์ที่เรียนมำ
1.นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ
5 คน
2.นักเรียนฟังครูอธิบำย
กิจกรรม Writing a story
from video
3.นักเรียนแต่ละกลุ่มดูวีดิโอ
ที่ไม่มีเสียง 2 รอบ
4. นักเรียนจดรำยละเอียด
จำกสิ่งที่ได้ดูในวีดีโอ
5. นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียน
เรื่องรำวจำกวีดิโอโดยใช้
คำศัพท์และไวยำกรณ์ที่
เรียนมำ ผ่ำนกำรใช้
โปรแกรม iWriter เพื่อเป็น
แนวทำงในกำรเขียนและ
กำรสะกดคำ
- I can’t see the
video.
- I want to watch
the video more.
- I can’t use Iwriter.
- Our program is
error.
10.
ครู
6.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนเรื่องรำว
จำกวีดิโอโดยใช้คำศัพท์และไวยำกรณ์ที่
เรียนมำ ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม iWriterเพื่อ
เป็นแนวทำงในกำรเขียนและกำรสะกดคำ
CL
have learned to write
the story.
- I will turn on the
video two times
.- Do you want to
watch the video
more?
7.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มนำเสนอเรื่องรำว - If you don’t
ของกลุ่มตัวเองหน้ำชั้นเรียน
understand how to
use iwriter, please tell
8.ครูให้คะแนนตำมแบบประเมินกำรเขียน me.
เชิงเล่ำเรื่อง
นักเรียน
6. นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียน
เรื่องรำวจำกวีดิโอโดยใช้
คำศัพท์และไวยำกรณ์ที่
เรียนมำ ผ่ำนกำรใช้
โปรแกรม iWriter เพื่อเป็น
แนวทำงในกำรเขียนและ
กำรสะกดคำ
7. นักเรียนแต่ละกลุ่ม
นำเสนอเรื่องรำวของกลุ่ม
ตัวเองหน้ำชั้นเรียน
8.นักเรียนรับคะแนนจำกครู
CL
- Please, help me
to use it.
- I don’t know how
to use Iwriter.
- I don’t
understand.
11.
6. การวัดผลประเมินผล
กิจกรรมที่จะประเมิน
Activity1: Askingthe word
and meaning game
วิธีประเมิน
ตรวจและให้คะแนน
เครื่องมือประเมิน
-
Activity2: Making the senten
ตรวจและให้คะแนน
-
Activity 3: Travel around the
world
ตรวจและให้คะแนน
ตำมแบบประเมิน
Activity 4: Writing a story
from the video
สังเกต บันทึกและให้ - แบบประเมินทักษะกำรเขียนเล่ำเรื่อง
คะแนน
- แบบประเมินทักษะกำรเขียน
สร้ำงสรรค์
7. กิจกรรมเสนอแนะ
.............................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................... ........................................
8. ความเห็นของผู้บริหาร
.............................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
9. บันทึกหลังการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
9.1 ผลการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
.............................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
9.2 ปัญหาและอุปสรรค
................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................
9.3 ข้อเสนอแนะ
................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................
12.
Text 1
Vocabulary
autumn (n)
theseason between summer and winter
Ex. Leaves are falling down in autumn.
summer(n)
the season between spring and autumn
Ex. I usually go to the beach in the summer.
spring (n)
the season between winter and summer
Ex. The spring is the best time to visit us.
winter (n)
the season between autumn and spring
Ex. You should wear a sweater in the winter.
rain(n)
water falling in drops from vapor condensed in
the atmosphere
Ex. I like rain because it makes me lively.
wind (n)
air moving from an area of high pressure to
an area of low pressure
Ex. The wind can make me cold.
snow (n)
precipitation falling from clouds in the form of
ice crystals
Ex. Snow is falling down in the winter.
freeze(v)
the withdrawal of heat to change something
from a liquid to a solid
Ex. The water become to freeze.
13.
Extra vocabulary
wet(adj)
wetness; moisture
Ex.He is wet now.
dry (adj)
air that is much lacking in moisture
Ex. The ground is very dry.
fog(n)
mass of small droplets of water in the air
Ex. The sky is covered by too much fog.
frost(n)
small ice crystals coating a cold surface
Ex. Leaves become frost.
thunder(n)
booming sound in the air created during stormy
weather
Ex. He fears sound of thunder.
14.
Text 2
Structure
Might andMay for possibility
Might and May are modal verbs. Remember that they have the same form for all
persons and you don’t use the auxiliary do in questions and negatives.
You can use might or might not + infinitive to talk about possible future events.
Example
It might rain tomorrow.
It might be quite cool.
There might not be much
sun.
You can also use may or may not. May is a little more sure than might.
Example
It may rain tomorrow.
There may be snow.
There may not be much sun.
15.
Remember you usewill or won’t make predictions.
Example
It’ll be dry and sunny tomorrow over whole
country.
It’ll be rainy and cold in the winter.
There won’t be much wind.
You won’t get much rain between May and
October
- .
16.
Text 3
What’s thebest time to visit your country?
‘May or October is best because it’s not too humid, although
there may be a few showers.’ Wang Wei, Hong Kong
‘We live in New England, so the best time is late August and
September when the weather starts to get cooler and the leaves
on the trees change colour.’ Norman, USA
‘July and August are fabulous. It might be quite cool but it’ll be
very pleasant. But don’t come in the winter, it’ll be dark all day
and freezing cold.’ Ingrid, Sweden
‘We say the spring is the best time to visit us. But it may rain and
there’s quite a lot of wind, so you may miss the cherry blossom.
Come in the autumn, the autumn leaves will be beautiful.’Ricko,
Japan
‘Come to Prague in winter and you’ll see how beautiful the city is.
There may be snow and there are fewer tourists.’ Frantisek,
Czech Republic
Have you ever had Christmas dinner on the beach? Come in
December, and you won’t see a cloud in the sky.’ Kevin, Australia
‘In the summer, it’s very hot and humid on the coast, although
you might find it a little cooler in Mexico City because it’s high up.’
Miguel, Mexico
17.
‘Spring and autumnare the best, the climate is perfect on the
Aegean and Mediterranean coasts, although it may be cooler in
central Anatolia. You won’t get much rain between May and
October.’ Yildiz, Turkey
‘In December you’ll find it a bit like England in July, not too hot.
And it’ll be rainy and cold in the winter. But it depends where you
want to go it’s a big country and very mountainous.’ Maria Sara,
Chile
Activity 1
While-Writing: Askingthe word and meaning
Direction 1
1. Make a group of 6.
2. Each group sends two representatives to play game.
3. The first student stands side the teacher on theleftand the second student stands side
the teacher on theright.
4. The teacher shows a picture on power point.
5. The first student writes a vocabulary and a sentence and the second student writes
the meaning of vocabulary.
Example
The first student
Sunny
Ex. I usually go to the beach in
the summer.
The second student
the season between spring and
autumn
24.
Activity2
While-Writing: Making sentence
Direction
1.Making the sentence Direction work in pairs.
2. Then write a sentence from the vocabularies and the picture.
3. After you have finished read your sentence in front of the class.
Example
might/rain/it
It might rain tomorrow.
be/may/sun/not
There mightnot be much sun.
might/go/Japan/spring
I might go to Japan in the spring.
25.
Activity 1
Post-Writing: Travelaround the world
Direction
1. Make a group of five.
2. Each group draws a lot.
3. Write to describe attractive places in the country follow the season that you get by
using Iwriter program to help you to write.
4. Draw and paint the picture from your writing.
5. Present in front of the class.
China, winter
In Beijing city, China, the weather is very cold because it heavy snows to cover trees
and houses. All Of city is covered by snow until it becomes a white city. It’s very beautiful.
Soon, this city may become snow city. …………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
26.
Activity 1
Post-Writing: Writinga story from the video
Direction
1. Make a group of five.
2. Watch the video.
3. Write a story from the video by using Iwriter program to help your writing.
4. Present in front of the class.
Example
In the winter, Jame and John visit America. ………………………………………………........................
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
27.
References
Heinemann.(1995).What’s the besttime to visit your country?. A division of Macmillan
Publishers Limited.
Heinemann.(1995).Might and May for possibility. A division of Macmillan
Publishers Limited.
Merriam-Webster, Incorporated. Vocabulary.RetrievedJune 18, 2013, from Website :
http://www.merriam-webster.com/dictionary/