35
แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 2
วิชาภาษาอังกฤษ 5รหัสวิชา อ23101 ภาคเรียนที่ 1/2556 ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 3
หน่วยการเรียนรู้ที่ 2: Free time and entertainment
เรื่อง: หนังสือส่งเสริมการอ่าน เล่มที่ 1 เรื่อง The Curious Boy and the Fish ระยะเวลา 2 ชั่วโมง
สอนโดย: นายโสภณวิชญ์ อิ่นแก้ว วันที่ 8 เดือน สิงหาคม พ.ศ. 2556
1. มาตรฐานการเรียนรู้
สาระที่ 1: ภาษาเพื่อการสื่อสาร
มาตรฐาน ต 1.1 เข้าใจและตีความเรื่องที่ฟังและอ่านจากสื่อประเภทต่างๆ และแสดงความ
คิดเห็นอย่างมีเหตุผล
ตัวชี้วัด
ต 1.1 ม.3/4 เลือก/ระบุหัวข้อเรื่อง ใจความสาคัญ รายละเอียดสนับสนุน และแสดงความ
คิดเห็นเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังและอ่านจากสื่อประเภทต่างๆ พร้อมทั้งให้เหตุผลและยกตัวอย่างประกอบ
มาตรฐาน ต 1.3 นาเสนอข้อมูลข่าวสาร ความคิดรวบยอด และความคิดเห็นในเรื่องต่างๆ โดย
การพูดและการเขียน
ตัวชี้วัด
ต 1.3 ม.3/2 พูดและเขียนสรุปใจความสาคัญ/แก่นสาระ หัวข้อเรื่อง ที่ได้จากการวิเคราะห์
เรื่อง/ข่าว/เหตุการณ์ /สถานการณ์ที่อยู่ในความสนใจของสังคม
2. สมรรถนะสาคัญของผู้เรียน
ความสามารถในการสื่อสาร ความสามารถในการใช้ทักษะชีวิต
3. คุณลักษณะอันพึงประสงค์
ซื่อสัตย์สุจริต ใฝ่เรียนรู้ มุ่งมั่นในการทางาน
4. สาระสาคัญ
การอ่านออกเสียงคาศัพท์และการอ่านจับใจความสาคัญ เรื่อง The Curious Boy and the Fish
ในหนังสือส่งเสริมการอ่านวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 3 มีส่วนสาคัญในการพัฒนาทักษะ
การอ่านของนักเรียน เพราะเป็นคาศัพท์ที่ไม่ยากจนเกินไป นักเรียนสามารถเดาความหมายของคา
และสามารถสรุปใจความสาคัญของเรื่องจากบริบทของหนังสือส่งเสริมการอ่านได้
2.
36
5. จุดประสงค์การเรียนรู้
จุดประสงค์ปลายทาง
นักเรียนสามารถอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish และจับใจความสาคัญของเรื่อง
The Curious Boy and the Fish ได้
จุดประสงค์นาทาง
1. จับใจความสาคัญของเรื่องที่อ่านได้
2. ใช้ภาษาง่ายๆ ในการถ่ายทอดเนื้อหาของแต่ละเนื้อเรื่องได้
3. อ่านเรื่องแล้วตอบคาถามได้
4. จดจาคาศัพท์ และบอกความหมายของคาศัพท์จากเรื่องที่อ่านได้
5. สามารถตั้งคาถามจากเรื่องที่อ่าน หลังจากอ่านเนื้อเรื่องแล้วได้
6. สาระการเรียนรู้
หนังสือส่งเสริมการอ่านวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 3 เรื่อง The Curious Boy and
the Fish
7. กิจกรรมการเรียนรู้ (ชั่วโมงที่ 1)
ขั้นที่ 1 การนาเข้าสู่บทเรียน (Warm up)
1. กล่าวทักทายนักเรียนทุกคนด้วยประโยคทักทาย ด้วยประโยคทักทายตามปกติ และ
เสริมด้วยการทักทายด้วยประโยคต่อไปนี้
Teacher: Do you like a fish?
Students: Yes, I do. / No, I don’t.
Teacher: Which animal do you like, aquatic animals or land animals?
Students: ……………(Answer will vary)……………………
2. แจ้งจุดประสงค์การเรียนรู้ให้นักเรียนทราบ
3. ชี้แจงให้นักเรียนทราบว่า การเรียนโดยใช้หนังสือส่งเสริมการอ่านนี้ เราจะใช้
กระบวนการกลุ่ม โดยนักเรียนจะต้องเรียนกับเพื่อนๆ ที่อาจจะไม่ได้อยู่ในกลุ่ม
เดียวกันเสมอไป
ขั้นที่ 2 การนาเสนอ (Presentation)
4. ชี้แจงว่าต่อไปนี้ จะเป็นการทาแบบทดสอบก่อนเรียน (Pre-test) ซึ่งเป็นเนื้อหานิทาน
อีสปภาษาอังกฤษซึ่งนักเรียนอาจเคยอ่านหรือเคยฟังมาแล้ว และครูได้นามาจาก
3.
37
เว็บไซต์อินเตอร์เน็ต มาทดสอบความรู้ ความเข้าใจทักษะพื้นฐานด้านการอ่าน
จานวน 10 ข้อ
5. แจกแบบทดสอบก่อนเรียน (Pre-test) จานวน 10 ข้อให้นักเรียนทุกคน
6. ให้นักเรียนทุกคนทาแบบทดสอบก่อนเรียน (Pre-test)
7. เก็บแบบทดสอบจากนักเรียน และสอบถามนักเรียนว่าทาแบบทดสอบได้หรือไม่
8. ครูออกมายืนหน้าห้องเรียน พร้อมกับพูดประโยคต่อไปนี้และทาท่าทางประกอบไป
ด้วย จากนั้นให้นักเรียนทายว่า ครูกาลังพูดถึงสัตว์อะไร
Teacher: I cannot live on the land. I am always in the river or in the sea.
If I am on the land for a long time, I will die. What am I?
Students: ……………….(Answer will vary)……………………….
TeacherL ……….It is the fish……………………………………….
9. ครูนาภาพปลามาให้นักเรียนดู 2 ภาพ คือ ภาพปลาโลมา และ ปลาดุก
แล้วถามนักเรียนว่า
Teacher: What is this fish? (ชูภาพปลาโลมา)
Students: ……………(Answer will vary)……………………
Teacher: It is the dolphin.
Teacher: And what is this fish? (ชูภาพปลาดุก)
Students: ……………(Answer will vary)……………………
Teacher: It is the catfish.
ชี้แจงนักเรียนว่าเราจะได้เรียนเกี่ยวกับปลา โดยการใช้หนังสือส่งเสริมการอ่านต่อไป
10. ครูแจกหนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง The Curious Boy and the Fish ให้นักเรียนทุก
คนดู และบอกให้นักเรียนทุกคนเปิดหนังสือตั้งแต่หน้าแรกไปจนถึงหน้าสุดท้าย
พร้อมกับถามนักเรียนว่า
Teacher: Which animals do you see in the book?
Students: …..It is the snake-head fish……….
Teacher: Have you ever seen it?
Students: …..(Answer will vary)……….……….
45
แบบทดสอบก่อนเรียน (Pre-test)
หนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish
Directions: Read the tale and choose the best answer.
There was once a young shepherd boy who repeatedly lied the other to
amuse himself. One day he wanted to have fun so he called out "Wolf Wolf, help
me!"
The villagers came out to help him, but there was no wolf, the boy laughed
at them happily. But shortly after this, the wolf truly appeared and attacked his
sheep.
The shepherd boy cried out for help louder than before, but this time
nobody came to help him. Finally, the wolf ate his sheep and then slipped away
into the forest.
1. The title of this tale should be __________.
a. The Intelligent Boy and the Stupid Villagers.
b. The Helpful Villagers
c. The Boy and the Sheep
d. The Shepherd Boy
2. What is the opposite word of ‘lied’?
a. pretend b. truth
c. fawn on d. fail
3. According to the tale, which statement was not true?
a. the sheep were safe.
b. the shepherd boy had a bad habit.
c. the villagers were helpful.
d. the wolf attacked the sheep.
4. What does ‘shepherd boy’ mean?
a. The boy who plays with the wolf.
b. The boy who asks for help with the villagers.
c. The boy who looks after the sheep.
d. The boy who kills the sheep.
5. Where did this tale happen?
a. near the village b. in the lake
c. beside the river d. on the road
6. Why did the shepherd boy have to shout, “Wolf Wolf, help me” at first?
a. His sheep slipped away.
b. The villagers would kill him.
c. He wanted to make fun.
d. The wolf came to eat his sheep.
12.
46
7. At thesecond time, why didn’t the villagers come to help the shepherd boy?
a. They were busy.
b. They didn’t believe him anymore.
c. They didn’t hear his shouting.
d. They feared the wolf.
8. What was the shepherd boy’s habit?
a. helpful. b. diligent.
c. intelligent. d. unreliable.
9. What was the end of this tale?
a. the shepherd boy was happy.
b. the wolf was hungry.
c. the wolf ate his sheep and slipped away into the forest.
d. the villagers were very angry.
10. What should you do to avoid being the shepherd boy in this story?
a. Should not be stupid
b. Should not lie
c. Should not be careless
d. Should not be lazy
48
แบบฝึกหัดท้ายบทเรียนชุดที่ 1
หนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish
Directions: Match each vocabulary on the left with its definition on the
right.
_____ 1. documentary a. extremely good
_____ 2. concentrate b. having only a short distance
_____ 3. sufficiency from the top to the bottom
_____ 4. marvelous c. farming
_____ 5. donation d. a film or television or radio
_____ 6. shallow programme that gives facts and
_____ 7. pneumonia information about a subject
_____ 8. agriculture e. to appear by coming out of
_____ 9. soak something or out from behind
_____ 10. emerge something
f. to make something very wet, or
(of liquid) to be absorbed in large
amounts
g. to direct your attention or your
efforts towards a particular
activity, subject, or problem
h. an amount of something that is
enough for a particular purpose
i. a serious illness in which one or
both lungs become red and
swollen and filled with liquid
j. money or goods that are given to
help a person or organization, or
the act of giving them
15.
49
เฉลยแบบฝึกหัดท้ายบทเรียนชุดที่ 1
หนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish
Directions: Match each vocabulary on the left with its definition on the
right.
__d__ 1. documentary a. extremely good
__g__ 2. concentrate b. having only a short distance
__h__ 3. sufficiency from the top to the bottom
__a__ 4. marvelous c. farming
__j__ 5. donation d. a film or television or radio
__b__ 6. shallow programme that gives facts and
__i__ 7. pneumonia information about a subject
__c__ 8. agriculture e. to appear by coming out of
__f__ 9. soak something or out from behind
__e__ 10. emerge something
f. to make something very wet, or
(of liquid) to be absorbed in large
amounts
g. to direct your attention or your
efforts towards a particular
activity, subject, or problem
h. an amount of something that is
enough for a particular purpose
i. a serious illness in which one or
both lungs become red and
swollen and filled with liquid
j. money or goods that are given to
help a person or organization, or
the act of giving them
16.
50
แบบฝึกหัดท้ายบทเรียนชุดที่ 2
หนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish
Directions: Answer these questions.
1. Where did Sim live?
……………………………………………………………………………………………………………………
2. Where did he borrow the books?
……………………………………………………………………………………………………………………
3. What was the name of the library in the village?
……………………………………………………………………………………………………………………
4. What was the name of the book in Sim’s hands?
……………………………………………………………………………………………………………………
5. What was the animal in the story?
……………………………………………………………………………………………………………………
6. Where did the boy find the fish?
……………………………………………………………………………………………………………………
7. What food did the boy give to the fish?
……………………………………………………………………………………………………………………
8. Did the fish like its food?
……………………………………………………………………………………………………………………
9. Why did Sim walk around his house after he read the book?
……………………………………………………………………………………………………………………
10. What would you do if you found the big fish like the fish in the story?
……………………………………………………………………………………………………………………
17.
51
เฉลยแบบฝึกหัดท้ายบทเรียนชุดที่ 2
หนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish
Directions: Answer these questions
1. Where did Sim live?
……………..He lived in the suburbs with his parents…………………………..
2. Where did he borrow the books?
……………..He borrowed the books from the village’s library……………..
3. What was the name of the library in the village?
……………The Community library………………………………..………………………
4. What was the name of the book in Sim’s hands?
……………..A Fish Drowned……….………………………………………………………………
5. What was the animal in the story?
…………….It was about the fish……………………………….……………………………
6. Where did the boy find the fish?
……………He found the fish in a shallow pond…………………………………
7. What food did the boy give to the fish?
…………...He gave some bread to the fish………………………………………………
8. Did the fish like its food?
…………..Yes, it did………………………………………………………..……………………
9. Why did Sim walk around his house after he read the book?
……He wanted to find the pond and see the fish like the fish in the
book……………………………………………………………………………………………………..
10. What would you do if you found the big fish like the fish in the story?
……………..“Student’s own opinion”…………………………………………………
18.
52
แบบทดสอบหลังเรียน (Post-test)
หนังสือส่งเสริมการอ่านเรื่อง TheCurious Boy and the Fish
Direction: Choose the correct answer.
1. What do we learn from this story?
a. We should eat the fish every meal.
b. We should feed the fish as pet at home.
c. We should seek the knowledge all times.
d. We should go for a walk with the fish.
2. What was wrong about ‘Sim’ in the story?
a. He was the greedy boy.
b. He was the cruel boy.
c. He was the lovely boy.
d. He was the curious boy.
3. What was true according to the story?
a. The boy’s fish could live without the water.
b. Sim didn’t have any fish as a pet at home.
c. The water in the pond was drying up.
d. Sim’s parents feed the fish for their food.
4. Which sentence is the meaning of ‘stubborn’?
a. Not wild or afraid of people
b. Making something wet in the water
c. An experience or event that is very unusual, exciting or dangerous
d. Refusing to change your plans or decisions
5. What was the opposite word of ‘shallow’?
a. long b. wide c. deep d. short
6. What happened when the fish slid on the way behind the boy?
a. The boy was very proud of himself.
b. The villagers were surprised.
c. The fish was hurt.
d. The crowded people were around the fish.
7. How did the fish in the book die?
a. It fell down and drowned in the water.
b. The boy trod it.
c. The boy didn’t give it any food.
d. The boy killed it for his food.
19.
53
8. Why disSim use the wet shirt to wrap the fish?
a. He imitated the boy in the book.
b. The fish is very big and nearly dead.
c. His father taught him like that.
d. It was dangerous for him.
9. Suppose you found the fish like Sim’s fish in the story, what would you do?
a. Take it home and cook it as food after it died.
b. Leave it there and walk away.
c. Give it food and water.
d. Wrap it with your clothes.
10. Which choices would you do if you wanted to feed the fish as pets?
a. Care and feed it regularly.
b. Feed it at least once a week.
c. Clean its aquarium infrequently.
d. Should not leave it to someone else.