2. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟังโดยใช้
รายการโทรทัศน์
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ
ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 4
Unit: Community
Topic: Famous People
วันที่สอน วันที่ ..................เดือน .................................
พ.ศ..........
1. จุดประสงค์การเรียนรู้:
1.1 ดูรายการ On Demand Entertainment แล้วตอบคำาถามจาก
ตัวเลือกได้
(While-listening 1/Jeopardy Game)
1.2 ดูรายการ On Demand Entertainment แล้วตอบคำาถามถูกผิด
พร้อมให้เหตุผลประกอบได้
(While-listening 2/True or False Musical Circle)
1.3 ดูรายการ On Demand Entertainment แล้วสัมภาษณ์ขอ
ข้อมูลและให้ข้อมูลได้
(Post-Listening / Three Steps Interview)
2. ตัวชี้วัด
ต 1.1.1.1 ม.4 ปฏิบัติตามคำาแนะนำาในคู่มือการใช้งานต่างๆ คำา
ชี้แจง คำาอธิบาย และคำา
บรรยายที่ฟังและอ่าน (While-listening 1/Jeopardy Game)
ต 1.1.1.4 ม.4 จับใจความสำาคัญ วิเคราะห์ความ สรุปความ ตีความ
และแสดงความคิดเห็นจากการฟังและอ่านเรื่องที่เป็นสารคดี และ
3. บันเทิงคดี พร้อมทั้งให้เหตุผลและยกตัวอย่างประกอบ
(While-listening 2/True or False Musical Circle)
ต 1.1.2.4 ม.4 พูดและเขียน เพื่อให้ข้อมูล บรรยาย อธิบาย เปรียบ
เทียบ และแสดงความคิดเห็นเกี่ยวกับเรื่อง/ประเด็น/ข่าว/เหตุการณ์
ที่ฟังและอ่านอย่างเหมาะสม
(Post-Listening / Three Steps Interview)
3. เนื้อหา
Vocabulary: on fire, aggressive, defending, abuse,
passionate, wardrobe, elegant, fetish
Structure: Coordinating Conjunction
A coordinating conjunction connects words, phrases,
or groups of words in a sentence. The words or phrases being
connected should be equal or similar. There are seven
coordinating conjunctions in the English language.
An easy way to remember the coordinating conjunctions is to
remember
FANBOYS.
F = for A = and N = nor B = but
O = or Y = yet S = so
4. Examples:
- She’s kind and had a lot of good in her.
- Can you tell me who or what Maleficent is?
4. สื่อการเรียนรู้
1. Power point คำาศัพท์ โครงสร้างและกิจกรรม
2. Video เกี่ยวกับ On Demand Entertainment
3. Video เรื่อง Angelina Jolie interview: Maleficent's
leather Costumes
4. ลูกบอล
5. กระดาษบรู๊ฟและปากกาสี
5. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
Pre-listening
1.ครูให้นักเรียนดูวิดีโอ เกี่ยวกับ
รายการ On Demand
Entertainment เพื่อนำาเข้าสู่บท
เรียน
2. ครูถามคำาถามจากวิดีโอ เพื่อ
ให้นักเรียนตอบ
โดยใช้ประโยคคำาถาม เช่น
- What did you see from
this video?
1. นักเรียนดูวิดีโอ เกี่ยวกับ
รายการ On Demand
Entertainment เพื่อนำาเข้า
สู่บทเรียนเพื่อนำาเข้าสู่บทเรียน
2. นักเรียนตอบคำาถามจาก
วิดีโอเช่น
- I saw……........
- I know…………..
5. - How many superstars that
you know in this video?
- Do you want to be a
superstar?
3.ครูแจก Text 1 ให้นักเรียนทุก
คนแล้วเปิด Power point แนะนำา
คำาศัพท์ใหม่ให้นักเรียนฟังและ
ออกเสียงตาม พร้อมทั้งอธิบายคำา
ศัพท์ทีละตัว
4. ครูแจก Text 2 แล้วอธิบาย
การใช้หลักไวยากรณ์ให้
นักเรียนฟัง
5. ครูเปิด วีดีโอรายการ On
Demand Entertainment เรื่อง
Angelina Jolie interview:
Maleficent's leather
Costumes ให้นักเรียนดู 2 รอบ
6. ครูถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่อง
ที่ฟังเพื่อตรวจสอบความเข้าใจ
อีกครั้ง เช่น
- Who is the interviewee in
the video?
- Who is she?
- Have you ever watched this
movie?
- Yes/No…………..
3. นักเรียนรับ Text 1 จากครู
ออกเสียงคำาศัพท์ตาม power
point ทีละตัวพร้อมทั้ง
ทำาความเข้าใจความหมายของ
คำาศัพท์
4.นักเรียนรับ Text 2 แล้วฟัง
ครูอธิบายหลักการใช้
ไวยากรณ์
5.นักเรียนดูวีดีโอรายการ On
Demand Entertainment
เรื่อง Angelina Jolie
interview: Maleficent's
leather Costumes
6. นักเรียนตอบคำาถามเกี่ยวกับ
เรื่องที่ให้ฟัง
เพื่อตรวจสอบความเข้าใจ ดังนี้
- Angelina Jolie.
- Actress.
- Yes/No
ครู นักเรียน
12. passionate (v.) having
very strong feelings or emotions
Ex.: You were quite passionate about the
way she looked.
wardrobe (n.) a tall cupboard in which
you hang your clothes
Ex.: We just wanted to make sure- my big
not to wardrobe.
elegant (adj.)
graceful and attractive in appearance
or behavior
Ex.: People you did these more elegant
fetish cloths.
fetish (n.) a sexual interest in an object or
a part of the body other than
the sexual organs
Ex.: People you did these more elegant
fetish cloths.
Text 2
Structure
Coordinating Conjunction
A coordinating conjunction connects words, phrases,
or groups of words in a sentence. The words or phrases
being connected should be equal or similar.
There are seven coordinating conjunctions in the
English language.
13. An easy way to remember the coordinating conjunctions is
to remember FANBOYS.
F = for A = and N = nor B = but O = or Y = yet S
= so
F – for - She’s kind and had a lot of good in
her.
*for means the exact same thing as because. The only
difference is that when you use for to join two sentences
together into one compound sentence, you need to use a
comma before it. When you use because to join to
sentences, you don’t use a comma before it.
A – and She’s kind and had a lot of good in her.
N – nor She doesn’t him , nor does she like his land.
*nor means “also not”. Nor requires unusual grammar.
The first sentence will contain a negative verb. The second
sentence will contain what looks like an interrogative
affirmative verb form. An auxiliary verb (do/does/did,
is/am/are/was/were), modal verb
(can/could/will/would/may/might/must/should), or be main
verb (is/am/are/was/were) comes after nor and before the
subject, and then the main verb comes after the subject.
B – but She’s quite on fire and aggressive about
defending her land but all for good reason.
O – or Can you tell me who or what Maleficent
is?
Y – yet Maleficent studied a lot, yet he didn’t pass
the test.
*yet means the same thing as but.
S – so Jolie was thirsty, so she drank some
water.
14. Rules for using a coordinating conjunction
1. Put a comma before the coordinating
conjunction when it is used to connect two independent
clauses.
Examples of independent clauses:
Tom walked the dog.
Subject = Tom
Verb = walked
"Tom walked the dog" is an independent clause.
Tom grabbed the mail.
Subject = Tom
Verb = grabbed
"Tom grabbed the mail" is also an independent clause.
These two independent clauses can be combined with
a coordinating conjunction. When we combine these two
sentences, the second "Tom" will be changed to "he."
Examples:
Tom walked the dog, so he grabbed the mail. OR
Tom walked the dog, and he grabbed the mail.
Both parts of the sentence have a subject and verb
(before and after the coordinating conjunction).
2. When using a coordinating conjunction to
connect two items, do not use a comma.
Example:
Tom walked the dog and grabbed the mail.
("Tom walked the dog" is an independent clause,
but "grabbed the mail" is not.)
Incorrect: She likes apples, and bananas.
Correct: She likes apples and bananas.
3. When using a coordinating conjunction with a
list of items (three or more in number), the comma before
the coordinating conjunction is optional.
15. Example with comma:
She is cooking chicken, potatoes, corn, and carrot.
Example without comma:
She is cooking chicken, potatoes, corn and carrot.
Listening Script
On Demand Entertainment: Angelina Jolie interview:
Maleficent's leather Costumes
Lomas: Angelina Jolie, lovely to meet you.
Jolie: And you.
Claire: Can you tell me who or what Maleficent is? Who is
she?
Jolie: She is a… I think she was described in the original
book as an ugly fairy. (Laugh)
Lomas : That’s not really you thought
Jolie : Well thank you.
Lomas : So you had to ugly yourself up?
Jolie : She’s a little… She’s not pretty. She’s something.
Yeah, she’s somebody who, in our story, she was
born to quite an-
she’s quite on fire and aggressive about defending
her land but all
for good reason. She’s kind and had a lot of good in
her and she
faces abuse and she turns and become Maleficent
as we know her.
Lomas: She’s scary but she also quite alluring as well. So I
don’t know
how much of that you want to come across. I know
you had quite
a hand in the customer. You were quite passionate
about the way
16. she looked. So were the horns and things your
idea?
Jolie : Well the horns are from the original. So much of
her was just from
the original and I think we just wanted to make
sure- my big not
to wardrobe and costume was to not basically turn
her into
somebody else and to give her to new costumes.
And we found
these great men. We went online and found great
leather-workers
and people you did these more elegant fetish cloths
and brought
them in so they could pay with her.
Lomas : that was the first and last time you went to those
kind of websites, as well I’m sure.
Jolie : No
Lomas: for ten years maybe.
Jolie : (Laugh)
Activity1 (While-listenig)
Jeopardy Game
Directions
- Make a group of 3.
- Watch the video Angelina Jolie interview: Maleficent's
leather Costumes.
- Each group sends a representative to toss dices, which
person get the highest posts will have a chance to choose
the points and the answer on the screen.
- Which group answer the question correctly will get the
points.
17. 100 Points Question
1. What is the name of the interviewee?
a. Maria Karly b. Nicki Minaj
c. Angelina Jolie d. Clara Lee
300 Points Question
2. What or who is Malificent?
a. the beautiful fairy b. the ugly fairy
c. the director of this movied. the beast in
the story
500 Points Question
3. What is the true about Malificent?
a. She’s quite shy and lovely fairy.
b. She’s the beast who kill all of human.
c. She’s quite on fire and aggressive about
defending her land.
d. She is the human who lost in the wonder land.
400 Points Question
18. 4. How did Angelina Jolie find the leather-workers?
a. online website b. handbill
c. TV d. school
500 Points Question
5. How does Maleficent look like?
a. She has long hair.
b. She has the horns.
c. She is a fat fairy.
d. She is tiny woman.
Activity 2 (While-listening 2)
True or False Musical Circle
19. Directions
- Make a circle
- Watch the video Angelina Jolie interview: Maleficent's
leather Costumes.
- Pass the ball along with the circle and stop to pass
when the music stopped.
- Which student hold the ball to choose the picture on
the power point.
- the student who hold the ball and the students who
stay next to him/her help each other to answer the
questions.
True or False Musical Circle
Lomas is glad to meet Angelina Jolie.
“True” or “False” ?
Maleficent is a king of the heaven.
“True” or “False” ?
Maleficent is on fire about defending her land.
“True” or “False” ?
Maleficent is aggressive about defending her land.
“True” or “False” ?
20. Maleficent is described in the original book as an
ugly fairy.
“True” or “False” ?
The Team of Angelina Jolie go online and found
great leather-workers. “True” or “False” ?
Maleficent is the most beautiful fairly.
“True” or “False” ?
Lomas is Maleficent
“True” or “False” ?
Maleficent has no horn.
“True” or “False” ?
21. Activity3 (Post-listening)
Three Steps Interview
Directions
- Make a group of 4.
- Watch the video Angelina Jolie interview: Maleficent's
leather Costumes.
- Divide four-member groups into two pairs: A and B, C and
D.
- In step 1, A interviews B while C interviews D.
- In step 2, reverse roles: B interviews A while D interviews
C.
- In step 3, share-around: each person shares information
about his/her partners in the group of 4 by using
coordinating conjunction (FANBOYS) at least one words.
Example
Step 1:
A : How do you think about Maleficent?
B : She is very kind.
A: How do you feel about Maleficent?
B: I do not like her because she is the ugly fairy.
Step 2 :
22. B: How do you think about Maleficent?
A: She’s quite on fire.
B: How do you feel about Maleficent?
A: I like her because she is aggressive about defending her
land.
Step 3 : Sharing
A: B does not like Maleficent because she is ugly, but B
thinks that she is kind.
B: A thinks about Maleficent that she’s on fire and
aggressive defending her land.
แบบประเมินการฟังผ่านการพูด (Post-listening)
วิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 4
กลุ่
มที่
ชื่อ-สกุล
ประเด็น/คะแนน
ความ
เชื่อมโยง
ระหว่าง
ความคิด
เห็น
กับสื่อที่
ได้ดู
(5)
ให้
ข้อมูล
สอดคล้
องกับ
เรื่องที่
ได้ฟัง
(5)
ใช้ศัพท์
โครงสร้า
งในการ
สัมภาษณ์
ได้ถูกต้อง
(5)
ความ
คล่อง
แคล่ว
(5)
รวม
คะแน
น
(20)
สรุป
การ
ประเมิน
ผ่า
น
ไม่
ผ่า
น