1. Інтерактивний урок з використанням кейс-технологій
та диференційованого навчання.
ТЕМА: Дієслово як частина мови. Закріплення і застосування знань про
дієслово.
МЕТА: повторитиі поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його
граматичні ознаки; виробляти вміння розрізняти дієслова серед інших
частин мови; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати почуття
поваги до ближнього.
Обладнання: конверти-завдання, нетбуки, мультимедійна дошка, призенти,
сигнальні картки, пластилін, шпажки, мал. серця для досліду,
інтерактивний плакат.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Ось дзвіночок пролунав,
-Дзвінко пісню заспівав.
Чули, діти? (так)
- Кому дозволено сісти першим? ( Дівчаткам)
- Правильно, спочатку – краса, а потім сила. (Хлопці сідають)
- Діти! Урок розпочався.
- Учні, а Ви колись чули, як б’ється серце? (Прослуховоють аудіозапис).
Подаруйте своє серце всім присутнім.
2. - А бачили? Давайте проведемо дослід. Візьміть пластилін, шпажку із
сердечком та поставте собі на руку. І подивіться, як пульсує ваше серце.
(Дослід).
Метод «Творча майстерня»
Що очікуєте ваше серце? Подумайте і закінчіть речення: (на дошці)
- Від уроку я очікую…
- Наш урок буде …
- На уроці ми будемо …
- Отже, якщо ми будемо на уроці такими, ми разом проведемо цікавий,
творчий, продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все
знати.
Давайте згадаємо девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
Вправа «Картинна галерея».
3. - Яку дію виконують діти на кожному малюнку? Що в них спільного? (Так,
вони виконують певну дію.) А яка частина мови називає дію предмета?
(Дієслово).
- А оскільки тема сьогоднішнього уроку «Дієслово», вашими завданнями на
уроці: вчитись розрізняти дієслово серед інших частин мови, ми пригадаємо
все про дієслово і цілий урок проведемо в повазі до ближнього свого із
використаннням здоров`язберігачих технологій і завдання будемо виконувати
з різноманітних конвертів.
IV. Повторення і закріплення вивченого про дієслово.
1. Конверт«Каліграфічнахвилинка». Змінювання дієслів за числами.
Щ Щщ ща щт щастя
Найбільшещастя вжитті – здоров’я.
Завдання:
1. Пояснити зміст прислів’я.
2. Зробитизвуко – буквений аналіз словащастя.
Вправа «Асоціативний кущ»
- Запишіть з якими дієсловами у вас асоціюється слово «Здоров`я»
2. Конверт «Слухання вірша «Здоров`я» (викликаю учня)
- Уважно прослухайте вірш, а потім ми з нього випишемо дієслова.
Здоров’я — основа усього на світі,
Здоровими бути бажають всі діти,
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись.
4. Себе гартувати водою і сонцем.
І солодко спати з відкритим віконцем.
І їсти усе, що на стіл подають,
Бо страви нам росту і сил додають.
б) Запис дієслів з вірша
Один учень працює біля дошки, виписує дієслова, усно ставить до них
запитання. До якої частинимови належать всіці слова? Що називає дієслово?
На які питання відповідає?
Гімнастика для очей.
3. Конверт «Тестування «Дієслово». А зараз ми попрацюємо на нетбуках і
пройдемо тестування «Що ми знаємо про дієслово» або з використанням
сигнальних карток «Сімпл-дімпл»
За допомогою сигнальних «Сімпл - дімпл» підніміть, хто не зробив жодної
помилки? Хто тільки одну? Хто дві? А хто більше п’яти?
4. Конверт«Диференційованізавдання».Відкрийте конвертина ваших
столах.
Високий – добирають питаннята дієслово.
Достатній - добирають питання.
5. Середній – знаходять дієслова та підкреслюють двома рисками.
- А зараз зачитаємо правильні відповіді. У вас були різні завдання. Давайте
перевіримо. У кого були жовті конверти? А зелені? І червоні? У якому часі
стоять всідієслова? (У теперішньому, майбутньому). А який час пропущений
у цьому завданні?
- За допомогою зірочок оцініть роботу свого однокласника.
Техніка «Три зірки» й побажання (взаємооцінювання). Учитель пропонує
перевірити роботу однокласника. Якщо роботу виконано без помилок- 3
зірки, 2 помилки – 2 зірки, більше – 1 зірка.
А в наступному завданні вам зустрінуться дієслова в різних часовихформах.
5. Конверт з використанням Вебквесту «У пошуках дієслів».
6. Вам необхідно попрацювати в групах, давайте пригадаємо правила роботив
групах (зачитують з дошки на зірках). А зараз необхідно знайти, записати
дієслова, розібрати як частину мови.
Танцює-що робить?, п.ф. – танцювати, дієсл., однина, тепер. ч.
Радіють- що роблять?, п.ф. – радіти, дієсл., множина, тепер. ч.
Росте - що робить?, п.ф. –рости, дієсл., однина, тепер. ч.
Випускає - що робить?, п.ф. –випускати, дієсл., однина, тепер. ч.
Зніматимуть- що робитимуть?, п.ф. – знімати, дієсл., множина, майб.ч.
Добував- що робив?, п.ф. – добувати, дієсл., однина, мин. ч.
Співали- що робили? п.ф. - співати, дієсл., множина, мин.ч.
6. Фізкультхвилинка «Здоровотанцюю»
7. Конверт«Творча вправа»
- Наступне завдання творче.
- Записати текст, вставляючи пропущені дієслова.
Усе на світі . . . з любові
Усі ми . . . посеред любові. Діти . . . своїх батьків, брати –
сестер, люди . . . один одного. З любові чоловіка і жінки . . . сім’я. Через
любов до своєї нації . . . країна.
Слова для довідки(починається, живемо, люблять, кохають, народжується,
створюється.)
- Про що цей текст? Яка головна думка?
- Визначте граматичну основу останнього речення.
- Яким членом речення виступає дієслово?
V. Підсумок уроку.
Артерапія «Якби я був чарівником» (На дошці написані слова).
7. У кожного на парті лежать конверти, допишіть незакінчені фрази, а Максим
спробуєнамалювати піском свої враження.
Принцип виконання: на дошці фраза «Якбия був чарівником, то сьогодніб
я...» та наступні незакінчені фрази:
Зробив...
Додав...
Похвалив...
VІ. Оцінювання «Сюрпризи-подарунки». -Оскільки в нас урок
присвяченийдобру, я теж хочу подарувати вам солодкікомпліменти за
роботу.
- У Вас на партах лежать ведмедики, я пропоную написати побажання
однокласнику, але побажання має бути з однією умовою – в ньому
обов’язково маєпрозвучатидієслово.Напишіть та подаруйтеодинодному.