1. Тема. Рід іменників.<br />Мета: <br />повторити відомості про іменники – назви істот та неістот, власні й загальні назви; удосконалювати вміння правильного написання великої літери у власних назвах;<br />формувати поняття про рід іменників, навчити визначати рід іменників за закінченням;<br />розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, усну й писемну мову учнів;<br />за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати культуру здоров’я та сприяти усвідомленню учнями, що дотримання всіх складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення здоров’я;<br />здоров’язберігаючий аспект: проведення фізичних вправ, що сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців. <br />Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці “Іменник”, малюнки продуктів їжі, картки з віршем, прислів’ями.<br />Тип уроку: інтегрований урок засвоєння знань, формування умінь та навичок (українська мова та урок здоров’я).<br />Здобути і зберегти здоров'я <br />може тільки сама людина <br />М. М. Амосов<br />Людина носить лікаря в собі, <br />потрібно тільки вміти допомогти його роботі<br />Гіпократ<br />Хід уроку<br />І. Мотивація навчальної діяльності<br />1.Організація уроку, оголошення теми та мети уроку. <br />Ось дзвінок нам дав сигнал – <br />Працювати час настав.<br />Тож і ми часу не гаймо,<br />Урок мови починаймо.<br />Слайд 1<br /> Сьогодні наш урок незвичайний, адже ми з вами, діти, будемо не тільки поглиблювати свої знання про іменник, познайомимося з такою граматичною категорією як рід, а й спробуємо довести, , що дотримання всіх складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення здоров’я.<br />Робота з епіграфами<br />Слайд 2<br />А ще до нас на урок завітає Доктор Айболить. Як ви думаєте, про що він нам нагадає? (припущення дітей)<br />Відгадайте загадку – і ви дізнаєтесь, про що ми будемо говорити.<br />Що людина не може купити за будь-які гроші? (Здоров’я) <br />Слайд 3<br />Отже, поговоримо ми сьогодні і про здоров’я. Слайд 4<br />Раніше люди були набагато сильнішими, витривалішими й здоровішими, тому що більше часу проводили на свіжому повітрі й багато працювали фізично. Ось наприклад дроворуби. Як ви гадаєте, скільки сил потрібно для того, щоб розрубати хоча б декілька дерев’яних чурок?<br />Давайте сьогоднішній урок почнемо з дихальної вправи, яка називається „Рубання дров”. Її виконання збагатить наш мозок киснем і змусить працювати його більш ефективно.<br /> Діти стають прямо, ноги ширші за плечі. Руки опущені, пальці зчеплені в замок. <br />- Підніміть руки вгору, вдихніть, прогніться назад. <br />Потім, різко видихаючи зі звуком „ха!” нахиліться, опустіть руки, як при ударі сокирою, поміж ніг і відразу підніміть їх вгору.<br />Повторити 5 разів. Дуже важливо, щоб звук „ха!” був результатом різкого видиху, йшов із грудної клітки.<br />2. А тепер проведемо вже граматичну тренувальну вправу <br />Розподільний диктант.<br />Записати іменники у дві колонки: І – істоти, ІІ – неістоти.<br />(два учні працюють біля дошки, інші в зошитах)<br />Ліс, мати, Місяць (небесне світило), вітаміни, брат, овочі, студентка, спортсмен, Андрій Шевченко, лікар, Земля (планета), місяць (календарний), м’язи, школяр, хвилина, першокласник, футбол.<br />(Звірити написане <br />зі слайдом) Слайд 5<br />3. Фронтальна бесіда.<br />Якою частиною мови э слово «Здоров’я»? <br />Яка частина мови називається іменником?<br />Як розрізнити іменники – назви істот і неістот?<br />Які іменники є власними назвами, які – загальними?<br />З якою частиною мови найчастіше узгоджується іменник?<br />4. Складання асоціативного куща. Слайд 6<br />ІІ. Робота над темою уроку.<br />Пояснення вчителя з використанням таблиці (картка1). Слайд 7<br />Бесіда:<br />На основі яких ознак іменники розрізняються за родами?<br />Розгляньте таблицю і зробіть висновок, за допомогою чого, крім займенників, можна з’ясувати рід іменника? (за допомогою закінчення).<br />А якщо іменник у множині, як визначити рід?<br />Робота з підручником.<br />Ознайомитися з матеріалом підручника на ст.134.<br />Що нового ви дізналися про рід іменника, про що ми не сказали?<br />Виконання вправи 237 (1,2 речення)<br />Слово вчителя. <br />А щоб не хворіти, давайте звернемось до нашого гостя. Завітав він до нас не з пустими руками, а приніс із собою Книгу Здоров’я. Слайд 8<br /> І щоб її прочитати, ми повинні виконати завдання. <br />Правильне харчування. Слайд 9<br />Робота з карткою 2. Слайд 10<br />Ви отримали малюнки продуктів харчування.<br /> Потрібно вибрати і записати назви<br /> продуктів, корисних для <br />здоров’я :<br /> Ігр. – чоловічий рід<br />ІІ гр.– жіночий рід<br />ІІІгр. – середній рід<br />ІVгр. - множина<br />Перевірка робіт. <br />Запитання вчителя<br />Які продукти, що ви бачите зараз вам найбільше хотілося б з’їсти? А які корисні речовини в них містяться? Подумайте, може саме цих речовин (вітамінів, білків…) не вистачає вашому організму?<br />Який висновок ми можемо зробити?<br />Що потрібно для здоров’я? <br />Висновок: одна із складових здоров’я - правильне харчування. Слайд 11<br />ІІІ. Фізкультхвилинка<br />А ось ще одне фізичне завдання для вас. Здоров’я людини залежить від індивідуального розвитку. А щоб розвиватися, треба рухатися. Пропоную вам гру „Австралійський дощ ”.<br /> Учні стоять. Вчитель показує рух, усі повторюють його поступово приєднуючись один до одного. <br />- Чи знаєте ви, який австралійський дощ?<br />Піднімається вітер. (Потираємо руки)<br />Падають перші краплини дощу. (Клацаємо пальцями)<br />Почалася злива. (Плескаємо долонями по стегнах)<br />Злива перетворилася на бурю. (Топаємо)<br />Ось буря стихає. (Плескаємо долонями по грудині)<br />Стихає злива. (Плескаємо долонями по стегнах)<br />Закінчується дощ, падають останні краплі. (Клацаємо пальцями)<br />699448-7506<br />Шумить тільки вітер. (Потираємо долонями)<br />Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору)<br />Зараз ми з вами трохи перепочили, а тепер продовжимо працювати.<br />ІV. Робота над темою уроку.<br />Вибіркове письмо (картка3) . Слайд 12<br />Узгодження іменника з прикметником.<br />Виписати з тексту іменники, поставити у початкову форму, визначити рід, дібрати до них прикметники.<br />Будемо з водою дружити,<br />Будемо з повітрям дружити,<br />Будемо із спортом дружити,<br />Щоб у щасті всім нам жити.<br />(вода цілюща; повітря прозоре, чисте; спорт щастя велике)<br />59563054610<br />Запитання до учнів<br />Чи можемо ми визначити ще одну складову здоров’я? <br />Висновок: Щоб бути здоровим, треба займатися фізичною культурою, спортом, загартовуванням Слайд 13<br />V. Узагальнення й систематизація вивченого.<br />Самостійна робота (картка 4). Слайд 14<br />відновити вірш, дописавши закінчення та вставивши пропущені розділові знаки; <br />визначити рід іменників;<br />визначити відмінок* <br />Друже щоб здоровим бути,<br />Треба навички здобути,<br />Про здоров’_ піклуватись:<br />Перш за все не лінуватись,<br />І здружитися із спорт_ ,<br />Рідко ласувати торт _ ,<br />Вод _ крижану не пити!<br />І цигарк_ не палити!<br />Щоб знешкодити мікроб_ ,<br />Рук _ мий щоразу чисто,<br />Не забудь щоденно їсти<br />Овоч_ і фрукт_ різні –<br />Всі вони тобі корисні.<br />Вранці й ввечері, мій любий<br />Завжди – завжди чисти зуб_ .<br />Взаємоперевірка. Слайд 15<br />Запитання до учнів<br />Чи можемо ми назвати ще одну складову здоров’я? <br />Висновок: здоровий спосіб життя – дотримання режиму й особиста гігієна. Слайд 16<br />Робота в парах з прислів’ями та приказками Слайд 17<br />до частини прислів’я у першому стовпчику дібрати кінцівку з другого стовпчика;<br />назвати і підкреслити іменники як члени речення;<br />розповісти, як зрозуміли зміст другого прислів’я. <br />1. Будь сильний духом, буде життя довше.<br />2. Праця – здоров’я, а не новим кожухом.<br />3. Працюй більше, лінь – хвороба. <br />Чи можемо ми назвати ще одну складову здоров’я? <br />Слайд 18 Висновок: здоровий спосіб життя – це праця і відпочинок<br />Які відкриття ви зробили сьогодні на уроці?<br />Гра «Вірю – не вірю»<br />Учні повинні нахилом голови підтвердити або заперечити висловлювання вчителя.<br />Іменник – самостійна частина мови (так)<br />Іменник змінюється за числами (так)<br />Іменник змінюється за родами (ні)<br />Іменник має рід (так)<br />На рід та число іменників вказує префікс (ні)<br />Рід та число іменників можна визначити за закінченням (так)<br />Нові знання допоможуть нам у майбутньому навчанні (так)<br />Людина повинна дбати про власне здоров’я (так)<br />Лікар Айболить залишає нам свою Книгу Здоров’я. Відкриємо останню сторінку цієї книги. І ще раз наголосимо, як же стати здоровим. Як берегти своє здоров’я?<br />Слайд 19<br />Робота з епіграфами уроку Слайд20<br />Діти, ми багато працювали, тому наші оченята втомилися. Трошки перепочинемо.<br />Офтольмотренаж <br />Швидко кліпати очима протягом 15 с. <br />Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч на рахунок «раз-чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять-вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів. <br />Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5 с.<br />VI. Домашнє завдання. Слайд 21<br />1.Вивчити правила ст.134-135;<br />2. Виконати вправу 246;<br />3. Із словами лікар, тренер,<br />суддя (спортивний), дієтолог,<br /> повар скласти речення;<br />4*.Скласти текст із реченнями п.3<br />VII. Рефлексія <br />Слово вчителя:<br />Діти, підніміть руки, будь ласка, хто задоволений своєю роботою на уроці (активністю, правильністю відповідей, письмовою роботою)?<br />Хто не задоволений? Чому?<br />Я довіряю вам виставити собі оцінку у щоденник у верхній частині клітинки, а у нижній частині на перерві з’явиться моя оцінка, і, я впевнена, вони будуть однакові.<br />Гра «Шалтай-Болтай».<br />Слайд 22<br />Дякую за урок! Будьте здорові!<br />