1. Навчальний предмет. Навчання грамоти. 1 клас
Розділ. Букварний період
Тема. Звук [ш]. Позначення його літерою Шш («ша»)
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Програмидля закладів загальноїсередньоїосвіти:1- 2 класи заСавченкоО.Я. -К.:ТД
«ОСВІТА-ЦЕНТР+». - 2018. – 240с.
Мета.
Формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися – організовувати своє робочемісце; орієнтуватися у часі та
берегти його;планувати свої дії; доводитироботудо кінця;
загальнокультурну компетентність – дотримуватись норм мовленнєвої
культури, зв’язно висловлюватися уконтексті змісту;
громадянськукомпетентність - знати свої правата обов’язки;
здоров’язбережувальнукомпетентність – дбайливо ставитись до свого
здоров’я;усвідомлюватиздоров’яяквищу життєву цінність;
соціальні компетентності – продуктивно співпрацювати з різними партнерами
в групі, використовуватирізні ролій функції в колективі, виявляти ініціативу,
підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими;
інформаційно-комунікаційна компетентність – вивчати та використовувати
можливостікомп’ютерадля пошуку, зборута збереження інформації.
Формувати в учнів предметні компетентності:
навчальну: формувати поняття: звук, буква, приголосний, шиплячий;
ознайомитидітей з історією мультфільму;
розвивальну:розвиватинавички читання зв’язного тексту; вміння відповідати
на запитання до прочитаного тексту; розвиватиувагу, естетичний смак,
фантазію, логічне і творчемислення, спостережливість;
виховну: виховувати почуття доброти, співчуття; сприяти розвиткувмінь
працювати у малих групах.
Обладнання:
демонстраційне: мультимедійний комплекс (комп’ютер, екран), слайдова
презентація;
роздаткове:завдання в групи.
2. Методики, інтерактивніметоди:
технологія Ейдетика;
ІКТ;
інтерактивні методи навчання.
Хід заняття
І. Створення емоційногонастрою уроку
Всі почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з нас приготувався,
На перерві постарався.
Починаємо урок,
В країну знань ми робимо крок!
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
- Діти, починаємо урок читання. Що ви очікуєте від уроку? ( Так, вивчитиновий
звук, букву. Краще навчитися читати. Прочитати про нове.)
- Пропонуютакий девіз нашого уроку. (Діти читають хором)
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати!
- Працювати будемо за таким планом. (На дошці показані схеми етапів уроку)
- Запрошую до ранкового кола друзів.
ІІІ Вивченнянового матеріалу
Діти утворюють коло, взявшись за руки, вітають одинодного рукостисканням,
сідають на стільці.
- Пригадайте яка тема нашого тижня? (Тема тижня «Медіа»)
- А яка тема нашого дня? (Тема дня «Мультфільми»)
- Діти, сьогоднінам принесли конверт. Подивиться на нього. Як ви думаєте, що
там? (Діти передають конверт по колу, дивляться на нього та говорять що там
може бути. Конвертвідкриваємо і достаємо малюнки)
- Чи любити ви мультфільми? За що ви їх любити? Хто ці герої?З якого вони
мультфільму?
3. 46 років тому, коли ваші батьки були ще такими як ви, молодийписьменник Едуард
Успенський написав цікаві історії з життя мешканців Простоквашино. Згодомвін
написав сценарій , зняли мультфільм «Троє з Простоквашино», якийполюбили усі
діти та батьки.
- Вимовте слова - Шарик, листоноша, Простоквашино. А ви почули, який
новий звук об’єднуєці слова?
- Вчимося вимовлятизвук [ш]. Взяли дзеркальце. Язичокскладіть чашечкою,
сховайте його за зуби, витягніть губи у трубочкута випустить повітря через
рота .
- Скажіть, а повітря легко виходило чи зустрічало перешкоду? Значить який це
буде звук приголоснийчиголосний?(Приголосний)
Гра «Упіймай звук»
шапка кошик душ
шабля груша читаєш
шафа миші граєш
Швеція пошта ходиш
(Звук може стояти на початку, всередині, наприкінці слова. Він твердий,
пом’якшується перед голосним [ і])
- Звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви ми пишемо та читаємо. Може хто з вас
знає якою буквою на письміми позначаємо звук[ш] ?
- Три стовпці, однамежа , ось і вийшла буква ша. (демонстрація букви ш)
- Діти, об’єднайтеся у групи за номером на вашому стільці. Повторюємо
правила роботиу групі. Вам необхідно скласти букву ш з тих предметів які
лежать на столах.( олівці, цеглини lego, смужки кольоровогопаперу)
- Так, ви впоралися с завданням. Запрошую вас до класу.
ІV Ознайомленняз літерою Ш
1. Наші герої відкрили нам таємницю звука [ш].
(За технологією Ейдетика учні повторюють характеристику звука [ш] )
- Буква ша тебе вітає, нас давно вона чекає.
-Як ви вважаєте, де вона займе своє місце в алфавіті? А де ми можемо знайти букву
ша у нашому класі? Пригадайте, коли ми пишемо велику букву?
2. Роботау парі.
4. Повторюємо правила роботиу групі. Завдання – за допомогою дрібних предметів
(насіння соняшника, рису, пшона, ґудзиків ) викласти велику та маленьку букву ша.
Презентація робіт.
Фізкультхвилинка
Ми багато працювали
І давненько не стрибали.
Приг - скок! Приг – скок!
Ми продовжуєм урок.
3 Читання хором складів із літерою Ш
Читання слів у слайдовій презентації ( слова випливають)
- Назвіть слово, у якомузвук [ш] пом’якшений?
- Назвіть слово, у якому зустрілося 2 букви ша?
4 Читання чистомовки з буквоюШ (повільно, швидко)
Ша, ша, ша –наша Маша хороша.
Шар, шар, шар – гуляє школяр.
5. Словникова робота.
- Діти, а ким працює Печкін? (листоношею) Ще таких людей називають поштар
або поштарка, тому що вони працюють на пошті. Ми з вами будемо читати текст
«Пошта» ( Учні читають і слідкують за аудіо записом )
6. Роботанад текстом
- Діти, усі лі люди могли посилати раніше письма?
- Які птахи називалися листоношами?
- А тепер чим доставляють листи , посилки?
- Яка пошта найшвидша?
- На пошті можна передплатити газети та журнали і їх вам принесуть додому.
Наприклад я отримую журнали «Початковаосвіта», « Хобі», «Пізнайко». А ви
отримуєте журнали чи газети?
V. Підсумок уроку
1. Перегляд уривку мультфільму «Зима в Простоквашино».
- Діти, ми з вами повинні допомогтинашим героям. Давайте відправимо аудіо запис
про звук, який ми вивчили на уроці. (Діти повторюють на телефон характеристику
звука [ш] за схемою)
5. 2. Гра «Доповниречення»
- Сьогодніна уроція навчився….
- Сьогодніна уроція зацікавився …..
- Сьогодніна уроція зробив відкриття….
3. Самооцінка. (Учні оцінюють себе на листах самооцінки)
Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!