Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Відкритий урок.docx
1. «Знайомство з органами артикуляційного апарату і поняттям
«звук»
Мета: Ознайомити дітей із будовою артикуляційного апарату та його
функціями; ознайомити з поняттям «Звук»; розвивати рухливість органів
артикуляційного апарату, мовленнєве дихання; розвивати фонематичний
слух, увагу, пам'ять, мислення, загальну та дрібну моторику; виховувати
інтерес до заняття та бажання говорити правильно.
Обладнання: Картинки органів артикуляції, дзеркала, кольорові
листочки, предметні картинки тварин, намистинки, музичні інструменти,
відеозапис.
Хід заняття:
І. Вступна частина.
Організаційний момент. Привітання. Зайомство.
Встаньте (сядьте) діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
Хай гарно розпочнеться новий день!
ІІ. Основна частина.
Знайомство з органами артикуляційного апарату
Якщо хочеш розмовляти, треба вміти промовляти звуки чітко і красиво
— щоб було всім зрозуміло!
А що ж маємо тренувати ми, якщо хочемо навчитися правильно, чітко
вимовляти звуки й слова?
Спробуйте стиснути міцно, «на замок», щелепи, зуби та стулити губи і
щось промовити. Виходить? Розмовляючи, ми рухаємо губами, щелепою,
язиком. Органи тіла людини, що допомагають їй говорити, називають
мовленнєвими органами.
Артикуляційні вправи для рухливості м’язів нижньої щелепи
Діти, людина вміє відкривати рот? А ви? Спробуйте! Яка частина тіла у
вас працює зараз: то опускається, то піднімається? Правильно, нижня
2. щелепа. Погляньте на картинку. Вона рухлива, і може рухатися не тільки
уверх і вниз, але й праворуч і ліворуч та висуватися уперед.
1. «Печера»
Зміст вправи: Відкрити широко рот. Тримати його відкритим із
напруженням м’язів. Утримувати на рахунок від 1 до 10. Закрити рот.
2. «Підйомний кран»
Зміст вправи: Рухати нижньою щелепою вліво-вправо. Рахунок від 1
до 10.
3. «Шухлядка»
Зміст вправи: Висунути вперед нижню щелепу так, щоб нижні зуби
були попереду верхніх. Потім «засунути» нижнюю щелепу назад, щоб верхні
зуби були попереду нижніх. Рахунок від 1 до 10.
Артикуляційні вправи для губ
Що ви бачите на картинці? Правильно – це губи. Подивіться в дзеркало
та покажіть у себе верхні та нижні губи.
Нумо виконаємо артикуляційні вправи для губ. Спочатку виконую я, а
потім ви повторюєте.
1. «Хоботок»
Зміст вправи: Випнути трубочкою напружені й зімкнені губи.
Потримати їх із напруженням м'язів під рахунок до 10.
2. «Пустушка»
Зміст вправи: Стулити щелепи, випнути губи «хоботком» і
прицмокувати, зліплюючи та розліплюючи губи. Рахунок від 1 до 10.
3. «Вареничок»
Зміст вправи: Випнути губи наче дзьоб каченяти, промасажовувати їх
пощипуючи їх пучками вказівного і великого пальців, наче зліплюємо
вареничок.
Артикуляційні вправи для язика
Це наш з вами язик. Чи у всіх є язик? Ану, покажіть в кого він є.
Покажіть один одному, що у вас є язичок. А тепер давайте виконаємо вправи.
1. «Маятник»
Зміст вправи: Відкрити рот. Висунути язик і рухати ним ліворуч —
3. праворуч, із одного куточка рота в інший. Стежити за тим, щоб язик не
облизував губи. Рахунок: 1-2.
2. «Гойдалка»
Зміст вправи: Відкрити рот і гострим кінчиком язика почергово
тягнутися то до підборіддя, то до носа. Рахунок: 1-2.
3. «Смачне варення»
Зміст вправи: Рот відкрити. Язиком облизати верхню губу,
виконувати рух зверху вниз, ховаючи язик вглибину рота. Рахунок: 1-2.
Зуби
Старанно посміхніться і погляньте один на одного. Що відкрилося у
посмішці? Так, це зуби. Погляньте на картинці, у всіх такі ж зубки?
Поклацайте ними, неначе голодний злий вовк.
Альвеоли. Піднебіння
Відкрийте рот і кінчиком язика дотягніться до верхніх зубчиків, а тепер
проведіть кінчиком язика за верхніми зубами, що ви відчуваєте? За зубами є
горбики це – альвеоли. Саме з них починається піднебіння. Штовхніть
декілька раз піднебіння кінчиком язика. Яке воно?
Голос
Прикладіть долоню до горла. Подзижчіть, наче жук, що летить:
«Жжжж!», чи як комар: «Ззззз!» — ви відчуєте вібрацію голосових зв'язок.
Можна сказати, що голосок прокинувся і задзвенів.
Розвиток мовленнєвого дихання
Вправа «Листочки»
(логопед роздає дітям різнокольорові листочки на долоньки)
Покласти на долоньку листочок і уявити, що ви вітерець. Вітерець
може бути лагідним, і тоді дмухати на листочки треба обережно, тихенько.
Носиком набираємо повітря і дуємо на листочки.(повтор 1-2 рази). Вітерець
можете бути сильним вітром. Знову носиком набираємо повітря і дуємо на
листочки сильно. (Діти виконують вправу 1-2 рази)
Дихальна вправа «Повітряна кулька»
4. Надувати повітряні кульки, дитячі гумові іграшки: дитина набирає
повітря через ніс і повільно з достатньою силою видихує його через рот в
отвір іграшки.
Розвиток загальної моторики
Фізкультхвилинка
Ми - листочки осінні (руки вгору, погойдують, вліво-вправо)
На гілочках сиділи (присісти, змахуючи руками)
Дмухнув вітерець (встати, помах руками вперед)
І ми полетіли (легкі помахи руками)
Летіли, летіли (легкі помахи руками)
І на землю тихо сіли (повільно присісти)
Розвиток дрібної моторики
«Намисто»
Хід гри: Пропонує дитині зробити намисто. Для цього потрібно
використати цупку нитку, ґудзики або намистини. Кожній дитині вчитель-
логопед дає нитку, а намистинки перемішує в одній тарілочці та просимо
дітей знайти в тарілці вказану намистинку і нанизувати її на нитку.
Поняття «звук»
Звуки оточують нас повсюди, тому що звуки є скрізь, їх не можна
побачити, а тільки почути або вимовити. Звуки – це те, що ми чуємо та
вимовляємо. Звуки бувають голосні та приголосні. Голосні – це звуки, які
складаються тільки з голосу, наприклад А,О,У,Е,И,І ми можемо їх
прокричати, спробуйте. При вимові голосних не зустрічається перешкод у
вигляді язика, губ та зубів. А при вимові приголосних звуків кричати ми не
зможемо, в нас на шляху зустрічаються перешкоди, спробуйте прокричати
звук П.
Гра « Що звучить»
Педагог показує дітям іграшки (барабан, дзвінок, брязкальце, сопілку і
т.д) Маніпулюючи ними , дітям пропонується уважно послухати і
запам’ятати, який звук має кожен предмет, потім закрити очі і відгадати,
який предмет звучить.
Гра «Впізнай чий голос»
5. Пропонуємо дитині послухати та відгадати:
https://www.youtube.com/watch?v=mQa9qIcTNSs
ІІІ. Підсумок заняття.
Що нового дізналися?Як називаються органи, які допомагають нам
говорити? Що таке звук? Чи сподобався Вам урок, покажіть смайлик, який
описує вашу емоцію після уроку.