SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
МАЙСТЕР-КЛАС З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ:
«Використання інформаційно-комунікативних технологій на уроках
української мови, як крок до професійного зростання вчителя і учня»
Мета: поширити та передати педагогічний досвід у збагаченні навчального процесу,
підвищенні мотивації та зацікавленості учнів, а також у професійному зростанні
вчителів, сприяючи їхній ефективній підготовці та розширенню педагогічних
компетенцій.
Перебіг заняття
І. Установчо-мотиваційна частина.
Вступне слово вчителя - майстра:
- Сучасне освітнє середовище постійно еволюціонує, і це зумовлює
необхідність постійного пошуку учителем новаторських ідей та підходів до навчання.
Тому обрана тема є актуальною в сучасному контексті освіти.
- «Рідна мова — мати єдності, батько громадянства і сторож держави»
(Мікалоюс Даукша). (2 слайд)
- Ми з вами сьогодні повинні визначити основні напрямки нашої діяльності,
основні вимоги до інформаційно-комунікативних технологій навчання, а також їхні
переваги та недоліки.
- Перед вами на столах лежать осінні листочки. Напишіть, будь ласка, на
них те, чого ви очікуєте від сьогоднішньої нашої зустрічі.
- Дякую Вам! А чи справдилися ваші передбачення ми перевіримо
наприкінці нашої діяльності.
ІІ. Основна частина.
- Глобальна мережа інтернет давно стала основою для нашого навчання і
допомогою у навчанні вчителям і учням. Із неї діти пізнають нову інформацію. За
допомогою використання інформаційних-технологій ми можемо поглибити знання
дітей , або розвинути їх творчі здібності, або навпаки дати можливість відстаючим
надолужити прогалини у своїх знаннях, але є і недоліки у цьому проекті, тому що діти
губляться у великому просторі інформації. Наша мета навчити дітей доцільно і
коректно використовувати ІКТ як під час навчально-виховного процесу , так і в
позаурочний час, тобто вдома.
- Які переваги мають інформаційно-комунікативні технології ми і
спробуємо з вами сьогодні довести розглянувши прикладом один із уроків української
мови , тему «Фонетика» і на всіх структурних етапах уроку засвоєння нового
матеріалу дослідити чи доцільно використовувати ІКТ.
- Тож зважаючи на всі вимоги сучасності , скажіть, будь ласка, що на
сьогоднішній момент повинні вміти учні?(аналізувати інформацію, досліджувати нові
ідеї, вміти знаходити інформацію) (3 слайд)
- Дякую! Підсумовуючи все вами сказане хочу зазначити , що на
сьогоднішній день учні повинні вміти самостійно знаходити та аналізувати
інформацію і діяти; вони повинні досліджувати нові ідеї , породжувати нові судження,
а також уміти оцінювати та визначати цінності цих ідей на основі власних потреб і
цілей.
- Працюючи над цією проблемою я визначила для себе такі завдання:
(4 слайд)
1. Систематично удосконалювати і організовувати вміння учнів;
2. Перед кожним уроком психологічно налаштовувати учнів на роботу,
відволікати їх від попередніх вражень;
3. Постійно виховувати зібраність, прагнення до порядку та дисципліни у
навчанні та до самоорганізованості.
- Будь-який урок за типологією проведення вимагає від учасників
навчального процесу певного налаштування, тож, перш ніж розпочати урок, ми
повинні організувати дітей.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (5 слайд)
- Організаційний момент включає в себе:
1. Націлення на підготовку учнів до продуктивної роботи.
2. Визначення емоційного фону класу.
3. Процес мовленнєвої взаємодії починаю із привітання, яким задаю тон
подальшого спілкування.
- Будь який урок можна розпочати по-різному. (6 слайд)
- Можна розпочати поетичним вітанням, музичним вітанням, або звичайним
смайликом, який можна причіпити на дошці побажавши дітям гарного настрою і
позитивних вражень від уроку.
- Тож і я пропоную вам сьогодні долучитися до нашого уроку.
- «Мова - втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її,
вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за
приступність мови, за багатство мови...» М. Рильський (7 слайд)
- Та чи буде продуктивним процес навчання, чи буде він результативним,
якщо кожен із учнів або кожен із учасників навчального процесу не матиме певної
мотивації до цього процесу?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- З цією метою слід перейти до мотивації навчання . Часто на своєму уроці я
використовую ось таку гру «Для чого це мені знадобиться?». (8 слайд)
- З учнями ми визначаємо, що ми знаємо з теми «Фонетика» до цього
моменту, що ми хочемо нового дізнатися, та чого ми за урок дізналися.
- Тож, я пропоную і вам зараз заповнити табличку, яка знаходиться на
слайді.
- Перша колонка – те, що ми вже знаємо.
- А що знають діти прийшовши у 5-й клас з початкової школи з теми
«Фонетика»? (що мова складається із звуків; звуки бувають голосні і приголосні;
роблять звуковий аналіз; )
- Заповніть, будь ласка, у першу колонку те, що ми знаємо на сьогоднішній
момент.
- Також заповніть і другу колонку. Напишіть те, що ви хотіли би дізнатися
сьогодні.
- Третю колону ми заповнимо наприкінці нашого заняття.
- Отже, тема «Фонетика» передбачає, що учні із початкової школи знають
уже:
1. Що таке звуки мовлення. Що вони поділяються на голосні та приголосні.
2. Що приголосні бувають м’які та тверді, дзвінкі та глухі.
- Повертаємося до структури нашого уроку.
- Отже, інформаційні технології можна використовувати на будь-якому
етапі уроку. Ми розглянули організаційний та мотиваційний етапи. Переходимо до
етапу пізнання нових знань.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Що ж таке фонетика? (9 слайд)
- Фонетика – це розділ мовознавства, який вивчає звукову систему, а
значить усе те, що має частинку ФОН , так чи інакше буде пов’язане із Фонетикою.
(10 слайд)
- Це і магнітофон, і телефон, і патефон, і мікрофон, і саксофон, всі вони
мають відтворювати звуки, а значить так чи інакше пов’язане із фонетикою. (11 слайд)
- Для розминки мотивації навчання часто використовую у своїй діяльності
прийоми: «Міні-інтерв’ю», «Формулу успіху», « Ім’я з малюнком», «Комплімент»,
«Психологічна настанова». (12 слайд)
- Тож, вивчення нового матеріалу на уроках української мови все частіше
спонукає нас до використання ІКТ.
- На етапі вивчення нового матеріалу можна використати презентації
підготовлені вчителем або учнем, або групою учнів.
- Можна використовувати уривки екранізацій , або пісні.
- Взагалі ідеальний урок спонукає нас до самостійної діяльності, а тому на
своїх уроках часто використовую різні види творів, різні види диктантів, ігри та
вправи, схеми, таблиці. (13 слайд)
- Як ви вважаєте, чи буде доречним використання ІКТ саме на цьому етапі?
- Погоджуюсь з вами, що буде доречно . Тому що діти сприймають все
яскраве, все не звичне , а це допомагає активізувати слухову та зорову пам’ять,
активізуються всі процеси запам’ятовування.
- Тож, повернемося до нашого уроку.
- Все те, що нас оточує: плескіт хвиль, свист, крик маляти, кашляння,
шурхотіння, спів, цвірінькання , шум вітру - все це буде пов’язано зі звуками, але
найдоцільнішими є звуки мови. (14 слайд)
- Доречно буде використати тут і презентацію. Яка пояснює нам
використання звуків. Наприклад, звуки самі по собі нічого не значать. Але якщо ми
використаємо їх у певному порядку , то можна утворити слово «калина». Із слів ми
будуємо речення: «Калина хвалилася, що медом солодка». А за допомогою речень,
можна висловити думку, наприклад, «У вінку зеленолистім, у червоному намисті
заглядається у воду на свою чарівну вроду». (15 слайд)
- Таким чином ми можемо побудувати тісний логічний зв’язок із словом.
Слово формує речення, а речення - думку, а в цілому ми можемо сформулювати
цілісний вислів.
- Як же утворюються звуки?
- Доречно використати малюнки, коли пояснюємо дітям , як утворюється
звук, на яких буде зображено утворення всіх різновидів звуків. (16 слайд)
- Всього в українській мові 38 звуків, які поділяються на голосні – 6 звуків,
та приголосні - 32. Звуки записуємо у квадратних дужках, так вимагає фонетична
транскрипція. (17 слайд)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Гра «Хто швидше?» (18 слайд)
- Спробуємо з вами зараз погратися.
- Доречно буде використати на етапі закріплення знань наступну вправу.
- Перед дітьми з’являються малюнки , які ми повинні розподілити у 2
стовпчики.
- Виконайте , будь ласка , цю вправу.
- Скажіть, чому голосні звуки отримали саме таку назву?
- Правильно, тому що вони творяться за допомогою голосу , а значить ми їх
можемо співати .До них належать (а о у е и і). (19 слайд)
- Спробуємо це довести.
Гра «Найкмітливіший!» (20 слайд)
- Виконаємо наступну вправу. Надрукуйте голосні на місці крапок,
прочитайте та відгадайте загадку.
- Які звуки допомогли вам виконати цю вправу?(голосні)
- Що буде відгадкою до цієї загадки? (заєць)
Вправа «Цікава граматика» (21 слайд)
- Наступна вправа, зверніть увагу на екран. З голосними звуками можна і
гратися за допомогою презентації .
Вправа «Творення приголосних» (22 слайд)
- З голосними звуками ми вже познайомилися, давайте детальніше
розглянемо творення приголосних.
- Нагадую, що їх у нашій мові аж 32 звуки. Вони поділяються на глухі та
дзвінкі.
- Це діти вже повинні знати з початкових класів, але для закріплення можна
використати вправу зі слайду.(23 слайд)
- Таких вправ можна використовувати дуже багато. Наприклад, вправа
«орфоепічна хвилинка». (24 слайд). В яких діти можуть тренувати свої вміння
правильного використання твердих та м’яких приголосних . А також можна
використовувати цікаву інформацію подану у відео-фрагментах . (25 слайд)
- Можна використати лінгвістичну гру «Промінчик». (26 слайд)
Також можна використати таку гру «Цікавий ланцюжок».(27 слайд)
- Цікаво використати таку гру, де потрібно швидко міркувати. (28 слайд)
- Перейдемо до наступного слайду. Перед вами гра «Поле Чудес». (29 слайд)
- Це був етап оволодіння і закріплення нових знань.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
- Також доречно використовувати ІКТ і на етапі завершення. (31 слайд)
Зручно та ефективно на уроці виконувати тестування. Наприклад, онлайн-тести «На
урок», «Всеосвіта», «Гугл-тести». Доцільно використовувати під час проведення
поточного оцінювання, тематичного, або як контрольну форму перевірки знань, вмінь і
навичок.. Об’єктами тестового оцінювання стають теоретичні знання, опанування
граматичних навичок , зміст або аналіз літературних творів.
- Пропоную пройти онлайн-тест. (32 слайд)
- Велике значення має рефлексія - це процес усвідомлення людиною своєї
діяльності . Її можна проводити також з використання ІКТ. (33 слайд)
- Давайте повернемося на початок презентації. Заповніть третю колонку.
(8 слайд)
III. Підсумкова частина.
- Тож, скажіть, чи справдилися ваші очікування від нашої зустрічі. Якщо –
так , то залиште листочки на нашому осінньому дереві.
- Отже, чи доцільне буде використання ІКТ під час навчально-виховного
процесу?
- Особисто я вважаю, що використання інформаційно-комунікативних
технологій на уроках української мови є важливим кроком до професійного зростання
як для вчителя, так і для учня. Це дозволяє вчителю впроваджувати новаторські
підходи у викладанні, залучати учнів до активного навчання та створювати цікаве та
інтерактивне навчальне середовище. Учні отримують можливість розширити свої
знання та навички, розвивати креативність та критичне мислення, що сприяє їхньому
особистісному та академічному зростанню. Застосування ІКТ на уроках української
мови забезпечує сучасний підхід до навчання та допомагає створити стимулююче
середовище, сприяючи як професійному зростанню вчителя, так і розвитку учнів.
- Насамкінець, хочу Вам побажати розуміння з боку батьків, підтримки у
роботі від колег, старанних та наполегливих учнів! Посміхайтесь, нехай ваші ідеї
обов’язково втілюються! (34 слайд)

More Related Content

Similar to 368,23.docx

методичка мазур і.м.
методичка мазур і.м.методичка мазур і.м.
методичка мазур і.м.
annajni
 
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...
direktor8
 
стаття на конкурс педагог новатор (1)
стаття на конкурс педагог новатор (1)стаття на конкурс педагог новатор (1)
стаття на конкурс педагог новатор (1)
Cshkilniy
 
Використання мультимедійних презентацій на уроках інформатики
Використання мультимедійних презентацій на уроках інформатикиВикористання мультимедійних презентацій на уроках інформатики
Використання мультимедійних презентацій на уроках інформатики
kissoli
 

Similar to 368,23.docx (20)

осібник
осібникосібник
осібник
 
використання інтерактивних технологій
використання інтерактивних технологійвикористання інтерактивних технологій
використання інтерактивних технологій
 
використання інтерактивних технологій
використання інтерактивних технологійвикористання інтерактивних технологій
використання інтерактивних технологій
 
256,23.docx
256,23.docx256,23.docx
256,23.docx
 
формування навичок спілкування учнів на уроках англійської мови
формування навичок спілкування учнів на уроках  англійської мовиформування навичок спілкування учнів на уроках  англійської мови
формування навичок спілкування учнів на уроках англійської мови
 
посібник
посібник посібник
посібник
 
Конспекти уроків для 4 класу Українська мова (Вашуленко)
Конспекти уроків для 4 класу Українська мова (Вашуленко)Конспекти уроків для 4 класу Українська мова (Вашуленко)
Конспекти уроків для 4 класу Українська мова (Вашуленко)
 
методичка мазур і.м.
методичка мазур і.м.методичка мазур і.м.
методичка мазур і.м.
 
сценарій семінару інтегрований урок
сценарій семінару інтегрований урок сценарій семінару інтегрований урок
сценарій семінару інтегрований урок
 
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Димитровської міської ради Донецької ...
 
доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...
доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...
доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...
 
опис досвіду будь
опис досвіду будьопис досвіду будь
опис досвіду будь
 
самоосвіта
самоосвітасамоосвіта
самоосвіта
 
Mysluk t.s.
Mysluk t.s.Mysluk t.s.
Mysluk t.s.
 
Досвід
ДосвідДосвід
Досвід
 
354,23.DOCX
354,23.DOCX354,23.DOCX
354,23.DOCX
 
стаття на конкурс педагог новатор (1)
стаття на конкурс педагог новатор (1)стаття на конкурс педагог новатор (1)
стаття на конкурс педагог новатор (1)
 
Сучасний урок
Сучасний урокСучасний урок
Сучасний урок
 
Методичний playbook.docx
Методичний playbook.docxМетодичний playbook.docx
Методичний playbook.docx
 
Використання мультимедійних презентацій на уроках інформатики
Використання мультимедійних презентацій на уроках інформатикиВикористання мультимедійних презентацій на уроках інформатики
Використання мультимедійних презентацій на уроках інформатики
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
ssuser7541ef1
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Collaborator.pro
 

Recently uploaded (13)

Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 

368,23.docx

  • 1. МАЙСТЕР-КЛАС З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ: «Використання інформаційно-комунікативних технологій на уроках української мови, як крок до професійного зростання вчителя і учня» Мета: поширити та передати педагогічний досвід у збагаченні навчального процесу, підвищенні мотивації та зацікавленості учнів, а також у професійному зростанні вчителів, сприяючи їхній ефективній підготовці та розширенню педагогічних компетенцій. Перебіг заняття І. Установчо-мотиваційна частина. Вступне слово вчителя - майстра: - Сучасне освітнє середовище постійно еволюціонує, і це зумовлює необхідність постійного пошуку учителем новаторських ідей та підходів до навчання. Тому обрана тема є актуальною в сучасному контексті освіти. - «Рідна мова — мати єдності, батько громадянства і сторож держави» (Мікалоюс Даукша). (2 слайд) - Ми з вами сьогодні повинні визначити основні напрямки нашої діяльності, основні вимоги до інформаційно-комунікативних технологій навчання, а також їхні переваги та недоліки. - Перед вами на столах лежать осінні листочки. Напишіть, будь ласка, на них те, чого ви очікуєте від сьогоднішньої нашої зустрічі. - Дякую Вам! А чи справдилися ваші передбачення ми перевіримо наприкінці нашої діяльності. ІІ. Основна частина. - Глобальна мережа інтернет давно стала основою для нашого навчання і допомогою у навчанні вчителям і учням. Із неї діти пізнають нову інформацію. За допомогою використання інформаційних-технологій ми можемо поглибити знання дітей , або розвинути їх творчі здібності, або навпаки дати можливість відстаючим надолужити прогалини у своїх знаннях, але є і недоліки у цьому проекті, тому що діти губляться у великому просторі інформації. Наша мета навчити дітей доцільно і коректно використовувати ІКТ як під час навчально-виховного процесу , так і в позаурочний час, тобто вдома. - Які переваги мають інформаційно-комунікативні технології ми і спробуємо з вами сьогодні довести розглянувши прикладом один із уроків української мови , тему «Фонетика» і на всіх структурних етапах уроку засвоєння нового матеріалу дослідити чи доцільно використовувати ІКТ. - Тож зважаючи на всі вимоги сучасності , скажіть, будь ласка, що на сьогоднішній момент повинні вміти учні?(аналізувати інформацію, досліджувати нові ідеї, вміти знаходити інформацію) (3 слайд) - Дякую! Підсумовуючи все вами сказане хочу зазначити , що на сьогоднішній день учні повинні вміти самостійно знаходити та аналізувати інформацію і діяти; вони повинні досліджувати нові ідеї , породжувати нові судження,
  • 2. а також уміти оцінювати та визначати цінності цих ідей на основі власних потреб і цілей. - Працюючи над цією проблемою я визначила для себе такі завдання: (4 слайд) 1. Систематично удосконалювати і організовувати вміння учнів; 2. Перед кожним уроком психологічно налаштовувати учнів на роботу, відволікати їх від попередніх вражень; 3. Постійно виховувати зібраність, прагнення до порядку та дисципліни у навчанні та до самоорганізованості. - Будь-який урок за типологією проведення вимагає від учасників навчального процесу певного налаштування, тож, перш ніж розпочати урок, ми повинні організувати дітей. I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (5 слайд) - Організаційний момент включає в себе: 1. Націлення на підготовку учнів до продуктивної роботи. 2. Визначення емоційного фону класу. 3. Процес мовленнєвої взаємодії починаю із привітання, яким задаю тон подальшого спілкування. - Будь який урок можна розпочати по-різному. (6 слайд) - Можна розпочати поетичним вітанням, музичним вітанням, або звичайним смайликом, який можна причіпити на дошці побажавши дітям гарного настрою і позитивних вражень від уроку. - Тож і я пропоную вам сьогодні долучитися до нашого уроку. - «Мова - втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови...» М. Рильський (7 слайд) - Та чи буде продуктивним процес навчання, чи буде він результативним, якщо кожен із учнів або кожен із учасників навчального процесу не матиме певної мотивації до цього процесу? II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ - З цією метою слід перейти до мотивації навчання . Часто на своєму уроці я використовую ось таку гру «Для чого це мені знадобиться?». (8 слайд) - З учнями ми визначаємо, що ми знаємо з теми «Фонетика» до цього моменту, що ми хочемо нового дізнатися, та чого ми за урок дізналися. - Тож, я пропоную і вам зараз заповнити табличку, яка знаходиться на слайді. - Перша колонка – те, що ми вже знаємо. - А що знають діти прийшовши у 5-й клас з початкової школи з теми «Фонетика»? (що мова складається із звуків; звуки бувають голосні і приголосні; роблять звуковий аналіз; ) - Заповніть, будь ласка, у першу колонку те, що ми знаємо на сьогоднішній момент. - Також заповніть і другу колонку. Напишіть те, що ви хотіли би дізнатися сьогодні.
  • 3. - Третю колону ми заповнимо наприкінці нашого заняття. - Отже, тема «Фонетика» передбачає, що учні із початкової школи знають уже: 1. Що таке звуки мовлення. Що вони поділяються на голосні та приголосні. 2. Що приголосні бувають м’які та тверді, дзвінкі та глухі. - Повертаємося до структури нашого уроку. - Отже, інформаційні технології можна використовувати на будь-якому етапі уроку. Ми розглянули організаційний та мотиваційний етапи. Переходимо до етапу пізнання нових знань. III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ - Що ж таке фонетика? (9 слайд) - Фонетика – це розділ мовознавства, який вивчає звукову систему, а значить усе те, що має частинку ФОН , так чи інакше буде пов’язане із Фонетикою. (10 слайд) - Це і магнітофон, і телефон, і патефон, і мікрофон, і саксофон, всі вони мають відтворювати звуки, а значить так чи інакше пов’язане із фонетикою. (11 слайд) - Для розминки мотивації навчання часто використовую у своїй діяльності прийоми: «Міні-інтерв’ю», «Формулу успіху», « Ім’я з малюнком», «Комплімент», «Психологічна настанова». (12 слайд) - Тож, вивчення нового матеріалу на уроках української мови все частіше спонукає нас до використання ІКТ. - На етапі вивчення нового матеріалу можна використати презентації підготовлені вчителем або учнем, або групою учнів. - Можна використовувати уривки екранізацій , або пісні. - Взагалі ідеальний урок спонукає нас до самостійної діяльності, а тому на своїх уроках часто використовую різні види творів, різні види диктантів, ігри та вправи, схеми, таблиці. (13 слайд) - Як ви вважаєте, чи буде доречним використання ІКТ саме на цьому етапі? - Погоджуюсь з вами, що буде доречно . Тому що діти сприймають все яскраве, все не звичне , а це допомагає активізувати слухову та зорову пам’ять, активізуються всі процеси запам’ятовування. - Тож, повернемося до нашого уроку. - Все те, що нас оточує: плескіт хвиль, свист, крик маляти, кашляння, шурхотіння, спів, цвірінькання , шум вітру - все це буде пов’язано зі звуками, але найдоцільнішими є звуки мови. (14 слайд) - Доречно буде використати тут і презентацію. Яка пояснює нам використання звуків. Наприклад, звуки самі по собі нічого не значать. Але якщо ми використаємо їх у певному порядку , то можна утворити слово «калина». Із слів ми будуємо речення: «Калина хвалилася, що медом солодка». А за допомогою речень, можна висловити думку, наприклад, «У вінку зеленолистім, у червоному намисті заглядається у воду на свою чарівну вроду». (15 слайд) - Таким чином ми можемо побудувати тісний логічний зв’язок із словом. Слово формує речення, а речення - думку, а в цілому ми можемо сформулювати цілісний вислів. - Як же утворюються звуки?
  • 4. - Доречно використати малюнки, коли пояснюємо дітям , як утворюється звук, на яких буде зображено утворення всіх різновидів звуків. (16 слайд) - Всього в українській мові 38 звуків, які поділяються на голосні – 6 звуків, та приголосні - 32. Звуки записуємо у квадратних дужках, так вимагає фонетична транскрипція. (17 слайд) IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Гра «Хто швидше?» (18 слайд) - Спробуємо з вами зараз погратися. - Доречно буде використати на етапі закріплення знань наступну вправу. - Перед дітьми з’являються малюнки , які ми повинні розподілити у 2 стовпчики. - Виконайте , будь ласка , цю вправу. - Скажіть, чому голосні звуки отримали саме таку назву? - Правильно, тому що вони творяться за допомогою голосу , а значить ми їх можемо співати .До них належать (а о у е и і). (19 слайд) - Спробуємо це довести. Гра «Найкмітливіший!» (20 слайд) - Виконаємо наступну вправу. Надрукуйте голосні на місці крапок, прочитайте та відгадайте загадку. - Які звуки допомогли вам виконати цю вправу?(голосні) - Що буде відгадкою до цієї загадки? (заєць) Вправа «Цікава граматика» (21 слайд) - Наступна вправа, зверніть увагу на екран. З голосними звуками можна і гратися за допомогою презентації . Вправа «Творення приголосних» (22 слайд) - З голосними звуками ми вже познайомилися, давайте детальніше розглянемо творення приголосних. - Нагадую, що їх у нашій мові аж 32 звуки. Вони поділяються на глухі та дзвінкі. - Це діти вже повинні знати з початкових класів, але для закріплення можна використати вправу зі слайду.(23 слайд) - Таких вправ можна використовувати дуже багато. Наприклад, вправа «орфоепічна хвилинка». (24 слайд). В яких діти можуть тренувати свої вміння правильного використання твердих та м’яких приголосних . А також можна використовувати цікаву інформацію подану у відео-фрагментах . (25 слайд) - Можна використати лінгвістичну гру «Промінчик». (26 слайд) Також можна використати таку гру «Цікавий ланцюжок».(27 слайд) - Цікаво використати таку гру, де потрібно швидко міркувати. (28 слайд) - Перейдемо до наступного слайду. Перед вами гра «Поле Чудес». (29 слайд) - Це був етап оволодіння і закріплення нових знань.
  • 5. V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО - Також доречно використовувати ІКТ і на етапі завершення. (31 слайд) Зручно та ефективно на уроці виконувати тестування. Наприклад, онлайн-тести «На урок», «Всеосвіта», «Гугл-тести». Доцільно використовувати під час проведення поточного оцінювання, тематичного, або як контрольну форму перевірки знань, вмінь і навичок.. Об’єктами тестового оцінювання стають теоретичні знання, опанування граматичних навичок , зміст або аналіз літературних творів. - Пропоную пройти онлайн-тест. (32 слайд) - Велике значення має рефлексія - це процес усвідомлення людиною своєї діяльності . Її можна проводити також з використання ІКТ. (33 слайд) - Давайте повернемося на початок презентації. Заповніть третю колонку. (8 слайд) III. Підсумкова частина. - Тож, скажіть, чи справдилися ваші очікування від нашої зустрічі. Якщо – так , то залиште листочки на нашому осінньому дереві. - Отже, чи доцільне буде використання ІКТ під час навчально-виховного процесу? - Особисто я вважаю, що використання інформаційно-комунікативних технологій на уроках української мови є важливим кроком до професійного зростання як для вчителя, так і для учня. Це дозволяє вчителю впроваджувати новаторські підходи у викладанні, залучати учнів до активного навчання та створювати цікаве та інтерактивне навчальне середовище. Учні отримують можливість розширити свої знання та навички, розвивати креативність та критичне мислення, що сприяє їхньому особистісному та академічному зростанню. Застосування ІКТ на уроках української мови забезпечує сучасний підхід до навчання та допомагає створити стимулююче середовище, сприяючи як професійному зростанню вчителя, так і розвитку учнів. - Насамкінець, хочу Вам побажати розуміння з боку батьків, підтримки у роботі від колег, старанних та наполегливих учнів! Посміхайтесь, нехай ваші ідеї обов’язково втілюються! (34 слайд)