Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Розділові знаки у складних реченнях з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку..doc
1. Тема уроку. Розділовізнаки у складних реченняхз різними видами
сполучникового ібезсполучниковогозв’язку.
Мета: поглибити знання учнів про складні речення з різними видами зв’язку
(структуру, смисловівідношення, засобизв’язку); познайомитиз особливостями
пунктуації в складних синтаксичних конструкціях між двомасполучниками
(сурядним і підрядним); удосконалитипунктуаційні вміння й навички
вживати відповідні розділовізнаки між частинами складних речень з різними
видами зв’язку;формувати знання і уміння учнів про речення з різними видами
зв’язку;за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу
розвиватиписемне мовлення дев’ятикласників; сприятивихованню в учнів
любові до України та творчостіКобзаря.
Тип уроку. Урок формування знань і вмінь учнів.
Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка; роздавальний матеріал (картки із
завданнями), ілюстрації до творів Т.Г.Шевченка.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Добрий день!
Оголошення теми і мети уроку, учні записують у зошити, прогнозують очікувані
результати.
- Перш ніж перейти до вивчення нового навчального матеріалу повторимо
домашнє завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів, мотивація навчальної діяльності.
1. Які речення за будовою ви знаєте?
2. Дати визначення СБР, СПР, ССР.
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ви будете не просто учні, а справжні лінгвісти –
дослідник. І з вами будемо…
(Таблиця на слайді).
Перегляньте, будь ласка, фрагмент фільму. (Відеофрагмент. Слайд). Уважно
вслухайтесь у діалог акторів. Про кого сьогодні ми будемо з вами говорити.
- Так, звичайно, це про нашого Кобзаря.
Починаємо працювати!
Індивідуальні завдання
У вас на столі лежать картки із завданнями. Виконайте їх.
Картка №1
▪ Поставити в реченні розділові знаки, обґрунтувати написання підкреслених слів.
У ті часи, коли українське слово зневажалось, Шевченко перший
ставить питання про те, що українець з українцем мусить розмовляти
своєю мовою.
А чому саме Шевченко ставить таке питання?
2. Картка №2
▪ Списати речення, накреслити схему, визначити вид підпорядкованості, пояснити
написання підкресленого слова.
На пристаніШевченка вже чекали жандарми, які оголосили поетові,
що він буде відправлений по етапу назад до Оренбурга.
Фронтальна робота. Перевірка завдань. Бесіда за запитаннями.
Завдання ІІІ. Я вам диктую перший рядок поезії, а ви повинні записати уривок до
крапки. (Учні записують уривок поезії Т. Шевченка з пам’яті).
Самодиктант.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє,
Радіють люди, що одпочинуть,
А я дивлюсь… і серцем лину,
В темний куточок на Україну.
(Учень зачитує уривок).
Хто автор цих рядків?
Зі скількох речень складається записанийвами уривок?
Вказати й обґрунтуватирозділові знаки. Що ви записали? (Цитату)
Про що ви повинні пам’ятати, записуючивіршовану цитату?
А що називають цитатою?
(Уривок записаний на слайді ).
3. З
Н
А
Т
И
Особливості будови складних речень з
різними видами зв’язку
Правила вживання розділових знаків у цих
конструкціях
У
М
І
Т
И
Визначати структуру складних речень з
різними видами зв’язку
Обґрунтувати вживання розділових
знаків у цих реченнях
Правильно розставляти розділові знаки в
цих конструкціях
Використовувати складні речення з
різними видами зв’язку в мовленні
Ц
І
Н
У
В
А
Т
И
Красу й силу Шевченкового слова
4. ІV. Формування знань, умінь і навичок.
Виконайте тестові завдання, які у вас лежать на парті.
Тестові завдання.
Цей роздавальний матеріал є в кожного учня на парті.
1. Вкажіть складне речення, яке поєднується безсполучниковим і
сполучниковим сурядним зв’язком.
а) Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
б) І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
в) Пішов шелестпо діброві,
шепчуть густі лози,
а дівчина спить під дубом
при збитій дорозі. (Т. Шевченко, «Причинна»).
2. Вкажіть складне речення із безсполучниковим і сполучниковим
зв’язком.
а) Сонце гріє, вітер віє
З поля на долину,
Над водою гне з вербою
Червону калину.
б) Тяжко-важко в світі жити
Сироті без роду:
Нема куди прихилиться,
Хоч з гори та в воду.
в) Кличе мати вечеряти,
а донька не чує,
де жартує з москалями,
там і заночує. (Із поезій Т.Шевченка).
3.У безполучниковомускладномуреченні
Вітер з гаєм розмовляє,
Шепче з осокою,
Пливе човен по Дунаю
Один за водою.
між його частинами вживається:
А Кома
Б Крапка з комою
В Двокрапка
Г Тире
5. 4.У безсполучниковому складному реченні
Господь боглихихкарає –
Душа моязнає.
вживається:
А Кома
Б Крапка з комою
В Двокрапка
Г Тире
5.Визначити вид складногоречення.
Помарніли ми обоє –
Я в неволі, ти вдовою,
Не живем, а тілько ходим
Та згадуєм тії годи,
Як жили колись.
А Безсполучникове
Б СПР
В ССР
Г Складне речення з різними видами зв’язку.
6.У безсполучниковому складному реченні
Повіє вітер по долині –
Пішла дібровою руна,
Руна гуляє, божа мова.
вживається:
А Кома
Б Крапка з комою
В Тире; кома
Г Двокрапка
Кожне завдання оцінюється у два бали. Оцініть свою роботу.
Ключ: 1 –В; 2 –В; 3 – А; 4 –Г; 5 –Г; 6 – В.
(Ключ записаний на слайді).
▪ Я вам роздам картки із текстом ,,Свою Україну любіть’’. Прочитайте його, випишіть
речення з різними видами зв’язку, обґрунтуйте вживання розділових знаків, з’ясуйте
значення слів асимілювати, діаспора, комфортабельний.
Над лексичним значенням слів буде пояснювати учениця - «лексикограф». , яка
працюватиме із тлумачним словником.
6. Свою Україну любіть
Шевченко ставпершим духовним послом України в чужоземних світах. З
іменем Кобзаря Україна перетнула всі паралелі й меридіани. І скрізь, де на
планетіступала нога українця, народжувалися школи імені Тараса Шевченка,
друкувався й перекладався мовами світу «Кобзар».
За це ми повинні низько вклонитися українській діаспорі, яка не
асимілювалася, не розчинилася в комфортабельній безтурботності зарубіжжя.
Вона зберегла своюнаціональнугордість.Шевченків«Кобзар»викликав любов
до рідного слова, яке було вигнане з ужитку навіть й поміж культурними
українцями, а тепер воно заблищало новим змістом і новими барвами.
Тарас Шевченко– це не тільки поезія, Тарас Шевченко – це дух, який в
усі часи витатиме над нашою землею.
Бесіда за запитаннями.
- Чому прочитане є текстом?
Зачитайте із тексту складні речення з різними видами зв’язку, обґрунтуйте
вживання розділовихзнаків.
- У якій послідовності виконується синтаксичнийрозбір складного речення з
різними видами зв’язку?
(Відповіді учнів).
▪ Значення незрозумілих слів пояснить учениця, яка працювала із тлумачним
словником, - лексикограф.
(Відповідь учениці - «лексикографа»)
Асимілювати – пристосовуватись до чого-небудь.
Діаспора – групи людей, які живуть у нових для себе районах як національно
культурні меншини.
Комфортабельний – зручний; вигідний.
(Слова записані на слайді).
Робота творчоїлабораторії.
▪ З наведених речень, які записані на дошці, утворити речення з усіма видами
зв’язку.
У Києві поетпознайомивсяз Костомаровим.Він загітувавШевченка до
Кирило-Мефодіївського братства. Воно поширювалоідеїслов’янського
єднання. Всічлени його відзначалисявисокою культурою.
Конструювання.
У кожного із вас на парті лежать ілюстрації до творів Т.Шевченка. Ваше завдання:
скласти складні речення з різними видами зв’язку за даними схемами :
( Схеми записані на слайді).
1. Коли , , , де .
2. , і , як .
3. Хоч , : .
7. Творче завдання.
- Скласти висловлювання на тему «Шевченко в моєму житті», використавши
речення з різними видами зв’язку.
VІ. Домашнє завдання й інструктаж до нього.
1. Повторити розділові знаки в складносурядному реченні.
2. З художньої літератури виписати 3 речення, які поєднувалися б
сполучниками різних видів.
VІІ. Підсумки уроку.
Заключне слово вчителя.
Оголошення й мотивація оцінок.