1. Шановний учню, усі види робіт виконати письмово в робочий зошит. Матеріал
опрацювати за підручником. Бажаю успіхів.
Вітаю з Різдвом Христовим.
Українська мова 9 клас 5 січня 2015 р.
Тема. Безсполучникове складне речення. Смислові відношення й засоби зв’язку між
частинами безсполучникового складного речення (БСР).
Мета: поглибити знання учнів про безсполучникове складне речення; ознайомити з
основними його ознаками, смисловими відношеннями між частинами безсполучникових
складних речень; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички, розвивати вміння
знаходити БСР у висловлюваннях, правильно інтонувати їх, виробляти уміння аналізувати
будову безсполучникових складних речень; виховувати почуття поваги й любові до поезії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами дослідження та зіставлення
мовних явищ.
Обладнання: таблиці, дошка, українська мова: підручник для 10 класу/ О.В.
Заболотний, В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2009.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
II. Ознайомлення з темою й завданнями уроку.
III. Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.
Дослідження-спостереження на основі вправи 217.
Учні читають текст вправи, визначають, у реченнях якої групи частини граматично
незалежні одна від одної, а якої – залежні, аналізують синтаксичну будовуречень. Роблять
висновок про особливості речень кожної групи.
IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі дослідження та практичної
роботи з теми
4.1. Робота біля дошки. Запис речення.
Мрють крилами з туману лебеді рожеві, сиплять ночі у лимани зорі сургучеві.
Побудова схеми: [ 1 ], [ 2 ] - лише за інтонацією
4.2. Робота з опорною таблицею №1 (Слайд)
Безсполучникове складне речення(БСР)
БСР називається складне речення, частини якого об’єднані в одне змістове й
синтаксичне ціле без сполучників чи сполучних слів, а лише за допомогою інтонації
Пригріло сонечко, обсохла земля, потягло орача в поле. (М.Коцюбинський).
[ 1 ], [ 2 ], [3 ]
2. Визначення БСР та запис речення із слайду.
Схема: [ 1 ], [ 2 ], [3 ] – за інтонацією, змістом.
Висновок: може бути у БСР декілька відносно простих речень (робота творчої групи)
Фонетична пауза! Записати слово хочеться фонетичною транскрипцією.
4.3. Смислові зв’язки у БСР. Робота творчої групи класу. Аналіз опори №2,3. Слайд
Смислові зв’язки в БСР
БСР поділяються на дві основні групи:
- з однорідними частинами (відносно рівноправними)
Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть, плугатарі з плугами йдуть. [ 1
], [ 2 ], [3 ]
та неоднорідними (різнотипними) частинами (одна підпорядковується іншій)
Вірю: розум темне зло поборе (М.Руденко). [ 1 ]: [ 2 ]
Защебетав соловейко – пішла луна гаєм (Т.Шевченко). [1 ] - [ 2 ]
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми.
Дослідження-аналіз з елементами зіставлення. Робота в зошитах.
Садок вишневий коло хати, хрущі над
вишнями гудуть, плугатарі з плугами йдуть.
[ 1 ], [ 2 ], [3 ] – однорідні частини
Вірю: розум темне зло поборе.
[… ]: [… ] – неоднорідні (1-а
частина залежить від 2-ї)
Морфологічна пауза! Якою частиною мови є слово «коло»?
Проблемне питання. До яких складних речень подібні речення першої колонки;
другої?
VI. Колективне опрацювання опорної схеми №4.
Синонімія БСР
На небі з’явилися перші зорі, Тарас вийшов у
степ, «в незамкнену тюрму»
На небі з’явилися перші зорі, і Тарас вийшов
у степ, «в незамкнену тюрму»
[… ], [… ] [… ], і [ … ]
Я знаю: Шевченків «Кобзар» читає увесь
світ.
Я знаю, що Шевченків «Кобзар» читає увесь
світ.
[ … ]: [… ] [… ], (що…)
Лексична пауза! Синоніми – слова різні за звучанням, але близькі за своїм значенням
(великий, чималий, велетенський). Продовжити синонімічний ряд.
6.1. Робота в зошитах.
На небі з’явилися перші зорі, Тарас
вийшов у степ, «в незамкнену тюрму»
[… ], [… ].
На небі з’явилися перші зорі, і Тарас
вийшов у степ, в незамкнену тюрму.
[ … ], і [… ].
3. Складносурядне речення
Висновок (робота творчої групи): прості речення БСР називають ще граматичними
синонімами.
6.2. Робота в парах .
Прочитайте один одному речення. Визначте на слух: а) просте речення чи складне; б)
сполучникове чи безсполучникове.
Речення для першого учасника. Як у дитинстві сниться: я лечу, це ж я у сні росту,
це я зростаю. Шматочок сині в неба позичаю, в проміння сонця – нитку золоту. Обнімає ніч
зорю за плечі, синьо посміхається зоря.
Речення для другого учасника. А за вікном коротке літо, і пахне кава полином.
Якщо комусь дано слово, то обов’язково дається і його відчуття. Сидів і довго думав над
собою блакитний вечір вдома повесні…
6.3. Робота з підручником: розглянути таблицю с.119 (Види інтонації, особливості,
приклади).
6.4. Висновки за двома опорними схемами самостійно роблять учні.
6.5. Введення мовної формули у БСР.
Відношення:
причинові
пояснювальні
умовно-часові
наслідкові
Можна вставити між формально простими
реченнями
тому що, бо
а саме
якщо, коли
так що
6.6.Самостійна робота в зошитах. Прочитати речення, изначити, зі скількох частин
вони складаються, як ці частини зв’язані та які смислові відношення виражають.
Я знаю: мова мамина свята, в ній вічний, незнищенний дух народу (М.Адаменко).
Розкажу тобі думку таємну, дивний здогад мене обпік: я залишуся в серці твоєму на
сьогодні, на завтра, навік.виходжу в сад, він чорний і худий, йому вже ані яблучео не
сниться. Затінок, сутінок, день золотий (Л.Костенко).
VII. Інтонація у БСР. Колективна робота зі схемою
Інтонація у безсполучникових складних реченнях
Переліку (кожна частина вимовляється з
підвищенням голосу)
Настало літо, настали й жнива.
Пояснення (слова логічно наголошуються) Тільки скажу одне: хочеться, так хочеться
мені вчитись.
Зіставлення (перша частина вимовляється
підвищеним тоном, друга - зниженим)
Думав, доля зустрінеться – спіткалося горе.
Слово вчителя.
Звернути увагу на інтонацію БСР. Довести або спростувати твердження, що цим
реченням характерне багатство інтонаційних переходів.
Коментар учителя.
Нагадуємо, що паузи у БСР позначаються так:
підвищення голосу;
4. позначає зниження голосу;
/ позначає середню паузу в середині речення;
// позначає тривалу паузу в середині або в кінці речення.
Слово вчителя.
Якщо для БСР характерна інтонація переліку, то між його частинами ставиться кома
або крапка з комою;
якщо характерне зниження голосу в кінці першої частини, то ставиться двокрапка;
якщо характерне підвищення голосу в кінці першої частини, то ставиться тире.
VIII. Узагальнення вивченого з теми.
Бесіда:
- Які складні речення називаються безсполучниковими?
- На які дві основні групи поділяються БСР за характером смислових відношень?
- Які смислові відношення характерні для БСР?
- До яких складних речень БСР синонімічні?
- Які існують види інтонації?
- У чому особливість інтонування БСР?
IX. Підсумки уроку (оцінювання та самооцінювання).
X. Домашнє завдання: вивчити правила Ϩ 22 (с. 118-119),
виконати враву на вибір 226 або 225 (письмово) – середній і достатній рівні;
вправа 220 (4 речення – усно) - середній рівень;
скласти міні-твір у художньому стилі на тему «Чарівний світ поезії», використовуючи БСР –
високий рівень.
Українська мова 9 клас 6 січня 2015 р.
Тема: РЗМ. Переклад тексту українською мовою
Мета уроку: удосконалювати вміння учнів перекладати текст з російської мови на
українську, орієнтуватися в обох мовах, грамотно використовувати літери алфавіту;
розвивати пам'ять;
виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: текст для перекладу, російсько-український словник
Перебіг уроку
І. Оголошення теми та мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Слово вчителя.
Одним із найкращих шляхів вивчення мови є переклад текстів різних стилів і жанрів.
Програма шкільного курсу з української мови передбачає такі завдання.
Художній переклад вимагає:
- передачі змісту з відображенням основної думки твору;
- збереження образної системи тексту;
- великої уваги до добору мовних засобів, які сприяють відображенню стану і почуттів
автора твору, відтворення образної системи оригіналу.
5. ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Ознайомлення з текстом.
Ранним утром великой субботы я был уже под Славянском. Этот день мне хотелось
провести в обители.
Предо мной серело пустынное поле. Один сторожевой курган стоял вдалеке и, казалось,
зорко глядел на равнины. С утра в степи было по-весеннему холодно и ветрено; ветер
просушивал колеи грязной дороги и шуршал прошлогодним бурьяном. Но за мной, на
западе, картинно рисовалась на горизонте гряда меловых гор. Темнея пятнами лесов, как
старинное, тусклое серебро чернью, она тонула в утреннем тумане. Ветер дул мне навстречу,
холодил лицо, рукава, степь увлекала, завладевала душой, наполняла ее чувством радости,
свежести.
За курганом блеснула круглая ложбина, налитая весенней водой. Я свернул к ней на
отдых. Есть что-то чистое и веселое в этих полевых апрельских болотцах; над ними вьются
звонкоголосые чибисы, серенькие трясогузки щеголевато и легко перебегают по их
бережкам и оставляют на иле свои тонкие, звездообразные следы, а в мелкой, прозрачной
воде их отражается ясная лазурь и белые облака весеннего неба. Курган был дикий, еще ни
разу не тронутый плугом. Он расплывался на два холма и, словно поблекшей скатертью из
мутно-зеленого бархата, был покрыт прошлогодней травой. Седой ковыль тихо покачивался
на его склонах — жалкие остатки ковыля. «Время его, подумал я, — навсегда проходит; в
вековом забытьи он только смутно вспоминает теперь далекое былое, прежние стони и
прежних людей, души которых были роднее и ближе; ему, лучше нас умели понимать его
шепот, полный от века задумчивости пустыни, так много говорящей без слов о ничтожестве
земного существования».
Отдыхая, я долго лежал на кургане. С полей уже тянуло теплом. Облака светлели, таяли.
Жаворонки, невидимые в воздухе, напоенном парами и светом, заливались над степью
безотчетно-радостными трелями. Ветер стал ласковый, мягкий. Солнце согревало меня, и я
закрывал глаза, чувствуя себя бесконечно счастливым. В южных степях каждый курган
кажется молчаливым памятником какой-нибудь поэтической были. А побывать на Донце, на
Малом Танаисе, воспетом «Словом», — это была моя давнишняя мечта.
(И.Бунин).
2. Словникова робота.
Щеголевато – вишукано, елегантно, добірно
Прошлогодний – торішній
Обитель – обитель, монастир
Поблекший – збляклий
Бархат – оксамит
Лазурь - лазур, блакить
Ковыль – ковила
Разрушался – руйнувався
Трели - трелі
До основания – до кінця, повністю
Иноки - ченці
3. Написання учнями перекладу тексту.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання: дописати переклад, підготуватися до дискусіі на морально-
етичну тему, дібрати по 2-3 цитати.