SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Тема : Своєрідність поезіївагантів, її провідні теми
Здивована Європа побачила, що похмуре Середньовіччя
вміло не тільки молитися, а й веселитися,
і не лише рідними мовами, а й ученою латиною.
МихайлоГаспаров
Мета:ознайомитиучнів із лірикою вагантів і її характерними рисами;показати
своєрідність їхньої поезії і визначити провідні теми; розвивативміння
аналізувати та інтерпретувати поетичні тексти вагантів, навички їх
виразного читання;розвивати навички дослідницької роботи;сприяти
вихованню в учнів шанобливого ставлення до таланту людини, незалежно
від її суспільного і майнового стану.
Тип уроку: засвоєння новихзнань і формування на їх основівмінь і навичок.
Форма роботи: урок-презентація
Обладнання:матеріали для віртуальної екскурсії (демонстрація слайдів);
фонозапис «Пісні вагантів» муз. Давида Тухманова; ОК «Очікувані результати».
Хід уроку
І. Організація класного колективу.
- Вступне слово вчителя
Добрий день! Мене звуть Тетяна Миколаївна. Дорогі діти, сьогодні особисто для
мене, незвичайний день. Бо коло моїх знайомихпоповниться на 26 чудових друзів
із Дніпродзержинська. Тож давайте посміхнемося один одному і подумки
побажаємо успіхів . Я хочу , щоб робота на нашому уроці була плідною і
результативною.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель.
Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство із літературою Середньовіччя. Але
перш ніж ми розпочнемо вивчати нову тему, я пропоную вам взяти участь і
літературній вікторині.( Ви швидко відповідаєте на поставлене запитання)
Ваші знання сьогодні на уроці я буду оцінювати символічними нотками, які
складуть неповторну мелодію Середньовічної поезії.
Літературна вікторина
 Назвіть часові межі доби Середньовіччя (V-XV);
 Про кого з поетів говорили, що він мав «кістку гордості» у спині (Лі Бо);
 Хто з поетів Середньовіччя у одній зі своїх поезій проголошує ідею викувати
з військових обладунків мирні серпи і молоти, що перегукується з біблійною
метафорою «перекувати мечі на орала» ? (Ду Фу);
 Кого з поетів Середньовіччя вважають «Адамом перських поетів»? (Рудакі);
 Справжнє ім’я якого поета складається з 11 слів, в яких згадуються імена
предків і назва міста, в якому він народився? (Гіяс – ад – Дін – Абу – аль –
Фахт Омар ібн – Ібрагім Хайям Нішапурі)
 Хто такі трубадури? Назвіть відомих вам трубадурів. (Бертран де Борн,
Джауфре Рюдель)
 Назвіть найпопулярніші поетичні жанри трубадурів.
- Канцона – пісня любовної тематики;
- Пасторелла – вірш, що зображує зустріч лицаря і пастушки;
- Сирвента – пісня політичної і суспільної тематики, спрямована проти
ворогів;
- Плач – пісня, в якій поет оплакує смерть сеньйора чи близької людини;
- Сирена – вечірня пісня кохання;
- Альба – пісня ранкової зорі, яка прославляє щасливу взаємну любов на
світанку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
 Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.
Учитель.
Діти, я вам пропоную прослухати фонозапис пісні. Прослухавши, ви повинні
будете відповісти на такі запитання:
- Який настрій створила ця пісня?
- Хто головний герой пісні?
- Яким постає у вашій уяві герой пісні?
 Прослуховування «Пісні вагантів» Д. Тухманова.
www.youtube.com/watch?v=aVEEFoSmkEM
Слайд 1 (Тема уроку)
Учитель.
Пісню, яку ви щойно прослухали , була дуже популярна наприкінці 20 ст. точніше,
кілька десятиліть тому російським композитором Д. Тухмановим була написана
музика. А от словам уже понад пів тисячоліття! Вірш «Прощання зі Швабією»
створенийодним із поетів-вагантів, із творчістю яких ми сьогодніознайомимося у
ході роботи над проектом «Своєрідність поезії вагантів, її провідні теми».
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Слайд 2
V. Цілевизначення.
Ознайомившись із темою нашого сьогоднішнього уроку, скажіть , будь ласка, про
що, як ви гадаєте, ми дізнаємося, чого повинні навчитися в ході нашого заняття?
(Учні по-черзі висловлюють свої думки і прикріплюють до плаката «Очікувані
результати», який знаходиться на дошці.)
Можливі варіанти думок учнів:
- Дізнаємося, хто такі ваганти;
- Будемо вчитися виразно читати вірші вагантів;
- З’ясуємо тематику лірики вагантів;
- Дізнаємося імена поетів-вагантів.
Учитель.
Щоб досягти вищеназваної мети, ми з вами будемо працювати у групах, кожна з
яких буде виконувати на одному з етапів проекту своє завдання. Результатом цієї
кропіткої роботи повинна стати презентація міні-проектів. Показником
результативності на уроці буде збірочка, яку ми разом з вами створимо.
VІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Оголошення епіграфа уроку.
Слайд 3 (Епіграф уроку)
До епіграфа ми з вами повернемося у кінці уроку. Ви повинні будете сказати,
що мав на увазі М. Гаспаров, сказавши ці слова?
2. Слово вчителя.
Слайд 4 (Виникнення поезії вагантів)
Уявлення про середньовічну поезію було б не повним без латиномовної поезії
вагантів. У середньовічній Європі кількість випускників університету була
більшою, ніж на той час потрібно. Колишні студенти часто не знали , де знайти
роботу, чим займатися, тому ходили дорогами західної Європи у пошуках кращої
долі. Разом зі священиками, які не мали своїх парафій та ченцями – утікачами,
попами – розстригами, що через одруження чи пияцтво втратили духовний сан. Їх
називали вагантами (від лат. – бродячі люди), або голіардами (від фр. Блазень).
Це були освічені люди, які знали латину і уміли складати вірші. Незважаючи на те,
що їхнє вбрання часто нагадувало лахміття, що нерідко їм доводилося залишатися
голодними, ваганти були веселими і життєрадісними.
Слайд 5 (Теми виступів груп)
Розпочинаємо роботу над нашими міні-проектами, що стануть складовою
презентації «»Ваганти». Зверніть, будь ласка, увагу на незрозумілі слова, які вам
будуть зустрічатися.
І група – опрацьовуючи матеріал на ст.. 208, 209, ( Зарубіжна література. 8 клас:
Підруч. Для загальноосвітніх навчальних закладів. / О.М. Ніколенко, І.Л. Столій .-
Х.: АН ГРО ПЛЮС, 2008.) готуєте своє представлення і записуєте свій виступ, для
того щоб потім скомпонувати все у збірочку.
Теми виступів:
- Свобода понад усе – девіз життя вагантів;
- Джерела натхнення вагантів;
- Чому поезія вагантів була анонімною;
- Іронічність поезії вагантів.
ІІ, ІІІ, ІV групи – Опрацювання ліричних творів вагантів.
ІІгр – «Орден вагантів»;
ІІІ гр – «Бідний студент»;
ІVгр – «Безтурботна пісня»
Завданн для груп:
1. Підготувати виразне читання поезії.
2. Передати свої враження від твору.
3. Визначити тему вірша.
4. Які загальнолюдські цінності утверджуються в поезії?
Для підготовки міні-проекту вам дається 7 хв. (Учні під музику виконують роботу)
V. Презентація результатів роботи в групах.
 Повідомлення результатів дослідження І групи
Підсумок робить учитель:
Таким чином, із виступів дослідників І групи, можна зробити висновок, що
головни ознаками лірики вагантів є:
Слайд 6 (Головні ознаки лірики вагантів)
- Іронічне ставлення до свого суспільного стану, веселий настрій;
- Заклик до насолоди радощами життя;
- Використання мотивів та форм народних пісень;
- Анонімність творів.
 Презентація міні-проектів ІІ, ІІІ, ІV груп.
- Підсумки
Ознайомившись із поезіями вагантів, давайте разом визначимо провідні теми
лірики вагантів:
Слайд 7 ( Провідні теми лірики вагантів)
- Тема злиденного життя;
- Тема всевладдя грошей;
- Критичне ставлення до кліриків;
- Утвердження моральних цінностей.
Виберіть ту тему, яка вам найбільше імпонує і озвучте її, прикріплюючи до гітари,
яку ви бачите на дошці.
VІ. Підсумки уроку. Рефлексія
Учитель.
Слайд 8 (Висновок)
Отже, лірика вагантів – поезія вільнодумна, пустотлива, далека від аскетичних
ідеалів середньовічного католицизму. У своїх віршах ваганти оспівують прості
радощі земного життя. Поезія вагантів сповнена життєрадісним пафосом, іноді
вона має сатирично-викривальну спрямованість. Це надає поезії неповторної
оригінальності, робить її унікальним явищем.
Слайд 9
 А зараз повернемося до епіграфа. Що ж хотів сказати М. Гаспаров своїми
словами. (У цитаті йдеться про неабияку ерудицію мандрівних поетів,
глибокі знання латини, за допомогою якої вони опанували високу науку. У
їхніх поезіях, написаних ученою латиною, йшлося про земні радощі,
насолоди і прикрощі життя).
 Складання сенкану.
А тепер, використовуючи знання про лірику вагантів, отримані на уроці, складіть
сенкан, користуючись пам’яткою, яка у вас лежить на столі. (Кожна група складає
сенкан і записує на аркуші – заготовкидля збірки. Слайд 10 (Створеннясенкану)
Ваганти,
Веселі, безтурботні,
Цінують, шукають, мандрують,
Викривають любов духовенства до грошей,
Голіарди.
 Підбір прикметників до перших літер слова .
Слайд 11
В – веселі, винахідливі.
А – артистичні, азартні.
Г – глузливі, геніальні.
А – авторитетні.
Н – надійні, неординарні.
Т – толерантні, темпераментні.
Учитель.
Урок добігає кінця. Подивіться на дошку, де ви прикріпили очікувані результати і
скажіть, чи справдилися ваші очікування? Про що дізналися, чого навчилися , що
зрозуміли, відчули на уроці.
Можливі відповіді учнів:
 Я зрозумів, хто такі ваганти. Це «мандрівні поети», священики, попи-
розстриги;
 Я дізнався, що вагантів ще називали голіардами- з фр. блазень;
 Я зрозумів, що головнимиознаками вагантів є: глузливе ставлення до свого
суспільного стану, заклик до насолодижиттям, використання мотивів
народнихпісень;
 Я дізнався, що лірика вагантів є анонімною, протезбереглося кілька імен
поетів-вагантів – Примас Орлеанський, Архіпіїт Кельський, Вальтер
Шатільонський;
 Я дізнався, що поезія вагантів спиралася на досвід античної традиції-
творчість Овідія, Горація;
 Я з’ясував, що найвідоміша збірка пісень вагантів «Буранськіпісні» -
складена в Баварії у 12 ст;
 Я зробив висновок,що провіднимитемами лірики вагантів є тема злиденного
життя, влади грошей, утвердження моральних цінностей;
 Я дізнався, що всі свої пісні ваганти писали латиною;
 Я запам’ятав, що ваганти у своїхпоезіях закликали до веселих розваг у колі
друзів.
 Учитель: а я відчула задоволення і насолодувід спілкування з вами.
 Слово вчителя
Деякі творивагантів пережили віки і не втратили при цьому своєї загадковоїсили,
краси, актуальності. З’явилися сотніуніверситетів по всьомусвіту, змінилися
тисячіпоколінь студентів, а на сьогоднішній день гімном студентів залишається
«Гаудеамус», деякі строфиякого написали ваганти у середньовічнійЄвропі.
- Читання уривку із гімну.
Тож на такій оптимістичній ноті і закінчимо наш сьогоднішній урок.
VІІ. Оцінюванняучнів.
На сьогоднішньомууроцісередньовічніакордимелодії звучали по-різному. (учні
підраховують ноти) . Нотки рожевого кольору – високийрівень, салатового –
достатній, персикового – середній.
Тож підсумуємо нашу роботу:у І гр. мелодія звучала більш яскраво, емоційно у
стилі вагантів; у ІІ гр. переважали мінорні акорди, не притаманні ліриці вагантів;
а ІІІ гр. працювала як злагодженийоркестр, створившинеповторну,
життєствердну мелодію вагантів. Я вдячнаталановитим диригентам і солістам
груп, які спрямували роботусвоєї команди-оркестра.
VІІІ. Домашнє завдання.
Виразночитати поезію «Бідний студент», поміркувати над текстом і відповісти
на запитання , які знаходяться під текстом вірша.

More Related Content

Similar to конспект уроку (ваганти).doc

Навчально-методичний посібник
Навчально-методичний посібникНавчально-методичний посібник
Навчально-методичний посібникorestznak
 
урок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класіурок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класіОлеся Браташ
 
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.Таня Зачкевич
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Semenuk
 
Розробки уроків музичного мистецтва
Розробки уроків музичного мистецтваРозробки уроків музичного мистецтва
Розробки уроків музичного мистецтваnataliyu roschina
 
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахпроект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахSergiy Sydoriv
 
урок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівурок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівОксана Мельник
 
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdfukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdfssuser59c0a2
 
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. Шевченка
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. ШевченкаУрок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. Шевченка
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. ШевченкаSwjatoslaw Matwijchuk
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.tatyana6221310
 
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrKonspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrvrabyandrei
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісажznannademcenko
 
Шевченко і світова література
Шевченко і світова літератураШевченко і світова література
Шевченко і світова літератураOrest Grinishin
 

Similar to конспект уроку (ваганти).doc (20)

урок 4
урок 4урок 4
урок 4
 
Навчально-методичний посібник
Навчально-методичний посібникНавчально-методичний посібник
Навчально-методичний посібник
 
149
149149
149
 
тарас шевченко
тарас шевченкотарас шевченко
тарас шевченко
 
урок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класіурок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класі
 
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
 
5 7.7
 5 7.7 5 7.7
5 7.7
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"
 
Розробки уроків музичного мистецтва
Розробки уроків музичного мистецтваРозробки уроків музичного мистецтва
Розробки уроків музичного мистецтва
 
урок
урокурок
урок
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахпроект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
 
урок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівурок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектів
 
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdfukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
 
Urok 5 klass
Urok 5 klassUrok 5 klass
Urok 5 klass
 
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. Шевченка
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. ШевченкаУрок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. Шевченка
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі за творчістю Т.Г. Шевченка
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.
 
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrKonspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
 
Шевченко і світова література
Шевченко і світова літератураШевченко і світова література
Шевченко і світова література
 

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 
10.09.2023.docx
10.09.2023.docx10.09.2023.docx
10.09.2023.docx
 

Recently uploaded

Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 

Recently uploaded (14)

Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 

конспект уроку (ваганти).doc

  • 1. Тема : Своєрідність поезіївагантів, її провідні теми Здивована Європа побачила, що похмуре Середньовіччя вміло не тільки молитися, а й веселитися, і не лише рідними мовами, а й ученою латиною. МихайлоГаспаров Мета:ознайомитиучнів із лірикою вагантів і її характерними рисами;показати своєрідність їхньої поезії і визначити провідні теми; розвивативміння аналізувати та інтерпретувати поетичні тексти вагантів, навички їх виразного читання;розвивати навички дослідницької роботи;сприяти вихованню в учнів шанобливого ставлення до таланту людини, незалежно від її суспільного і майнового стану. Тип уроку: засвоєння новихзнань і формування на їх основівмінь і навичок. Форма роботи: урок-презентація Обладнання:матеріали для віртуальної екскурсії (демонстрація слайдів); фонозапис «Пісні вагантів» муз. Давида Тухманова; ОК «Очікувані результати». Хід уроку І. Організація класного колективу. - Вступне слово вчителя Добрий день! Мене звуть Тетяна Миколаївна. Дорогі діти, сьогодні особисто для мене, незвичайний день. Бо коло моїх знайомихпоповниться на 26 чудових друзів із Дніпродзержинська. Тож давайте посміхнемося один одному і подумки побажаємо успіхів . Я хочу , щоб робота на нашому уроці була плідною і результативною. ІІ. Актуалізація опорних знань. Учитель. Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство із літературою Середньовіччя. Але перш ніж ми розпочнемо вивчати нову тему, я пропоную вам взяти участь і літературній вікторині.( Ви швидко відповідаєте на поставлене запитання) Ваші знання сьогодні на уроці я буду оцінювати символічними нотками, які складуть неповторну мелодію Середньовічної поезії. Літературна вікторина  Назвіть часові межі доби Середньовіччя (V-XV);  Про кого з поетів говорили, що він мав «кістку гордості» у спині (Лі Бо);  Хто з поетів Середньовіччя у одній зі своїх поезій проголошує ідею викувати з військових обладунків мирні серпи і молоти, що перегукується з біблійною метафорою «перекувати мечі на орала» ? (Ду Фу);  Кого з поетів Середньовіччя вважають «Адамом перських поетів»? (Рудакі);  Справжнє ім’я якого поета складається з 11 слів, в яких згадуються імена предків і назва міста, в якому він народився? (Гіяс – ад – Дін – Абу – аль – Фахт Омар ібн – Ібрагім Хайям Нішапурі)
  • 2.  Хто такі трубадури? Назвіть відомих вам трубадурів. (Бертран де Борн, Джауфре Рюдель)  Назвіть найпопулярніші поетичні жанри трубадурів. - Канцона – пісня любовної тематики; - Пасторелла – вірш, що зображує зустріч лицаря і пастушки; - Сирвента – пісня політичної і суспільної тематики, спрямована проти ворогів; - Плач – пісня, в якій поет оплакує смерть сеньйора чи близької людини; - Сирена – вечірня пісня кохання; - Альба – пісня ранкової зорі, яка прославляє щасливу взаємну любов на світанку. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Підготовка до сприйняття навчального матеріалу. Учитель. Діти, я вам пропоную прослухати фонозапис пісні. Прослухавши, ви повинні будете відповісти на такі запитання: - Який настрій створила ця пісня? - Хто головний герой пісні? - Яким постає у вашій уяві герой пісні?  Прослуховування «Пісні вагантів» Д. Тухманова. www.youtube.com/watch?v=aVEEFoSmkEM Слайд 1 (Тема уроку) Учитель. Пісню, яку ви щойно прослухали , була дуже популярна наприкінці 20 ст. точніше, кілька десятиліть тому російським композитором Д. Тухмановим була написана музика. А от словам уже понад пів тисячоліття! Вірш «Прощання зі Швабією» створенийодним із поетів-вагантів, із творчістю яких ми сьогодніознайомимося у ході роботи над проектом «Своєрідність поезії вагантів, її провідні теми». ІV. Оголошення теми і мети уроку. Слайд 2 V. Цілевизначення. Ознайомившись із темою нашого сьогоднішнього уроку, скажіть , будь ласка, про що, як ви гадаєте, ми дізнаємося, чого повинні навчитися в ході нашого заняття? (Учні по-черзі висловлюють свої думки і прикріплюють до плаката «Очікувані результати», який знаходиться на дошці.) Можливі варіанти думок учнів: - Дізнаємося, хто такі ваганти; - Будемо вчитися виразно читати вірші вагантів; - З’ясуємо тематику лірики вагантів; - Дізнаємося імена поетів-вагантів. Учитель. Щоб досягти вищеназваної мети, ми з вами будемо працювати у групах, кожна з яких буде виконувати на одному з етапів проекту своє завдання. Результатом цієї кропіткої роботи повинна стати презентація міні-проектів. Показником результативності на уроці буде збірочка, яку ми разом з вами створимо.
  • 3. VІ. Опрацювання навчального матеріалу. 1. Оголошення епіграфа уроку. Слайд 3 (Епіграф уроку) До епіграфа ми з вами повернемося у кінці уроку. Ви повинні будете сказати, що мав на увазі М. Гаспаров, сказавши ці слова? 2. Слово вчителя. Слайд 4 (Виникнення поезії вагантів) Уявлення про середньовічну поезію було б не повним без латиномовної поезії вагантів. У середньовічній Європі кількість випускників університету була більшою, ніж на той час потрібно. Колишні студенти часто не знали , де знайти роботу, чим займатися, тому ходили дорогами західної Європи у пошуках кращої долі. Разом зі священиками, які не мали своїх парафій та ченцями – утікачами, попами – розстригами, що через одруження чи пияцтво втратили духовний сан. Їх називали вагантами (від лат. – бродячі люди), або голіардами (від фр. Блазень). Це були освічені люди, які знали латину і уміли складати вірші. Незважаючи на те, що їхнє вбрання часто нагадувало лахміття, що нерідко їм доводилося залишатися голодними, ваганти були веселими і життєрадісними. Слайд 5 (Теми виступів груп) Розпочинаємо роботу над нашими міні-проектами, що стануть складовою презентації «»Ваганти». Зверніть, будь ласка, увагу на незрозумілі слова, які вам будуть зустрічатися. І група – опрацьовуючи матеріал на ст.. 208, 209, ( Зарубіжна література. 8 клас: Підруч. Для загальноосвітніх навчальних закладів. / О.М. Ніколенко, І.Л. Столій .- Х.: АН ГРО ПЛЮС, 2008.) готуєте своє представлення і записуєте свій виступ, для того щоб потім скомпонувати все у збірочку. Теми виступів: - Свобода понад усе – девіз життя вагантів; - Джерела натхнення вагантів; - Чому поезія вагантів була анонімною; - Іронічність поезії вагантів. ІІ, ІІІ, ІV групи – Опрацювання ліричних творів вагантів. ІІгр – «Орден вагантів»; ІІІ гр – «Бідний студент»; ІVгр – «Безтурботна пісня» Завданн для груп: 1. Підготувати виразне читання поезії. 2. Передати свої враження від твору. 3. Визначити тему вірша. 4. Які загальнолюдські цінності утверджуються в поезії? Для підготовки міні-проекту вам дається 7 хв. (Учні під музику виконують роботу) V. Презентація результатів роботи в групах.  Повідомлення результатів дослідження І групи Підсумок робить учитель: Таким чином, із виступів дослідників І групи, можна зробити висновок, що головни ознаками лірики вагантів є:
  • 4. Слайд 6 (Головні ознаки лірики вагантів) - Іронічне ставлення до свого суспільного стану, веселий настрій; - Заклик до насолоди радощами життя; - Використання мотивів та форм народних пісень; - Анонімність творів.  Презентація міні-проектів ІІ, ІІІ, ІV груп. - Підсумки Ознайомившись із поезіями вагантів, давайте разом визначимо провідні теми лірики вагантів: Слайд 7 ( Провідні теми лірики вагантів) - Тема злиденного життя; - Тема всевладдя грошей; - Критичне ставлення до кліриків; - Утвердження моральних цінностей. Виберіть ту тему, яка вам найбільше імпонує і озвучте її, прикріплюючи до гітари, яку ви бачите на дошці. VІ. Підсумки уроку. Рефлексія Учитель. Слайд 8 (Висновок) Отже, лірика вагантів – поезія вільнодумна, пустотлива, далека від аскетичних ідеалів середньовічного католицизму. У своїх віршах ваганти оспівують прості радощі земного життя. Поезія вагантів сповнена життєрадісним пафосом, іноді вона має сатирично-викривальну спрямованість. Це надає поезії неповторної оригінальності, робить її унікальним явищем. Слайд 9  А зараз повернемося до епіграфа. Що ж хотів сказати М. Гаспаров своїми словами. (У цитаті йдеться про неабияку ерудицію мандрівних поетів, глибокі знання латини, за допомогою якої вони опанували високу науку. У їхніх поезіях, написаних ученою латиною, йшлося про земні радощі, насолоди і прикрощі життя).  Складання сенкану. А тепер, використовуючи знання про лірику вагантів, отримані на уроці, складіть сенкан, користуючись пам’яткою, яка у вас лежить на столі. (Кожна група складає сенкан і записує на аркуші – заготовкидля збірки. Слайд 10 (Створеннясенкану) Ваганти, Веселі, безтурботні, Цінують, шукають, мандрують, Викривають любов духовенства до грошей, Голіарди.  Підбір прикметників до перших літер слова . Слайд 11 В – веселі, винахідливі. А – артистичні, азартні. Г – глузливі, геніальні. А – авторитетні.
  • 5. Н – надійні, неординарні. Т – толерантні, темпераментні. Учитель. Урок добігає кінця. Подивіться на дошку, де ви прикріпили очікувані результати і скажіть, чи справдилися ваші очікування? Про що дізналися, чого навчилися , що зрозуміли, відчули на уроці. Можливі відповіді учнів:  Я зрозумів, хто такі ваганти. Це «мандрівні поети», священики, попи- розстриги;  Я дізнався, що вагантів ще називали голіардами- з фр. блазень;  Я зрозумів, що головнимиознаками вагантів є: глузливе ставлення до свого суспільного стану, заклик до насолодижиттям, використання мотивів народнихпісень;  Я дізнався, що лірика вагантів є анонімною, протезбереглося кілька імен поетів-вагантів – Примас Орлеанський, Архіпіїт Кельський, Вальтер Шатільонський;  Я дізнався, що поезія вагантів спиралася на досвід античної традиції- творчість Овідія, Горація;  Я з’ясував, що найвідоміша збірка пісень вагантів «Буранськіпісні» - складена в Баварії у 12 ст;  Я зробив висновок,що провіднимитемами лірики вагантів є тема злиденного життя, влади грошей, утвердження моральних цінностей;  Я дізнався, що всі свої пісні ваганти писали латиною;  Я запам’ятав, що ваганти у своїхпоезіях закликали до веселих розваг у колі друзів.  Учитель: а я відчула задоволення і насолодувід спілкування з вами.  Слово вчителя Деякі творивагантів пережили віки і не втратили при цьому своєї загадковоїсили, краси, актуальності. З’явилися сотніуніверситетів по всьомусвіту, змінилися тисячіпоколінь студентів, а на сьогоднішній день гімном студентів залишається «Гаудеамус», деякі строфиякого написали ваганти у середньовічнійЄвропі. - Читання уривку із гімну. Тож на такій оптимістичній ноті і закінчимо наш сьогоднішній урок. VІІ. Оцінюванняучнів. На сьогоднішньомууроцісередньовічніакордимелодії звучали по-різному. (учні підраховують ноти) . Нотки рожевого кольору – високийрівень, салатового – достатній, персикового – середній. Тож підсумуємо нашу роботу:у І гр. мелодія звучала більш яскраво, емоційно у стилі вагантів; у ІІ гр. переважали мінорні акорди, не притаманні ліриці вагантів; а ІІІ гр. працювала як злагодженийоркестр, створившинеповторну, життєствердну мелодію вагантів. Я вдячнаталановитим диригентам і солістам груп, які спрямували роботусвоєї команди-оркестра. VІІІ. Домашнє завдання. Виразночитати поезію «Бідний студент», поміркувати над текстом і відповісти на запитання , які знаходяться під текстом вірша.