1. 1
Тотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені.
Життєвий та творчий шлях Т.Г. Шевченка
(інтегрований урок з алгебри 8 клас)
Мета:
узагальнити та систематизувати знання, вміння та навички учнів щодо
означення, властивостей арифметичного квадратного кореня з числа,
систематизувати навички виконання тотожних перетворень виразів, що містять
квадратні корені;
сприяти формуванню та розвиткуінтелектуальних та творчих здібностей
учнів;
повторитита систематизувати знання учнів про життя і творчість видатного
сина України – Тараса ГригоровичаШевченка;
виховувати в учнів почуття патріотизму, любов і повагу до творчої спадщини
Кобзаря.
2. 2
Тип уроку: інтегрований урок математики та української літератури.
Обладнання. ПортретТ.Г.Шевченка, українськийрушник, ілюстрації до творів
поета, різноманітний роздатковий матеріал, тематична виставка книг, презентація до
уроку.
Хід уроку
І. Мотивація
Обговоритипитання: «Чому необхідно уміти правильно виконувати тотожні
перетворення виразів із квадратними коренями?»
Очікувана відповідь(В геометрії при застосуванні
теореми Піфагора, яку в своючергу застосовують в
будівництві та на місцевості, у фізиці для обчислення
першої космічної швидкостіта період математичного
маятника)
Посміхнись! (Ось такий він, справжній квадратний
корінь, в житті! А Вам зустрічались такі дива?)
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
А які знання ми маємо?
Що нам сьогоднізнадобиться науроці.
1. Фронтальна роботаз класом: повторюємо теоретичнийматеріал, розв’язуючи
кросворд. Він проектується на екран і поступово заповнюється після кожної
відповіді учнів.
3. 3
Питання кросворду (по горизонталі):
1. Невід’ємний квадратний корінь із невід’ємного числа? (Арифметичний).
2. Сформулюйте означення арифметичного квадратного кореня.
3. Знак арифметичного квадратного кореня?(Радикал)
4. Значення словарадикал: у хімії - Радикал – це стійка група атомів у молекулі,
яка у процесі хімічного перетворення переходить без зміни з однієї сполуки в
іншу; у суспільстві-Радикал - член якої-небудь Радикальної партії)
5. Відомий французький математик, який ввів сучаснепозначення радикала?
(Декарт)
6. Вираз, який стоїть під знаком радикала ? (Підкореневий)
7. Із якого числа неможливо добути квадратний корінь? (Від’ємного)
8. Числа, які можна подати у вигляді нескінченного десяткового періодичного
дробу. (Раціональні)
9. Числа, які можна подати у вигляді нескінченного неперіодичного десяткового
дробу. (Ірраціональні)
10.Знак, який необхідно поставити порівнюючи числа 37 і 24 .(Більше)
Пропонуюдітям знайти по вертикалі кросвордузнайомеїм слово.
Це – Шевченко. Ми бачимо прізвище українського поета, письменника і художника
– Т. Г. Шевченка.
Ви зрозуміли, що цей урок у нас буде незвичайним. Кожне завдання сьогодніна
уроці буде пов’язано із життєвим та творчим шляхом Великого Кобзаря.
8
3
5
1
4
7
2
6
4. 4
Мабуть, немає такої людини, яка б не знала Шевченкового слова, не читала б його
твори, не бачила його картин.
ІІІ.Розв’язуваннявправ
У кожного на парті лежить оцінювальний лист «Т.Г. Шевченко». В якомуміститься
текст з пропусками. Вам потрібно заповнювати пропущені місця по ходу уроку.
1.Тренувальніусні вправи (умови і відповіді з’являються наекрані):
1) розв’яжіть рівняння: 3x 9.
2) знайдіть суму коренів рівнянь: 02
x 0
3) обчисліть:
3
27
3.
4)
73
1
73 1
5) 6
2 8
6) 927
2
1
7) 2
125 4
Відповіді до усних вправ дають нам дату: 9.03.1814.
Діти впізнають дату народження Т. Г. Шевченка.
Отже, зовсім скоро, (25 лютого) 9.03.2016 р., ми відзначатимемо річницю від
дня народження великого поета. Підрахуйте, яку саме. (202 роки)
2. Спростити вирази
1)√9 + 4√2 = 1 + √8;
2)√4 − 2√3 = |1 − √3| = √3 − 1;
3)(2 + √2)2
− 4√2 = 6;
5. 5
4)√32 − √50 + √2 = 0
Шевченко якхудожникзаймає най почеснемісць в українськомумистецтві. Він
прекрасно володів всіма відомими тоді засобами графічного зображення.
Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до малювання. Ще змалку
крейдаі вуглинка були для нього неабиякою радістю. Малював нимистіни, лави, стіл.
Малював у хаті і надворі, вдомаі в гостях. Якось прийшласестраКатериназ панщини
і не впізнала своєї хати: візерунками розмальовані стіни, долівка і навіть призьба.
Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей.
Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно раніше, ніж талант
поета. На папері під його олівцем проступалиобличчя прекрасних дам, які Тарас міг
довго роздивлятися іперемальовуватиз театральних афіш містаВільнюс, чипаркових
скульптур, яких досить було у великому місті. Так і з’явився портрет "Погруддя
жінки", в якому вгадуються риси обличчя французької актриси АдріяниЛекуврер,
датований самим автором ще 1830 роком. З цієї юнацької роботи (в 16 років) і
розпочалась творчість видатного художника.
3. Обчислити вирази
Скільки років було Т.Г.Шевченку, коли вийшла його перша збірка поезій, яка
поклала початок новомуперіоду в історії української літератури і скільки творів
ввійшло, дізнаємось коли обчислимо значення виразів:
2√100 + √36(26 років)
√100+ (√13+ √11 )( √11 − √13 )( 8 )
6. 6
(учень декламує вірш)
IV.Перевірка домашнього завдання
А тепер послухаємо, як ви виконали завдання, яке отримали спеціально до цього
уроку. Вам було дано акровірш «Кобзар», а ви за зразком повинні були скласти на
математичну тему власний акровірш «Тарас».
(Один з учнів нагадує, що таке акровірш.)
V. Парна робота
1)Обчисліть:
84433 22
(47)
2)Розв’язати рівняння:
√х − 6 = 2(10)
3)Знайти значення виразу:
2
9
√81 + √49 + 3√25 (24)
Обчислити:
1
2
√262 (13)
7. 7
Тарас Шевченкоіз своїх 47__ роківжиття
_10___роківпробув на засланні,
_24___років бувкріпаком,
і лише _13_ років — на волі.
VI. Самостійнаробота
Завданнягри «Одна голова – добре, а дві краще»
Яка рівність є правильною?
А Б В Г
36 = 6 36 = -6 36 = 8 36 = 3
Обчисліть: 22
32,0 .
А Б В Г
0,15 0,06 0,6 0,0015
Знайдіть значення виразу 2
36 .
Є Ж З И
36 54 108 18
Укажіть усі значення змінної х, при яких вираз х17 має зміст.
І Ї Й К
х ≤ 0 х < 0 х = 0 х >0
Розв'яжіть рівняння 21 х .
Л М Н О
5 1 -3 3
8. 8
Розв’яжіть рівняння х2 +5=30
Яке натуральне число знаходиться між числами √49і √81?
Хто ж першим прочитаєслово? (ЗАПОВІТ). Написав його 25 грудня 1845 р. в м.
Переяславі під час хвороби.
Чи виконано заповіт великого Кобзаря?(Ідея твору – будувати незалежну
Українськудержаву, яка уявляється поетові сім’єю великою, новою, вільною).
Помер Шевченко 10 березня 1861 року у Петербурзі – на чужині, де і був
похований. Друзі перевезли його труну і поховали на Чернечій горіу Каневі.
Дорогідіти. Давайте будемо прислухатися до мудрих порад великого поета:
Учітесь, брати мої,
Думайте, читайте.
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
VII. Підсумковий етап
П Р С
5;-5 5 -5
Т У Ф Х
8 9 -7
таких чисел
немає
9. 9
Отже, ми сьогодніузагальнили ваші знання, вміння й навички виконання дій з
квадратними коренямита перетворенням виразів, що їх містять . Повторили
життєвий шлях поета – Кобзаря - ТарасаГригоровичаШевченка
Наш урок добігає кінця. Тож підсумуємо.
«Обмін думками»
Чи сподобався вам цей урок і що найбільше запам’яталося?
Який вид роботибув найцікавішим з математики, літератури?
Рефлексія
Вишитий рушник в Україні посідає особливемісце.
Рушники — це символУкраїни, відбиття культурної
пам'яті народу. У вишивці рушників знайшли
відображення орнаменти, пов'язаніз образамидобра,
краси, захисту відусього злого на землі. Орнаменти — це
народнапам'ять про життєдайні сили землі та сонця. Не
випадково Леся Українка, вперше відвідавши в Каневі
могилу Великого Кобзаря — Тараса Шевченка, поклала
йому на могилу власноруч вишитий рушник.
Давайте і ми з вами на мить відчуємо себе художниками і
прикрасимо наш рушник квітами тих кольорів, як ви
оцінюєте своюроботуна уроці.
VIII. Домашнєзавдання
1. Скласти вирази, рівняння з квадратними коренями, розв’язкамияких є числа,
пов’язаніз творчістюШевченка.
10. 10
Т.Г. Шевченко
1.Народився Шевченко _________
_____ року, недалеко від Канева, в селі
Моринцях, що на Черкащині.
2.Тарас Григорович як художник
займає одне з найпочесніших місць в
українському образотворчому
мистецтві. Він прекрасно володів всіма
відомими тоді засобами графічного зображення. Його перший
малюнок з’являється у _______ році, коли йому було всього ____
років.
3. Т.Г. Шевченку було ____ років, коли вийшла його перша
збірка поезії «__________» у _______ році. У першому виданні
містилося лише 8 робіт, а вірш «Думи мої, думи мої, лихо мені з
вами» став своєрідним епіграфом і видання, і всієї творчості
Шевченка. Після того, як вийшла збірка поета почали називати
Кобзарем.
4.Тарас Шевченко із ___ років життя
____ років був на засланні,
____ років — кріпаком,
і лише __ років — на волі.
5.Свій знаменитий «____________» Тарас Шевченко написав
25 грудня 1845 р. в м. Переяславі під час важкої хвороби.Помер
Шевченко ___березня______ року у Петербурзі – на чужині, де і
був похований. Друзі перевезли його тіло і поховали на Чернечій
горі у Каневі.
12. 12
Завдання гри «Хто швидше?»
1. Яка рівність є правильною?
А Б В Г
36 = 6 36 = -6 36 = 8 36 = 3
2. Обчисліть: 22
32,0 .
А Б В Г
0,15 0,06 0,6 0,0015
3. Знайдіть значення виразу 2
36 .
Є Ж З И
36 54 108 18
4. Укажіть усі значення змінної х, при яких вираз х17 має зміст.
І Ї Й К
х ≤ 0 х < 0 х = 0 х >0
5. Розв'яжіть рівняння 21 х .
6. Розв’яжіть рівняння х2 +5=30
7. Яке натуральне число знаходиться між числами √49і √81?
Л М Н О
5 1 -3 3
П Р С
5;-5 5 -5