1. 1
Тема. Узагальнення знань про просте та складне речення
(підготовка до ЗНО)
МЕТА:
• узагальнити та систематизувати знання школярів про просте та складне речення;
удосконалювати вміння визначати певні синтаксичні конструкції, доцільно використовувати їх
у власному мовленні; виконувати ідейно-художній аналіз поезії, повторити орфограму
« Апостроф »;
• розвивати та вдосконалювати навички грамотного письма, синтаксичного розбору, усного й
писемного зв'язного мовлення, уміння виразно декламувати вірші; сприяти розвитку логічного,
критичного та творчого мислення, пам'яті, уваги, навичок самостійної та групової роботи,
збагачувати словниковий запас здобувачів освіти; сприяти розвитку самоефективної
особистості в освітньому просторі;
• виховувати повагу до поезії, любов до української мови, рідної землі; активну життєву
позицію, чесність, порядність, людяність, прагнення до самовдосконалення та саморозвитку.
ТИП УРОКУ: розвитку компетентностей
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок-практикум.
МІЖПРЕДМЕТНА ІНТЕГРАЦІЯ: українська література, інформаційні технології.
МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: метод « Мікрофон», Гра « Так, ні», метод
«Передбачення», робота в парах, групах, в мережі Інтернет, самостійна та колективна робота,
тести-онлайн у форматі ЗНО, робота з табличками, бесіда.
УНАОЧНЕННЯ: мультимедійна презентація до уроку, комп’ютери з виходом до Інтернету,
картки самооцінювання, відеоурок О. Авраменка, виставка творів художньої літератури.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
Ліна Костенко
І. Організаційний етап
- Добрий день
Любі діти! У наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей з усмішкою й миром! ( повернутися і привітатися)
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя й доля буде!
Не на день і не на рік,
А на довгий — довгий вік! ( У цей час діти записують дату уроку)
- Також на нашому уроці присутня журналістка шкільної газети « Наш світ»- учениця 9-А
класу, яка має на меті зібрати матеріал, що стосується підготовки здобувачів освіти до ЗНО, й
поширити його серед своїх однокласників.
2. Визначення емоційної готовності учнів до уроку
- Діти, усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на уроці. Будьте старанними .
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми, Слайд№ 2
спираючись на Державний стандарт базової середньої освіти НУШ , який
2. 2
Слайд№3
не має поділу на предмети, натомість комбінує їх для інтеграції у 9-ти галузях освіти, а
саме:
поєднаємо такі предмети, як: українська мова й література, щоб узагальнити й систематизувати
знання про просте та складне речення та продовжувати
формувати основні компетентності
Слайд№ 4
Слайд№5
-Тож запишіть тему уроку «Узагальнення і систематизація знань про просте та складне
речення »
- Поезія... Чи потрібна вона нам у житті? Чи, можливо, їй давно слід заблукати у минулому?
Метод « Мікрофон»
- Ліна Василівна Костенко писала: "Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний
дотик до душі". Ці рядочки ми візьмемо за епіграф до нашого уроку. І спробуємо це довести.
- Тож розмістімося сьогодні біля цього чистого джерела, напиймося його живлющої води,
піднімімося ще на одну сходинку пізнання.
- Мовленнєво-дидактичним матеріалом нам слугуватиме твір відомого українського поета,
творчість якого вноситься у завдання ЗНО.
- Отже, давайте сформулюємо мету уроку:
Слайд №6
3. 3
Ми маємо узагальнити та систематизувати … для того, щоб… ( Метод « Незакінчене
речення »).
Слайд№7
Тож на сьогоднішньому уроці ми продовжимо розвивати предметні компетентності, а саме:
- Упродовж заняття свої результати ви будете фіксувати в Картках .
Слайд№ 8
- Роздайте картки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і набутого досвіду.
- Перевірмо, як ви вдома повторили матеріал з теми « Синтаксис».
- А що вивчає синтаксис як розділ науки про мову?
- Пропоную Гру « Так, ні ».
- Я ставитиму запитання, а ви будете коротко відповідати - так чи ні.
Слайд№ 9
Гру « Так, ні»
1. Речення за метою висловлювання поділяються на розповідні, питальні й окличні? ( Ні)
2. Речення за структурою поділяються на прості й складні? ( Так)
3. Прості речення мають одну граматичну основу, а складні – дві та більше? ( Так)
4. Граматична основа – це підмет і присудок?( Так)
5. Речення, що мають лише один головний член називаються односкладні? ( Так)
6. Речення, граматична основа якого складається з підмета й присудка називається
двоскладним? ( Так)
7. Додаток, означення і обставина – це другорядні члени речення.? ( Так)
8. Речення, яке містить,окрім ГО, другорядні члени- непоширене? ( Ні)
9. Речення, у якому є всі члени речення, необхідні для розуміння його змісту- повне? ( Так)
10. Речення , яке містить звертання , однорідні члени, вставні конструкції, відокремлені
члени - ускладнене? ( Так)
4. 4
11. Складні речення поділяються на сурядні, підрядні, безсполучникові, з різними видами
зв’язку? ( Так)
12. Складнопідрядні поділяються на три групи, а саме:з’ясувальні, означальні, обставинні? (
Так)
Слайд№10
-Обміняйтесь роботами, перевірте одне одного й занесіть результат до Карток
самооцінювання - перша колонка.
ІV. Формування компетентностей
І. Робота з поетичним твором
- Батьківщина! Цієї теми торкаються всі митці поетичного слова. «Люблять Батьківщину не за
те, що вона велика, а за те, що вона своя», - сказав відомий мислитель Сенека.
- Наступний вид роботи буде пов’язаний з поезією відомого українського поета, який називає
Україну «вишневою».
Слайд№11
1. Прийом «Передбачення».
- Пропоную вам попрацювати самостійно в групах, які ви сформували за рівнем зацікавленості
з предметів напередодні.
Отже, група « Мовознавці » , « Літературознавці» , « Науковці»
- Із правилами роботи в групі ви вже ознайомлені, а хто забув – має можливість пригадати -
інструкції на кожній парті.
- Пам`ятайте, що лише спільна праця дасть бажаний результат.
- Перейдіть за посиланням https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1ab5caa033ce,
Слайд№12
складіть пазл ̶ і з’ясуєте постать автора, із творчістю якого ви ознайомлювалися у 8 класі, а
сьогодні, з метою підготовки до ЗНО, пригадаєте одну з його поезій.
- Хто ж це?
Слайд№13 В. Сосюра
- Що пам’ятаєте з уроків української літератури про життєвий шлях поета?
( Повідомлення учнів з групи « Літературознавці»)
Слайд№14
Слайд№15
Слайд№16
Слайд№17
2. Розподільний диктант Слайд№18
- А щоб дізнатися, із яким твором В. Сосюри будемо працювати впродовж уроку, треба
виконати розподільний диктант: слова з апострофом запишіть в 1-у колонку, без – в 2.
- Хто охочий працювати біля дошки?
П..єдестал, матір..ю, м..юзиклу, м..ясоруб, р..юкзак, манік..юр, грав..юра, м..ячі, об..єкт,
духм..яної, М..юнхен, к..ювету, пам..ять.
5. 5
- Якщо завдання виконали правильно, то з останніх літер прочитаєте назву поезії В.М. Сосюри
(«Любіть Україну») .
- А разом з тим за кожне записане правильно слово ви отримуєте 1 бал, тобто- максимально можна
набрати -13. Занесіть результат до Картки самооцінювання.
- Усі ми добре пам`ятаємо вірш В. Сосюри « Любіть Україну », який внесено в програму ЗНО.
- Нагадайте історію написання цієї поезії. ( Повідомлення учнів з групи « Літературознавці»)
Слайд№ 19
- Вірш « Любіть Україну » став доленосним для В. Сосюри .
- Прочитайте цю поезію .
Слайд№ 20
3.Читання школярами поезії по черзі ( роздруківки на кожній парті)
(1) Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу, і в радості мить,
любіть у годину негоди.
(2)Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
(3)Без неї — ніщо ми, як порох і дим,
Розвіяний в полі вітрами…
(4)Любіть Україну всім серцем своїм
і всіма своїми ділами.
(5)Для нас вона в світі єдина, одна
як очі її ніжно-карі…
( 6)Вона — у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
у квітці, й пташині, в кривеньких тинах,
у пісні у кожній, у думі,
в дитячий усмішці, в дівочих очах
і в стягів багряному шумі…
(7)Як та купина, що горить — не згора,
живе у стежках, у дібровах,
у зойках гудків, і у хвилях Дніпра,
і в хмарах отих пурпурових,
в огні канонад, що на захід женуть
чужинців в зелених мундирах,
в багнетах, що в тьмі пробивали нам шлях
до весен, і світлих, і щирих…
(8)Юначе! Хай буде для неї твій сміх,
і сльози, і все, до загину…
(9)Не можна любити народів других,
коли ти не любиш Вкраїну!
(10)Дівчино! Як небо її голубе,
люби її кожну хвилину…
Коханий любить не захоче тебе,
коли ти не любиш Вкраїну!
(11)Любіть у труді, у коханні, в бою,
в цей час, як гудуть батареї…
(12)Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
- Чудове декламування.
- Щоб не в`янула краса України, бережіть природу нашої Батьківщини!
Слайд№21
- Далі попрацюйте в групах. Пам’ятайте : кожен з вас повинен проявити себе у спільній
справі!
4.Робота в групах . ( Коли групи працюють, слайд 22).
Перша група « Мовознавці »
Завдання: Виконайте граматичний розбір складносурядного речення з поезії, поясніть розділові
знаки ( біля дошки; група контролює виконання завдання)
Друга група «Літературознавці» ( Коли презентують, слайд 23).
Завдання: виконати ідейно-художній аналіз поезії
Третя група «Науковці » ( Коли презентують, слайд 24)
6. 6
Завдання: проаналізувати вжиті в поезії синтаксичні конструкції і зробити висновок, яким
чином це зумовлено ( пояснюють розділові знаки).
- Як група буде готова презентувати завдання, спікере, піднесіть руку.
( Представники груп презентують завдання)
- Палким закликом - заповітом завершується високопатріотична поезія В. Сосюри:
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
Тож нехай ці рядки поезії будуть девізом вашого життя !
- Утомилися?
- Тоді - перерва, запрошую до хвилинки мовної релаксації.
- Але відпочиваймо з користю! Перегляньмо експрес-урок від О. Авраменка.
Слайд 25
- Тож шануйте себе, як радить Олександр Авраменко, дбаючи про чистоту свого мовлення, і
найголовніше - не бійтеся вчитися на своїх помилках, адже для вас наразі, як для майбутніх
випускників, стоїть відповідальне завдання - добре підготуватися до ЗНО.
Дбайте й про своє здоров`я. Опановуйте способи фізичного самовдосконалення й
самоконтролю.
- Прийшов час узагальнити й систематизувати повторений матеріал.
V. Узагальнення й систематизація повтореного матеріалу.
Слайд 26 -27
Тестування за поезією В. Сосюри « Любіть Україну»
1.Вид лірики:
А) громадянська
Б)філософська
В)інтимна
Г)пейзажна
2.Тема поезії:
А) розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з коханим, її звернення до ворожки,
розмова з тополею і, нарешті, перетворення самої дівчини на тополю під впливом чудотворного зілля
Б) зображення поетичного образу України, її краси її величі
В) боротьба народу за своє майбутнє, непохитна віра в перемогу.
Г) бездітна старість; вимираюче село.
3.Римування вірша:
А)кільцеве
Б)паралельне
В)перехресне
Г) верлібр
4.Віршований розмір вірша:
А)ямб
Б)анапест
В)дактиль
7. 7
Г)амфібрахій
5.Увідповіднити:
Художній засіб
1.Персоніфікація
2.Порівняння
3.Епітет
4. Анафора
5.Звертання
Уривок
А) …вишнева Україна
Б) …між братніх народів, мов садом рясним, сіяє вона над віками
В) В годину щасливу і в радості мить…
Г) Україна «живе у стежках, у дібровах»;
Д) Любіть Україну, як сонце, любіть…
Любіть Україну у сні й наяву…
Е) Юначе! Хай буде для неї твій сміх,
і сльози, і все, до загину…
Слайд 28
- Обміняйтеся роботами й перевірте одне одного. Кожна правильна відповідь 1 бал. Занесіть
результат Слайд 29 до Картки самооцінювання
Слайд 30
V І. Підсумок уроку
Отже, наш урок добігає кінця, підбиймо підсумки.
Рефлексія:
1.Сьогодні на уроці я повторив … для того, щоб …
2. Чи досягли мети уроку?
3. Завдяки чому ми досягли мети уроку?
Слайд 31
- Виразіть свої емоції оплесками, якщо погоджуєтеся. Для мене урок пройшов…
• Недаремно Змістовно
• Цікаво Нецікаво
• Миттєво Корисно
• Ефективно Активно
• Емоційно Звичайно
• Ідеально Творчо
• Геніально Результативно
• Непередбачено Душевно
Слайд 32
VІІ. Оцінювання
Оцініть свій рівень досягнення соціальної компетентності, заповнивши останній 4-ий рядок
картки – « Робота в групі, у парі » - і підбийте підсумки, вирахувавши середнє арифметичне.
Розвиваймо математичну компетентність . Президент Володимир Зеленський підписав Указ «Про
оголошення 2020/2021 навчального року Роком математичної освіти в Україні».
Слайд 33
VІІ. Домашнє завдання.
- Розгорніть щоденники і перенесіть оцінку за урок з картки самооцінювання,
8. 8
запишіть домашнє завдання: написати формальне есе, структура якого відповідає вимогам
ЗНО на тему ««Поезія – це завжди неповторність, Якийсь безсмертний дотик до душі… »
Слайд 34
- Шановний журналісте, можливо, у вас є якісь запитання до учасників уроку чи побажання?
( Журналіст ставить запитання учасникам уроку стосовно актуальності мовного питання,
інтеграції навчального матеріалу в системі освіти та подібних уроків для підготовки до ЗНО
тощо)
Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
- Шановні діти, припавши душами до поезії, ви маєте зробити все для того, щоб процвітала
наша співуча мова, не обірвалася золота нитка, яка об’єднує нас зі світом прекрасного. Візьміть
поетичний досвід митців літератури з собою, черпайте з нього все і користуйтеся ним в
подальшому житті.
Древні мислителі казали: «Ars longa, vita brevis» – життя коротке, мистецтво – вічне, бо
формує життєвої позиції кожного з нас. Тож читайте, двері шкільної бібліотеки завжди
гостинно відчинені для вас ( звертаю увагу на виставку книг). Цінуйте, шануйте , любіть
себе, своїх рідних , Батьківщину, бо без цього ніщо ми, як порох і дим . Успіхів вам!