5. Keperluan perancangan pengajaran
dan pembelajaran
Perancangan perlu dilakukan untuk:
- memenuhi masa yang diperuntukan
- menepati kehendak objektif/
matlamat
- berkesan sepanjang waktu
pengajaran
- menarik perhatian dan tidak
membosankan
6. Objektif pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk:
Objektif implisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
- memahami
- mengetahui
- menghargai sesuatu yang telah
diajar
Objektif eksplisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
- menyenaraikan
- menjelaskan
- memberikan contoh
- menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
7. Buku rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum
mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod
mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan taqwim minggu
persekolahan.
isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan
sukatan
sukatan kebangsaan
8.
9. Komponen P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil kira
dalam merekabentuk pengajaran ialah
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
10. Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P
seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta / gambarajah Bahan/Alat bantu mengajar
menghidupkan suasana
pembelajaran
12. Proses P&P
Perlaksanaan P&P
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang
berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
13. Pengurusan Kelas
Tanggungjawab guru menguruskan kelas
Guru bertanggungjawab :
- menguruskan rutin kelas
- menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
- menyedia dan melaksanakan rutin kelas
- mengutip yuran
- memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
- menjalankan tugas-tugas lain
- mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas
harian
- mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi
peraturan kelas
- mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P
14. Persediaan sebelum mengajar
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi
pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d) Persediaan peralatan pengajaran
e) Persediaan ruang pengajaran
f) Persediaan kemahiran dalam pengajaran
15. Pengenala
n
Memastikan pelajar telah bersedia untuk belajar dari segi fizikal dan
mental
Set induksi Tujuan: Menarik minat pelajar terhadap tajuk pengajaran
Contoh: Gambar, lakonan, ulangkaji, pantun, latihan
Tulis di papan tajuk dan isi-isi pelajaran yang akan diajar pada hari tersebut
Isi pelajaran Kaedah A (sesuai bagi isi pelajaran yang sukar dan panjang)
1. Penerangan isi pelajaran 1 (sokong dengan contoh dan BBM)
2. Pengukuhan isi pelajaran 1 (ulang balik fakta, aktiviti kump/ individu)
3. Penilaian kefahaman pelajar terhadap isi pelajaran 1 (ulang langkah 1-3
bagi penyampaian isi pelajaran seterusnya)
Kaedah B (sesuai bagi isi pelajaran mudah dan pendek)
1. Penerangan isi pelajaran 1(sokong dengan contoh dan BBM) dan
pengukuhan isi pelajaran 1 (ulang balik fakta)
2. Penerangan isi pelajaran 2 (sokong dengan contoh dan BBM) dan
pengukuhan isi pelajaran 2 (ulang balik fakta)
3. Penilaian kefahaman pelajar terhadap isi pelajaran 1 dan 2(aktiviti/latihan)
Penutup Tujuan: 1. Mengenalpasti samada objektif pengajaran tercapai atau tidak
2. Peluang terakhir bagi pelajar menguasai isi pelajaran sebelum
guru meninggalkan kelas (countercheck)
Aplikasi: Minta pelajar merumus isi pelajaran yang telah diajar
16. PENYELIAAN PENGAJARAN AMALI
1. Pengenalan
2. Tunjukcara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
18. Bartlett (2001) berpendapat kajian bermaksud
pengumpulan data yang sistematik, pembentangan, dan
juga analisis data. Kajian digunakan untuk mengumpul
maklumat yang kita gunakan seharian dalam erti kata
sistematik untuk memajukan teori atau menyelesaikan
masalah.
Definisi kajian
19. • Rasional
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai
pegawai termasuk jurulatih dan pendidik di
Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan kajian
kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat digunakan
dalam usaha untuk meningkatkan pembelajaran dan
pengajaran selaras dengan Falsafah Pendidikan
Kebangsaan(FPK).
Kajian Kes Pengurusan Pendidikan
20. Pada akhir kursus ini, peserta dapat:
membantu peserta memahami konsep asas
tentang kes, jenis-jenis kes, metod kes, keperluan
untuk mengkaji dan menulis kes.
membolehkan peserta menghargai pelbagai
kegunaan kes dan penggunaan metod kes dalam
situasi yang berbeza.
membangunkan kemahiran untuk
mengkonseptualkan suatu reka bentuk kes yang
boleh diterbitkan.
Objektif
21. Kursus ini mengandungi:
• Kepentingan Kajian Kes
• Jenis-jenis Kajian Kes
• Proses Penulisan Kes
• Prinsip dan Panduan Penulisan Kes
• Bentuk dan Stail Penulisan Kes
• Penyelidikan dan Pengumpulan data
• Penyuntingan Kes
• Panduan Mengajar Kajian Kes
KANDUNGAN KURSUS
22. 1) Perlaksanaan Pengajaran Dan Pembelajaran Bahasa
Melayu:Kajian Kes Di Sebuah Sekolah Rendah Di Daerah
Jerantut, Pahang Darul Makmur
Oleh
DR. SEMAN SALLEH
Jabatan Pengajian Melayu
Institut Perguruan Bahasa-Bahasa Antarabangsa
Lembah Pantai, 59200 Kuala Lumpur
2) FAKTOR-FAKTOR YANG MENGHALANG PENGLIBATAN PELAJAR DALAM
KEGIATAN KOKURIKULUM SUKAN DI KALANGAN PELAJAR SEKOLAH MENENGAH
KEBANGSAAN DAERAH SEREMBAN
oleh
MOHD JAFLUS BAHARI
Jabatan Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan
Maktab Perguruan Islam
CONTOH KAJIAN
23. 3)PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU:
KAJIAN KES DI SEBUAH SEKOLAH RENDAH DI DAERAH JERANTUT, PAHANG
DARUL MAKMUR
Oleh
Seman Salleh
Jabatan Pengajian Melayu
4) SATU KAJIAN KES TENTANG JENIS DAN KEKERAPAN PENGGUNAAN
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK OLEH GURU
PELATIH KDPM SEMESTER EMPAT (AMBILAN JULAI 1999)
oleh
Choy Sau Kam, Khaw Ah Hong, dan Lai Kim Leong
25. Konsep
Bertujuan memberi peluang kepada guru
pelatih memahami situasi di sekolah
Terbentuk berasaskan pendekatan
perkembangan selaras dengan Falsafah
Pendidikan Kebangsaan
Pendedahan awal
Rancangan Orientasi Sekolah
(ROS)
26. Menyesuaikan diri
Meninjau persekitaran
Mengumpul maklumat tentang pengurusan,
kurikulum, dan prasarana
Membuat pemerhatian aplikasi teori P&P dalam
bilik darjah.
Merekod pengalaman melalui folio
Memupuk budaya pemikiran kreatif dan
reflektif terhadap dunia pendidikan
Objektif
Program ini memberi peluang kepada guru:
27. o Tempoh ROS dijalankan selama seminggu (cuti
semester Mac-Mei)
Pelajar semester 4&5 (Sekolah rendah)
Pelajar semester 5&6 (sekolah menengah)
o Jarak ROS 1&2 sekurang-kurangnya 2 semester
o Sekolah adalah pilihan sendiri
Strategi perlaksanaan
28. • Guru pelatih perlu mengisi borang cadangan
penempatan untuk dikemukakan menerusi
Penyelaras Latihan Mengajar (PLM) mengikut
program masing-masing
• PLM setiap program mengemukakan senarai
penempatan guru pelatih kepada Unit
Latihan Mengajar (ULM) selewat-lewatnya 2
bulan sebelum ROS
• ULM memaklumkan pihak sekolah tentang
penempatan guru pelatih selewat-lewatnya 1
Prosedur pelaksanaan ROS
29. ULM menyediakan surat pengenalan diri pelatih
untuk diserahkan kepada pengetua semasa
melapor diri di sekolah
ULM menyediakan garis panduan perlaksanaan
ROS untuk pensyarah pembimbing dan pihak
sekolah
ULM menyediakan garis panduan ROS untuk
guru pelatih
ULM menyediakan borang dan dokumen yang
berkaitan untuk tindakan pengetua
30. • Pengurusan
• Prasarana
• Kurikulum/Program Bimbingan dan Kaunseling
• Ko-Kurikulum
Bidang tumpuan tugasan ROS
31. Hadir taklimat
Faham objektif
Lapor diri dan bina hubungan
baik dengan pihak sekolah
Mengamalkan etika
Membantu guru dalam
kokurikulum
Mengumpul maklum balas
Menyediakan folio ROS
Menyerahkan borang
rumusan serta folia kepada
pensyarah
Perbelanjaan tanggungan
sendiri
ROS 2 guru pelatih diminta
mengajar dan sediakan P&P
Peranan & tanggungjawab guru pelatih
32. Bekerjasama dengan pihak
UPSI
Melantik guru yang
berpengalaman sebagai guru
pendamping
Membantu guru pelatih
menyesuaikan diri
Membantu mengumpul
maklumat sekolah
Beri peluang membuat
pemerhatian semasa P&P
guru berpengalaman
berlangsung
Awasi displin dan kehadiran
guru pelatih
Melapor sebarang kes
mengenai guru pelatih dari
masa ke semasa ke UPSI
Menyerahkan borang
rumusan kehadiran dan
dokumen lain ke UPSI
Garis panduan,Peranan dan tanggungjawab
pihak sekolah
33. • Membimbing guru pelatih ke arah perkembangan
Sahsiah Pendidikan
• Memaklumkan kepada pengetua mengenai
kemajuan guru pelatih dari masa ke semasa
• Menjalankan sekurang-kurangnya sekali
perbincangan
Peranan dan tanggungjawab guru
pendamping
34. • Menjelaskan konsep, objektif dan tugasan
ROS
• Menyemak folio serta dokumen lain yang
berkaitan
• Menggunakan maklumat dan catatan
pengalaman guru pelatih dalam folio untuk
perbincangan
• Membuat rumusan
• membuat lawatan jika perlu
Peranan dan tanggungjawab pensyarah
bimbingan
35. • Kehadiran adalah wajib 100% kecuali cuti
sakit yang ada pengesahan atau cuti
mengejut yang mengakibatkan keluarga
• Sekiranya guru pelatih tidak memenuhi
100%, guru pelatih harus menghabiskan
tempoh ROS sebelum Latihan Mengajar
• Guru pelatih yang mempunyai masalah
kesihatan disarankan supaya menangguh
ROS. Risiko adalah tanggungan sendiri
Kehadiran dalam ROS
36. Tempoh program ROS
Penempatan masing-masing ditempat sendiri
Status guru pelatih sebagai guru pelatih
Di bawah arahan pengetua
Tarikh melapor diri
Membuat folio
Kehadiran dan cuti
Tingkah laku guru pelatih
Pakaian dan tatatertib
Masalah semasa ROS
Arahan untuk guru pelatih
37. • Interaksi dan komunikasi
• Penglibatan dalam aktiviti sebagai guru
pembantu
• Pengurusan bilik darjah
• Perancangan dan pengajaran
• Amalan refleksi
• Sikap dan sahsiah
Aspek-aspek yang difokus semasa
menjalani ROS