2. Keperluan perancangan
pengajaran dan pembelajaran
Perancangan perlu dilakukan untuk:
- memenuhi masa yang diperuntukkan
- menepati kehendak objektif/
matlamat
- berkesan sepanjang waktu
pengajaran
- menarik perhatian dan tidak
membosankan
3. Objektif pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk:
Objektif implisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
- memahami
- mengetahui
- menghargai sesuatu yang telah
diajar
Objektif eksplisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat
seperti
- menyenaraikan
- menjelaskan
- memberikan contoh
- menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
4. Buku rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar.
Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib
mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan.
isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan
sukatan
sukatan kebangsaan
5. Komponen P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil
kira dalam merekabentuk
pengajaran ialah
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
6. Sumber-sumber pengajaran dan
pembelajaran
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses
P&P seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta / gambarajah Bahan/Alat bantu mengajar
menghidupkan
suasana
pembelajaran
8. Proses P&P
Perlaksanaan P&P
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat
pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa
yang
berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
9. Pengurusan Kelas
Tanggungjawab guru menguruskan kelas
Guru bertanggungjawab :
- menguruskan rutin kelas
- menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
- menyedia dan melaksanakan rutin kelas
- mengutip yuran
- memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
- menjalankan tugas-tugas lain
- mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan
tugas harian
- mengurus dan memastikan pelajar memahami dan
mematuhi
peraturan kelas
- mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses
P&P
10. Persediaan sebelum mengajar
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi
pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d) Persediaan peralatan pengajaran
e) Persediaan ruang pengajaran
f) Persediaan kemahiran dalam pengajaran
11. Pengenala
n
Memastikan pelajar telah bersedia untuk belajar dari segi fizikal dan
mental
Set induksi Tujuan: Menarik minat pelajar terhadap tajuk pengajaran
Contoh: Gambar, lakonan, ulangkaji, pantun, latihan
Tulis di papan tajuk dan isi-isi pelajaran yang akan diajar pada hari tersebut
Isi pelajaran Kaedah A (sesuai bagi isi pelajaran yang sukar dan panjang)
1. Penerangan isi pelajaran 1 (sokong dengan contoh dan BBM)
2. Pengukuhan isi pelajaran 1 (ulang balik fakta, aktiviti kump/ individu)
3. Penilaian kefahaman pelajar terhadap isi pelajaran 1 (ulang langkah 1-3
bagi penyampaian isi pelajaran seterusnya)
Kaedah B (sesuai bagi isi pelajaran mudah dan pendek)
1. Penerangan isi pelajaran 1(sokong dengan contoh dan BBM) dan
pengukuhan isi pelajaran 1 (ulang balik fakta)
2. Penerangan isi pelajaran 2 (sokong dengan contoh dan BBM) dan
pengukuhan isi pelajaran 2 (ulang balik fakta)
3. Penilaian kefahaman pelajar terhadap isi pelajaran 1 dan 2(aktiviti/latihan)
Penutup Tujuan: 1. Mengenalpasti samada objektif pengajaran tercapai atau tidak
2. Peluang terakhir bagi pelajar menguasai isi pelajaran sebelum
guru meninggalkan kelas (countercheck)
Aplikasi: Minta pelajar merumus isi pelajaran yang telah diajar
12. PENYELIAAN PENGAJARAN
AMALI
1. Pengenalan
2. Tunjukcara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
7. Penutup
14. Bartlett (2001) berpendapat kajian
bermaksud pengumpulan data yang
sistematik, pembentangan, dan juga
analisis data. Kajian digunakan untuk
mengumpul maklumat yang kita gunakan
seharian dalam erti kata sistematik untuk
memajukan teori atau menyelesaikan
masalah.
Definisi kajian
15. Kajian Kes Pengurusan
Pendidikan
Rasional
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai
pegawai termasuk jurulatih dan pendidik di
Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan
kajian kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat
digunakan dalam usaha untuk meningkatkan
pembelajaran dan pengajaran selaras dengan
Falsafah Pendidikan Kebangsaan(FPK).
16. CONTOH KAJIAN
1) Perlaksanaan Pengajaran Dan Pembelajaran Bahasa
Melayu:Kajian Kes Di Sebuah Sekolah Rendah Di Daerah
Jerantut, Pahang Darul Makmur
Oleh
DR. SEMAN SALLEH
Jabatan Pengajian Melayu
Institut Perguruan Bahasa-Bahasa Antarabangsa
Lembah Pantai, 59200 Kuala Lumpur
2) FAKTOR-FAKTOR YANG MENGHALANG PENGLIBATAN PELAJAR
DALAM KEGIATAN KOKURIKULUM SUKAN DI KALANGAN PELAJAR
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN DAERAH SEREMBAN
oleh
MOHD JAFLUS BAHARI
Jabatan Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan
Maktab Perguruan Islam
17. 3)PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHASA MELAYU: KAJIAN KES DI SEBUAH SEKOLAH
RENDAH DI DAERAH JERANTUT, PAHANG DARUL MAKMUR
Oleh
Seman Salleh
Jabatan Pengajian Melayu
4) SATU KAJIAN KES TENTANG JENIS DAN KEKERAPAN
PENGGUNAAN KAEDAH PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN MATEMATIK OLEH GURU PELATIH KDPM
SEMESTER EMPAT (AMBILAN JULAI 1999)
oleh
Choy Sau Kam, Khaw Ah Hong, dan Lai Kim Leong
19. Program Perantis Guru 1 & 2
Konsep
Bertujuan memberi peluang kepada
guru pelatih memahami situasi di
sekolah
Terbentuk berasaskan pendekatan
perkembangan selaras dengan Falsafah
Pendidikan Kebangsaan
Pendedahan awal
20. Objektif
Program ini memberi peluang kepada
guru:
Menyesuaikan diri
Meninjau persekitaran
Mengumpul maklumat tentang pengurusan,
kurikulum, dan prasarana
Membuat pemerhatian aplikasi teori P&P
dalam
bilik darjah.
Merekod pengalaman melalui folio
Memupuk budaya pemikiran kreatif dan
reflektif terhadap dunia pendidikan
22. Peranan & tanggungjawab guru pelatih
Hadir taklimat
Faham objektif
Lapor diri dan bina
hubungan baik dengan
pihak sekolah
Mengamalkan etika
Membantu guru dalam
kokurikulum
Mengumpul maklum
balas
Menyediakan folio PPG
Menyerahkan borang
rumusan serta folia
kepada pensyarah
Perbelanjaan tanggungan
sendiri
PPG 2 guru pelatih
diminta mengajar dan
sediakan P&P
23. Garis panduan,Peranan dan
tanggungjawab pihak sekolah
Bekerjasama dengan
pihak UPSI
Melantik guru yang
berpengalaman sebagai
guru pendamping
Membantu guru pelatih
menyesuaikan diri
Membantu mengumpul
maklumat sekolah
Beri peluang membuat
pemerhatian semasa P&P
guru berpengalaman
berlangsung
Awasi displin dan
kehadiran guru pelatih
Melapor sebarang kes
mengenai guru pelatih
dari masa ke semasa ke
UPSI
Menyerahkan borang
rumusan kehadiran dan
dokumen lain ke UPSI
24. Peranan dan tanggungjawab guru
pendamping
Membimbing guru pelatih ke arah
perkembangan Sahsiah Pendidikan
Memaklumkan kepada pengetua mengenai
kemajuan guru pelatih dari masa ke semasa
Menjalankan sekurang-kurangnya sekali
perbincangan
25. Peranan dan tanggungjawab pensyarah
bimbingan
Menjelaskan konsep, objektif dan tugasan
PPG
Menyemak folio serta dokumen lain yang
berkaitan
Menggunakan maklumat dan catatan
pengalaman guru pelatih dalam folio untuk
perbincangan
Membuat rumusan
membuat lawatan jika perlu
Menyimpan rekod penilaian PPG
26. Kehadiran dalam PPG
Kehadiran adalah wajib 100% kecuali cuti
sakit yang ada pengesahan atau cuti
mengejut yang mengakibatkan keluarga
Sekiranya guru pelatih tidak memenuhi
100%, guru pelatih harus menghabiskan
tempoh PPG sebelum Latihan Mengajar
Guru pelatih yang mempunyai masalah
kesihatan disarankan supaya
menangguhkan PPG. Risiko adalah
tanggungan sendiri
27. Aspek-aspek yang difokus
semasa menjalani PPG
Interaksi dan komunikasi
Penglibatan dalam aktiviti sebagai guru
pembantu
Pengurusan bilik darjah
Perancangan dan pengajaran
Amalan refleksi
Sikap dan sahsiah