SlideShare a Scribd company logo
Урок українськоїлітератури з підприємницьким тлом у 9 класі
Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ. «НаталкаПолтавка». Наталка як уособлення
кращих рис української жінки.
Цільова група:
 учні 9 класу
Тривалість:
 45 хв.
Мета:
 розкритизовнішню та внутрішню красу образуНаталки;
 вироблятивміння й навички характеризувати образи, аналізувати
внутрішній світ героїні;
 удосконалювативміння працювати з текстом, формулювати власні думки
щодо даної проблеми, робитивисновки;
 розвиватикритичне мислення та креативність;
 виховувати почуття гідності, людяності, уміння любити, любов та
повагу до батьків.
Операційніцілі (завдання):
Після закінчення уроку учень
Знає
 зміст прочитаної п’єси;
 основнірисихарактеру дійових осіб;
Розуміє
 важливість виховання в собіпочуття гідності, людяностіта поваги до
старших;
Уміє
 працювати з текстом твору;
 характеризувати образи;
 аналізувати внутрішній світ героїні;
 формулювати власні думки, робитивисновки;
Може
 систематизувати та аналізувати прочитане;
 вести дискусію, відстоювати власну позицію;
 знаходити відповідь на проблемне питання.
Методи і техніки:
 кластер;
 евристичнабесіда;
 дискусія;
 «мікрофон»;
 «метаплан»;
 «прес».
Обладнання:
 «Українськалітература» підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних
закладів (авт. Авраменко О.М.) ;
 аудіозаписи пісень Наталки з опериМ.Лисенка «Наталка Полтавка»;
 картки з орієнтовним планом характеристики Наталки Полтавки,
Допоміжні матеріали:
Додаток 1. Цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Додаток 2. Епіграф
Додаток 3. Запитання для евристичної бесіди
Додаток 4. Завдання для «Асоціативного диктанту»
Додаток 5. Цитатна характеристика героїні
Додаток 6. План характеристики Наталки Полтавки
Додаток 7. Запитання для проведення інтерв’ю з учнями «журналіста»
телепрограми«Жіночі історії»
Додаток 8. Запитання для проведення соцопитування «Сучаснадівчина. Яка
вона ?»
Додаток 9. Допоміжний матеріал для виступу учня – «психолога»
« Як бути ідеальною дівчиною»
Додаток 10. Картки «Метаплан»
ХІД УРОКУ
1. Вступна частина
1.1. Пригадайте з дітьми, історію написання та джерела твору І.Котляревського
«Наталка Полтавка».
1.2. З’ясуйте, що учням відомо про жанр та особливостіцього твору.
1.3. Проведіть з учнями цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Зачитайте фразиз п’єси «Наталка Полтавка». Учні у зошитах, не нумеруючи
завдань, відповідь записують у рядок, позначаючивідповідною цифрою (1 –
Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка, 4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха), в
результаті отримають дванадцятицифровечисло (Додаток1).
2. Основна частина
2.1. Повідомте учням тему і мету уроку (запишіть на дошці).
2.2. Зверніть увагу учнів на епіграф уроку (Додаток 2).
2.3. Запропонуйте учням прослухати записи пісень Наталки з опери
М.Лисенка “Наталка Полтавка”
2.4. Проведіть евристичну бесіду з учнями за наступними питаннями
(Додаток 3).
2.5. Зверніть увагу учнів на те, що пісні введені в зміст п`єси не випадково:
вони є органічним елементом композиції п`єси, кожна з них несе сюжетне
навантаження, допомагає глибше розкрити той чи інший образ, ситуацію,
взаємини. Пісні допоможуть нам створити яскравий і поетичний образ Наталки
Полтавки.
2.6. За допомогою метода кластера попросіть учнів записати асоціативний
диктант (Додаток 4).
2.7. Озвучте проблемне питання:
Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної українськоїдівчини?
Наголосіть на тому, що внаслідок спільного дослідження кожен матиме
можливість висловитисвоюдумку і відповісти на проблемне питання.
2.8. Запропонуйтеучням попрацюватиз текстами твору, знайти й зачитати
цитати, які характеризують головнугероїню п’єси«Наталка Полтавка» (Додаток5)
2.9. Запропонуйтедітям провести літературні дослідження: за поданим планом
характеристики Наталки Полтавки, цитат, змісту твору, підручника створитиобраз
головної дійової особип`єси, вказати на типові риси характеру та риси, які
притаманні тільки їй (Додаток6).
2.10. Попросіть учнів уявити собі, що до них на урок завітав журналіст
телепрограми«Жіночі історії» і попросив датиінтерв’ю. За допомогою метода
«Мікрофон» запропонуйтевисловити свою думку, навести аргументи, підсумувати
сказане (Додаток 7).
2.11. Запросіть до виступу учня – «соціолога» для проведення соцопитування
«Сучаснадівчина. Яка вона ?» (Додаток 8).
2.12. Виступ учня – «психолога» (Додаток 9).
2.13. Метаплан. Об’єднайтеучнів у групи по 5-6 осіб. Нагадайте, що кожна група
повинна обратисобілідера, секретаря і доповідача. Запропонуйтеучням проблемне
питання для дискусії «Чим схожа сучасна українськадівчина на героїню
Котляревського,а чим, на жаль, уже не схожа?». Розподіливши між собою
завдання і проаналізувавши тему, школярі готують плакат, що ілюструє їхню
дискусію (Додаток 10).
3. Підсумкова частина
3.1. Метод «Прес». Запропонуйтедітям відповісти на запитання:
– Чи може Наталка бути ідеалом сучасної української дівчини?
3.2. Підбийте підсумки, залучаючи учнів до обговорення обраного напочатку
уроку епіграфа. Дайте їм зрозуміти, що думка кожного є важливою. Сучасне
життя вимагає постійно мислити, аналізувати і цілеспрямовано крокувати в
майбутнє, не забуваючи минулого, бо минуле – це неоціненний досвід поколінь,
до якого ми постійно звертаємось.
3.3. Оцініть роботуучнів на уроці.
3.4. Оголосіть домашнє завдання. Підготувати повідомлення «Значення
творчостіІ.Котляревського». Укласти добірку прислів’їв, приказок,
фразеологічних зворотів з п’єси і на цій підставі зробитивідповідне
узагальнення. Написати домашній твір на одну із запропонованихтем: «Наталка
– ідеал української жінки», «Щасливими не народжуються, ними стають»
Додаток 1
Цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо
дванадцятицифрове число.
1 – Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка,
4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха.
Завдання: за наведеними рядками визначте, прокого йдеться:
1. Про кого говорить Наталка: «Тибув бідним, любив мене – і за те потерпів
і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)
2. «Одинсобіживу на світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені,
без талану і без приюту». (Микола)
3. «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити
воду?» (Наталка)
4. «…Живуя хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка волочиться і про
чорнийдень іміється». (Возний Тетерваковський))
5. Хто з героїв характеризуєВиборного: «Чоловік і добрийбув би, так біда —
хитрий, як лисиця, і на всі сторонимотається, дене посій, там і
уродиться…»?(Микола)
6. Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку:«Золото не дівка!
Наградив Бог Терпилиху дочкою». (ВиборнийМакогоненко)
7. До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсьвашій волі і для вас за
первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи
плакати»? (Терпилиха)
8. Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи:«Радипройдисвіта, ланця, що,
може, де в острозісидить, може, умер або в москалі завербувався!..»?(Петра).
9. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим
їх ділити – єсть щаслива доля»? (Наталка)
10. Хто про себе говорить:«Противнімні статут і розділи, / Позви і копи страх
надоїли, / Несносенмні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой
преважний?» (Возний Тетерваковський)
11. Хто з героїв говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що
і на краю пропастіне здригнулась, но і другого піддержує» (Микола)
12. Хто про себе говорить:«Нема у мене ні кола, ні двора:весь тут.»
(Петро)…(учні обмінюються роботами)
Відповідь:143. 245. 613. 241.Взаємоперевірка.
Додаток 2
Епіграф
З цієї народної першоп’єси кожне нове покоління черпає науку почуттів,
моральні взірці кохання, людської краси, благородства.
О.Гончар
Додаток 3
Запитання для евристичної бесіди
- Як ви думаєте, навіщо ми прослуховували з вами ці пісні? (сьогодніна
уроці будемо створюватиобраз Наталки)
- Прослухавши першу пісню “Віють вітри, віють буйні...”, якою ви уявили
собіцю дівчину, що ви про неї дізналися?
- А чи знаєте ви історію виникнення цих пісень? (деякі дослідники-
фольклористиприписують авторство пісень напівлегендарній українській
поетесі Марусі Чурай. “Дівчина з легенди Маруся Чурай” К., “Дніпро”, 1967,
с.103)
- Які ще пісні виконуються в п’єсі?
Додаток 4
Завдання для «Асоціативного диктанту»
Випишіть із ряду слів ті, які асоціюються у вас із образом Наталки.
Здатність до сильних почуттів, пиха, вірність, покірність, хитрість,
нерозважливість, працьовитість, кмітливість, щирість, слабкість, рішучість,
розум, любов до розкошів, вразливість, сила духу, добросердя, любов до
матері і пошана до старших, песимізм.
Метод кластера
Додаток 5
Цитатна характеристика героїні
• «Ви пан, а я проста, ви багатий, а я бідна, ви возний, а я простого роду»
• Возний: «Ти одна заложила єму (серцю) позов на вічнії роки, і душа моя
єжечасно волаєть тебе і послі нишпорной даже години».
• «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стиджуся прясти, шити і
носити воду».
• «Моє все багатство єсть моє добрє ім’я».
Наталка
• Виборний: «Золото — не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою. Кромі
того, що красива, розумна, моторнаі для всякого діла дотепна,— яке у неї добре
серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка
рукодільниця; себе і матір свою на світі держить».
• «Лучче умерти, як з немилим жити, / Сохнуть з печалі, щодень сльози
лити».
• «Бідность і багатство — єсть то божа воля; / З милим їх ділити — єсть
щаслива доля». Наталка — матері: «Я покоряюсь вашій волі і для вас за пер-
шого жениха, вам угодного, піду заміж; перенесу своє горе, забуду Петра і не
буду ніколи плакати».
• «...Живемо і маємося, як горох при дорозі: хто не схоче, той не вскубне».
• «Хто живе чесно і годується трудами своїми, тому і кусок черствого хліба
смачніший од м’якої булки, неправдою нажитої».
• Терпилиха про дочку:«...вонадобрау мене дитина, вона обіщала для мого
покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж».
• Виборний про Наталку: «...всі матері приміром ставлять її своїм дочкам».
• «Страшно і подумать, як з немилим чоловіком весь вік жити, як нелюба
миловати, як осоружного любити».
• Микола: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не
тілько не здригнулась, но і другого піддержує».
• «...Я сама не хочу за пана возного: до сього силою ніхто мене не
принудить. І коли на те іде, так знайте, що я вічно одрікаюсь од Петра і за
возним ніколи не буду».
Додаток 6
План характеристики Наталки Полтавки
1. Хто така Наталка?
2. Що нам відомо про її минуле?
3. Який душевний стан дівчини на початку твору?
4. Самохарактеристика Наталки.
5. Що говорять про Наталку інші люди?
6. Сформулюйте життєвий девіз цієї дівчини.
7. Чому дівчина дала слово вийти заміж за першого-ліпшого? Ваше
ставлення до цього.
8. Користуючись своїм життєвим досвідом, знаннями тексту твору та
«Словничком термінів основних якостей людини» назвіть риси характеру
Наталки.
Вірність – постійність почуттів у ставленні до іншої людини
Ввічливість – дотримання добрих манер
Доброзичливість – щире бажання людям добра
Людяність – співчутливе зацікавлене ставлення до інших
Мужність – вияв хоробрості, стійкості, рішучості
Правдивість – здатність завжди говорити правду
Скромність – звичка не підкреслювати свої позитивні якості
Чесність – відверта, щира поведінка з людьми
Боягузтво – пасування перед труднощами
Грубість – некультурна, неввічлива поведінка
Егоїзм – себелюбство, нехтування інтересами інших людей заради своїх
забаганок
Зазнайство – вияв зверхності, зневажливого ставлення до інших
Злість – недобре, сповнене злоби , ставлення до інших
Скупість – надмірна ощадливість, що викликає осуд
8. Чи приваблює вас чимось цей образ?
9. Які Наталчині риси характеру притаманні сучасній українській дівчині, а
яких немає?
10. Які художні засоби використовує автор для змалювання образу Наталки?
11. Складання образу характеру Наталки Полтавки.
12. Перевірка виконаної роботи, взаєморецензування
Додаток 7
Запитання для проведення інтерв’ю з учнями «журналіста» телепрограми
«Жіночі історії»
1.То хто ж така Наталка?
(Головна героїня однойменної п’єси, дочка Горпини Терпилихи, бідна
дівчина, яка кохає Петра, 4 роки вірно жде його із заробітків. Вона не кріпачка,
вільна, живе з матір’ю, шиттям заробляє собі і матері на життя)
2. Через що страждає героїня твору? (матеріальна незабезпеченість стає
причиноюїї трагічного становища. Через свою бідність вона не має права
на вибір, змушена відмовитися від коханого Петра і дати згоду на
одруження за розрахунком з нелюбою їйлюдиною. Глибоке і вірне
почуття до Петра спонукає її за всіх умов залишитися вірною коханому;
любов до матері, почуття обов’язкуперед нею вимагають зрадитиПетра)
3.Яким вбачає для себе Наталка майбутнє родиннежиття?
(«Жити люб’язно і дружно, бути вірним до смертіі помагати одинодному».
Її не страшить тяжка праця, бідність, аби весь вік жити з коханим)
4.Якщо Наталка вірна Петрові, то чому вона віддає рушники
возному? Яка боротьба проходить у її душі? Який епізод п’єси виправдовує її
перед Петром?
(Героїня весь час вагається між дочірнім обов’язкомі пориваннямисерця. Її
душевна стійкість зазнає випробувань:«Я давно вже поклялась і тепер клянусь,
що, окрім Петра, ні з ким не буду». І тут же за наполяганнями матері і з жалості
до неї погоджуєтьсявийти «запершого жениха», їй «угодного». Розмоваз
матір’ю переконує, що Наталка здатна до глибокої критичної оцінки людей, а
власні вчинки доводять, що її слова не якась відстороненавiд життя теорія -
Наталка i діє так, як мислить: помірковано, але рішуче)
5.Після розмови з виборним і матір’ю , коли Наталказалишається
сама, про що вона просить Бога? Як це характеризує її?
(Як чесну людину, вона не вміє лицемірити, кривити душею; якщо
вона покорилася, то мусить дотримати слова, даного матері, а оскільки любить
Петра, то і просить Богавигнати цю любов з її серця)
6.Як же змінюється поведінкаНаталки, коли вона дізнається, щоїї
Петроповернувся?
(Дівчина стає сильною, рішучою, готовою боротисязасвоє щастя, навіть
на відміну від Петра, який здається:«Я вам ні в чім не помішаю, кінчайте те, що
начали». «Наталко, покорися своїйдолі, послухай матері, полюби пана возного і
забудь мене навіки!» Котляревськийпідкреслює й інші дуже важливі риси
характеру Наталки: хоробрість, енергійність i наполегливість у боротьбіза своє
щастя, її усвідомлення власної гідності)
7.Чому у боротьбі протизвичаївсвого середовища героїня виявилася
переможницею?
(Під тиском матері і обставинНаталка змушена була відступити від своїх
позицій, але появаПетра, що свідчило про його вірність, зміцнює душевні сили
й волю Наталки, зновунадихає її на боротьбу. Навіть тоді, коли не тільки мати
протинеї, а й сам Петро відступається, вона мусить захищати права не тільки на
власне щастя, а й на щастя коханої людини. Вона не складає зброї,рішуче і
сміливо виступає протинаділених владою супротивників, противолі матері,
ламає «узаконений порядок»)
Додаток 8
Запитання для проведення соцопитування
«Сучасна дівчина. Яка вона ?»
— Які характерні рисисучасної дівчиниви хотіли б відзначити?
— Кого вона хоче наслідувати?
— Що читає? Які теми з обговорюванихпо телебаченню її хвилюють понад
усе?
— Про що вона мріє?
— Чи є у неї поняття про ідеали?
— Як вона проводить вільний час?
Додаток 9
Допоміжний матеріал для виступу учня – «психолога»
« Як бути ідеальною дівчиною»
Вам напевно цікаво, як бути ідеальною дівчиною, інакше б ви не шукали
відповідь на це питання. Ви дізнаєтеся, як виглядає ідеальна дівчина очима
чоловіків.
Ідеальна дівчина має низку якостей.
Красива
Кожна дівчина красива по-своєму, просто вона повинна підкреслювати свою
красу, правильно поєднуючи речі і роблячи правильний макіяж.
Незалежність
Ідеальна дівчина незалежна, самостійна. Хлопцеві не доведеться постійно
доглядати за нею, як за дитиною дошкільного віку, навіть навпаки, вона сама
буде за ним доглядати, адже по суті, чоловіки – це великі діти.
Інтелігентність
Коли з красивою дівчиною абсолютно нема про що поговорити , вона
невеликого коефіцієнта розумового розвитку, з нею не хочеться мати ніяких
відносин. Ідеальна дівчина розумна, інтелігентна, вона завжди знайде, про що б
поговорити окрім як про погоду або моду.
Вона не бурчить
Сварливі жінки народжують лише антипатію до себе. Проявляйте мудрість і
будьте поблажливі .
Привітна й готова допомогти
На думку хлопців, ідеальна дівчина ставиться привітно не тільки до коханої
людини, але й до його батьків, інших родичів, друзів.
Вона не примушує і не обмежує.
Безкорислива любов
Любов ідеальної дівчини для хлопця є абсолютно безкорисливою. Вона просто
дарує йому свою ніжність, ласку, любов і не вимагає нічого натомість.
Додаток 10
Метаплан
Як є? Як повинно бути?
Чому не є так, як повинно бути?
Висновки (дії)
Залежні від нас Незалежні від нас
Чим схожа сучасна українська дівчина на героїню
Котляревського, а чим, на жаль, уже не схожа?

More Related Content

What's hot

Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класиХрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Наталія Трофимчук
 
Календарне планування. 4 клас
Календарне планування. 4 класКалендарне планування. 4 клас
Календарне планування. 4 клас
Ковпитська ЗОШ
 
9
99
6 zl k_u
6 zl k_u6 zl k_u
6 zl k_u
6klas
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до уроку
Helen Golovina
 
Писаренко Наталя Семенівна
Писаренко Наталя  СеменівнаПисаренко Наталя  Семенівна
Писаренко Наталя Семенівна
Helen Golovina
 
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
Aira_Roo
 
урокза баладами
урокза баладамиурокза баладами
урокза баладамиAndrey Goroshko
 
9 литер пахаренко_укр_2009_укр
9 литер пахаренко_укр_2009_укр9 литер пахаренко_укр_2009_укр
9 литер пахаренко_укр_2009_укр
Aira_Roo
 
Ukrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazovaUkrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazova
kreidaros1
 

What's hot (20)

299
299299
299
 
1
11
1
 
02 (2)
02 (2)02 (2)
02 (2)
 
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класиХрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
 
Календарне планування. 4 клас
Календарне планування. 4 класКалендарне планування. 4 клас
Календарне планування. 4 клас
 
88
8888
88
 
9
99
9
 
6 zl k_u
6 zl k_u6 zl k_u
6 zl k_u
 
315
315315
315
 
89
8989
89
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до уроку
 
1
11
1
 
Писаренко Наталя Семенівна
Писаренко Наталя  СеменівнаПисаренко Наталя  Семенівна
Писаренко Наталя Семенівна
 
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
 
89
8989
89
 
урокза баладами
урокза баладамиурокза баладами
урокза баладами
 
9 литер пахаренко_укр_2009_укр
9 литер пахаренко_укр_2009_укр9 литер пахаренко_укр_2009_укр
9 литер пахаренко_укр_2009_укр
 
Ukrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazovaUkrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazova
 
87
8787
87
 
01 (1) 1 157
01 (1) 1 15701 (1) 1 157
01 (1) 1 157
 

Similar to 54

Урок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocxУрок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocxSergey Mischenko
 
козел наталія василівна
козел наталія василівнакозел наталія василівна
козел наталія василівна
alexandershamansky
 
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літературиКомпетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
e-ranok e-ranok
 
Презентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мовиПрезентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мови
linovT1
 
педрада предметні компетенції
педрада предметні компетенціїпедрада предметні компетенції
педрада предметні компетенції
Maxim Hart
 
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Оксана Кикоть
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
dzheredzha_raisa
 
2016 2017 н.р.
2016 2017 н.р.2016 2017 н.р.
2016 2017 н.р.
Tamara Emec
 
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
Таня Зачкевич
 
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку  позакласного читання . і. роздобудькоконспект уроку  позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
Helen Golovina
 
м. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект урокум. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект уроку
Vitaliy01
 
активізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльностіактивізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльностіЛидия Диденко
 
діккенс урок
діккенс урокдіккенс урок
діккенс урок
Maxim Hart
 

Similar to 54 (20)

Урок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocxУрок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocx
 
53
5353
53
 
239
239239
239
 
козел наталія василівна
козел наталія василівнакозел наталія василівна
козел наталія василівна
 
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літературиКомпетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
 
Презентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мовиПрезентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мови
 
153
153153
153
 
педрада предметні компетенції
педрада предметні компетенціїпедрада предметні компетенції
педрада предметні компетенції
 
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
 
81
8181
81
 
1
11
1
 
6_class_urok1
6_class_urok16_class_urok1
6_class_urok1
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
 
2016 2017 н.р.
2016 2017 н.р.2016 2017 н.р.
2016 2017 н.р.
 
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
відеопрезентація вчителя зачкевич т.в.
 
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку  позакласного читання . і. роздобудькоконспект уроку  позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
 
53
5353
53
 
м. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект урокум. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект уроку
 
активізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльностіактивізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльності
 
діккенс урок
діккенс урокдіккенс урок
діккенс урок
 

More from ssusera012b0

262
262262

More from ssusera012b0 (20)

276
276276
276
 
275
275275
275
 
274
274274
274
 
273
273273
273
 
273
273273
273
 
272
272272
272
 
271
271271
271
 
270
270270
270
 
269
269269
269
 
268
268268
268
 
268
268268
268
 
267
267267
267
 
267
267267
267
 
266
266266
266
 
265
265265
265
 
264
264264
264
 
263
263263
263
 
263
263263
263
 
262
262262
262
 
262
262262
262
 

Recently uploaded

курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
ssuser172ac3
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 

Recently uploaded (15)

курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 

54

  • 1. Урок українськоїлітератури з підприємницьким тлом у 9 класі Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ. «НаталкаПолтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки. Цільова група:  учні 9 класу Тривалість:  45 хв. Мета:  розкритизовнішню та внутрішню красу образуНаталки;  вироблятивміння й навички характеризувати образи, аналізувати внутрішній світ героїні;  удосконалювативміння працювати з текстом, формулювати власні думки щодо даної проблеми, робитивисновки;  розвиватикритичне мислення та креативність;  виховувати почуття гідності, людяності, уміння любити, любов та повагу до батьків. Операційніцілі (завдання): Після закінчення уроку учень Знає  зміст прочитаної п’єси;  основнірисихарактеру дійових осіб; Розуміє  важливість виховання в собіпочуття гідності, людяностіта поваги до старших; Уміє  працювати з текстом твору;  характеризувати образи;  аналізувати внутрішній світ героїні;  формулювати власні думки, робитивисновки; Може  систематизувати та аналізувати прочитане;  вести дискусію, відстоювати власну позицію;  знаходити відповідь на проблемне питання. Методи і техніки:  кластер;  евристичнабесіда;  дискусія;
  • 2.  «мікрофон»;  «метаплан»;  «прес». Обладнання:  «Українськалітература» підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів (авт. Авраменко О.М.) ;  аудіозаписи пісень Наталки з опериМ.Лисенка «Наталка Полтавка»;  картки з орієнтовним планом характеристики Наталки Полтавки, Допоміжні матеріали: Додаток 1. Цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя!» Додаток 2. Епіграф Додаток 3. Запитання для евристичної бесіди Додаток 4. Завдання для «Асоціативного диктанту» Додаток 5. Цитатна характеристика героїні Додаток 6. План характеристики Наталки Полтавки Додаток 7. Запитання для проведення інтерв’ю з учнями «журналіста» телепрограми«Жіночі історії» Додаток 8. Запитання для проведення соцопитування «Сучаснадівчина. Яка вона ?» Додаток 9. Допоміжний матеріал для виступу учня – «психолога» « Як бути ідеальною дівчиною» Додаток 10. Картки «Метаплан» ХІД УРОКУ 1. Вступна частина 1.1. Пригадайте з дітьми, історію написання та джерела твору І.Котляревського «Наталка Полтавка». 1.2. З’ясуйте, що учням відомо про жанр та особливостіцього твору. 1.3. Проведіть з учнями цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя!» Зачитайте фразиз п’єси «Наталка Полтавка». Учні у зошитах, не нумеруючи завдань, відповідь записують у рядок, позначаючивідповідною цифрою (1 – Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка, 4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха), в результаті отримають дванадцятицифровечисло (Додаток1). 2. Основна частина 2.1. Повідомте учням тему і мету уроку (запишіть на дошці). 2.2. Зверніть увагу учнів на епіграф уроку (Додаток 2). 2.3. Запропонуйте учням прослухати записи пісень Наталки з опери М.Лисенка “Наталка Полтавка” 2.4. Проведіть евристичну бесіду з учнями за наступними питаннями (Додаток 3). 2.5. Зверніть увагу учнів на те, що пісні введені в зміст п`єси не випадково: вони є органічним елементом композиції п`єси, кожна з них несе сюжетне навантаження, допомагає глибше розкрити той чи інший образ, ситуацію,
  • 3. взаємини. Пісні допоможуть нам створити яскравий і поетичний образ Наталки Полтавки. 2.6. За допомогою метода кластера попросіть учнів записати асоціативний диктант (Додаток 4). 2.7. Озвучте проблемне питання: Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної українськоїдівчини? Наголосіть на тому, що внаслідок спільного дослідження кожен матиме можливість висловитисвоюдумку і відповісти на проблемне питання. 2.8. Запропонуйтеучням попрацюватиз текстами твору, знайти й зачитати цитати, які характеризують головнугероїню п’єси«Наталка Полтавка» (Додаток5) 2.9. Запропонуйтедітям провести літературні дослідження: за поданим планом характеристики Наталки Полтавки, цитат, змісту твору, підручника створитиобраз головної дійової особип`єси, вказати на типові риси характеру та риси, які притаманні тільки їй (Додаток6). 2.10. Попросіть учнів уявити собі, що до них на урок завітав журналіст телепрограми«Жіночі історії» і попросив датиінтерв’ю. За допомогою метода «Мікрофон» запропонуйтевисловити свою думку, навести аргументи, підсумувати сказане (Додаток 7). 2.11. Запросіть до виступу учня – «соціолога» для проведення соцопитування «Сучаснадівчина. Яка вона ?» (Додаток 8). 2.12. Виступ учня – «психолога» (Додаток 9). 2.13. Метаплан. Об’єднайтеучнів у групи по 5-6 осіб. Нагадайте, що кожна група повинна обратисобілідера, секретаря і доповідача. Запропонуйтеучням проблемне питання для дискусії «Чим схожа сучасна українськадівчина на героїню Котляревського,а чим, на жаль, уже не схожа?». Розподіливши між собою завдання і проаналізувавши тему, школярі готують плакат, що ілюструє їхню дискусію (Додаток 10). 3. Підсумкова частина 3.1. Метод «Прес». Запропонуйтедітям відповісти на запитання: – Чи може Наталка бути ідеалом сучасної української дівчини? 3.2. Підбийте підсумки, залучаючи учнів до обговорення обраного напочатку уроку епіграфа. Дайте їм зрозуміти, що думка кожного є важливою. Сучасне життя вимагає постійно мислити, аналізувати і цілеспрямовано крокувати в майбутнє, не забуваючи минулого, бо минуле – це неоціненний досвід поколінь, до якого ми постійно звертаємось. 3.3. Оцініть роботуучнів на уроці. 3.4. Оголосіть домашнє завдання. Підготувати повідомлення «Значення творчостіІ.Котляревського». Укласти добірку прислів’їв, приказок, фразеологічних зворотів з п’єси і на цій підставі зробитивідповідне узагальнення. Написати домашній твір на одну із запропонованихтем: «Наталка – ідеал української жінки», «Щасливими не народжуються, ними стають»
  • 4. Додаток 1 Цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя!» Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо дванадцятицифрове число. 1 – Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка, 4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха. Завдання: за наведеними рядками визначте, прокого йдеться: 1. Про кого говорить Наталка: «Тибув бідним, любив мене – і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра) 2. «Одинсобіживу на світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту». (Микола) 3. «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка) 4. «…Живуя хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка волочиться і про чорнийдень іміється». (Возний Тетерваковський)) 5. Хто з героїв характеризуєВиборного: «Чоловік і добрийбув би, так біда — хитрий, як лисиця, і на всі сторонимотається, дене посій, там і уродиться…»?(Микола) 6. Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку:«Золото не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою». (ВиборнийМакогоненко) 7. До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсьвашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи плакати»? (Терпилиха) 8. Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи:«Радипройдисвіта, ланця, що, може, де в острозісидить, може, умер або в москалі завербувався!..»?(Петра). 9. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля»? (Наталка) 10. Хто про себе говорить:«Противнімні статут і розділи, / Позви і копи страх надоїли, / Несносенмні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой преважний?» (Возний Тетерваковський) 11. Хто з героїв говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропастіне здригнулась, но і другого піддержує» (Микола) 12. Хто про себе говорить:«Нема у мене ні кола, ні двора:весь тут.» (Петро)…(учні обмінюються роботами) Відповідь:143. 245. 613. 241.Взаємоперевірка. Додаток 2 Епіграф З цієї народної першоп’єси кожне нове покоління черпає науку почуттів, моральні взірці кохання, людської краси, благородства. О.Гончар
  • 5. Додаток 3 Запитання для евристичної бесіди - Як ви думаєте, навіщо ми прослуховували з вами ці пісні? (сьогодніна уроці будемо створюватиобраз Наталки) - Прослухавши першу пісню “Віють вітри, віють буйні...”, якою ви уявили собіцю дівчину, що ви про неї дізналися? - А чи знаєте ви історію виникнення цих пісень? (деякі дослідники- фольклористиприписують авторство пісень напівлегендарній українській поетесі Марусі Чурай. “Дівчина з легенди Маруся Чурай” К., “Дніпро”, 1967, с.103) - Які ще пісні виконуються в п’єсі? Додаток 4 Завдання для «Асоціативного диктанту» Випишіть із ряду слів ті, які асоціюються у вас із образом Наталки. Здатність до сильних почуттів, пиха, вірність, покірність, хитрість, нерозважливість, працьовитість, кмітливість, щирість, слабкість, рішучість, розум, любов до розкошів, вразливість, сила духу, добросердя, любов до матері і пошана до старших, песимізм. Метод кластера Додаток 5 Цитатна характеристика героїні • «Ви пан, а я проста, ви багатий, а я бідна, ви возний, а я простого роду» • Возний: «Ти одна заложила єму (серцю) позов на вічнії роки, і душа моя єжечасно волаєть тебе і послі нишпорной даже години». • «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стиджуся прясти, шити і носити воду». • «Моє все багатство єсть моє добрє ім’я». Наталка
  • 6. • Виборний: «Золото — не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою. Кромі того, що красива, розумна, моторнаі для всякого діла дотепна,— яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить». • «Лучче умерти, як з немилим жити, / Сохнуть з печалі, щодень сльози лити». • «Бідность і багатство — єсть то божа воля; / З милим їх ділити — єсть щаслива доля». Наталка — матері: «Я покоряюсь вашій волі і для вас за пер- шого жениха, вам угодного, піду заміж; перенесу своє горе, забуду Петра і не буду ніколи плакати». • «...Живемо і маємося, як горох при дорозі: хто не схоче, той не вскубне». • «Хто живе чесно і годується трудами своїми, тому і кусок черствого хліба смачніший од м’якої булки, неправдою нажитої». • Терпилиха про дочку:«...вонадобрау мене дитина, вона обіщала для мого покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж». • Виборний про Наталку: «...всі матері приміром ставлять її своїм дочкам». • «Страшно і подумать, як з немилим чоловіком весь вік жити, як нелюба миловати, як осоружного любити». • Микола: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не тілько не здригнулась, но і другого піддержує». • «...Я сама не хочу за пана возного: до сього силою ніхто мене не принудить. І коли на те іде, так знайте, що я вічно одрікаюсь од Петра і за возним ніколи не буду». Додаток 6 План характеристики Наталки Полтавки 1. Хто така Наталка? 2. Що нам відомо про її минуле? 3. Який душевний стан дівчини на початку твору? 4. Самохарактеристика Наталки. 5. Що говорять про Наталку інші люди? 6. Сформулюйте життєвий девіз цієї дівчини. 7. Чому дівчина дала слово вийти заміж за першого-ліпшого? Ваше ставлення до цього. 8. Користуючись своїм життєвим досвідом, знаннями тексту твору та «Словничком термінів основних якостей людини» назвіть риси характеру Наталки.
  • 7. Вірність – постійність почуттів у ставленні до іншої людини Ввічливість – дотримання добрих манер Доброзичливість – щире бажання людям добра Людяність – співчутливе зацікавлене ставлення до інших Мужність – вияв хоробрості, стійкості, рішучості Правдивість – здатність завжди говорити правду Скромність – звичка не підкреслювати свої позитивні якості Чесність – відверта, щира поведінка з людьми Боягузтво – пасування перед труднощами Грубість – некультурна, неввічлива поведінка Егоїзм – себелюбство, нехтування інтересами інших людей заради своїх забаганок Зазнайство – вияв зверхності, зневажливого ставлення до інших Злість – недобре, сповнене злоби , ставлення до інших Скупість – надмірна ощадливість, що викликає осуд 8. Чи приваблює вас чимось цей образ? 9. Які Наталчині риси характеру притаманні сучасній українській дівчині, а яких немає? 10. Які художні засоби використовує автор для змалювання образу Наталки? 11. Складання образу характеру Наталки Полтавки. 12. Перевірка виконаної роботи, взаєморецензування Додаток 7 Запитання для проведення інтерв’ю з учнями «журналіста» телепрограми «Жіночі історії» 1.То хто ж така Наталка? (Головна героїня однойменної п’єси, дочка Горпини Терпилихи, бідна дівчина, яка кохає Петра, 4 роки вірно жде його із заробітків. Вона не кріпачка, вільна, живе з матір’ю, шиттям заробляє собі і матері на життя) 2. Через що страждає героїня твору? (матеріальна незабезпеченість стає причиноюїї трагічного становища. Через свою бідність вона не має права на вибір, змушена відмовитися від коханого Петра і дати згоду на одруження за розрахунком з нелюбою їйлюдиною. Глибоке і вірне почуття до Петра спонукає її за всіх умов залишитися вірною коханому; любов до матері, почуття обов’язкуперед нею вимагають зрадитиПетра)
  • 8. 3.Яким вбачає для себе Наталка майбутнє родиннежиття? («Жити люб’язно і дружно, бути вірним до смертіі помагати одинодному». Її не страшить тяжка праця, бідність, аби весь вік жити з коханим) 4.Якщо Наталка вірна Петрові, то чому вона віддає рушники возному? Яка боротьба проходить у її душі? Який епізод п’єси виправдовує її перед Петром? (Героїня весь час вагається між дочірнім обов’язкомі пориваннямисерця. Її душевна стійкість зазнає випробувань:«Я давно вже поклялась і тепер клянусь, що, окрім Петра, ні з ким не буду». І тут же за наполяганнями матері і з жалості до неї погоджуєтьсявийти «запершого жениха», їй «угодного». Розмоваз матір’ю переконує, що Наталка здатна до глибокої критичної оцінки людей, а власні вчинки доводять, що її слова не якась відстороненавiд життя теорія - Наталка i діє так, як мислить: помірковано, але рішуче) 5.Після розмови з виборним і матір’ю , коли Наталказалишається сама, про що вона просить Бога? Як це характеризує її? (Як чесну людину, вона не вміє лицемірити, кривити душею; якщо вона покорилася, то мусить дотримати слова, даного матері, а оскільки любить Петра, то і просить Богавигнати цю любов з її серця) 6.Як же змінюється поведінкаНаталки, коли вона дізнається, щоїї Петроповернувся? (Дівчина стає сильною, рішучою, готовою боротисязасвоє щастя, навіть на відміну від Петра, який здається:«Я вам ні в чім не помішаю, кінчайте те, що начали». «Наталко, покорися своїйдолі, послухай матері, полюби пана возного і забудь мене навіки!» Котляревськийпідкреслює й інші дуже важливі риси характеру Наталки: хоробрість, енергійність i наполегливість у боротьбіза своє щастя, її усвідомлення власної гідності) 7.Чому у боротьбі протизвичаївсвого середовища героїня виявилася переможницею? (Під тиском матері і обставинНаталка змушена була відступити від своїх позицій, але появаПетра, що свідчило про його вірність, зміцнює душевні сили й волю Наталки, зновунадихає її на боротьбу. Навіть тоді, коли не тільки мати протинеї, а й сам Петро відступається, вона мусить захищати права не тільки на власне щастя, а й на щастя коханої людини. Вона не складає зброї,рішуче і сміливо виступає протинаділених владою супротивників, противолі матері, ламає «узаконений порядок») Додаток 8 Запитання для проведення соцопитування «Сучасна дівчина. Яка вона ?» — Які характерні рисисучасної дівчиниви хотіли б відзначити? — Кого вона хоче наслідувати?
  • 9. — Що читає? Які теми з обговорюванихпо телебаченню її хвилюють понад усе? — Про що вона мріє? — Чи є у неї поняття про ідеали? — Як вона проводить вільний час? Додаток 9 Допоміжний матеріал для виступу учня – «психолога» « Як бути ідеальною дівчиною» Вам напевно цікаво, як бути ідеальною дівчиною, інакше б ви не шукали відповідь на це питання. Ви дізнаєтеся, як виглядає ідеальна дівчина очима чоловіків. Ідеальна дівчина має низку якостей. Красива Кожна дівчина красива по-своєму, просто вона повинна підкреслювати свою красу, правильно поєднуючи речі і роблячи правильний макіяж. Незалежність Ідеальна дівчина незалежна, самостійна. Хлопцеві не доведеться постійно доглядати за нею, як за дитиною дошкільного віку, навіть навпаки, вона сама буде за ним доглядати, адже по суті, чоловіки – це великі діти. Інтелігентність Коли з красивою дівчиною абсолютно нема про що поговорити , вона невеликого коефіцієнта розумового розвитку, з нею не хочеться мати ніяких відносин. Ідеальна дівчина розумна, інтелігентна, вона завжди знайде, про що б поговорити окрім як про погоду або моду. Вона не бурчить Сварливі жінки народжують лише антипатію до себе. Проявляйте мудрість і будьте поблажливі . Привітна й готова допомогти На думку хлопців, ідеальна дівчина ставиться привітно не тільки до коханої людини, але й до його батьків, інших родичів, друзів. Вона не примушує і не обмежує. Безкорислива любов Любов ідеальної дівчини для хлопця є абсолютно безкорисливою. Вона просто дарує йому свою ніжність, ласку, любов і не вимагає нічого натомість.
  • 10. Додаток 10 Метаплан Як є? Як повинно бути? Чому не є так, як повинно бути? Висновки (дії) Залежні від нас Незалежні від нас Чим схожа сучасна українська дівчина на героїню Котляревського, а чим, на жаль, уже не схожа?