1. Урок світової літератури в 10 класі (Академічний рівень)
Тема. Засудження жаги до наживи, холодного розрахунку та бездуховності
суспільства в романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста ».
«Деромантизація» злочинного світу.
Мета: разом з учнями проаналізувати моральний критерій зла через характеристику
представників злочинного світу; виявити, за допомогою яких засобів автор
розвінчує кримінальний світ, визначає місце і роль дитини у ньому; у чому
полягає суть християнських поглядів Ч. Діккенса; сприяти
становленню особистості учнів; формуванню негативного відношення до
реалій злочинного життя будь-якого хронологічного періоду.
Тип уроку: вивчення та аналіз художнього твору.
Обладнання: текст роману, опорні схеми, ілюстрації до роману, кадри к/фільмів.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
- характеризувати образи героїв роману;
- створювати власні висловлювання за проблематикою твору;
- сприймати великий за обсягом текст цілісно;
- висловлювати судження про особливості «деромантизації» кримінального світу.
Методи і прийоми: «Сенкан», «Вільне письмо», самостійна творча робота,
виразне читання, «Фасиліт - технологія».
Є темні сили на землі,
але тим яскравішим здається світло…
Чарльз Діккенс
Проблемне питання уроку: В чому Діккенс вбачає порятунок від сил зла?
1
2. ХІД УРОКУ
I. Етап орієнтації
1 .Забезпечення емоційної готовності до уроку
- Доброго ранку! Неймовірно тепла осіння погода спонукає нас посміхнутись
один одному, дружньо потиснути руку сусідові по парті та розпочати роботу.
- Маю до вас запитання: кому подобається бути дитиною?
Пропоную вам скласти сенкан за темою «Дитинство» (на окремих аркушах) (по
закінченню роботи декілька учнів зачитують роботи).
2. Ознайомлення учнів з темою, її місцем в тематичному блоці.
Прочитайте тему уроку. Назвіть її ключові слова (нажива, холодний розрахунок,
бездуховність). Чому цих слів не було у ваших сенканах? (запис теми в зошити).
II. Етап цілепокладання
Оголошення мети уроку. Учні визначають особистісно-значущі очікувані
результати, яких би хотілося досягти на уроці.
III. Етап проектування
Обговорення з учнями плану роботи, що передбачається виконати :
1.«Сенкан»
2. «Вільне письмо».
3. Самостійна творча робота.
4. Виразне читання.
5. «Фасиліт - технологія».
IV. Етап організації виконання плану діяльності.
Світ дітей особливий. Він дуже тендітний, потребує посиленої уваги. А ще він
невід’ємний від світу дорослих. А ось тут на нас можуть чекати несподіванки та
розчарування. Давайте зазирнемо до однієї з кімнат…
Виразне читання опису інтер’єру та портретної характеристики Феджіна (с.
71).
Запитання до учнів:
2
3. - Якою постала кімната?
- Якими словами автор змальовує портрет героя?
- Хто ще знаходиться в кімнаті?
- Що є природнім в поведінці господаря при першій зустрічі з гостем?
- Що насторожує?
- Як автору вдається пробудити в нас почуття відрази до Феджіна?
Узагальнення образу «Ти – мені, я - тобі»
Характер – потайний, підступний.
Характеристика: Злодій. Особливо небезпечний. Має злочинні нахили, але інколи
йде на ризик сам, використовуючи для злочинних цілей малолітніх. Жадібний,
жорстокий.
Особливі прикмети: руде волосся, відразлива зовнішність.
Домінантна риса характеру – зажерливість.
- Вчитуючись з кожним словом у події роману, все більше відчуваєш себе в
оточенні зла. Воно наповзає, підступає, огортає і ти розумієш – порятунку
немає.
Але зло в романі не концентрується лише в образі Феджіна. Галерея
злочинців поповнюється ще одним персонажем – Сайксом.
Аналіз портретної характеристики Сайкса ( с. 101)
Ось ще один типовий представник злочинного лондонського дна. Від Феджіна
його відрізняє «вищий ранг» - він не просто карманник, а грабіжник і,
відповідно, зухвалі ший та жорстокіший, ніж його напарник Феджін.
В його портреті Діккенс поєднав гротеск, карикатуру і повчальний гумор.
Ви прочитали портрет в перекладі Вероніки Черняховської, а от російський
перекладач А.Кривцова змальовує його фігуру так: «… субъект крепкого
сложения, детина лет тридцяти пяти…», уникаючи звичного слова «людина».
3
4. Та ось виявляється, що «симпатичний кайданник» має песика – Ліхтарика, і ми,
з дитинства засвоївши аксіому «Собака – друг людини», щиро сподіваємось
знайти в цьому щось хороше, позитивне, хоч добрим ставленням до тварини
пом’якшити галерею злочинців.
Виразне читання вчителем епізоду «Сайкс і собака» (с. 118)
З якою метою автор вводить цей епізод до твору? ( Щоб довести нам: див в
злочинному світі не буває, якщо людина 35 років залишається тут господарем
становища до певної пори і розпорядником доль беззахисних дітей – надії на
порятунок немає).
Узагальнююча характеристика образу Сайкса, його домінантна риса
характеру – жорстокість.
Коли не можна виправдати, є спроба пояснити вчинки людини. Феджіна і
Сайкса ми пізнаємо в зрілому віці, нічого не знаючи про історію їхнього життя.
Можливо, і в їхньому дитинстві були і «робітний дім», і феджіни, і сайкси, і не
було у них природної шляхетності, світла розуму, які б допомогли або вижити,
або з честю померти.
Та є два персонажі, які «кинулися у прірву з власної волі». Це – містер Бамбл і
містер Монкс( Едуард Ліфорд).
На прикладі робітного будинку, у якому проживав герой, письменник викрив
антигуманність, користолюбство установ, створених урядом для бідних. Він
іронічно назвав заклад “раєм з цегли та вапна, де все гра та ніякої роботи” , а
містера Бамбла – «справжнім письменником»: “Ми даємо прізвища нашим
вихованцям в алфавітному порядку. Останній був на літеру С – я його назвав
Суобл. Цей був на літеру Т – його я назвав Твіст. Наступний буде Унуін. Я
вигадав прізвища до кінця алфавіту і, коли дійдемо до літери S, розпочну все з
початку..»
4
5. Домінантна риса містера Бамбла – лицемірство. У професійні обов’язки цієї
людини входило створення та забезпечення умов для проживання та виховання
сиріт, натомість: “будь-кому, хто побажає звільнити прихід від Олівера Твіста,
пропонується нагорода у п’ять фунтів”
Переказ учнем історії Монкса – Ліфорда.
Домінантна риса характеру – ненависть.
Перші одинадцять розділів «Олівера Твіста», - слушно зазначає англійський
прогресивний літературознавець Арнольд Кеттл, - являють собою жахливу картину
життєйських страхіть: «Автор вводить нас в світ страшенних злиднів і потворних
взаємин, у світ жорстокості, насильства, сваволі, - страждання тут є спільною долею,
а смерть сприймається як очікуваний від них порятунок…Намальована Діккенсом
картина справляє воістину незабутнє… враження. Робітний дім, «ферма», де
утримуються парафіальні діти, лавки трунаря «Спритний шахрай», притон Феджіна
– все це назавжди лишається в пам’яті і здатне невідступно переслідувати
людину…»
Звернення до епіграфа. Прийом «Вільне письмо» (учні письмово дають
відповідь на проблемне запитання уроку)
Роман має щасливий кінець, за що авторові докоряли за життя, а особливо після
смерті. Але відповідний фінал – одна із рис філософії писисьменника. Він вважав,
що література має велике виховне значення, впливає на свідомість, а щасливий
фінал стверджує оптимізм, радощі життя, гармонію, дає надію на те, що людина
ніколи не буде самотньою.
Відтак, у романі було відображено християнські погляди письменника: він вірив
у переможну силу добра. Добро і зло – два композиційні центри у романі. Добро
стало піднесено ідеальним, тоді як зло – хиже, маніакальне і не має раціонального
пояснення. Добро обов’язково мусить перемогти – ось надія, яка живить уяву
письменника.
V. Контрольно- оцінювальний етап. Рефлексія.
Негативні персонажі, змальовані Діккенсом, не викликають сумніву щодо
Наші словесні висновки з сьогоднішнього уроку не матимуть ніякої ваги – слова,
кинуті на вітер. Людина має залишати по собі добрі справи, це під силу кожному.
5
6. Сьогодні, як і зазвичай, ви повернетесь додому – в рідне гніздечко, де на вас
чекають, де ви – епіцентр всіх сімейних подій, радощів, спогадів, сподівань. Для
ваших рідних буде приємною несподіванкою знайти ось такий аркуш паперу, на
якому вашою рукою будуть написані слова вдячності. (Учні виконують завдання, не
зачитуючи вголос).
V. Домашнє завдання.
1. Напишіть анотацію до роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»,
взявши за основу слова Ф.Достоєвського «Як би хотілося, щоб з великими творами
Чарльза Діккенса знайомилося наше юнацтво».
2. Напишіть твір «Цінності, заради яких варто жити».
3. Повторити поняття теорії літератури «іронія», «гротеск», «сатира».
Використана література:
1. Чарльз Діккенс. Пригоди Олівера Твіста.(Переклад В. Черняховської).
К.:Веселка,1993.
2. Гричаник Н.І. Доля дитини – сироти у творчості Ч.Діккенса (за романом
«Пригоди Олівера Твіста»).
6
7. Сьогодні, як і зазвичай, ви повернетесь додому – в рідне гніздечко, де на вас
чекають, де ви – епіцентр всіх сімейних подій, радощів, спогадів, сподівань. Для
ваших рідних буде приємною несподіванкою знайти ось такий аркуш паперу, на
якому вашою рукою будуть написані слова вдячності. (Учні виконують завдання, не
зачитуючи вголос).
V. Домашнє завдання.
1. Напишіть анотацію до роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»,
взявши за основу слова Ф.Достоєвського «Як би хотілося, щоб з великими творами
Чарльза Діккенса знайомилося наше юнацтво».
2. Напишіть твір «Цінності, заради яких варто жити».
3. Повторити поняття теорії літератури «іронія», «гротеск», «сатира».
Використана література:
1. Чарльз Діккенс. Пригоди Олівера Твіста.(Переклад В. Черняховської).
К.:Веселка,1993.
2. Гричаник Н.І. Доля дитини – сироти у творчості Ч.Діккенса (за романом
«Пригоди Олівера Твіста»).
6