Урок українськоїлітератури в 6 класі
Тема : Станіслав Чернілевський. Коротко про письменника. «Теплота
родинного інтиму…», «Забула внучка в баби черевички…». Настрої і
почуття, висвітлені в поезіях (любов, доброта, висока духовність). Образ
рідної людини та важливість родиннихцінностей
Мета:ознайомитиучнів із цікавими фактами життєвого та творчого шляху
Станіслава Чернілевського, формувати читацькі компетенції, смаки дітей;
допомогтиучням збагнути суть авторського задуму, розвиватинавички
вдумливого читання поетичного твору, навичкикоментувати відчуття,
висловлені у творах, уміння зіставляти ці почуття з власними; аналізувати
прихований зміст поезії, розвиватиуяву, фантазію, асоціативне й критичне
мислення, удосконалюватинавики роботиз художніми засобамитвору;
виховувати почуття відповідальності за власну родину, навчати осмислювати
роль батьківського домув житті людини.
Цілі
Учні знатимуть:цікаві факти з життя С. Чернілевського, зміст поезій «Теплота
родинногоінтиму…», «Забула внучка в баби черевички…», підтекст творів.
Учні вмітимуть: вдумливо читати й коментувати поезію, висловлювати власне
ставлення до прочитаного,знаходитихудожні засоби, оцінювати власну
діяльність, проводитианалогії з сучасним життям.
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань.
Обладнання:підручник, презентація, портрет, відеоролики, роздатковий
матеріал.
Теоріялітератури: ямб, хорей.
Методи й форми роботи:словеснийнастрій, бесіда, очікування, слово вчителя,
роботаз підручником, прийом «Незакінчене речення», виразнечитання поезій
та бесіда за прочитаним, словниковаробота, асоціювання, випереджувальне
завдання, «Мікрофон», «Усне малювання», діаграма загальної оцінки класу,
«Мозковийштурм»
Хід уроку
I. Мотиваційний етап
1. Забезпеченняемоційноїготовностідо уроку (Словесний настрій)
Учитель (звучить заспокійлива мелодія, на слайді відеоряд із зображенням
пейзажів, квітів, діти бажають одинодномугарних успіхів на уроці,
доторкнувшись пальцямидо пальців сусіда ).
2. Слово вчителя
Добрийдень усім! Сьогоднів нас незвичайний урок, незвичайні гості, тож
будемо всі активні.
II. Перевірка домашньогозавдання
III. Актуалізація опорних знань («Мозковийштурм»)
1.Які ознаки віршованого твору?
2.Що таке рима?
3.Що таке ритм?
4.Кого називають ліричним героєм?
5.Які емоції й переживання може викликати поезія?
IV. Цілевизначенняй планування
1. Повідомленнятеми й мети уроку
Учитель: Сьогодніми познайомимося з талановитим українським поетом
Станіславом Чернілевським, його поезією, яка нікого не залишає
байдужим, тому що мова йтиме про найдорожчев житті – близьких
людей та рідний дім. А також ознайомимосяз віршовими розмірамита
навчимося їхвизначати.
2. Визначенняучнями власнихцілей
Учитель:А зараз у зошиті напишіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього
уроку. Можна починати такими словами, як написано на слайді:
Цей урок навчить мене…
Я очікую від цього уроку…
Цей урок познайомить мене…
На цьому уроці я хочу дізнатися… (кілька дітей можуть зачитати свої
цілі). Олівцем позначтесвій настрій: гарний- зелений, чимось
невдоволені - жовтий, незадоволені – червоний.
V.Опрацюваннянавчальногоматеріалу
1.Робота з підручником
Опрацювання життєвого і творчого шляху поета.
3. Презентаціяз цікавими фактами з життя поета
4. Засвоєнняпрочитаного
У якому роцінародився С. Чернілевський?
Між яких двох річок, за словамипоета, проходило його дитинство?
Які якості передалися йому від річки Жван?
Які якості передалися йому від річки Дністер?
Чому автор називає береги Дністра райськими, благодатними?
Що хлопці цупили з колгоспнихбаштанів?
У якому класі вперше й де зіграв роль на сцені?
Коли й де був уперше надрукованийперший вірш поета?
Про кого чи про що був вірш?
Що автор вважає вічним і єдиним щастям у житті кожної людини?
У яких вищих навчальних закладах навчався С.Чернілевський?
Де й ким працював поет упродовж свогожиття?
Де й ким працює С.Чернілевський сьогодні?
5. Виразне читаннята усвідомленняемоційногозабарвленняпоезії
«Теплота родинногоінтиму»
(Учитель читає, діти слухають із заплющеними очима).
6. Бесіда. Аналіз почуттів, які викликаєпоезія
Які відчуття переповнювали вас, коли слухали поезію?
Яка картина поставала перед очима?
Які спогадинавіяла поезія?
Якого кольоруолівці ви б використали, щоб намалювати ілюстрації до
поезії? Чому?
Яку музику ви підібрали б для фонового супроводупід час виразного
читання поезії й чому?
7. Повторне читанняучнем
8. Словниковаробота
Інтим- інтимна обстановка.
Інтимний- особистий, задушевний.
Шиби- віконне скло.
Досвіток- світанок, передранок.
Печія- пекучий біль.
9. Аналіз художніх засобів, використаниху поезії
Художні засоби.
Епітети: родинного інтиму, весело і з ляском гуляє, світанковим вогнем.
Порівняння: мати знає більше, аніж я.
Метафора: на шибах досвіток не скрес, мотузочкомдимухату прив'язала
до небес, душа світліє перед днем, прив'язанадо неба світанковим
маминим вогнем.
Персоніфікація: полум'я гуляє, зникає гіркотина, не катує серце печія.
Зменшувальні суфікси: мотузочком, малесенька.
10.Опрацюванняідейно-художньогозміступоезії
Тема : розповідь про маму і тепло рідної домівки, створеногомаминою
турботою.
Ідея: заклик любити своїхбатьків, не забувати рідну домівку.
Основнадумка - дитинство - найщасливіша пора для кожної людини.
11.Бесідаза запитаннями. Обговореннязмісту
Що символізує вогонь у цьому творі?
Які внутрішні відчуття переживає ліричний герой?
Як ви розумієте слова: « Матері розказувать не треба, /Як душа світліє
перед днем?»
Яке ставлення ліричного героя до матері?
12. Проведенняаналогіїпочуттів ліричного герояз власним життям
(Метод «Мікрофон»)
Продовжіть речення:
Дякую тобі, матусю, за…
Учитель: Любі діти, не забудьте повторитиці слова своїм матусям, коли
прийдете додому.
13. Скрайбінг "магнітний"
( Схожий на аплікаційний. Готовізображення кріпляться магнітами на
презентаційну магнітну дошку.
Необхідні інструменти і матеріали:
• Презентаційна магнітна дошка
• Набір готовихкартинок, магніти)
Заздалегідь підготовлені діти(випереджувальне завдання) кріплять готові
зображення. Одинучень виразно читає вірш, а інший – кріпить
зображення.
14. Виразне читаннята усвідомленняемоційногозабарвленняпоезії
«Забула внучка в баби черевички».
( Учитель читає, діти слухають із заплющеними очима).
15. Бесіда. Аналіз почуттів, які викликаєпоезія
Які відчуття переповнювали вас, коли слухали поезію?
Яка картина поставала перед очима?
Які спогадинавіяла поезія?
Якого кольоруолівці ви б використали, щоб намалювати ілюстрації до
поезії? Чому?
Яку музику ви підібрали б для фонового супроводупід час виразного
читання поезії й чому?
16. Повторне читанняучнем
17. Словниковаробота
Зело- зелена трава.
18. Аналіз художніх засобів, використаниху поезії
Тема: зображення від’їздувнучкита сум бабусі.
Художні засоби
Епітети: дитячим сміхом, вікової звички, у спорожнілухату, тихенько
опустила.
Метафора: сміхом бризнувшив зело, за повелінням вікової звички.
Персоніфікація: курява вляглась, вийшли... зорі-жаровички, перекотилось
літо за село, осінь опустила листок.
Порівняння: зорі-жаровички.
Анафора (єдинопочаток):"І курява... І вийшли ... І тихо бабка … І
осінь..."
Зменшувальні суфікси: черевички, рученя, жаровички, малесенькі,
тихенько..
19. Опрацюванняідейно-художнього зміступоезії
Тема:зображення від’їздувнучкита сум бабусі.
Ідея: заклик любити своїхрідних, частіше провідувати, не залишати їх
надовго.
Головна думка:бабуся — берегиня роду.
18. Бесіда за запитаннями. Обговореннязмісту
Де й коли відбуваються події, зображенів поезії?
Який епізод із життя бабусі зображено у вірші?
Використовуючиусне малювання, розкажипро стосунки бабусіта
внучки.
Чому у вірші кілька разів згадано внуччині черевички?Що символізує ця
художня деталь?
Чи приїжджаєтеви до своїхбабусь у гості?
Який настрій викликає в тебе цей вірш?
20. Скрайбінг "аплікаційний"
( На аркуш паперу або будь-який інший фон в кадрі викладаються
(наклеюються) готовізображення, відповідні озвученомутексту.
Необхідні інструменти і матеріали:
• Листи паперу або будь-якийінший фон
• Набір картинок-аплікацій).
Заздалегідь підготовлені діти (випереджувальне завдання) кріплять
готовізображення. Одинучень виразно читає вірш, а інший – кріпить
зображення.
21. Проведенняаналогіїпочуттів ліричного герояз власним життям
Складання асоціативного гронадо образубабусі. Бабуся – любов, опіка,
канікули, село…
22. Опрацюваннятеоретичного матеріалу з підручника про віршові
розміри.
23. Бесіда за статтею
Стопа – це…
Хорей – це…
Ямб – це…
24. Визначеннявіршових розмірів віршів
«Теплота родинногоінтиму» - хорей.
«Забула внучка в баби черевички» - ямб.
VI. Рефлексивно– оцінювальний етап
1. Бесіда
Чи погоджуєтесь виз тим, як учні визначилиідеї творів?
Можливо, хтось думає інакше, або щось додасть?
Чи досяглими цілей, поставлених на початку уроку?
2. Незакінченеречення
Урок допоміг мені…
На початку уроку ви писали очікування. Скажіть, чи справдилися ваші
очікування? (Можна зачитати).
3. Самооцінювання, діаграма загальноїоцінки класу
Чи всі задоволенірезультатом? Якщо повністю задоволені, то оберіть
зелений колір, якщо частково, то жовтий, якщо зовсім незадоволені, то
червоний. Чи збіглися кольориз початком уроку?
Учитель хвалить і виставляє оцінки.
VII. Домашнє завдання
Обов’язкове:написати лист – подякубабусі або мамі; виразно читати
поезії.
За бажанням індивідуальне:
Намалювати ілюстрації до віршів.

153

  • 1.
    Урок українськоїлітератури в6 класі Тема : Станіслав Чернілевський. Коротко про письменника. «Теплота родинного інтиму…», «Забула внучка в баби черевички…». Настрої і почуття, висвітлені в поезіях (любов, доброта, висока духовність). Образ рідної людини та важливість родиннихцінностей Мета:ознайомитиучнів із цікавими фактами життєвого та творчого шляху Станіслава Чернілевського, формувати читацькі компетенції, смаки дітей; допомогтиучням збагнути суть авторського задуму, розвиватинавички вдумливого читання поетичного твору, навичкикоментувати відчуття, висловлені у творах, уміння зіставляти ці почуття з власними; аналізувати прихований зміст поезії, розвиватиуяву, фантазію, асоціативне й критичне мислення, удосконалюватинавики роботиз художніми засобамитвору; виховувати почуття відповідальності за власну родину, навчати осмислювати роль батьківського домув житті людини. Цілі Учні знатимуть:цікаві факти з життя С. Чернілевського, зміст поезій «Теплота родинногоінтиму…», «Забула внучка в баби черевички…», підтекст творів. Учні вмітимуть: вдумливо читати й коментувати поезію, висловлювати власне ставлення до прочитаного,знаходитихудожні засоби, оцінювати власну діяльність, проводитианалогії з сучасним життям. Тип уроку: урокзасвоєння нових знань. Обладнання:підручник, презентація, портрет, відеоролики, роздатковий матеріал. Теоріялітератури: ямб, хорей. Методи й форми роботи:словеснийнастрій, бесіда, очікування, слово вчителя, роботаз підручником, прийом «Незакінчене речення», виразнечитання поезій та бесіда за прочитаним, словниковаробота, асоціювання, випереджувальне завдання, «Мікрофон», «Усне малювання», діаграма загальної оцінки класу, «Мозковийштурм»
  • 2.
    Хід уроку I. Мотиваційнийетап 1. Забезпеченняемоційноїготовностідо уроку (Словесний настрій) Учитель (звучить заспокійлива мелодія, на слайді відеоряд із зображенням пейзажів, квітів, діти бажають одинодномугарних успіхів на уроці, доторкнувшись пальцямидо пальців сусіда ). 2. Слово вчителя Добрийдень усім! Сьогоднів нас незвичайний урок, незвичайні гості, тож будемо всі активні. II. Перевірка домашньогозавдання III. Актуалізація опорних знань («Мозковийштурм») 1.Які ознаки віршованого твору? 2.Що таке рима? 3.Що таке ритм? 4.Кого називають ліричним героєм? 5.Які емоції й переживання може викликати поезія? IV. Цілевизначенняй планування 1. Повідомленнятеми й мети уроку Учитель: Сьогодніми познайомимося з талановитим українським поетом Станіславом Чернілевським, його поезією, яка нікого не залишає байдужим, тому що мова йтиме про найдорожчев житті – близьких людей та рідний дім. А також ознайомимосяз віршовими розмірамита навчимося їхвизначати. 2. Визначенняучнями власнихцілей Учитель:А зараз у зошиті напишіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Можна починати такими словами, як написано на слайді: Цей урок навчить мене… Я очікую від цього уроку… Цей урок познайомить мене…
  • 3.
    На цьому уроція хочу дізнатися… (кілька дітей можуть зачитати свої цілі). Олівцем позначтесвій настрій: гарний- зелений, чимось невдоволені - жовтий, незадоволені – червоний. V.Опрацюваннянавчальногоматеріалу 1.Робота з підручником Опрацювання життєвого і творчого шляху поета. 3. Презентаціяз цікавими фактами з життя поета 4. Засвоєнняпрочитаного У якому роцінародився С. Чернілевський? Між яких двох річок, за словамипоета, проходило його дитинство? Які якості передалися йому від річки Жван? Які якості передалися йому від річки Дністер? Чому автор називає береги Дністра райськими, благодатними? Що хлопці цупили з колгоспнихбаштанів? У якому класі вперше й де зіграв роль на сцені? Коли й де був уперше надрукованийперший вірш поета? Про кого чи про що був вірш? Що автор вважає вічним і єдиним щастям у житті кожної людини? У яких вищих навчальних закладах навчався С.Чернілевський? Де й ким працював поет упродовж свогожиття? Де й ким працює С.Чернілевський сьогодні? 5. Виразне читаннята усвідомленняемоційногозабарвленняпоезії «Теплота родинногоінтиму» (Учитель читає, діти слухають із заплющеними очима). 6. Бесіда. Аналіз почуттів, які викликаєпоезія Які відчуття переповнювали вас, коли слухали поезію? Яка картина поставала перед очима? Які спогадинавіяла поезія? Якого кольоруолівці ви б використали, щоб намалювати ілюстрації до поезії? Чому? Яку музику ви підібрали б для фонового супроводупід час виразного читання поезії й чому? 7. Повторне читанняучнем 8. Словниковаробота Інтим- інтимна обстановка. Інтимний- особистий, задушевний. Шиби- віконне скло. Досвіток- світанок, передранок. Печія- пекучий біль. 9. Аналіз художніх засобів, використаниху поезії Художні засоби. Епітети: родинного інтиму, весело і з ляском гуляє, світанковим вогнем. Порівняння: мати знає більше, аніж я.
  • 4.
    Метафора: на шибахдосвіток не скрес, мотузочкомдимухату прив'язала до небес, душа світліє перед днем, прив'язанадо неба світанковим маминим вогнем. Персоніфікація: полум'я гуляє, зникає гіркотина, не катує серце печія. Зменшувальні суфікси: мотузочком, малесенька. 10.Опрацюванняідейно-художньогозміступоезії Тема : розповідь про маму і тепло рідної домівки, створеногомаминою турботою. Ідея: заклик любити своїхбатьків, не забувати рідну домівку. Основнадумка - дитинство - найщасливіша пора для кожної людини. 11.Бесідаза запитаннями. Обговореннязмісту Що символізує вогонь у цьому творі? Які внутрішні відчуття переживає ліричний герой? Як ви розумієте слова: « Матері розказувать не треба, /Як душа світліє перед днем?» Яке ставлення ліричного героя до матері? 12. Проведенняаналогіїпочуттів ліричного герояз власним життям (Метод «Мікрофон») Продовжіть речення: Дякую тобі, матусю, за… Учитель: Любі діти, не забудьте повторитиці слова своїм матусям, коли прийдете додому. 13. Скрайбінг "магнітний" ( Схожий на аплікаційний. Готовізображення кріпляться магнітами на презентаційну магнітну дошку. Необхідні інструменти і матеріали: • Презентаційна магнітна дошка • Набір готовихкартинок, магніти) Заздалегідь підготовлені діти(випереджувальне завдання) кріплять готові зображення. Одинучень виразно читає вірш, а інший – кріпить зображення. 14. Виразне читаннята усвідомленняемоційногозабарвленняпоезії «Забула внучка в баби черевички». ( Учитель читає, діти слухають із заплющеними очима). 15. Бесіда. Аналіз почуттів, які викликаєпоезія Які відчуття переповнювали вас, коли слухали поезію? Яка картина поставала перед очима? Які спогадинавіяла поезія? Якого кольоруолівці ви б використали, щоб намалювати ілюстрації до поезії? Чому? Яку музику ви підібрали б для фонового супроводупід час виразного читання поезії й чому? 16. Повторне читанняучнем
  • 5.
    17. Словниковаробота Зело- зеленатрава. 18. Аналіз художніх засобів, використаниху поезії Тема: зображення від’їздувнучкита сум бабусі. Художні засоби Епітети: дитячим сміхом, вікової звички, у спорожнілухату, тихенько опустила. Метафора: сміхом бризнувшив зело, за повелінням вікової звички. Персоніфікація: курява вляглась, вийшли... зорі-жаровички, перекотилось літо за село, осінь опустила листок. Порівняння: зорі-жаровички. Анафора (єдинопочаток):"І курява... І вийшли ... І тихо бабка … І осінь..." Зменшувальні суфікси: черевички, рученя, жаровички, малесенькі, тихенько.. 19. Опрацюванняідейно-художнього зміступоезії Тема:зображення від’їздувнучкита сум бабусі. Ідея: заклик любити своїхрідних, частіше провідувати, не залишати їх надовго. Головна думка:бабуся — берегиня роду. 18. Бесіда за запитаннями. Обговореннязмісту Де й коли відбуваються події, зображенів поезії? Який епізод із життя бабусі зображено у вірші? Використовуючиусне малювання, розкажипро стосунки бабусіта внучки. Чому у вірші кілька разів згадано внуччині черевички?Що символізує ця художня деталь? Чи приїжджаєтеви до своїхбабусь у гості? Який настрій викликає в тебе цей вірш? 20. Скрайбінг "аплікаційний" ( На аркуш паперу або будь-який інший фон в кадрі викладаються (наклеюються) готовізображення, відповідні озвученомутексту. Необхідні інструменти і матеріали: • Листи паперу або будь-якийінший фон • Набір картинок-аплікацій). Заздалегідь підготовлені діти (випереджувальне завдання) кріплять готовізображення. Одинучень виразно читає вірш, а інший – кріпить зображення. 21. Проведенняаналогіїпочуттів ліричного герояз власним життям Складання асоціативного гронадо образубабусі. Бабуся – любов, опіка, канікули, село… 22. Опрацюваннятеоретичного матеріалу з підручника про віршові розміри.
  • 6.
    23. Бесіда застаттею Стопа – це… Хорей – це… Ямб – це… 24. Визначеннявіршових розмірів віршів «Теплота родинногоінтиму» - хорей. «Забула внучка в баби черевички» - ямб. VI. Рефлексивно– оцінювальний етап 1. Бесіда Чи погоджуєтесь виз тим, як учні визначилиідеї творів? Можливо, хтось думає інакше, або щось додасть? Чи досяглими цілей, поставлених на початку уроку? 2. Незакінченеречення Урок допоміг мені… На початку уроку ви писали очікування. Скажіть, чи справдилися ваші очікування? (Можна зачитати). 3. Самооцінювання, діаграма загальноїоцінки класу Чи всі задоволенірезультатом? Якщо повністю задоволені, то оберіть зелений колір, якщо частково, то жовтий, якщо зовсім незадоволені, то червоний. Чи збіглися кольориз початком уроку? Учитель хвалить і виставляє оцінки. VII. Домашнє завдання Обов’язкове:написати лист – подякубабусі або мамі; виразно читати поезії. За бажанням індивідуальне: Намалювати ілюстрації до віршів.