Право дитини на проживання в сім’ї та на піклування батьків
1. Тема. Право дитини на проживання в сім’ї та на піклування батьків____________
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про роль сім’ї у їхньому житті;
удосконалювати способи взаємин з членами сім’ї; дати уявлення про захист прав
дитини та членам його сім’ї; розвивати творчі здібності, самостійність суджень,
уміння робити висновки; виховувати почуття самоповаги і поваги до членів сім’ї.
Обладнання: малюнки за темою уроку; картки для роботи в парах; презентація
«Правова скринька»
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слухання тексту казки «Найгарніша мама». Обговорення його змісту
Випало Совеня з гнізда та й повзає. Далеко забилось, не може знайти рідного
гнізда. Побачили птахи малого — некрасивого, з великою голівкою, вухатого,
банькатого, жовторотого. Побачили та й питають, дивуючись:
— Хто ти такий, де ти взявся?
— Я Совеня,— відповідає мале.— Я випало з гнізда, не вмію ще літати і вдень дуже
погано бачу. Я шукаю маму.
— Хто ж твоя мама? — питає Соловей.
— Моя мама Сова,— гордо відповідає Совеня.
— Яка ж вона? — питає Дятел.
— Моя мама найгарніша.
— Розкажи, яка ж вона, — питає Дрізд.
— У неї голова, вуха й очі такі, як у мене, — відповідає з гордістю Совеня.
— Ха-ха-ха! — зареготали Соловей, Дятел і Дрізд.— Та ти ж потвора. Отже, і мати
твоя така сама потвора.
— Неправда! — закричало Совеня.— Мама в мене найгарніша.
Почула його крик Сова, прилетіла потихеньку, взяла Совеня за лапку й повела
до рідного гнізда. Совеня уважно подивилося на свою маму: вона була найгарніша.
— Чи любило Совеня свою матусю?
— Як Сова ставиться до своєї дитинки?
2. Вправа «Мікрофон»
— Що таке сім’я?
— Що у вашій сім’ї цінують найбільше?
— Розкажіть про свою сім’ю. Скільки членів у вашій сім’ї? Які є хатні улюбленці? А
якщо є, чи вважаєте ви їх членами своєї сім’ї?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми пригадаємо, що нам відомо про право дитини на проживання в
сім’ї, на піклування батьків.
ІV. Робота над темою уроку
1. Тезаурус «Що таке сім’я?». Робота в парах
— Щоб дізнатися, як Василь Олександрович Сухомлинський писав про сім’ю,
роз’єднайте слова та прочитайте їх.
Сім’яцепервиннесередовище,основналанкавсистемі,дедитинаповиннавчитисяробити
добро.
(Сім’я — це первинне середовище, основна ланка в системі, де дитина повинна
вчитися робити добро.)
Сім’яцеджерело,водамиякогоживитьсяповноводнарічканашоїдержави.
(Сім’я — це джерело, водами якого живиться повноводна річка нашої держави.)
2. 2. Презентація «Правова скринька»
Згідно зі статтею 51 Конституції України батьки зобов’язані утримувати дітей
до їх повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних
батьків.
Стаття 18 Конвенції ООН. Відповідальність батьків. Батьки несуть рівну
відповідальність за виховання дитини. Держава надає батькам належну допомогу у
виконанні ними обов’язків стосовно дітей. Держава має забезпечувати належний
догляд за дітьми, батьки яких працюють.
Стаття 27 Конвенції ООН. Батьки або інші особи, які виховують дитину,
несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і
фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Стаття 13 Закону України «Про охорону дитинства» — Дитина й сім’я.
Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального,
культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе
відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на
проживання в сім’ї разом із батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків.
Неповна сім’я — це сім’я, що складається лише з матері або батька й дитини (дітей).
Багатодітна сім’я — це сім’я, що складається з батьків або одного з батьків і трьох та
більше дітей. Батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей.
Декларація прав дитини. Принцип 6
Дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння.
Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків
і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості;
малолітню дитину не слід, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, розлучати
зі своєю матір’ю.
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розучування вірша Вероніки Рибальченко
Сім’я — це слово дороге.
У слові цім тепло і ласка,
Нехай же уряд захистить
Дитяче і сімейне щастя!
Сім’я — це родина,
У родині — дитина,
А для України —
Сім’я головна!
2. Написання твору-мініатюри про сім’ю
Раз — турботлива матуся,
два — до татка пригорнуся,
бабця — три, дідусь — чотири,
п’ять — сестричку полічили.
Ось така моя родина:
і привітна, і гостинна.
— Напишіть про свою сім’ю.
VІІ. Підсумок уроку
Читання написаних творів-мініатюр про сім’ю.