SlideShare a Scribd company logo
1 of 29
Баянзүрх дүүргийн 21, 53, 68, 88 -р
 сургуулийн мэдээлэл зүйн багш
              нар



          Хичээлийн судалгаа
   Сэдэв: Excel томъёо функц ашиглах
Зорилго


Дээрх 4 сургуулийн багш нар хамтарч
 хичээлийн судалгаа хийж турших
Зорилт:
  
    Хичээлд хамтарч бэлтгэх
  
    Зааж турших бусад нь ажиглах
  
    Ярицлага хийх
  
    Сайжруулах
Сэдвээ оновчтой нэрлэх


 8-р анги нь EXCEL дээр томъёо хэрэглэхийг
            анх удаагаа үзэж байгаа
Хичээлийн нэрийг хэрэглээтэй холбоотойгоор
 сонгох саналуудаа жагсааж ярилцаад сонгов.
Агуулгын хүрээ


    Агуулгын багтаамжийг тохируулах
Нүдний хувьсамтгай ба тогтвортой хаягаар
                  бодох
             Томъёог хуулах
Нэмэх хасах үржих хуваах зэрэг дэвшүүлэх
   Олон үйлдэлтэй илэрхийлэл бодох
          Нөөц агуулга бэлтгэх
Өгүүлбэртэй бодлогын хариуг сонгож олох
Агуулгын амин сүнсийг сонгох


   Тогтвортой хаягаар томъёо өгөх

    Үүнийг судалснаар олж авах
          Мэдлэг .................
          Чадвар................
  ШУ ны танин мэдэхүйн арга.............
Агуулгын интеграци

           Өмнөх хичээлтэй холбох
•
 Нүдний хэлбэржүүлэлт
•
 Өгөгдлийн төрөл тоо, мөнгөн тэмдэгт, он сар
өдөр цаг

Бусад хичээлтэй холбох:
•
 Математик, монгол хэл, англи хэл

Дараагийн хичээлтэй холбох
 Хялбар функц SUM , average, max, min, count
Агуулгын элементарчлал

                Агуулгыг хуваах

  Энгийн дан үйлдэл

  Хавсарсан үйлдэл

  Томъёог хуулах

  Хуулахад өөрчлөгдөх утга

  Хуулахад өөрчлөгдөхгүй утга
          Хялбар аргаар тайлбарлах
              Энгийн жишээ авах
Сурах бичгээ судлах

8-р ангийн мэдээлэл зүйн сурах бичигт:
Үйлдлийн тэмдгүүд хэрэглэх
Томъёо бичих, хуулах, хувьсамтгай ба
  тогтвортой хаяг, нүдэнд нэр өгөх, нүдэнд
  тайлбар зүүлт оруулах, нүдний өгөгдөл
  засварлах, томъёо засварлах, (хулганаар ба
  гараас F2)
Өгөгдлийг хялбар аргаар оруулах, нүдний
  мэдээлэл арилгах, тусгай хуулалт хийх,
  хуулах шилжүүлэх үед гарах үл зохицол
Мэдээлэл зүйн стандартаа
           судлах

Стандартын агуулгын ай:3МЗ-5 Мэдээллийн
 технологи
 Мэдлэг:2 Мэдээллийн технологиийн хэрэглээ
 Чадвар:б хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах
       Үнэлгээний стандарт: Байхгүй
  Үнэлгээний стандартын жишиг даалгавар:
                   Байхгүй
ЕБ-ын 12 жилийн сургуулийн 8 дугаар
 ангийн сургалтын төлөвлөгөө, хөтөлбөр,
          зөвлөмж УБ 2010 он

6.1 Арифметик үйлдлүүд
Хүлээгдэж байгаа үр дүн: Геометр, математик,
  бүтцийн загвар ба логик загварын төрлүүдийг
  жишээгээр тайлбарлах
Мэдлэг:Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг, тэдгээрийн
 ялгааг мэдэх, стандарт алдаануудыг мэдэх
Чадвар: Хүснэгтийн нүдэнд томъёо оруулах,
  арифметиктйн 4 үйлдэл, хаалт бүхий илэрхийлэл
  оруулах, стандарт алдаануудыг ойлгох ялгах,
  засварлах,Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг тэдгээрийг
  ашиглах
Нийслэлийн боловсролын газраас гаргасан
            агуулгын жагсаалт
Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулдаг хэрэглээний
  програм ашиглах
Хүснэгтэн баримттай ажиллах
Хүснэгтийн нүд
Нүд сонгох, өгөгдөл оруулах
Ажлын хуудас зохион байгуулах
Мөр ба багана, ажлын хуудас
Хэлбэржүүлэх
Нүдний өгөгдлийг хэлбэржүүлэх, бичвэрийн
 зэрэгцүүлэлт, хүрээ, засварлах, эрэмбэлэх
Арифметикийн үйлдлүүд
Агуулгыг судлах шинжлэх
        ухааны арга



Excel програм дээр томъёо хэрэглэх 3 арга
                  байна.
         =5+3 /шууд бичих арга/
        =Нүдний хаяг+нүдний хаяг
      =$Нүдний хаяг+$Нүдний хаяг
Дээрх судалгаануудаа нэгтгэх
Хэрэглэгдэхүүний судалгаа



Сэдэл төрүүлэхэд: Excel програм дээр хүснэгт
    Мэдлэг бүтээлгэхэд:Үзүүлэн слайд,
    Мэдлэгээ бататгахад : видео, асуулт
 Багаар ажиллах:ТӨМ Заавар дүрэм Дасгал

               Үнэлэх журам
Хэрэглэгдэхүүний хугацаа




         Слайд үзүүлэх 3-5 мин
Видео хичээл 3-5 минутаас хэтрэхгүй байх
Хичээлийн хэлбэр

Хичээлийн хэдэн хэлбэр байдгийг судлах

  Шинэ мэдлэг олгох

  Бататгал хичээл

  Лаборатори хичээл

  Төсөлт хичээл

 Эдгээрээс сонгоно. Шинэ мэдлэг олгох
хичээлийг авлаа
Хичээлийн зохион байгуулалт



           Багаар ажиллах
  Сурагчдын 4-5 хүнтэй багт хуваана
      Багийн ахлагчийг сонгоно.
  Багаар ажиллах дүрмээ хэлэлцэнэ.
Хичээлийн цагийн төлөвлөлт



       Зохион байгуулалт 2 мин
         Сэдэлжүүлэх 3 мин
       Мэдлэг бүтээлгэх 15 мин
  Мэдлэгээ бататгах хуваалцах 15 мин
            Үнэлгээ 5 мин
Үйл ажиллагааны дараалал

1. Багаар хуваахад:   
                          Хүндрэл:
Компьютерийн          
                          Өөрийн суудаг РС
 дугаартай тоо            дээр суух, тоогоо
 сугалуулж оруулж         солих зэрэг асуудал
 болно.Компьютерийн       гарч магадгүй
 ойр байрлалаар баг
 болно.
Сургалтын аргын судалгаа


1. Сэдэлжүүлэх арга
2. Судлах асуудлыг дэвшүүлэх арга
2. Мэдлэг бүтээлгэх арга
3. Мэдлэгээ хуваалцах арга
4. Үнэлэх арга
Сэдэлжүүлэх арга



Томъёо хэрэглэхийн гайхамшгийг харуулж
       сурах хүсэл тэмүүлэл төрүүлэх
Үүнд: үржүүлэхийн хүрдний томъёог өгөөд
 бэлдсэн байна. Зөвхөн тоонуудыг өгөхөд
         хүрд бэлэн гарахаар байх
Багш тоонуудыг өгмөгц хүрд бэлэн болно
Шийдвэрлэх асуудлыг
  дэвшүүлэх арга



Яаж энэ хүрдийг ингэж гаргав?
         Ярилцана
        Хийгээд үз ?
Мэдлэг бүтээлгэх арга



  Хүүхдүүд эхлээд хэдэн минут өөрсдөө
оролдоно.

  Багш алхам алхмаар дэмжлэг өгнө. Слайдаар
үзүүлж тайлбарлах

  Видео хичээлийг үзүүлэх ,дахин үзүүлэх

  Асууж ярилцах

  Самбарт ажиллуулах
Асуултаа төлөвлөх




   
       Багшийн асуулт
Сурагчийн хариулт


    Зөв хариулт    
                       Асуултын гуйвуулах
                       өөр өнцгөөс харах
                       магадлал түүнээс
                       сэргийлэх
Мэдлэгээ хуваалцах арга




Мэдээж зарим сурагчид түрүүлж хийж сурах нь
                 ойлгомжтой
    Тэдгээрийн хүчийг ашиглан бусдад нь
            туслуулах урамшуулах
Багшийн хандлага


    Бусдадаа тусладаг     
                              Туслах сонирхолгүй
    хүүхдэд                   хүүхдэд

    багийн гишүүддээ      
                              Багийнхаа хамгийн
    зааж туслахыг санал       сайн сурагчийг өөр
    болгоно                   багт явуулж
                              сургахыг зөвлөнө.
Үнэлэх арга

Багийн ажлыг үнэлэх   
                          Гоц сайн чадвараа
                          харуулах
                          сонирхолтой
Баг бүрээс нэг            хүүхдийг үнэлэх
 хүүхдийг дуудаж
 проекторт холбосон
                      
                          Илүү дасгал бэттгэж
 компьютер дээр           ирж хийж чадах
 ажиллуулж бусдадаа       хүүхэд байна уу?
 тайлбарлахыг             Гэж асуух
 сонсож ярилцах           ажиллуулах
Mz lesson study

More Related Content

What's hot

мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайнмэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайнNew Mongol College of Technology
 
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argaUurtsaikh Buynjargal
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээNew Mongol College of Technology
 
цахим хичээл
цахим хичээлцахим хичээл
цахим хичээлundar10
 
Математикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх ньМатематикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх ньЦ Батхуяг
 
idevhitei surgaltiin arga
idevhitei surgaltiin argaidevhitei surgaltiin arga
idevhitei surgaltiin argaTogtuun B
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content developmentbudkhand_2
 

What's hot (17)

Blogt oruulah
Blogt oruulahBlogt oruulah
Blogt oruulah
 
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайнмэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
 
тEхнологи мат
тEхнологи маттEхнологи мат
тEхнологи мат
 
мөнгөөр тооцоолол хийх арга зүй и. буянтогтох
мөнгөөр тооцоолол хийх арга зүй и. буянтогтохмөнгөөр тооцоолол хийх арга зүй и. буянтогтох
мөнгөөр тооцоолол хийх арга зүй и. буянтогтох
 
Uguulbertei bodlogoor khugjuulekh
Uguulbertei bodlogoor khugjuulekhUguulbertei bodlogoor khugjuulekh
Uguulbertei bodlogoor khugjuulekh
 
Blum
BlumBlum
Blum
 
хэрчмийн аргаар бодох арга зүй
хэрчмийн аргаар бодох арга зүйхэрчмийн аргаар бодох арга зүй
хэрчмийн аргаар бодох арга зүй
 
Математикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх ньМатематикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх нь
 
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
 
Solo taxonomy
Solo taxonomySolo taxonomy
Solo taxonomy
 
цахим хичээл
цахим хичээлцахим хичээл
цахим хичээл
 
өгөгдөл ажиллах технологи
өгөгдөл ажиллах технологиөгөгдөл ажиллах технологи
өгөгдөл ажиллах технологи
 
Математикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх ньМатематикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх нь
 
idevhitei surgaltiin arga
idevhitei surgaltiin argaidevhitei surgaltiin arga
idevhitei surgaltiin arga
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content development
 
нэгж хичээл
нэгж хичээлнэгж хичээл
нэгж хичээл
 

Viewers also liked

анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлагydmaa
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015mngntsetseg_bsndorj2014
 
титэм үг цуврал 1
титэм үг цуврал 1титэм үг цуврал 1
титэм үг цуврал 1Dorjsuren Ochir
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааmnuser
 
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...Adilbishiin Gelegjamts
 

Viewers also liked (9)

11 sur
11 sur11 sur
11 sur
 
Zahiramjuud
ZahiramjuudZahiramjuud
Zahiramjuud
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлаг
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
 
титэм үг цуврал 1
титэм үг цуврал 1титэм үг цуврал 1
титэм үг цуврал 1
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцаа
 
хүний хөгжил
хүний хөгжилхүний хөгжил
хүний хөгжил
 
Харилцаа гэж юу вэ?
Харилцаа гэж юу вэ?Харилцаа гэж юу вэ?
Харилцаа гэж юу вэ?
 
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
 

Similar to Mz lesson study

Физикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломж
Физикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломжФизикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломж
Физикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломжЦэвэлмаа
 
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөххичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөхNew Mongol College of Technology
 
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25amartuvshind
 
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөехүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөеschool14
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхMaasuren Baasanbayar
 
2 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate012 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate01Dadu Ggt
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИMiigaa Mj
 
Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2school14
 
хичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгаахичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгааpani_97
 
хичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгаахичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгааshaagaa
 
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdfӨгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdfssuser1b2171
 
Neg gishuunt
Neg gishuuntNeg gishuunt
Neg gishuuntCan Can
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180Narantsatsralt Ganchimeg
 
эсээ бичвэр
эсээ бичвэрэсээ бичвэр
эсээ бичвэрsodko27
 

Similar to Mz lesson study (20)

Zn uguulber
Zn uguulberZn uguulber
Zn uguulber
 
Физикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломж
Физикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломжФизикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломж
Физикийн сургалтаар сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэх боломж
 
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөххичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
 
Lkhagvaa
LkhagvaaLkhagvaa
Lkhagvaa
 
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
 
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөехүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
 
2 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate012 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate01
 
нэг бодлогыг олон аргаар бодох арга зүй
нэг бодлогыг олон аргаар бодох арга зүй нэг бодлогыг олон аргаар бодох арга зүй
нэг бодлогыг олон аргаар бодох арга зүй
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
 
Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2
 
хичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгаахичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгаа
 
хичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгаахичээлийн судалгаа
хичээлийн судалгаа
 
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdfӨгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
 
Neg gishuunt
Neg gishuuntNeg gishuunt
Neg gishuunt
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
 
эсээ бичвэр
эсээ бичвэрэсээ бичвэр
эсээ бичвэр
 
PDON101-Хичээл-10
 PDON101-Хичээл-10 PDON101-Хичээл-10
PDON101-Хичээл-10
 

More from Khishighuu Myanganbuu

мультмедиа технологи
мультмедиа технологимультмедиа технологи
мультмедиа технологиKhishighuu Myanganbuu
 
нуугдсан файл болон фолдертой ажиллах
нуугдсан файл болон фолдертой ажиллахнуугдсан файл болон фолдертой ажиллах
нуугдсан файл болон фолдертой ажиллахKhishighuu Myanganbuu
 
персональ компьютерийн архитектур
персональ компьютерийн архитектурперсональ компьютерийн архитектур
персональ компьютерийн архитектурKhishighuu Myanganbuu
 
функц шинжлэх график байгуулах
функц шинжлэх график байгуулахфункц шинжлэх график байгуулах
функц шинжлэх график байгуулахKhishighuu Myanganbuu
 
математик ( пирамид )
математик ( пирамид )математик ( пирамид )
математик ( пирамид )Khishighuu Myanganbuu
 
тригонометр тэгшитгэл
тригонометр тэгшитгэлтригонометр тэгшитгэл
тригонометр тэгшитгэлKhishighuu Myanganbuu
 
тригонометр тэгшитгэл бодох аргууд
тригонометр тэгшитгэл бодох аргуудтригонометр тэгшитгэл бодох аргууд
тригонометр тэгшитгэл бодох аргуудKhishighuu Myanganbuu
 
тригонометр бодолтууд
тригонометр бодолтуудтригонометр бодолтууд
тригонометр бодолтуудKhishighuu Myanganbuu
 
тригонометр тэнцэтгэл биш 2
тригонометр тэнцэтгэл биш 2тригонометр тэнцэтгэл биш 2
тригонометр тэнцэтгэл биш 2Khishighuu Myanganbuu
 
гүдгэр дөрвөн өнцөгт №1
гүдгэр дөрвөн өнцөгт  №1гүдгэр дөрвөн өнцөгт  №1
гүдгэр дөрвөн өнцөгт №1Khishighuu Myanganbuu
 
гурвалжин ба түүний чанар
гурвалжин ба түүний чанаргурвалжин ба түүний чанар
гурвалжин ба түүний чанарKhishighuu Myanganbuu
 
багтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгт
багтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгтбагтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгт
багтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгтKhishighuu Myanganbuu
 

More from Khishighuu Myanganbuu (20)

Энгийн бутархай
Энгийн бутархайЭнгийн бутархай
Энгийн бутархай
 
Math 2019 (1) эеш мат
Math 2019 (1) эеш матMath 2019 (1) эеш мат
Math 2019 (1) эеш мат
 
Neggishuunt
Neggishuunt Neggishuunt
Neggishuunt
 
мультмедиа технологи
мультмедиа технологимультмедиа технологи
мультмедиа технологи
 
Flash 10 garguulah
Flash 10 garguulahFlash 10 garguulah
Flash 10 garguulah
 
6 angi test 2014net
6 angi test 2014net6 angi test 2014net
6 angi test 2014net
 
10test
10test10test
10test
 
нуугдсан файл болон фолдертой ажиллах
нуугдсан файл болон фолдертой ажиллахнуугдсан файл болон фолдертой ажиллах
нуугдсан файл болон фолдертой ажиллах
 
персональ компьютерийн архитектур
персональ компьютерийн архитектурперсональ компьютерийн архитектур
персональ компьютерийн архитектур
 
функц шинжлэх график байгуулах
функц шинжлэх график байгуулахфункц шинжлэх график байгуулах
функц шинжлэх график байгуулах
 
математик ( пирамид )
математик ( пирамид )математик ( пирамид )
математик ( пирамид )
 
тригонометр тэгшитгэл
тригонометр тэгшитгэлтригонометр тэгшитгэл
тригонометр тэгшитгэл
 
тригонометр тэгшитгэл бодох аргууд
тригонометр тэгшитгэл бодох аргуудтригонометр тэгшитгэл бодох аргууд
тригонометр тэгшитгэл бодох аргууд
 
тригонометр бодолтууд
тригонометр бодолтуудтригонометр бодолтууд
тригонометр бодолтууд
 
тригонометр тэнцэтгэл биш 2
тригонометр тэнцэтгэл биш 2тригонометр тэнцэтгэл биш 2
тригонометр тэнцэтгэл биш 2
 
гүдгэр дөрвөн өнцөгт №1
гүдгэр дөрвөн өнцөгт  №1гүдгэр дөрвөн өнцөгт  №1
гүдгэр дөрвөн өнцөгт №1
 
гурвалжин ба түүний чанар
гурвалжин ба түүний чанаргурвалжин ба түүний чанар
гурвалжин ба түүний чанар
 
багтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгт
багтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгтбагтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгт
багтсан ба багтаасан дөрвөн өнцөгт
 
Tsahim kb funktsiin grafic 9r angi
Tsahim kb funktsiin grafic 9r angiTsahim kb funktsiin grafic 9r angi
Tsahim kb funktsiin grafic 9r angi
 
Togsgolgui buurah giometr progres
Togsgolgui buurah giometr progresTogsgolgui buurah giometr progres
Togsgolgui buurah giometr progres
 

Mz lesson study

  • 1. Баянзүрх дүүргийн 21, 53, 68, 88 -р сургуулийн мэдээлэл зүйн багш нар Хичээлийн судалгаа Сэдэв: Excel томъёо функц ашиглах
  • 2. Зорилго Дээрх 4 сургуулийн багш нар хамтарч хичээлийн судалгаа хийж турших Зорилт:  Хичээлд хамтарч бэлтгэх  Зааж турших бусад нь ажиглах  Ярицлага хийх  Сайжруулах
  • 3. Сэдвээ оновчтой нэрлэх 8-р анги нь EXCEL дээр томъёо хэрэглэхийг анх удаагаа үзэж байгаа Хичээлийн нэрийг хэрэглээтэй холбоотойгоор сонгох саналуудаа жагсааж ярилцаад сонгов.
  • 4. Агуулгын хүрээ Агуулгын багтаамжийг тохируулах Нүдний хувьсамтгай ба тогтвортой хаягаар бодох Томъёог хуулах Нэмэх хасах үржих хуваах зэрэг дэвшүүлэх Олон үйлдэлтэй илэрхийлэл бодох Нөөц агуулга бэлтгэх Өгүүлбэртэй бодлогын хариуг сонгож олох
  • 5. Агуулгын амин сүнсийг сонгох Тогтвортой хаягаар томъёо өгөх Үүнийг судалснаар олж авах Мэдлэг ................. Чадвар................ ШУ ны танин мэдэхүйн арга.............
  • 6. Агуулгын интеграци Өмнөх хичээлтэй холбох • Нүдний хэлбэржүүлэлт • Өгөгдлийн төрөл тоо, мөнгөн тэмдэгт, он сар өдөр цаг Бусад хичээлтэй холбох: • Математик, монгол хэл, англи хэл Дараагийн хичээлтэй холбох Хялбар функц SUM , average, max, min, count
  • 7. Агуулгын элементарчлал Агуулгыг хуваах  Энгийн дан үйлдэл  Хавсарсан үйлдэл  Томъёог хуулах  Хуулахад өөрчлөгдөх утга  Хуулахад өөрчлөгдөхгүй утга Хялбар аргаар тайлбарлах Энгийн жишээ авах
  • 8. Сурах бичгээ судлах 8-р ангийн мэдээлэл зүйн сурах бичигт: Үйлдлийн тэмдгүүд хэрэглэх Томъёо бичих, хуулах, хувьсамтгай ба тогтвортой хаяг, нүдэнд нэр өгөх, нүдэнд тайлбар зүүлт оруулах, нүдний өгөгдөл засварлах, томъёо засварлах, (хулганаар ба гараас F2) Өгөгдлийг хялбар аргаар оруулах, нүдний мэдээлэл арилгах, тусгай хуулалт хийх, хуулах шилжүүлэх үед гарах үл зохицол
  • 9. Мэдээлэл зүйн стандартаа судлах Стандартын агуулгын ай:3МЗ-5 Мэдээллийн технологи Мэдлэг:2 Мэдээллийн технологиийн хэрэглээ Чадвар:б хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах Үнэлгээний стандарт: Байхгүй Үнэлгээний стандартын жишиг даалгавар: Байхгүй
  • 10. ЕБ-ын 12 жилийн сургуулийн 8 дугаар ангийн сургалтын төлөвлөгөө, хөтөлбөр, зөвлөмж УБ 2010 он 6.1 Арифметик үйлдлүүд Хүлээгдэж байгаа үр дүн: Геометр, математик, бүтцийн загвар ба логик загварын төрлүүдийг жишээгээр тайлбарлах Мэдлэг:Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг, тэдгээрийн ялгааг мэдэх, стандарт алдаануудыг мэдэх Чадвар: Хүснэгтийн нүдэнд томъёо оруулах, арифметиктйн 4 үйлдэл, хаалт бүхий илэрхийлэл оруулах, стандарт алдаануудыг ойлгох ялгах, засварлах,Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг тэдгээрийг ашиглах
  • 11. Нийслэлийн боловсролын газраас гаргасан агуулгын жагсаалт Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулдаг хэрэглээний програм ашиглах Хүснэгтэн баримттай ажиллах Хүснэгтийн нүд Нүд сонгох, өгөгдөл оруулах Ажлын хуудас зохион байгуулах Мөр ба багана, ажлын хуудас Хэлбэржүүлэх Нүдний өгөгдлийг хэлбэржүүлэх, бичвэрийн зэрэгцүүлэлт, хүрээ, засварлах, эрэмбэлэх Арифметикийн үйлдлүүд
  • 12. Агуулгыг судлах шинжлэх ухааны арга Excel програм дээр томъёо хэрэглэх 3 арга байна. =5+3 /шууд бичих арга/ =Нүдний хаяг+нүдний хаяг =$Нүдний хаяг+$Нүдний хаяг
  • 14. Хэрэглэгдэхүүний судалгаа Сэдэл төрүүлэхэд: Excel програм дээр хүснэгт Мэдлэг бүтээлгэхэд:Үзүүлэн слайд, Мэдлэгээ бататгахад : видео, асуулт Багаар ажиллах:ТӨМ Заавар дүрэм Дасгал Үнэлэх журам
  • 15. Хэрэглэгдэхүүний хугацаа Слайд үзүүлэх 3-5 мин Видео хичээл 3-5 минутаас хэтрэхгүй байх
  • 16. Хичээлийн хэлбэр Хичээлийн хэдэн хэлбэр байдгийг судлах  Шинэ мэдлэг олгох  Бататгал хичээл  Лаборатори хичээл  Төсөлт хичээл  Эдгээрээс сонгоно. Шинэ мэдлэг олгох хичээлийг авлаа
  • 17. Хичээлийн зохион байгуулалт Багаар ажиллах Сурагчдын 4-5 хүнтэй багт хуваана Багийн ахлагчийг сонгоно. Багаар ажиллах дүрмээ хэлэлцэнэ.
  • 18. Хичээлийн цагийн төлөвлөлт Зохион байгуулалт 2 мин Сэдэлжүүлэх 3 мин Мэдлэг бүтээлгэх 15 мин Мэдлэгээ бататгах хуваалцах 15 мин Үнэлгээ 5 мин
  • 19. Үйл ажиллагааны дараалал 1. Багаар хуваахад:  Хүндрэл: Компьютерийн  Өөрийн суудаг РС дугаартай тоо дээр суух, тоогоо сугалуулж оруулж солих зэрэг асуудал болно.Компьютерийн гарч магадгүй ойр байрлалаар баг болно.
  • 20. Сургалтын аргын судалгаа 1. Сэдэлжүүлэх арга 2. Судлах асуудлыг дэвшүүлэх арга 2. Мэдлэг бүтээлгэх арга 3. Мэдлэгээ хуваалцах арга 4. Үнэлэх арга
  • 21. Сэдэлжүүлэх арга Томъёо хэрэглэхийн гайхамшгийг харуулж сурах хүсэл тэмүүлэл төрүүлэх Үүнд: үржүүлэхийн хүрдний томъёог өгөөд бэлдсэн байна. Зөвхөн тоонуудыг өгөхөд хүрд бэлэн гарахаар байх Багш тоонуудыг өгмөгц хүрд бэлэн болно
  • 22. Шийдвэрлэх асуудлыг дэвшүүлэх арга Яаж энэ хүрдийг ингэж гаргав? Ярилцана Хийгээд үз ?
  • 23. Мэдлэг бүтээлгэх арга  Хүүхдүүд эхлээд хэдэн минут өөрсдөө оролдоно.  Багш алхам алхмаар дэмжлэг өгнө. Слайдаар үзүүлж тайлбарлах  Видео хичээлийг үзүүлэх ,дахин үзүүлэх  Асууж ярилцах  Самбарт ажиллуулах
  • 24. Асуултаа төлөвлөх  Багшийн асуулт
  • 25. Сурагчийн хариулт  Зөв хариулт  Асуултын гуйвуулах өөр өнцгөөс харах магадлал түүнээс сэргийлэх
  • 26. Мэдлэгээ хуваалцах арга Мэдээж зарим сурагчид түрүүлж хийж сурах нь ойлгомжтой Тэдгээрийн хүчийг ашиглан бусдад нь туслуулах урамшуулах
  • 27. Багшийн хандлага  Бусдадаа тусладаг  Туслах сонирхолгүй хүүхдэд хүүхдэд  багийн гишүүддээ  Багийнхаа хамгийн зааж туслахыг санал сайн сурагчийг өөр болгоно багт явуулж сургахыг зөвлөнө.
  • 28. Үнэлэх арга Багийн ажлыг үнэлэх  Гоц сайн чадвараа харуулах сонирхолтой Баг бүрээс нэг хүүхдийг үнэлэх хүүхдийг дуудаж проекторт холбосон  Илүү дасгал бэттгэж компьютер дээр ирж хийж чадах ажиллуулж бусдадаа хүүхэд байна уу? тайлбарлахыг Гэж асуух сонсож ярилцах ажиллуулах