More Related Content
Similar to Neg gishuunt (20)
Neg gishuunt
- 1. СБ сумын II бүрэн дунд сургууль
Нэгж хөтөлбөр -4 цаг
Математик
2011-2012 оны хичээлийн жил
- 2. Хамрах хүрээ: 8 анги
Хэрэгцээ шаардлага:
Алгебрийн анхны суурь мэдлэг олгох
Амьдралын өдөр тутмын хэрэглээний тооцоо хийж сурах
Хялбар илэрхийллийг хялбарчлах
Зорилго:
Рациональ тоон илэрхийлэл болон зэргийн үндсэн чанаруудыг хэрэглэн
илэрхийллийн утгыг олох, хялбарчлах
Зорилт:
Зэргийн чанар хэрэглэн илэрхийллийн утгыг олох
Илэрхийллийн хялбарчлах
Тоог хураангуй дүрсээр бичих, унших
Үржүүлэхийн хураангуй томъѐонуудыг зураг дүрслэлээр илэрхийлэх
Агуулга:
Гишүүнчлэн үржүүлэх хууль
Төсөөтэй гишүүдийг эмхэтгэх
- 3. Цаашид судлах агуулга
Олон гишүүнт, гишүүнчлэх үржүүлэх, ерөнхий үржигдэхүүн хаалтнаас гаргах
Анги Цаг Нэгж хичээл Судлагдахуун Ур ухаан
1 Натурол илтгэгчтэй Зэргийн үндсэн Зэргийн чанаруудыг
зэрэг чанаруудыг сэргээн таних түүнийг бодлого
8 санаж түүнийг бодохдоо хэрэглэх
жишээгээр тайлбарлах
2 Нэг гишүүнт Нэг гишүүнийн an* am=an*m гэх мэт бусад
бичигдэх хэлбэр түүний чанаруудыг бодлогонд
зэрэг стандарт хэлбэрт ашиглах, түүний
шилжүүлэх шийдийг олох
3 Нэг гишүүнтийг нэг Хувьсагчийн зэргийн Зэргийн чанар ашиглан
гишүүнтээр үржүүлэх илтгэгчүүд нт харгалзан түүнийг стандарт дүрсэд
4 Бататгал дасгал тэн цүү байх нэг шилжүүлж сурна.
гишүүнтүүдийг
төсөөтэй гэнэ.
Арга зүй:
Боловсролын түвшинд хичээлийг багаар болон бие даан ажиллах
боломжтойгоор зохион байгуулна.
Суралцагчид өөрсдийн бүтээлч үйл ажиллагаагаар мэдлэгээ бүтээнэ.
Хэрэглэгдэхүүн:
- 4. ТӨМ, Үзүүлэн, жишиг даалгавар, сурах бичиг, сураглтын материал, тест,
компьютер, болон бусад хэрэглэгдэхүүн
Үнэлгээний шалгуур:
Зэрэг түүний чанаруудыг нэг бүрчлэх мэдэх
Хууль хамаарал, нэг гишүүнтийг нэрлэх үг хэллэг, тэмдэглэл бичиглэлийг
ухаарч, тэдгээрийг эх хэлээрээ товч тодорхой өгүүлэх харьцах
Амьдрал ахуйн асуулт бодлогын агуулгыг нэг гишүүнтээр загварчлахтай
холбогдсон нэр томъѐо тэмдэглэгээ бичиглэлийг ойлгон эх хэлээрээ
илэрхнийлэн ярилцах
Нэг гишүүнтийг бодох аргуудыг эх хэлээрээ учирлан тайлбарлах
АМьдрал ахуйн асуулт бодлогыг нэг гишүүнтийн хэлд хөрвүүлсэн
математик загварыг эх хэлээрээ учирлан тайлбарлах,
Товч бичиглэл, зураг тмэдэглэгээг алгебрын хэлд хөрвүүлж асуудлын
математик дүр зураг гаргах
Математик загварын дотоод холбоог алгебрийн аргаар тооцоолон асуудлыг
шийдвэрлээд дүнг шалгаж шинжлэх
Батлав: сургалтын менежер .................../ Б.Эрдэнэтуул /
Сэдэв: Натурал илтгэгчтэй зэрэг
- 5. Зорилго: Зэргийн чанар түүнийг бодлого бодоход хэрэглэж сурах
Зорилт:
Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх
Зэрэг, түүний чанаруудытай танилцах
Илэрхийллийг унших, бичих, жишээ бодох
Агуулга:
Өмнө судалсан агуулга
Рациональ тооны нэмэх хасах, хуваах, үржих
Цаашид судлах агуулга
Нэг гишүүнтийн чанар
Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх
Түүнийг эмхэтгэх
Судлагдахуун
Нэг гишүүнт
Зэргийн чанар
Тэдгээрийг эмхэтгэх
Ур ухаан
Нэг гишүнтийг таних
Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх
Стандарт дүрсэд шилжүүлэх
Арга зүй:
Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл Анхаарах
ажиллагаа үнэлэх зүйл
Зохион Багштай мэндэлж багаар
байгуулах- 2 ажиллах бэлтгэл хангана.
минут
Сэдэлжүүлэх Сурагчид самбарт гарч Сурагчдын бодох Сурагчдын
асуудал зэргийн чанар ашиглан бодлогуудыг хийж байгаа
шийдвэрлэх – 10 рациональ тон дээр үйлдэл бэлтгэж үйлдэлд хяналт
минут хийнэ. сурагчидтай тавина
ярилцаж үнэлэлт
өгнө.
Шинэ мэдлэг Зэргийн чанаруудыг дахин an am=an+m Сурагчдын
бүтээх – 10 ярилцаж үг хэлэг болон an: am=an-m хийж байгаа
минут томъѐог дахин ярилцаж (a b)m=am bm үйлдлүүдийг
- 6. хэрэглэх (a/ b)m=am /bm анхаарах
a0=1 Зөвөлгөө өгөх
(am)n=anm
Сурагчдын бие Зааврын дагуу өгсөн Нэмэлт материалыг Сурагч бүрийн
даасан үйл материалтай ажиллах сурагчдад тарааж хийэ байгаа
ажиллагаа - 15 өгөн даалгавар зүйлд хяналт
минут гүйцэтгүүлэх тавьж
гүйцэтгэж
байгаа эсэхийг
хянах
Дүгнэлт -10 Багуудын
минут бодлогонд тайлбар
хийж дүгнэлт өгнө.
Батлав: сургалтын менежер ................... / Б.Эрдэнэтуул /
Сэдэв: Нэг гишүүнт
Зорилго: нэг гишүүнт түүнийг нэрлэх томъѐолох
Зорилт:
Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх
Нэг гишүүнтийн чанаруудытай танилцах
Агуулга:
Өмнө судалсан агуулга
Зэргийн чанар түүнийг хэрэглэх
Цаашид судлах агуулга
Нэг гишүүнтийн чанар
Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх
Түүнийг эмхэтгэх
Судлагдахуун
Нэг гишүүнийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх хуваах
Тэдгээрийг эмхэтгэх
Ур ухаан
Нэг гишүнтийг таних
- 7. Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх
Стандарт дүрсэд шилжүүлэх
Арга зүй:
Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл Анхаарах
ажиллагаа үнэлэх зүйл
Зохион Багштай мэндэлж багаар
байгуулах- 2 ажиллах бэлтгэл хангана.
минут
Сэдэлжүүлэх Сурагчид самбарт гарч Сурагчдын бодох Сурагчдын
асуудал зэргийн чанар ашиглан бодлогуудыг хийж байгаа
шийдвэрлэх – 10 рациональ тон дээр үйлдэл бэлтгэж үйлдэлд хяналт
минут хийнэ. сурагчидтай тавина
ярилцаж үнэлэлт
өгнө.
Шинэ мэдлэг Тоо хувьсагч эсвэл тоон -2а3в4 Хувьсагчдын Сурагчдын
бүтээх – 10 болон хувьсагч суурьтай зэргийн илтгэгчдийг хийж байгаа
минут зэргийн үржвэрийг нэг нэмвэл 3+4=7 үйлдлүүдийг
гишүүнт гэнэ. зэргийн илтгэгч анхаарах
Хувьсагчийн зэргийн нь 7 болно. Зөвөлгөө өгөх
илтгэгчүүдийн нйи лбэрийг
нэг гишүүнтийн зэрэг гэнэ.
Хувьсагчдын зэргийн
илтгэгчүүд нь харгалзан
тэнцүү байх нэг
гишүүнтүүдийг төсөөтэй
гишүүд гэнэ.
Сурагчдын бие Зааврын дагуу өгсөн Нэмэлт материалыг Сурагч бүрийн
даасан үйл материалтай ажиллах сурагчдад тарааж хийэ байгаа
ажиллагаа - 15 өгөн даалгавар зүйлд хяналт
минут гүйцэтгүүлэх тавьж
гүйцэтгэж
байгаа эсэхийг
хянах
Дүгнэлт -10 Багуудын
минут бодлогонд тайлбар
хийж дүгнэлт өгнө.
Батлав: сургалтын менежер ................... / Б.Эрдэнэтуул /
Сэдэв: Нэг гишүүнтийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх
- 8. Зорилго: нэг гишүүнт ийн чанарыг хэрэглэх
Зорилт:
Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх
Нэг гишүүнтийн чанаруудытай танилцах
Агуулга:
Өмнө судалсан агуулга
Нэг гишүүнт
Цаашид судлах агуулга
Нэг гишүүнтийн чанар
Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх
Түүнийг эмхэтгэх
Судлагдахуун
Нэг гишүүнийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх хуваах
Тэдгээрийг эмхэтгэх
Ур ухаан
Нэг гишүнтийг таних
Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх
Стандарт дүрсэд шилжүүлэх
Арга зүй:
Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл Анхаарах
ажиллагаа үнэлэх зүйл
Зохион Багштай мэндэлж багаар
байгуулах- 2 ажиллах бэлтгэл хангана.
минут
Сэдэлжүүлэх Сурагчид самбарт гарч Сурагчдын бодох Сурагчдын
асуудал зэргийн чанар ашиглан бодлогуудыг хийж байгаа
шийдвэрлэх – 10 рациональ тон дээр үйлдэл бэлтгэж үйлдэлд хяналт
минут хийнэ. сурагчидтай тавина
ярилцаж үнэлэлт
өгнө.
Шинэ мэдлэг Хувьсагчийн зэргийн 3а7в4 с 5 Сурагчдын
бүтээх – 10 илтгэгчүүдийн нйи лбэрийг Хувьсагчдын хийж байгаа
минут нэг гишүүнтийн зэрэг гэнэ. зэргийн илтгэгчдийг үйлдлүүдийг
- 9. Хувьсагчдын зэргийн нэмвэл 7+4+5=16 анхаарах
илтгэгчүүд нь харгалзан зэргийн илтгэгч Зөвөлгөө өгөх
тэнцүү байх нэг нь 16 болно.
гишүүнтүүдийг төсөөтэй
гишүүд гэнэ.
Сурагчдын бие
даасан үйл Зааврын дагуу өгсөн Нэмэлт материалыг Сурагч бүрийн
ажиллагаа - 15 материалтай ажиллах сурагчдад тарааж хийж байгаа
минут өгөн даалгавар зүйлд хяналт
гүйцэтгүүлэх тавьж
гүйцэтгэж
байгаа эсэхийг
хянах
Дүгнэлт -10
минут Багуудын
бодлогонд тайлбар
хийж дүгнэлт өгнө.
Батлав: сургалтын менежер ................... / Б.Эрдэнэтуул /
Сэдэв: Бататгал ласгал
Зорилго: Сурагчдын мэдлэгийг дээшлүүлэх
Зорилт:
Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх
Нэг гишүүнтийн чанаруудытай танилцах
Агуулга:
Өмнө судалсан агуулга
Нэг гишүүнтийн чанар
Цаашид судлах агуулга
Олон гишүүнтийн чанар
Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх
Түүнийг эмхэтгэх
Судлагдахуун
Нэг гишүүнийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх хуваах
Тэдгээрийг эмхэтгэх
Ур ухаан
- 10. Нэг гишүнтийг таних
Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх
Стандарт дүрсэд шилжүүлэх
Арга зүй:
Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл Анхаарах
ажиллагаа үнэлэх зүйл
Зохион Багштай мэндэлж багаар
байгуулах- 2 ажиллах бэлтгэл хангана.
минут
Сэдэлжүүлэх Сурагчид самбарт гарч Сурагчдын бодох Сурагчдын
асуудал зэргийн чанар ашиглан бодлогуудыг хийж байгаа
шийдвэрлэх – 10 рациональ тон дээр үйлдэл бэлтгэж үйлдэлд хяналт
минут хийнэ. сурагчидтай тавина
ярилцаж үнэлэлт
өгнө.
Сурагчдын бие
даасан үйл Зааврын дагуу өгсөн Нэмэлт материалыг Сурагч бүрийн
ажиллагаа - 25 материалтай ажиллах сурагчдад тарааж хийж байгаа
минут өгөн даалгавар зүйлд хяналт
гүйцэтгүүлэх тавьж
гүйцэтгэж
байгаа эсэхийг
хянах
Дүгнэлт -10 Багуудын
минут бодлогонд тайлбар
хийж дүгнэлт өгнө.
Даалгавар 1 Дараах тестийг бодож үг бүтээ
1. Зэргийг ол.
-3а4в2
2. Гишүүнчлэх үржүүл
2а5в6 (-12а7в3)=
3.Тэгшитгэлийг бод
4х=8
4. Зэргийн ол.
- 11. -45х42у25z24=
Үсэг Г Э Н
1 Бодолго 8 5 6
2 Бодолго -24а12в13 -24а13в9 -10а12в13
3 Бодолго 2 -4 12
4 Бодолго -45 -91 91
Нэмэлт материал 1
1. -21х2у5z4 *45 х8у51z48=
2. (-8)3=
3.
4. =
5.
Нэмэлт материал 2
1. -21х2у5z4 *45 х8у51z48=
2. (-8)3=
3.
4. =
5.
Бодлого: 1
Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.
а) Гэрэл нэг жилд 9461000000000000 км зам туулдаг.
б) 22,4л хийн молекулын тоо 602000000000000000000000 байдаг. Үүнийг Авгодрыг тоо
гэдэг.
Бодлого: 2
Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.
а) Дэлхийн хуурай гадаргын талбай 57500000 квадрат миль байдаг
б) Дэлхий, далай тэнгисийн талбай 139400000 квадрат миль байдаг
Бодлого: 3
Улсын наадамд 1024 бөх барилджээ.
- 12. а) Хэд давсан бөх түрүүлэх вэ?
б) 5 давсан бөх хэдэд үлдэх вэ?
в) Үзүүрлэсэн бөх хэд давах вэ?
г) Шөвгийн 8-д үлдсэн бөх хэд давах вэ?
Бодлого: 1
Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.
а) Гэрэл нэг жилд 9461000000000000 км зам туулдаг.
б) 22,4л хийн молекулын тоо 602000000000000000000000 байдаг. Үүнийг Авгодрыг тоо
гэдэг.
Бодлого: 2
Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.
а) Дэлхийн хуурай гадаргын талбай 57500000 квадрат миль байдаг
б) Дэлхий, далай тэнгисийн талбай 139400000 квадрат миль байдаг
Бодлого: 3
Улсын наадамд 1024 бөх барилджээ.
а) Хэд давсан бөх түрүүлэх вэ?
б) 5 давсан бөх хэдэд үлдэх вэ?
в) Үзүүрлэсэн бөх хэд давах вэ?
г) Шөвгийн 8-д үлдсэн бөх хэд давах вэ?
ДҮГНЭЛТ
- 13. 1. Тавьсан зорилгодоо хүрсэн хөтөлбөар байна
2. Хичээлийнг залгамж холбоо нь зохицож байна.
3. Хичээлийн цагийн хуваарилалтыг өөрчлөх хэрэгтэй байна. Нэг гишүүнт шинэ
хичээлийн минутыг 5 минутаар ихэсгэх хэрэгтэй байсан. Учир нь сурагчид энэ
хугацаанд хичээлийг сайн ойлгохгүй цаг их шаардаж байсан.
4. Харин бусад сэдвийн хичээлийн цагийн хуваарийлалт нь сайн тохирч байлаа
5. Дүгнэх хувилбарыг илүү оновчтой тестийн хэлбэрээр авбал илүү оновчтой болох
юм байна.