More Related Content
Similar to Multimedia ajliin iltgel tailan2
Similar to Multimedia ajliin iltgel tailan2 (20)
Multimedia ajliin iltgel tailan2
- 1. 1. Сэдэв, өөрийн тухай
2. Товч танилцуулга: Зорилго, үр дүн
3. Аргазүйн сонголт: Бэлтгэл, заах арга
4. Хичээлийн явц: Зургийн цомог, бичлэг
5. Туршлага
6. Үр дүн, дүгнэлт
7. Ашигласан материал, програм хангамж
- 3. Слайд -2
Товч танилцуулга
Математикийг амьдралд хэрэглэх, сургалтын
дэвшилттэй арга барилыг оновчтой хэрэглэх,
сурагчдыг сурах арга барилд сургах, мультимедиа
технологийг сургалтын хэрэглэгдэхүүн болгож
ашиглах зэрэг чиглэлийг удирдлага болгон туршилт
болон онол аргазүйн хүрээнд хийсэн судалгааныхаа
үндсэн дээр:
1-рт “Үржүүлэхийн хураангуй томъѐо” сэдвийг заах
аргазүйн нэгэн хувилбар боловсруулах
2-рт Мультимедиа хичээлийн CD гаргах зорилго
тавьж түүнийгээ бүрэн хэрэгжүүллээ.
Эхний хуудас руу
Буцах
- 4. Слайд -3
Аргазүйн сонголт
Бэлтгэл: Хичээл заах аргыг сонгохдоо уг хичээлийн дедактик
зорилго, хичээлийн материалын агуулгын онцлог, сурах бичигт
тусгасан байдал, сурагчдын насны онцлог, ангийн сурагчдын
бэлтгэл, тухайн шинжлэх ухааны арга, хичээлийн материаллаг
бааз, сургалтын тоног төхөөрөмжийн хангамжийг нарийн тооцож
хичээлд хэрэглэх аргыг сонгож авлаа.
Заах арга: Сургалтын электрон хэрэглэгдэхүүнийг сурагчдаар
өөрсдөөр нь шинэ мэдлэг бүтээлгэхэд дэмжлэг болгохоор агуулгад
нийцсэн байх төдийгүй, сурагчдад ойлгомжтой, хүртээмжтэй
байдлаар сонгож бэлтгэлээ. Багшийн төлөвлөсөн аргазүйг
амжилттай хэрэгжүүлэх нь сургалтын хэрэглэгдэхүүн юм. Иймд
хэрэглэгдэхүүнүүдийн үүрэг зорилгыг оновчтой сонгож
бэлтгэсэн, сурагчдаар гүйцэтгүүлэх үйл ажиллагаа, асуух
асуулт, сэдэлжүүлэх бодлогууд зэрэгт хүүхдийн бодол санааг
тусгахаар оруулан тэдний мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд холбож
өгсөн.
Эхний хуудас руу
Буцах
- 13. Сурагчдын нээж гарган баталсан 2 томъёоны
харьцуулалт хийж ярилцаж байгаа нь ...
Эхний хуудас руу
Буцах
- 33. • Математикийн хичээлийн агуулгын стандарт сурах бичиг бодлого дасгалуудад анализ
хийсэн;
• Сургалтын хөтөлбөр,нэгж хичээлийн хөтөлбөр,сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг ээлжит
хичээл бүрээр иж бүрэн боловсруулалт хийж цаг хугацаанд нь тооцуулан ашигласан;
• Хичээл заах анги болон даасан ангийн сурагчдаас бие бялдар,оюун ухаан сэтгэл
нийгэмшихүйн хөгжлийн оношлогоо судалгааг авч сурган сэтгэл зүйн дүгнэлттэй
ажилласан;
• Аль ч ангийн сурагчдад өөртөө итгэлтэй болон сурч мэдэхийн хүсэл эрмэлзлэлтэй
болгохын тулд Шинийг санаж хийж бүтээхийн төлөө, Мэдлэгээ хуваалцаж хамтдаа
хөгжицгөөе, Амжилтанд хүрэх алтан боломжоо ашиглацгаая гэсэн уриатайгаар нас
бие сэтгэхүйн онцлогт тохируулан урмын үгээр тэтгэх, оноо баллаар урамшуулах
хүнийг хүндлэх болон хүнээр хүндлүүлэх зөв төлөвшилтэй,зөв харилцаанд
суралцуулах уламжлалт болон мэдлэг бүтээлгэх олон аргуудыг сургалтандаа
хослуулан хэрэглэсэн;
• Хичээл бүрийн стандарт болон стандарт бус үнэлгээг тухай бүрд хийж цогц чадамж
төлөвшилд анализ мониторинг тогтоон сурагч бүрийн төвшингөөр даалгавруудыг өгч
тооцон дүгнэсэн;
• Сурагчдын бие даасан үйл ажиллагааг сайжруулах,бодлого бодох хурдцыг
нэмэгдүүлэх,тесттэй ажиллах, хүнд, хүндэвтэр бодлого бодоход илүү анхаарсан;
• Сурагчдад зориулж зөвлөмж өгүүллэг бичсэн өөрийн материалуудаа /сурагчдад
ашиглуулсан
• Нэгж хичээлийн технологийг шинэчлэх илтгэл бичиж нэгж болон ээлжит хичээлээр руу
Эхний хуудас
цахим хичээл бэлтгэн CD гарган сургуульдаа нээлттэй хичээл зааж хэлэлцүүлсэн.
Буцах
- 34. Үр дүн, дүгнэлт
“Үржүүлэхийн хураангуй томъѐо ” сэдвийг заах аргазүйн нэгэн
хувилбар боловсруулах болон электрон хэрэглэгдэхүүн бэлтгэх
зорилгоор хэрэгжүүлэхийн тулд сурах бичиг, стандарт болон
тухайн сэдвийг заах онол аргазүйн холбогдолтой судлаач
эрдэмтдийн бичиж боловсруулсан бүтээлүүдэд онол аргазүйн
судалгаа хийж дэвшүүлсэн үзэл санаа, дүгнэлтийг харьцуулан
үзэж онтодидактикийн анализ хийсэн бөгөөд тэдгээрт тулгуурлан
нэгэн хувилбарт заах аргазүйн болон цахим хичээлээ
боловсруулан 14-р сургуулийн 8ѐ ангид туршин заасан. Туршилт
хичээлийн үр дүнгээс харахад мультимедиа технологийн давуу
тал нь багш сурагчдын үйл ажиллагааг удирдан чиглүүлэх, зөвлөн
туслах, туршилт хийх, бие биенээсээ суралцах мэдлэгийг өөрсдөө
бүтээх аргаар хичээл явуулах боломжийг олгоход чухал үүрэг
гүйцэтгэж байгаа нь харагдаж байна. Электрон хэрэглэгдэхүүнийг
ашиглан хоѐр илэрхийллийн нийлбэр ялгаврын квадратын
томъѐог зэрэгцүүлэн заасан нь үр дүнтэй байлаа.
Эхний хуудас руу
Буцах
- 35. Ашигласан материал
Ном
• Математикийн боловсролын стандарт УБ. 2005
• Математикийн боловсролын стандартын зөвлөмж УБ. 2003
• Хүүхдээр асуудал шийдвэрлэх аргазүй зөвлөмж УБ. 2009
• Сурах үйлийн баримжаагаар суралцахуйг дэмжих аргазүй
Зөвлөмж- 1 УБ.2009
• 7-р ангийн математик сурах бичиг / 2 хувилбар Эдмон, Битпресс/
Вэб сайт
•www.google.mn
•www.eeoc.mn
Эхний хуудас руу
Буцах
- 36. Ашигласан програм хангамж
Энэхүү мультмедиа хичээлийг бэлтгэхэд дараах програм хангамжийг
ашиглалаа. Үүнд:
• Microsoft Office Word 2007
• Microsoft Office Excel 2007
• Microsoft Office Power Point 2007
• Adobe photo shop 8.0
Компьютерийн хэрэглээнд хамгийн тэргүүн эгнээнд явдаг програм бол
яахын аргагүй Microsoft Office билээ. Энгийн компьютер хэрэглэгчээс
авахуулаад мэргэжлийн түвшний хүмүүс хүртэл тодорхой хэмжээгээр
Microsoft Office програмыг ашигладаг. Энэ бүлэг програм хангамжаар
энгийн текст бичихээс авахуулаад тооцоолол хийх, цаашлаад хөдөлгөөнт
мультмедиа танилцуулга хийх мөн вэб сайт хүртэл хийж болдог байна.
Мөн интернетээр имэйл шууд илгээх, хүлээн авч болохоос гадна publisher
зэрэг программаар нь нэрийн хуудас хийдэг байна.
Adobe photoshop нь анх гарсан цагаас эхлээд өнөөг хүртэл зурагтай
холбоотой ажлыг хийдэг дэлхийн №1 програм хангамж байсаар байна. Энэ
програмыг бүрэн эзэмшиж чадвал график дизайнтай холбогдолтой бүх
зүйлийг өнгө үзэмжтэй төгс төгөлдөр бүтээж болдог байна.
Эхний хуудас руу
Буцах
- 37. “Нийлбэр, ялгаврын квадрат,”
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Хамрах хүрээ: 12 жилийн сургалттай 8-р ангид суралцаж
байгаа сурагчдын нас сэтгэхүйн онцлогийг харгалзан сонирхолтой
агуулгыг хялбар энгийн болгох арга зүйгээр хөтлөн явуулах
Зорилго: геометр загварт тулгуурлан талбайг олох үйлдлээр
дамжуулан томъѐог сурагчдаар гаргуулах, томъѐогоо үсэг хэрэглэн
загварчлах
Зорилт: - Томъѐотой холбоотой математик загварыг таних унших,
бичих, хэрэглэх
•Рациональ илэрхийллийг хялбарчлах
- 38. Нэгж сэдвийн цагийн хуваарилалт
Ээлжит Сэдвийн нэр Цаг Судлагдахуун Ур ухаан
хичээлийн
№
1-3 Нийлбэр 3 Хоѐр илэрхийллийн Тэгш өнцөгтийн
ялгаврын нийлбэрийн талбай олох
квадрат квадрат мэдлэгт
Хоѐр илэрхийллийн тулгуурлан
ялгаврын квадрат
4-6 Квадратууды 3 Хоѐр илэрхийллийн -Томъѐогоо
н ялгавар квадратуудын таних
ялгаврыг -зөв хэрэглэж
үржигдэхүүн болгон сурах
задлах
- 39. Агуулгын залгамж холбоо
Өмнө судласан Нэгж сэдвийн Цаашид судлах
агуулга хүрээнд судлах агуулга
агуулга
Нэг ба олон Хоѐр Хоѐр
гишүүнт илэрхийллийн илэрхийллийн
Олон гишүүнтээр нийлбэр ялгаврын нийлбэр
олон гишүүнтийг квадрат томъѐог ялгаврын куб
үржүүлэх таних, унших, Хоѐр
Хялбарчлах бичих, хэрэглэх илэрхийллийн
Ялгаврын кубүүдийн
квадратуудын нийлбэр
томъѐог таних, ялгаврын томъѐо
үгээр томъѐолж Рациональ
сурах илэрхийллийг
хялбарчлах
- 40. Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт
Сэдэв: Хоѐр илэрхийллийн нийлбэрийн квадрат
Агуулгын залгамж холбоо
Өмнө Цаашид
судласан судлах Судлагдахуун Ур ухаан
агуулга агуулга
Олон - Үсэгт - Томъѐогоо таних
гишүүнтээр Рациональ илэрхийлэл -Томъѐогоо
олон илэрхийллийг - Олон гишүүнт ашиглан асуудал
гишүүнтийг хялбарчлах - Зэрэгт шийдвэрлэх,
үржүүлэх дэвшүүлэх загварчлах
- 41. Арга зүй
Сурагчдын үйл ажиллагааг дараах байдлаар зохион байгуулна.
Үе шат Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл Хэрэглэгдэхүүн
ажиллагаа
Зохион байгуулах 2’ Шүлгээр мэндчилэх Мэндлэх,
хичээлийн бэлтгэл
хангана.
Сэдэлжүүлэх Т.Ө-үүд ашиглан Сурагчид т.ө болон 2 илэрхийллийн
асуудал ТӨМ бэлтгэж өгнө. квадратын талбай нийлбэрийн
шийдвэрлэх Сэдэлжүүлэх олох томъѐогоо квадратыг тооцох
бодлого сэргээн ярилцах бодлогод тохирсон
ТӨМ хийх. Жишээ1
Шинэ мэдлэг бүтээх Дүрсүүдийнхээ (а+b)(а+b)= Тарааж өгөх
10’ талыг ерөнхий үржвэрийг олон материалыг
тохиолдолд үсгээр гишүүнтээр олон түвшингийн
илэрхийлье. гишүүнтийг ялгаатай хийх
үржүүлэх аргаар
үржүүлж
хялбарчлах
- 42. Сурагчийн бие Сурах бичигтэй Аналогиор Сурах бичгийн
даасан үйл ажиллах ялгаврын бодлогуудаас
ажиллагаа даалгавар өгнө. квадратын сонгож бодох
Электрон томьѐог нээн Загвар жишээг
хэрэглэгдэхүүнэ дүрсийн ашиглан бодох
э ашиглуулах талбайгаар
батлан үзэх
Шинээр үзсэн
томъѐогоо
ашиглан
бодлого бодох,
өөрсдөө бодлого
зохиох
Дүгнэлт Хичээлээр Сурагчид Томьѐогоо
олгосон томъѐогоо харьцуулах
мэдлэгийг үгчлэн унших
дүгнэн ярилцах
- 43. Үржүүлэхийн хураангуй томъѐо бүлэг сэдвээ эхлэхдээ
зорилгоо сурагчдад ойлгуулсны дараа энэ сэдвээр
судлах томъѐонууд тэдгээрийг ашиглах бодлогуудыг
бодолттой нь, бие дааж бодох бодлогуудтай бяцхан
ном хийлгэвэл илүү ач холбогдолтой байх болно.