1. План – конспект уроку англійськоїмови, 8 клас
Тема уроку: Музика у нашому житті.
Мета:
Створити умови для розвитку самостійної, творчо мислячої особистості;
активізувати мовленнєву діяльність;
Розвивати всі види мовної діяльності через технологію особистісно-
орієнтованого підходу;
Формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.
Задачі:
Освітні: організувати діяльність учнів з повторення і активізаціїлексичного
матеріалутеми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання,
читання та письма. Навчати презентуватисвою роботу.
Розвиваючі: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять;
сприяти формуваннюкомунікативних навичок і умінь, пізнавального
інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного
тексту, виділяти необхідну інформацію.
Виховна: сприяти вихованнюшанобливого, толерантного ставлення до
іншої культури;виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської
мови.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі.
Оснащення уроку:Підручник , магнітофон, фонограма пісні , картки із
завданнями(НО1,НО2),2аркуша ватману , клей, фломастер, скотч ,
малюнки для проектів,записмузики для гарного настрою під час роботи.
2. “Music is the universal language of the world” (H.Longfellow)
ХІД УРОКУ
I. Підготовка до сприйняття іншомовногомовлення(4хв.)
Greeting 1. Вітання.
T.: Good morning, children!
Ps:Good morning , teacher!
T: I thing you are ready for our lesson and have a good mood. Our lesson is
dedicated to music. It is impossible to live without it , it follows us everywhere, it is
in our hearts, feelings and souls.
Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we are going to revise everything we have learnt about music , styles of
music , music tastes , practice our listening, reading , speaking. So our today’s
topic is “Music in our life “.
Let’s begin our lesson – a competition of two teams: “Fans” and ‘Lovers of
music”
Warming up 3.Уведення в іншомовну атмосферу.
Look at the blackboard, please, and read the motto of our lesson:
“Life without music would be a mistake”. Do you agree with this wonderful
quotation?
P1:Yes, I do, because we can’t imagineour life without music.
P2: I thing life without music would be boring!
P3: In my opinion, life without music isn’t interesting at all.
P4: Really, the life would be a mistake if we didn’t hear music.
4.Фонетична розминка
I invite you to start with your favourite song “TheMore We Do Together”.
Учні виконують пісню, супроводжуючи слова відповідними рухами.
3. The More We Do Together
The more we get together,
Together, together,
The more we get together,
The happier we’ll be.
Foryour friends are my friends
And my friends are your friends,
The more we get together,
The happier we’ll be.
The more we do together,
Together, together,
The more we do together,
The happier we’ll be.
Foryour friends are my friends
And my friends are your friends,
The more we get together,
The happier we’ll be.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.Повторенняй активізаціялексичногоматеріалутеми.
Vocabulary (6хв)
Practise and : Very good! And whatmusic styles do you know?
Revise 1) Game“Clap Word”.
Учні разомвідбивають ритм, спочаткуповільно , потім дедалі швидше:
тричіплескають у долоні . Одинз учнів називає музичний жанр.
P1:Classical! Ps: (3Claps)
4. P2:Pop! Ps:(3Claps)
P3:Rock! Ps: (3Claps)
P4:Jazz! Ps:(3Claps)
P5: Punk! Ps: (3Claps)
P6:Folk! Ps:(3Claps)
P7: Rap! Ps:(3Claps)
2). Rhyme. Складання римування “MyRap”.
T: Do you like rap? Now we’ll have a competition for the captains.
The captainsof each team read rap
… is my name.
... is my game.
… is my land.
And … is my favourite band.
3).Гра “I’m Playing thePiano”
Well done! And now we’ll play the game“I’m Playing the Piano”
Представники команд по черзі виходять до дошки й отримують одну з
карток. Необхідно інсценувати гру на зазначеному музичному інструменті
так , щоб команда відгадала , що це за інструмент. Перемагаєкоманда , яка
відгадає більше слів.
Team1:Are you playing the flute?
Leader: No, I’m not.
Team1:Are you playing the trumpet?
Leader: No, I’m not.
5. Team1:Are you playing the piano?
Leader: Yes, I am.
Handout1:
4). Робота з картками.
Команди отримують картки(НО2) ірозшифровують слова.
The next task for the teams: Makeup words.
(Нandout2)
IZAZJ ROKC
EUTFL CNODUTCRO
CNAIIUMS NIRTECLA
LLOEC RESOPMOC
Listening 2. Гра “Noughts and Crosses” (4хв.)
Учитель малює на дошці основу для гри:
Кожна з команд по черзі обирає цифру , а вчитель читає відповідне
запитання. Якщо гравці відповідають на нього, то вчитель замість цифри
на дошці ставить їхній значок: х або 0. Перемагає команда, що має три
хрестики або три нулики поряд.
Questions:
1).What werethe namesof the musiciansin «TheBeatles»?
6. (RingoStarr, John Lennon, PaulMcCartney, and George Harrison)
2).Whatsinger helped to make rock-and-roll music popular? Oneof his
earliest hits was «HeartbreakHotel» recorded in 1956.
(Elvis Presley)
3).WhatGerman composer lost his hearing, butdespite that he still wrote
music? Themusic he wrote became even better. His music was richly
expressive and revealed feelings such as joy and sadness.
(Beethoven)
4).Thisstory happened with a famous Austrian composer who often wrote
music for people who paid him: the Austrian emperor accused him of
writing music that wastoo difficult becauseit had «too manynotes». What
was the Austrian composer’s name?
(Mozart)
5).Thistype of music began in Europein the Middle Ages and continues
today. This type of music is the art music of Europe and North America. As
art music, it generally requires more training to write and perform than the
folk and pop music.
(Classical music)
6).Thisperson’s job is to lead the musicians in an orchestra.
(A conductor)
7).Whatis the largest numberof musicians in an orchestra?
(100)
8).Whatsection of an orchestra consists of violins, violas, cellos, and
basses?
(The string section)
9).How manymusiciansperform quintets?(Fivemusicians)
7. 3. Relaxation break Фізхвилинка(1хв.)
Проводиться конкурс на кращого танцюриста. З кожної команди
вибирається один представник. Вони танцюють під музику, решта
підтанцьовують.
4. Role-play“Ourguest”.Рольова гра (3хв.)
T:And now listen to the song and say who is singing this song.
Звучить фонограма пісні
P: This is Britney Spears.
T: Let’s imaginethat this famous singer came to our school. Meet Britney
Spears.
Example:
P1: Hello! We are glad to meet you.
P2: Hello!
P1: Have you ever been to Ukraine?
P2: No, it’s my first visit to Ukraine.
P1: How do you find our country?
P2: Oh!Ukraine is very beautifulcountry.
P1: Would you like to perform one of your songs?
P2: With pleasure.
(A girl performs Britney Spears’s song.)
8. 5.Presenting projects . Захист проектів. Перевіркадомашнього
завдання(12хв.)
T: Now is the highlightof our competition- your projects.
Present your project aboutyour favourite music and musicians.
Кожна команда бере аркуш ватману. ножиці, клей, фломастери і домашні
заготовки для проекту – малюнки, фотографії, складені нотатки і т.п.
Потім оформляють все це у швидкомутемпі на папері. Кожна команда
робить презентаціюсвого проекту.
Після презентаціїкоманди оцінюють роботи: свою власну і суперників.
6. Reading. Подання текстудля читання(6хв.)
1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Бесіда в режиміТ- Р1- Р2- Р3.
T: Is music an importantpart of your life? Why?
P1: Music helps me in my studies. Listening to music gives a break.
T: Why is music necessary?
P2: Music is a source of delight ,inspiration, hope.
2)Reading.Етапчитання.
Учні отримують карткиі самостійно читають текст “Music”
Read this text and say why is music an important part of our life.
Handout 3:
9. 3)Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння тексту.
Учні самостійно виписують з тексту аргументи що доводять важливість
музики у життілюдини ,а потім по черзі зачитують їх. Учитель стежить
за правильністю вимови слів.
7.Writing. Розвиток навичокписемногомовлення.(7хв.)
1)Ознайомлення з правилами написання основної частини листа.
T: Today we’ll get to know how to write the main body of a personal letter.
Учитель вголос читає текст у рамці про основну частину особистого
листа(с.56). Учні слідкують за підручником, а потім відповідають на
запитання вчителя.
T: Whatdoes the body of a personal letter contain?
a) Read the text.
b) Write down the reasons why is music is an essential part
of our life.
Music
Music is an important part of our life. We dance to music.
We sing songs at school. Many of us exercise to music.
Bands play at football games. We hear music in cars and
stores. Music accompanies many important occasions. At a
wedding , for example , the bride marches down the aisle to
music.
Music has always been important to religious ceremonies.
Music is heard in Christian churches, Jewish synagogues ,
Islamic mosques and other places of worship.
Music entertains us. We listen to show tunes, spirituals, pop,
opera and rock. We hear music as the background in movies.
Perhaps we go to the theatre to see a musical or play with
music , singing, and often with dancing. Music is part of our
lives.
10. Whatcommunicative tasks should you solve in your paragraphs?
2) Написання основної частини листа.
T: Now read the examples of a personal letter on page57 and write the main body
of your personal letter.
Учні у командах письмово складають основну частину особистого листа.
Учитель перевіряє листи , виставляє оцінки.
ІІІ.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.Homework..
T: Your home task is to write an essay “Music in my life”
2.Putting marks.
Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? I hope you did. You were very
active and hardworking and getfollowing marks:
3.Conclusion.(2хв.)
T: Let our lesson be over in unusualway. Let wonderfulmusic sound for you!
( There sounds the melody ”Whata wonderful world”.
May there be this music in your hearts!
THANK YOU FOR THE LESSON!