1
Тема: Однорідні члени речення (із сполучниковим. безсполучниковим і
мішаним зв'язком). Кома між однорідними членами
Мета: повторити і поглибити знання учнів про однорідні члени речення;
формувати вміння знаходити однорідні члени речення, визначати їх вид,
аналізувати зв'язок між ними (сполучниковий, безсполучниковий чи змішаний),
правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними
членами; розвивати пам'ять, вміння самостійно працювати, творчі вміння складати
речення з однорідними членами, вчити моделювати схеми речень; виховувати
любов до родини, батьків, України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: таблиці, картки, підручник.
Хід уроку
Мій рід, мов дерево народу,
Що має гілля та коріння.
Він знав і радість, і біду,
По всіх краях його насіння.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Робота над епіграфом уроку.
Вчитель зачитує епіграф уроку. Зверніть увагу на виділені слова. Що це за слова?
1. Визначення теми та мети урок.
Ми розпочинаємо працювати над темою «Однорідні члени речення». Вона є для вас
вже достатньо відомою, адже своє знайомство з однорідними членами речення ви
розпочали ще в початкових класах . У 8 класі ми поглибимо ці знання,
працюватимемо над цією темою впродовж п'яти уроків. Отже, тема сьогоднішнього
уроку " Однорідні члени речення (із сполучниковим, безсполучниковим і
змішаним зв'язком). Кома між однорідними членами речення" .
Колись Марк Твен сказав: "Хто не знає куди прямує, дуже здивується, якщо
потрапить не туди". Я пропоную вам спробувати визначити, якими науковими
2
стежками попрямуємо ми з вами сьогодні, про що будемо дізнаватися, що повинні
вивчити та навчитись робити.
Погляньте ще раз на тему уроку та сформулюйте мету за допомогою методу
"Незакінчене речення". Будь ласка, продовжіть:"На сьогоднішньому уроці ми
поглибимо... розвиватимемо... виховуватимемо ... ."
(учні формулюють мету уроку)
2. Уведення школярів у поняттєво-термінологічне поле.
Учитель звертає увагу на основні поняття теми.
ОЧР; поширені й непоширені; зв'язок: сполучниковий, безсполучниковий,
змішаний; інтонація переліку, протиставлення.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Як ми вже зазначили, дана тема для нас не нова. Тож пригадаймо, що ми знаємо про
ОЧР. Відомо, що повторення – найкращий метод для запам’ятовування.
1. Гра «Лінгвістичний баскетбол» .
Гра «Лінгвістичний баскетбол» допоможе з'ясувати, як ви пам'ятаєте матеріал нашої
теми з попередніх класів. Визначте, які з даних тверджень правильні, а які з них є
хибними. Навпроти номера питання ставте «+» ( правильне твердження), «-»
(хибне твердження). Після виконання перевірите себе, дізнавшись кількість
влучних попадань.
1. ОЧР відповідають на однакове питання.
2. ОЧР виступають одним членом речення.
3. ОЧР належать до різних слів у реченні. «-»
4. Однорідними членами речення є тільки підмет і присудок. «-»
5. ОЧР можуть пов'язуватися сполучником.
6. ОЧР пов'язуються тільки за допомогою інтонації. «-»
7. ОЧР рівноправні між собою.
8. ОЧР вимовляються з перелічувальною інтонацією.
3
9. У реченнях з ОЧ може бути узагальнювальне слово.
10. Якщо ОЧ не з'єднані сполучниками, між ними кому не ставимо. «-»
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу.
1. Робота з підручником та опорними схемами та їх захист. Робота в групах.
А зараз будете працювати в групах. У нас їх дві. Ваше завдання - користуючись
опорною схемою та підручником, пояснити своїм однокласникам тему нашого
уроку.
І група – Види зв'язку між ОЧР.
ІІ група – Розділові знаки в реченнях з ОЧ.
Звіт представників груп про виконану роботу. Оцінка роботи групи.
2. Колективна робота з таблицею" Сполучниковий зв'язок між однорідними
членами речення".
Таблиці та опорні схеми розглянуто, матеріал підручника опрацьовано. Перейдемо
до виконання вправ.
V. Вправи на закріплення одержаних знань.
1. Спостереження над реченнями з однорідними членами у зв'язному
висловлюванні.
Прочитайте текст. Знайдіть речення з ОЧ, вкажіть, який зв'язок між ними. Поясніть
розділові знаки в реченнях з ОЧ.
У кожного з нас є батьківський поріг, розквітла калина під вікном рідної хати, рідна
мова, околиця села чи міста із здавнілою пам'яткою, протоптана стежина до сусіда,
лелечине гніздо на клуні, усміхнене віконце теплої домівки, незрадлива мамина
усмішка зі сльозою щоці, терпкий запах картопляного диму. Усі ці означення
вкладаються в одне поняття: Берег Дитинства. Знати свій берег, любити його, не
вивітрювати з пам'яті, пронести через усе життя, невсипуще тягтися до нього, жити
ним – що є святіше й дорожче?! Людина без берега дитинства стає забудькуватою,
безпринципною, вона може легко зрадити свої і наші принципи, відректися від
високих моральних рис (За В.Скуратівським).
4
2. Кодований диктант.
Вчитель. Прослухайте речення, вкажіть цифрою речення з ОЧР.
• 1 – із сполучниковим зв’язком.
• 2 – із безсполучниковим зв’язком
• 3 – із змішаним зв’язком.
1. Головною берегинею роду в Україні була мати. Вона за своєю природою є
втіленням ласки, ніжності, доброти.
2. Мати вчила добра і любові.
3. Батько – господар дому. На нього покладалися обов'язки піклуватися про родину,
годувати її та захищати.
4. Батьків приклад, батькове слово, батьковий наказ були законом для дітей.
5. Рушник як сімейна реліквія залишався у дітей і переходив до наступних
поколінь.
6. Родинними реліквіями були також вишиті сорочки, фотографії рідних та
інструменти праці.
7. І веретено, і мотовило, і гребінь теж переходили з рук в руки, як реліквії.
8. А ще у сім'ї шанувалися сюжетні вишивки, виготовлені руками бабусі чи матері.
Відповідь: 2, 1, 3, 2, 1, 3, 1, 1.
3. Робота з текстом в парі.
А зараз ми попрацюємо в парах. Прочитайте текст, правильно інтонуючи речення з
ОЧ, підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої ролі в реченні,
визначте поширеними чи непоширеними вони є та з'ясуйте, яким зв’язком поєднані
однорідні члени.
5
1. Родина – це мама і тато брати і сестри бабуся і дідусь можуть бути прабабуся і
прадідусь, які проживають разом. Ще старших родичів ми називаємо предками
пращурами.
2. В давнину обов'язком було знати поіменно свій родовід до п'ятого чи навіть
шостого покоління. Родовід можна уявити велетенським деревом з гілками та
листочками.
3. Батько суворий вимогливий, а любов до дітей у нього стримана. Діти на все
життя запам'ятовували його мудрі слова, виражені стисло образно.
4. Бабуся вчила дітей прясти та ткати шити та вишивати садити і вирощувати квіти
готувати їжу і білити хату. Передавала у спадок численні народні звичаї і традиції.
4. Гра «Хто швидше?»
Наступним видом роботи буде вправа на швидкість. Складіть якомога швидше
речення за поданими схемами, використавши змістову тему нашого уроку, визначте
смислові відношення між ними.
Гра "Хто швидше ?"
1. О, О, О.
2. О і О, О і О.
3. О, а О.
4. і О, і О, і О.
VІ. Узагальнення і систематизація знань з теми.
- Які члени речення називають однорідними?
- Яку синтаксичну функцію в реченні можуть виконувати ОЧ?
- З якою інтонацією вимовляються ОЧР?
- Чим відрізняються поширені та непоширені ОЧР?
- Які зв'язки можуть бути між ОЧР?
Які смислові відношення встановлюються між однорідними членами, якщо вони
поєднуються сполучниками сурядності.
VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія.
6
Добігає кінця наш урок. Давньогрецький драматург Есхіл недарма казав: «Мудрий
не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні». Ви – молодці, адже зуміли
свої знання та вміння застосувати на практиці.
Як ви гадаєте, чи підвищився рівень ваших знань з теми? Висловіть, будь ласка, свої
враження, чи справдилися ваші очікування. Яким був урок? ( учні відповідають)
Родина – це не тільки рідні. Родина до родини – і вийде народ, який складається з
родин великих і малих. Як могутня ріка черпає силу з маленьких джерел, так і наша
українська родина збагачується сімейними традиціями, звичаями та обрядами. Щоб
річка була повноводною, а родина щасливою, потрібно любити й шанувати нашу
мову, рідний край, свою родину і весь свій рід. Це наш святий обов'язок.
4. Виставлення та мотивування оцінок.
VІІІ. Домашнє завдання.
Ст.178-182, написати твір-мініатюру "Моя родина", або взяти інтерв'ю в одного з
найстарших членів родини. Використати однорідні члени речення.
7
Сполучниковий зв'язок між однорідними членами
Відношення між
однорідними
членами
Сполучники З якою метою
використовуються
Приклади
Єднальні І (й), та (у значенні
і), ані, і…і, ні…ні,
ані…ані
Смислова
спорідненість,
посилення
заперечення,
властивість
підсилювальних
часток
За науку цілуй
батька і матір у
руку (Народна
творчість).
Протиставні А, але, та, однак,
зате, проте, тільки
Виражають
протиставлення
Не одяг красить
чоловіка, а добрі
діла (Народна
творчість).
Розділові Або, чи, або…або,
чи…чи, то…то, не
то…не то, чи
то…чи то
Указують на
непевність або
можливість одного
з двох явищ
Чи брат,чи сестра
допоможуть мені.
Види зв'язку між однорідними членами речення
Вид зв'язку Засіб зв'язку Приклад
Сполучниковий За допомогою
сполучників та
інтонації
Мамина ласка і бабусина доброта
залишає глибокий слід у душі й серці
кожного.
Безсполучниковий За допомогою
інтонації, без
сполучників
Мати завжди вчить своїх дітей доброти,
щирості, працьовитості, поваги до
старших.
Змішаний Перелічувальна
інтонація і
сурядний
сполучник
Кущ калини біля материної хати - це не
тільки окраса, а й глибокий символ, наш
духовний світ, наша спадщина.
8

урок 1 очр

  • 1.
    1 Тема: Однорідні члениречення (із сполучниковим. безсполучниковим і мішаним зв'язком). Кома між однорідними членами Мета: повторити і поглибити знання учнів про однорідні члени речення; формувати вміння знаходити однорідні члени речення, визначати їх вид, аналізувати зв'язок між ними (сполучниковий, безсполучниковий чи змішаний), правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати пам'ять, вміння самостійно працювати, творчі вміння складати речення з однорідними членами, вчити моделювати схеми речень; виховувати любов до родини, батьків, України. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: таблиці, картки, підручник. Хід уроку Мій рід, мов дерево народу, Що має гілля та коріння. Він знав і радість, і біду, По всіх краях його насіння. І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. 1. Робота над епіграфом уроку. Вчитель зачитує епіграф уроку. Зверніть увагу на виділені слова. Що це за слова? 1. Визначення теми та мети урок. Ми розпочинаємо працювати над темою «Однорідні члени речення». Вона є для вас вже достатньо відомою, адже своє знайомство з однорідними членами речення ви розпочали ще в початкових класах . У 8 класі ми поглибимо ці знання, працюватимемо над цією темою впродовж п'яти уроків. Отже, тема сьогоднішнього уроку " Однорідні члени речення (із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв'язком). Кома між однорідними членами речення" . Колись Марк Твен сказав: "Хто не знає куди прямує, дуже здивується, якщо потрапить не туди". Я пропоную вам спробувати визначити, якими науковими
  • 2.
    2 стежками попрямуємо миз вами сьогодні, про що будемо дізнаватися, що повинні вивчити та навчитись робити. Погляньте ще раз на тему уроку та сформулюйте мету за допомогою методу "Незакінчене речення". Будь ласка, продовжіть:"На сьогоднішньому уроці ми поглибимо... розвиватимемо... виховуватимемо ... ." (учні формулюють мету уроку) 2. Уведення школярів у поняттєво-термінологічне поле. Учитель звертає увагу на основні поняття теми. ОЧР; поширені й непоширені; зв'язок: сполучниковий, безсполучниковий, змішаний; інтонація переліку, протиставлення. ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Як ми вже зазначили, дана тема для нас не нова. Тож пригадаймо, що ми знаємо про ОЧР. Відомо, що повторення – найкращий метод для запам’ятовування. 1. Гра «Лінгвістичний баскетбол» . Гра «Лінгвістичний баскетбол» допоможе з'ясувати, як ви пам'ятаєте матеріал нашої теми з попередніх класів. Визначте, які з даних тверджень правильні, а які з них є хибними. Навпроти номера питання ставте «+» ( правильне твердження), «-» (хибне твердження). Після виконання перевірите себе, дізнавшись кількість влучних попадань. 1. ОЧР відповідають на однакове питання. 2. ОЧР виступають одним членом речення. 3. ОЧР належать до різних слів у реченні. «-» 4. Однорідними членами речення є тільки підмет і присудок. «-» 5. ОЧР можуть пов'язуватися сполучником. 6. ОЧР пов'язуються тільки за допомогою інтонації. «-» 7. ОЧР рівноправні між собою. 8. ОЧР вимовляються з перелічувальною інтонацією.
  • 3.
    3 9. У реченняхз ОЧ може бути узагальнювальне слово. 10. Якщо ОЧ не з'єднані сполучниками, між ними кому не ставимо. «-» ІV. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу. 1. Робота з підручником та опорними схемами та їх захист. Робота в групах. А зараз будете працювати в групах. У нас їх дві. Ваше завдання - користуючись опорною схемою та підручником, пояснити своїм однокласникам тему нашого уроку. І група – Види зв'язку між ОЧР. ІІ група – Розділові знаки в реченнях з ОЧ. Звіт представників груп про виконану роботу. Оцінка роботи групи. 2. Колективна робота з таблицею" Сполучниковий зв'язок між однорідними членами речення". Таблиці та опорні схеми розглянуто, матеріал підручника опрацьовано. Перейдемо до виконання вправ. V. Вправи на закріплення одержаних знань. 1. Спостереження над реченнями з однорідними членами у зв'язному висловлюванні. Прочитайте текст. Знайдіть речення з ОЧ, вкажіть, який зв'язок між ними. Поясніть розділові знаки в реченнях з ОЧ. У кожного з нас є батьківський поріг, розквітла калина під вікном рідної хати, рідна мова, околиця села чи міста із здавнілою пам'яткою, протоптана стежина до сусіда, лелечине гніздо на клуні, усміхнене віконце теплої домівки, незрадлива мамина усмішка зі сльозою щоці, терпкий запах картопляного диму. Усі ці означення вкладаються в одне поняття: Берег Дитинства. Знати свій берег, любити його, не вивітрювати з пам'яті, пронести через усе життя, невсипуще тягтися до нього, жити ним – що є святіше й дорожче?! Людина без берега дитинства стає забудькуватою, безпринципною, вона може легко зрадити свої і наші принципи, відректися від високих моральних рис (За В.Скуратівським).
  • 4.
    4 2. Кодований диктант. Вчитель.Прослухайте речення, вкажіть цифрою речення з ОЧР. • 1 – із сполучниковим зв’язком. • 2 – із безсполучниковим зв’язком • 3 – із змішаним зв’язком. 1. Головною берегинею роду в Україні була мати. Вона за своєю природою є втіленням ласки, ніжності, доброти. 2. Мати вчила добра і любові. 3. Батько – господар дому. На нього покладалися обов'язки піклуватися про родину, годувати її та захищати. 4. Батьків приклад, батькове слово, батьковий наказ були законом для дітей. 5. Рушник як сімейна реліквія залишався у дітей і переходив до наступних поколінь. 6. Родинними реліквіями були також вишиті сорочки, фотографії рідних та інструменти праці. 7. І веретено, і мотовило, і гребінь теж переходили з рук в руки, як реліквії. 8. А ще у сім'ї шанувалися сюжетні вишивки, виготовлені руками бабусі чи матері. Відповідь: 2, 1, 3, 2, 1, 3, 1, 1. 3. Робота з текстом в парі. А зараз ми попрацюємо в парах. Прочитайте текст, правильно інтонуючи речення з ОЧ, підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої ролі в реченні, визначте поширеними чи непоширеними вони є та з'ясуйте, яким зв’язком поєднані однорідні члени.
  • 5.
    5 1. Родина –це мама і тато брати і сестри бабуся і дідусь можуть бути прабабуся і прадідусь, які проживають разом. Ще старших родичів ми називаємо предками пращурами. 2. В давнину обов'язком було знати поіменно свій родовід до п'ятого чи навіть шостого покоління. Родовід можна уявити велетенським деревом з гілками та листочками. 3. Батько суворий вимогливий, а любов до дітей у нього стримана. Діти на все життя запам'ятовували його мудрі слова, виражені стисло образно. 4. Бабуся вчила дітей прясти та ткати шити та вишивати садити і вирощувати квіти готувати їжу і білити хату. Передавала у спадок численні народні звичаї і традиції. 4. Гра «Хто швидше?» Наступним видом роботи буде вправа на швидкість. Складіть якомога швидше речення за поданими схемами, використавши змістову тему нашого уроку, визначте смислові відношення між ними. Гра "Хто швидше ?" 1. О, О, О. 2. О і О, О і О. 3. О, а О. 4. і О, і О, і О. VІ. Узагальнення і систематизація знань з теми. - Які члени речення називають однорідними? - Яку синтаксичну функцію в реченні можуть виконувати ОЧ? - З якою інтонацією вимовляються ОЧР? - Чим відрізняються поширені та непоширені ОЧР? - Які зв'язки можуть бути між ОЧР? Які смислові відношення встановлюються між однорідними членами, якщо вони поєднуються сполучниками сурядності. VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія.
  • 6.
    6 Добігає кінця нашурок. Давньогрецький драматург Есхіл недарма казав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні». Ви – молодці, адже зуміли свої знання та вміння застосувати на практиці. Як ви гадаєте, чи підвищився рівень ваших знань з теми? Висловіть, будь ласка, свої враження, чи справдилися ваші очікування. Яким був урок? ( учні відповідають) Родина – це не тільки рідні. Родина до родини – і вийде народ, який складається з родин великих і малих. Як могутня ріка черпає силу з маленьких джерел, так і наша українська родина збагачується сімейними традиціями, звичаями та обрядами. Щоб річка була повноводною, а родина щасливою, потрібно любити й шанувати нашу мову, рідний край, свою родину і весь свій рід. Це наш святий обов'язок. 4. Виставлення та мотивування оцінок. VІІІ. Домашнє завдання. Ст.178-182, написати твір-мініатюру "Моя родина", або взяти інтерв'ю в одного з найстарших членів родини. Використати однорідні члени речення.
  • 7.
    7 Сполучниковий зв'язок міжоднорідними членами Відношення між однорідними членами Сполучники З якою метою використовуються Приклади Єднальні І (й), та (у значенні і), ані, і…і, ні…ні, ані…ані Смислова спорідненість, посилення заперечення, властивість підсилювальних часток За науку цілуй батька і матір у руку (Народна творчість). Протиставні А, але, та, однак, зате, проте, тільки Виражають протиставлення Не одяг красить чоловіка, а добрі діла (Народна творчість). Розділові Або, чи, або…або, чи…чи, то…то, не то…не то, чи то…чи то Указують на непевність або можливість одного з двох явищ Чи брат,чи сестра допоможуть мені. Види зв'язку між однорідними членами речення Вид зв'язку Засіб зв'язку Приклад Сполучниковий За допомогою сполучників та інтонації Мамина ласка і бабусина доброта залишає глибокий слід у душі й серці кожного. Безсполучниковий За допомогою інтонації, без сполучників Мати завжди вчить своїх дітей доброти, щирості, працьовитості, поваги до старших. Змішаний Перелічувальна інтонація і сурядний сполучник Кущ калини біля материної хати - це не тільки окраса, а й глибокий символ, наш духовний світ, наша спадщина.
  • 8.