Сидоренко Світлани Миколаївни,
учителя української мови та літератури
навчально-виховного комплексу «Срібненська загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів імені А.Г.Черненка –
дошкільний навчальний заклад»
Покровської районної ради
Передвиборча програма Майора Станіславаtetiana1958
Передвиборча програма Майора Станіслава - кандидата на посаду голови Студентського самоврядування Факультету переробних і харчових виробництв Державного біотехнологічного університету (м. Харків)
проєкту від Національної бібліотеки України для дітей «Подорож містами України», у якому ти відкриєш для себе найкращі краєзнавчі перлини Батьківщини. Дванадцята зупинка присвячена західному, колоритному, найменшому за розміром регіону України - Чернівецькій області, яку називають Буковиною.
Передвиборча програма Ковальової Катериниtetiana1958
Передвиборча програма Ковальової Катерини - кандидатки на посаду голови Студентського самоврядування Факультету переробних і харчових виробництв Державного біотехнологічного університету (м. Харків)
Нинішній етап розвитку економіки країни вимагає підвищеного попиту на сільськогосподарську продукцію, виробництво якої неможливе без розвинутого агропромислового комплексу. Тому вплив наукових розробок на сферу виробництва сільськогосподарської продукції набуває все більшої уваги, розцінюється як визначальний фактор інноваційного розвитку в розбудові продовольчого ринку України.
У сучасних умовах сільськогосподарського виробництва пріоритетним напрямком наукових досліджень є обґрунтування та удосконалення сучасних агротехнологій вирощування зернобобових культур на засадах енерго- і ресурсозбереження та екологічної безпечності. Зернобобові культури належать до цінних у продовольчому, кормовому та агроекологічному значенні рослин сільського господарства України.
За посівними площами та валовими зборами товарного насіння група зернобобових культур у світовому землеробстві займає друге місце після зернових. Така їхня позиція зумовлена тим, що вони є найдешевшим джерелом високоякісного білка для харчування людей і годівлі тварин та птиці. Крім цього, насіння бобових вирізняється позитивним впливом на здоров’я людей та тварин завдяки оптимально поєднаному в ньому амінокислотному складу, комплексу вітамінів, мінеральних елементів, інших біологічно активних сполук.
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаssuser15a891
Виступ директора Арцизької міської публічної бібліотеки Галини Стоматової 08.06.2024 р. під час засідання круглого столу «Безбар’єрне середовище в публічній бібліотеці: комфорт для кожного», який відбувся в місті Чорноморськ, в рамках ХХІV Інтелект-форуму «Українська книга на Одещині»
Батько, тато, татусь, татусенько… Він вимогливий і суворий, мудрий і сміливий, сильний і міцний. 16 червня в Україні відзначають День батька. Бути хорошим батьком – найвідповідальніша місія в житті кожного чоловіка. Навчити, розповісти, захистити, пояснити та зробити все це з любов’ю й терпінням – таке може тільки справжній тато.
Тато – це людина, поруч з якою не буває страшно, вона любить тебе понад усе. Тож привітайте своїх татусів зі святом та нагадуйте їм про свою любов не лише в цей день.
1. 1
Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12
Бахмутської міської ради
Донецької області
Розробка уроку
з української мови
для 8 класу
з елементами народознавства
Учитель Скиба Тетяна Вікторівна
2. 2
Тема: Систематизація й узагальнення знань з теми
«Односкладні речення»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про особливості
односкладних речень, їх види, продовжувати формувати навички
синтаксичного розбору, складати речення за схемою; виробляти
орфографічну пильність; збагачувати знання учнів про український віночок;
розвивати вміння використовувати односкладні речення у мовленні;
розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення; виховувати інтерес до вивчення
народних звичаїв та традицій, почуття національної свідомості.
Обладнання: кросворд, картки, вишитий рушник, віночок, стрічки (світло-
коричнева, жовті, світло-зелена і темно-зелена, синя, голуба, оранжева,
фіолетова, малинова, рожева, білі), відеосюжети.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, інтегрований
(українська мова, народознавство).
Вид уроку: урок-віночок.
Методи і прийоми: робота в парах, робота в групах
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд №1
- Сьогодні на уроці ми з вами повинні закріпити здобуті знання на
попередніх уроках з теми «Односкладні речення», тому наш урок буде
присвячено практичній роботі над реченнями цього типу. А ще ми
дізнаємося про символіку дівочої прикраси – віночка.
Слайд №2.
Девіз уроку:
Дерево з кволим корінням – спотворене,
Долі плазує тонке і хитке.
Так і людина – залежить від коренів.
3. 3
Народні традиції – коріння людське.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Кросворд «Віночок».
1. Речення з головним членом підметом. (Називне)
2. Чим виражений присудок у реченні «Не забути ніколи народної мудрості»?
(Інфінітив)
3.Односкладне речення з другорядними членами. (Поширене)
4. Односкладне речення, у якому присудок означає процес, стан або дію, що
мислиться незалежно від особи. (Безособове)
5. Односкладне речення, присудок виражається дієсловом у формі І або ІІ
особи дійсного чи наказового способу однини, множини. (Означено-особове)
6. Спільна частина у назвах односкладних речень з головним членом у формі
присудка. (... - особове)
7. Чим виражений присудок у реченні «Навколо радощів так мало»
(Прислівник)
Слайд №3
ІV. Відтворення та узагальнення понять і засвоєння відповідної їм
системи знань.
Слово вчителя (Слайд №4)
- Кожна дівчинка на Україні змалечку вміє виплітати гарні квіткові
віночки
Вінок – це квіти, листя, гілки, сплетені в коло. Ним прикрашають голову. Це
символ молодості, дівоцтва. І виплітали їх до різних свят та подій. Та й
виглядали вони теж по-різному.
(перегляд відеосюжету 1)
4. 4
Слайди №5- №8
У народі вінки вважали надійним оберегом від усякої нечисті. Наші
бабусі кажуть, що будь-яка квітка у вінку щось означає. Рута, мальва і
півонія – це віра, надія і любов, безсмертник – здоров’я, барвінок – життя і
безсмертя людської душі, цвіт вишні та яблуні – материнська любов.
Любисток і волошка означають відданість. Ромашка – дівочу красу, хміль –
розум. Найпочесніше місце належало деревію. Вважають, що це квітка
нескореності. А всього в українському віночкові дванадцять квіток. Кожна
з них – і лікар, і оберіг від лихого ока.
2. Розповідь учителя.
Слайд №9
Український вінок неодмінно прикрашений різнокольоровими
стрічками, що прикривають дівочі коси, захищаючи волосся від чужого ока.
В’язати їх слід дуже акуратно, бо сором тій дівчині, у якої стрічки пов’язані
недбало або не за порядком, якого обов’язково дотримувались. Кожен колір
(загалом 12) стрічки, як і квітів, також має символічне значення. А якого
кольору вони повинні бути, ми розглянемо на уроці. Виконуючи кожне
завдання,ми будемо вплітати до віночка стрічки.
Слайд №10
Картка №2. (Робота в парах)
- Прочитати речення. Визначити види. Записати безособове речення і
зробити синтаксичний розбір.
1. Український віночок.
2. Здавна він найкраща оздоба голови дівчини.
3. У плетенні віночків нашими дівчатами досягнено неабиякої майстерності.
Розповідь учителя.
- Першою до віночка прив’язували посередині світло-коричневу стрічку
Про це, юний друже, повинен ти знати:
Коричнева стрічка — земля, наша мати.
5. 5
Вона в нас єдина, вона найрідніша.
Коричнева стрічка — вона найміцніша.
(Учитель прив’язує світло-коричневу стрічку)
Картка №3. Колективний розбір речень
- Шлях до знань важкий, зате його плід солодкий. Так вважали наші предки в
давні часи.. Зараз ми з вами виконаємо наступне завдання і дізнаємося, яку ж
стрічку вплітали у віночок.
Слайд №11
Прочитайте, запишіть речення, а потім разом проаналізуємо їх і
визначимо вид односкладних речень .
Влітку віночок сплітали з різних трав і квітів. Збирають у певні дні й у
певну годину в залежності від призначення вінка. Перед плетінням квіти
«очищали». Категорично заборонялося вплітати «нечисте зілля» — папороть,
вовчі ягоди, дурман та ін. Хлопців під час плетіння поблизу не мало бути.
Розповідь вчителя. (Прив’язує стрічки)
- Обабіч світло-коричневої стрічки в’яжуть дві жовті.
Ці жовті стрічки — наше сонечко миле.
Воно дає світло, дарує тепло.
Без сонця життя б на землі не було
Фізкультхвилинка-релаксація.
(перегляд відеосюжету №2 «Найдивовижніші українські вінки»)
Слайд №12
Картка №4. Вправа з ключем.
Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім
– безособових. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то зможете
прочитати прізвище відомого етнографа та фольклориста.
1.Чимало обрядів в Україні пов’язано з плетінням вінка.
2. Впліталося до віночка багато квітів: ружа, незабудки, чорнобривці,
волошка, ромашка. 3 Найпочесніше місце надавали деревію. 4. Шанували
6. 6
його як символ нескореності. 5.Вплітали у вінок і барвінок. 6.Влітку ним
прикрашали святковий хліб, хату, плели весільні букети.7.У народі його
вважали символом життя.
Ключ
Речення
№
3 4 5 6 7 1 2
Букви в о р о п а й
1-а, 2 –й, 3 – в, 4-о, 5 – р, 6 – о, 7- п
Слайд №13
Історична довідка: Олекса Воропай належить до когорти відомих учених,
які і в Україні, і поза її межами, зробили для розвитку української
національної культури, зокрема, для відродження такої її складової, як
народна календарна обрядовість, дуже багато. Його книга «Звичаї нашого
народу» є справжньою скарбницею народних знань українців про звичаї,
обряди та ритуали календарного року. Учений здійснив неоціненну справу,
врятувавши від забуття значну кількість старовинних звичаїв та обрядів
українського народу.
Розповідь учителя. (Прив’язує стрічки)
За жовтими з різних боків йдуть світло-зелена і темно-зелена
Дві стрічки: зелена і темно-зелена —
Це юність, краса. Це природи знамена.
Зелена трава і зелені листочки —
Дві стрічки зелені ми маєм в віночку.
За світло-зеленою і темно-зеленою в’яжуть синю і голубу
Дві стрічки: блакитна і синя темніша —
Це небо і води. Хай будуть чистіші.
Дай, Боже, щоб ми вберегли їхню суть,
Нам небо і води здоров'я дають.
Слайд №14
Картка №5. Лінгвістична гра «Третій зайвий».
7. 7
1. Культура нашого народу незвичайна, унікальна. Збереглося багато свят,
звичаїв, обрядів . У кожному обряді почесне місце займали квіти.
2.Віночок. Бачу красу наяву. Милуюся квітами.
3.Любисток. Називають його любчик. У купіль хлопчика клали любисток .
- Яке речення є називним? Які другорядні члени речення можуть
поширювати називне речення?
Розповідь учителя.
Прив’язували до віночка й оранжеву стрічку.
Оранжева стрічка — м'яка паляниця.
Це й колос достиглого жита, пшениця.
Дивись, як оранжева стрічечка сяє.
Рум'яна, як хліб, й нам про хліб нагадає.
З другого боку - фіолетову стрічку
А ця, фіолетова, те означає,
Що розум людський ще надій не втрачає
На те, що послухаєм розум і Бога,
На те, що щасливі ми будемо з того
V. Узагальнення і систематизація вивченого.
1.Робота в групах. Гра «Склади речення» (Картка 6)
Слайд №15
З поданих слів скласти речення, указати вид речення.
1. Україні, барвінок , шанують, Здавна, синьоокий, на.
(Здавна шанують на Україні синьоокий барвінок)
2. калиною, разом, Ромашку, та, вплітаємо,з, хмелем
(Ромашку вплітаємо разом з калиною та хмелем.)
3. на, віночок, щасливу, Заплету, долю, шовковий.
(Заплету шовковий віночок на щасливу долю.)
Розповідь вчителя (прив’язує до віночка стрічки).
8. 8
А потім прив’язували до віночка малинову стрічку.
Малинова стрічка (або малинова)
Про щедрість сказати своє хоче слово,
Про те, що не можна усе тільки брати,
Що треба навчитись і щедро давати.
А з другого боку в’язали рожеву
Багатство й достаток — рожева це стрічка.
Багатство пора вже нам мати за звичку.
Достаток з рожевої стрічки всміхатись
Нам буде, як праці не будем боятись.
Слайд №16
Картка 7 .Тест-взаємоперевірка «Типи односкладних речень»
1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи.
А) Н; б) О-О; в) БО
2. Головний член виражений іменником у називному відмінку в такому
односкладному реченні:
А) Н; б) Н-О; в) У-О;
3. Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення:
А) Н-О; б) О-О; в) У-О;
4. Головний член виражений дієсловом 2-ї особи однини у такому
односкладному реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У_О
5. Головний член виражений дієсловом у форму 1-ї чи 2-ї особи
теперішнього часу дійсного способу і дієсловом наказового способу в
реченні:
А) БО; б) У-О; в) О-О.
6. Головний член речення виражений безособовим дієсловом у реченні:
А) Н-О; б) БО; в) У-О.
9. 9
7. Головний член речення виражений неозначеною формою дієслова у
реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У-О.
8. Укажіть односкладне речення:
А) Ми з матір’ю готуємо обід.
Б) Надворі тихо, безвітряно.
В) Дув сильний вітер.
9. Речення «Сонячний ранок» є:
А) Н. б) О-О; в) БО
10. Яке з поданих речень є узагальнено-особовим?
а) Зорі тихо блимали на небі.
б) Високі сосни. серпень. Спека.
в) В сіні вогню не сховаєш.
г) Прохолодою повіяло з лісу
Слайд №17
Розповідь учителя. (Прив’язує білі стрічки.)
- По краях віночка в’яжуться білі стрічки.
Якщо ви в вінок стрічки білі вплели,
То треба, щоб душу свою берегли.
Перлини душі ви збирайте в намисто,
Душа хай, як білі стрічки, буде чиста.
Слайд №18
Ось і готовий наш віночок, якого в народі вважали оберегом від усякої
нечисті.
Так вивчаймо і надалі народні звичаї та традиції, ширше пізнаваймо глибину
народної мудрості!
Слайд №19
V. Домашнє завдання.
10. 10
Повторити матеріал з теми «Односкладні речення», виписати різні види
односкладних речень, зробити синтаксичний розбір.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Вправа «Мікрофон»
Хто забуває минуле, той не вартий майбутнього — справедливість
цього вислову перевірена часом. Неможливо пробачити сучасному українцю
небажання осягнути багатющий шар народної культури. Прикро, коли народ
забуває свої духовні традиції,народні звичаї, моральні засади.
Пам’ятайте, що «нащадки пам’ять бережуть». Заповнюючи «білі
плями» у своїх знаннях та латаючи порожнечі душі, тобто повертаючись
обличчям до духовної культури свого народу, ми повертаємося до джерел,
що живлять його дух, ми п’ємо з його душі-криниці.
11. 11
КАРТКА 1. Кросворд «Віночок»
1
2
3
4
5
6
7
1. Речення з головним членом підметом.
2. Чим виражений присудок у реченні «Не забути ніколи народної мудрості»?
3.Односкладне речення з другорядними членами.
4. Односкладне речення, у якому присудок означає процес, стан або дію, що
мислиться незалежно від особи.
5. Односкладне речення, присудок виражається дієсловом у формі І або ІІ
особи дійсного чи наказового способу однини, множини. (…- особове)
6. Спільна частина у назвах односкладних речень з головним членом у формі
присудка.
7. Чим виражений присудок у реченні «Навколо радощів так мало».
КАРТКА 2
Прочитати речення. Визначити види. Записати безособове речення і
зробити синтаксичний розбір.
1. Український віночок.
2. Здавна він найкраща оздоба голови дівчини.
3. У плетенні віночків нашими дівчатами досягнено неабиякої майстерності.
12. 12
КАРТКА 3
Прочитайте, запишіть речення, а потім разом проаналізуємо їх і
визначимо різновид.
Влітку віночок сплітали з різних трав і квітів. Збирали їх у певні дні й у
певну годину в залежності від призначення вінка. Перед плетінням квіти
«очищали». Категорично заборонялося вплітати «нечисте зілля» — папороть,
вовчі ягоди, дурман та ін. Хлопців під час плетіння поблизу не мало бути.
КАРТКА 4. Вправа з ключем.
Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень,
а потім – безособових. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то
зможете прочитати прізвище відомого етнографа та фольклориста.
1.Чимало обрядів в Україні пов’язано з плетінням вінка. 2. Впліталося до
віночка багато квітів: ружа, незабудки, чорнобривці, волошка, ромашка. 3
Найпочесніше місце надавали деревію. 4. Шанували його як символ
нескореності. 5.Вплітали у вінок і барвінок. 6.Влітку ним прикрашали
святковий хліб, хату, плели весільні букети. 7.У народі його вважали
символом життя.
Ключ
Речення №
Букви
1-а, 2 –й, 3 – в, 4- о, 5 – р, 6 – о, 7- п
КАРТКА 5. Лінгвістична гра «Третій зайвий».
Визначте серед кожної групи речень зайве, свою відповідь обґрунтуйте.
1. Культура нашого народу незвичайна, унікальна. Збереглося багато свят,
звичаїв, обрядів . У кожному обряді почесне місце займали квіти.
2.Віночок. Бачу красу наяву. Милуюся квітами.
3.Любисток. Називають його любчик. У купіль хлопчика клали любисток .
13. 13
КАРТКА 6 . Тест - взаємоперевірка
1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи.
А) Н; б) О-О; в) БО
2. Головний член виражений іменником у називному відмінку в такому
односкладному реченні:
А) Н; б) Н-О; в) У-О;
3. Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення:
А) Н-О; б) О-О; в) У-О;
4. Головний член виражений дієсловом 2-ї особи однини у такому
односкладному реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У-О
5. Головний член виражений дієсловом у форму 1-ї чи 2-ї особи
теперішнього часу дійсного способу і дієсловом наказового способу в
реченні:
А) БО; б) У-О; в) О-О.
6. Головний член речення виражений безособовим дієсловом у реченні:
А) Н-О; б) БО; в) У-О.
7. Головний член речення виражений неозначеною формою дієслова у
реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У-О.
8. Укажіть односкладне речення:
А) Ми з матір’ю готуємо обід. Б) Надворі тихо, безвітряно. В) Дув
сильний вітер.
9. Речення «Сонячний ранок» є:
А) Н. б) О-О; в) БО
10. Яке з поданих речень є узагальнено-особовим?
а) Зорі тихо блимали на небі. б) Високі сосни. серпень. Спека.
в) В сіні вогню не сховаєш. г) Прохолодою повіяло з лісу