Тема. Закріплення вивченогопро іменник
Мета: повторити і поглибити знання учнів про загальне значення і
граматичні ознаки іменника. Формувати самоосвітні
компетентності визначення відмінків іменників, активізувати
словниковий запас учнів, вміння працювати в групі.
Розвивати вміння аналізувати пізнавальну інформацію,
зв'язне мовлення. Ознайомити учнів з фрагментами
життєвого і творчого шляху видатної української художниці
Катерини Василівни Білокур. Виховувати почуття поваги
до творців прекрасного. Вчити цінувати красу природи та
власне здоров’я.
Тип уроку: урок закріплення вивченого.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, ноутбук,
віночок з квітами та стрічками, конверти із
завданнями для груп, картки для індивідуальної
роботи, ілюстрації художниці, зошити.
2.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙМОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей,
І промовим: «Добрий день!»
То ж, гаразд, часу не гаймо
Урок української мови вже починаймо.
Слайд №1
Слайд №2
Бажаю вам успіхів.
3.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇДІЯЛЬНОСТІ
Вступне слово. Релаксаційна хвилинка «На лузі»
- Діти, заплющте на хвилинку очі. Уявіть себе на квітучому лузі, серед
ніжно-білих ромашок, принишклих дзвіночків, голубооких незабудок.
Вдихніть їх ніжний запашний аромат. Відкрийте очі.
Слайд №3
- Які почуття у вас виникли? (Радість, захоплення, приємний аромат)
- А деякі люди, потрапивши в полон квітів, відчували на своїх щоках сльози.
Але це були щирі сльози радості і щастя.
- До числа таких людей належить і Катерина Василівна Білокур (показую
портрет) - видатна українська художниця, яка малювала квіти, віночки із
квітів та їх фрагменти.
Слайд №4
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
4.
- Темою нашогоуроку є повторення і узагальнення знань про іменник як
частину мови. А ще, ми будемо виконувати завдання квіточок вінка,
прикрашати його стрічками.
Слайд №5
ІV. СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО СТАНУ
- З давніх-давен український віночок вважається символом молодості, краси,
кохання. А у нас на уроці він ще символізує ваші знання і працю.
- За кожну правильну відповідь ви отримаєте по одній квітці. Кількість квіток
буде визначати ваш бал.
V. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, СПІЛЬНОЇ ТВОРЧОЇ
РОБОТИ
Прийом «Передбачення»
- Для сьогоднішнього уроку нам треба
Слайд №6
- Що саме треба цінувати, дізнаємося в кінці уроку. Розпочинаємо роботу.
5.
Повторення граматичних категорійіменника. (Завдання маку)
- Мак у вінку, діти, це символ родючості, краси та молодості.
Слайд №7
- Мак пропонує дещо пригадати.
Вправа «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
Слайд №8
1. Що таке іменник?
6.
2. На якіпитання відповідає ця частина мови?
3. Які є іменники?
4. Які роди має?
5. За чим змінюється?
6. Яким членом речення можуть виступати іменники?
Оцінювання.
- Діти, ви добре впоралися з цим завданням, і ми в’яжемо у віночок коричневу
стрічку – символ землі–годувальниці. А всі на місцях отримують першу квітку
– бал.
Найперша стрічка коричнева, як і земля,
Яка усім нам рідна мати.
Цю стрічку і повинні ми
У віночок найпершою в'язати.
Хвилинка каліграфії. (Завдання від чорнобривців)
- А чорнобривці – це символ вроди.
Слайд №9
- Пригадаємо, як пишеться буква «Ка» та буквосполучення з цією буквою Кк
кв, Ка, ку. Запишіть.
- Діти, які ви знаєте осінні квіти? (жоржини, хризантеми, айстри,
чорнобривці). Саме такі квіти можна побачити на репродукціях картин
Катерини Білокур.
7.
- Визначте, вякому числі вжито іменник «квіти». Надайте цьому слову
пестливого значення. (Квіточки) Ці слова завітали до нас на хвилинку
каліграфії. Що ви можете сказати про ці слова? (Спільнокореневі).
- Запишіть слова: квіти, квіточки, ім’я та прізвище Катерини Білокур. Як
будемо їх писати? (З великої літери)
(К,к) атерина (Б, б) ілокур (Записано на дошці).
Оцінювання.
- Завдання виконали чудово – отримуєте усі квітку – бал. І в’яжемо у вінок 2
жовті стрічки – це ясне сонечко.
Жовті стрічечки повинні
Ми з обох боків в'язати.
Так як сонячне проміння
Буде землю обіймати.
- Діти, для того, щоб виконати наступне завдання, нам потрібна увага. Гра
«Метелик» допоможе нам зосередитись.
Завдання 1. «Будь уважним». Гра «Метелик».
Слайд №10
- Метелик сидить у центрі, повернув ліворуч, вниз, праворуч. В якому квадраті
зупинився метелик? (зелений квадрат).
VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
8.
1. Диктант –«решето».
- Пропоную вам цікаве завдання від волошки – диктант – «решето». Треба
вилучити із поданих слів зайве.
Слайд №11
- А волошка у вінку – символ людяності.
Слайд №12
- Прослухайте першу групу слів. Пензлі, полотно, фарби, вінок. Подумайте,
яке слово зайве? (вінок)
- Чому? (Бо це не художнє приладдя).
Запишіть його.
- Послухайте другу групу слів: Запоріжжя, Київ, Львів, Богданівка. Серед цих
слів яке зайве? (Богданівка, бо це назва села. Саме в селі з такою назвою на
Полтавщині народилася Катерина Білокур). Запишіть.
Диференційована робота.
9.
- Зараз розберемоіменники як частину мови. Дівчатка проаналізують слово
Богданівка, а хлопці слово вінок. (Таблиця «Аналіз іменника» лежить на
партах, жовті картки)
Богданівка - що?, імен.; неіст.; власна; ж.р.; одн.; Н.в..
Вінок - що?; імен.; неіст.; загальн.; ч.р. одн.; Н.в..
Перевірка. Зачитайте. Дякую.
- Складемо з цими словами речення. (Усно 1-2 ) Запишіть.
(Зразки речень: Художниця народилася в селі Богданівка. На всіх картинах
художниці присутні віночки квітів.)
Оцінювання.
- І з цим завданням впоралися відмінно. Отримуєте квітку – бал. А ми в’яжемо
у віночок синю і голубу стрічку.
Синя стрічка – це символ неба і води.
А голуба – дає нам силу і здоров’я.
2. Царство квітів у вінку. Завдання Ромашки. Гра «Однина – множина».
(Робота в групах).
- Ромашка символізує природу, красу та здоров’я.
Слайд №13
- На картинах майстрині зображені віночки квітів. А у нас на дошці особливі
віночки – однина і множина. У кожної групи є назви квітів (по 2)
Ваше завдання: розмістити їх в дві колонки.
10.
Слайд №14
І група-ряд:мак, чорнобривці.
ІІ група-ряд: кульбаба, волошки.
ІІІ група-ряд: ромашка, дзвіночки.
- Обговоріть свій вибір. Надаємо слово 1 групі, 2, 3.
- Складемо словосполучення із словом ромашка. (2).
- Попрацюємо із деформованими реченнями.
- Завдання кожної групи у зелених конвертах.
І група. Ромашка лікує людей від багатьох хвороб.
ІІ група. Ромашку використовують як заспокійливий засіб.
ІІІ група. Ромашка є символом природи, краси та здоров’я.
- Зачитайте. - Запишіть складені речення.
Оцінювання.
- Мої вітання. Прекрасний хід роботи. Ми в’яжемо дві зелені стрічки.
От стрічка світла і стрічка темна,
Але і та, і ця – зелена.
Зелені, як й сама природа.
Це – юність, це – краса, це – врода.
Хвилинка відпочинку під музику.
11.
Хто там, хтотам вже втомився,
І додолу нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Із Барвінком фізкультпаузу почати. (під музичний супровід)
VІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота.
- Барвінок – символ життя та безсмертя.
Слайд №15
- Саме він пропонує вам визначити відмінки іменників самостійно в зошитах.
(Записують словосполучення зі слайду 16 і визначають відмінок іменників).
Слайд №16
- Самоперевірка за слайдом 17
12.
Слайд №17
Оцінювання.
- Гарнаробота, ви отримуєте квітки – бал. До свого віночка в’яжемо фіолетову
стрічку – символ мудрості.
2. Вправа «Гронування»
- Саме це завдання пропонує вам калина. Її квітку вплітали у вінок, як символ
краси і дівочої вроди.
Слайд №18
- Доберіть якнайбільше іменників до слів: барвиста, барвисте, барвистий.
Слайд №19
13.
- Запишіть потри словосполучення в зошити (на вибір), визначте рід
іменників.
Оцінювання.
- Чудово! (Діти отримують бали). У віночок в’яжемо 2 стрічки – малинову та
рожеву.
Малинова стрічка – символ щедрості.
А рожева стрічка – символ багатства.
Щоб багатим бути – треба розум мати.
- А ще треба мати талант і натхнення. У 1956 році Катерині Білокур присвоїли
звання Народної художниці України.
- І ви, діти, повинні працювати як ті бджілки. Бо бджола мала, а й та працює.
Увага на слайд.
Слайд №20-24
3. Вправа «Поетична» (робота в парах).
- Безсмертник дарує нам здоров’я. Через те і славлять цю квітку у піснях,
віршах. У вінку – це символ довголіття.
Слайд №25
14.
- Завдання, якепропонує нам безсмертник – вправа «Поетична».
Слайд №26
- Завдання на картах (робота в парах). Відновити вірш, дописати закінчення,
визначити відмінок виділених іменників.
Друже, щоб здоровим бути,
Треба навички здобути,
Про здоров’_ піклуватись:
Перш за все не лінуватись,
І здружитися із спорт_ _,
Рідко ласувати торт_ _,
Вод_ крижану не пити!
І цигарк_ не палити!
Щоб знешкодити мікроб_,
Рук_ мий щоразу чисто,
Не забудь щоденно їсти
Овоч_ і фрукт__ різн_ .
Всі вони тобі корисні.
Вранці й ввечері, мій любий,
Завжди-завжди чисти зуб_.
Перевірка фронтальна.
Оцінювання.
- Молодці! В’яжемо у вінок по краях дві білі стрічки. Вони символізують
чистоту душі.
15.
VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
-Діти, всі завдання ми виконали. І вінок у нас повноцінний – із стрічками. Бо
стрічки – це знання, а квіти – бали.
- Підрахуйте свої квіточки – бали. Оцінювання.
Вправа «Мікрофон»
- А яким для вас був цей урок, охарактеризуйте.
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Слайд №27
- На жаль, Катерини Білокур немає серед нас, але залишилися на землі її диво -
картини. Більшість робіт знаходиться в державному українському музеї
декоративного мистецтва. Діти, Катерина Білокур стала відомою художницею.
Бо вона… (слайд 28)
Слайд №28
16.
Прийом «Неочікувана радість».
-То ж і я бажаю вам (слайд 29) (З’являється запис)
Слайд №29
- Бачити красу природи. Її неповторність, цінувати цей скарб і вона віддячить
щедрими дарами. За плідну роботу ви отримуєте оці дарунки природи.
(Пригощаємо дітей яблуками).
- Хочу вам побажати здоров’я. Дякую за працю на уроці!
Слайд №30