Тема. Ми –маленькі українці!
Мета.
Навчальна: створити святковий мікроклімат в класі для знайомства дітей;
формувати поняття учнів про Батьківщину як спільний дім українського народу;
розширювати знання про рідний край;
ознайомити учнів з поняттям герб, гімн, прапор держави.
Розвивальна: розвивати почуття людяності, патріотизму.
Виховна: виховувати любов до людей, до України.
Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, комунікативна, навчальна,
полікультурна, пізнавальна.
Обладнання. Карта України, Державний Герб, Прапор, Гімн України, презентація,
відеоролик «Моя Україна», віночок із різнокольорових паперових квітів, фігурки
українця та україночки, хмаринки, сонечко.
Хід уроку
І. Привітання
Добрий день, мої любі діти!
Я щаслива зустріти вас.
Хай вам радісно сонечко світить
Й будемо вчитися…
В добрий і мирний час!
ІІ. Оголошення теми та мети класної години
Гра «Розсипанка»
Сьогодні наша година спілкування присвячена Україні і українцям. ЇЇ тема записана на
дошці «Ми –маленькі українці!»
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша - солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).
Наша держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми, що народилися і живемо в
Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського народу. І де б не
були скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово,
вслухаємось у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.
Україна – це наша історія. Бо поки ми пам’ятаємо історію свого народу, ми існуємо, як
нація. Від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Вправа «Мікрофон»
– Як ви гадаєте, чому саме так звучить тема нашої класної години? (Діти висловлюють
свої думки)
– У зв’язку з останніми подіями в країні, всі жителі нашої держави молять Бога про мир,
спокій та єдність і цілісність України.
2. Асоціативний кущ «Україна»
– А чим для Вас є Україна? Давайте разом засвітимо Сонце любові, тепла і надії на краще
життя, а в середині нашої сонячної системи поставимо таке близьке всім слово – Україна
Рідна земля Батьківщина батьки
Українська пісня Україна Звичаї
Державна мова традиції працьовитий народ .
3.
А й справді,Україна – це рідна мова, якою мама співала колискову, бабуся розповідала
казки, передаючи одвічну народну мудрість. Кожна людина з теплотою згадує свій дім, це
місце, де вона народилася, де пройшло її дитинство. Це її маленька батьківщина, затишне
родинне вогнище. Коли скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде наша велика
Батьківщина – Україна.
3. Бесіда «Що для кожного з вас Україна?»
(Україна – це рідний дім, рідне село, мелодійна, ніжна мова, вишиванки, верба і
калина…).
В кожної людини є своя маленька батьківщина – це її домівка, вулиця, село, що є
частиною великої Батьківщини.
- Яке місце на нашій планеті вважається найкращим?
- Але чому ж так ніжно тріпоче серце при згадці про старе дерево чи скромні квіточки. що
ростуть біля батьківського порогу? Мабуть тому, що серце приростає саме до рідної землі,
яка випестила тебе і яку ти зігрів своїми руками. І так буває завжди – любов до великого і
безмежного починається з любові до малого. Рідний куточок землі стає для людини
найкрасивішим та наймилішим.
- А що значить бути громадянином України?
(Дотримуватись законів України, дбати про добробут і розквіт України).
4. Читання легенди
Державні символи України
- Назвіть державні символи України. Що ви про них знаєте?
Кожна держава світу має свій герб, прапор та гімн. Це символ держави. В Конституції
України у ст. 20 говориться: «Державними символами України є Державний Прапор
України, Державний Герб України і Державний Гімн України». Символ — грецьке слово,
означає «знак».
Учитель
Наша рідна Україна, наша Батьківщина, яка має свою землю, свою мову, культуру,
історію, власні звичаї і традиції має також неповторнідержавні символи.
Про них послухайте легенду.
Давно-давно жила одна жінка. І було у неї три сини. Росли сини чесними, сміливими і
дуже любили свою матір, готові були віддати за неї своє життя.
Підросли вони і вирішили піти в люди і прославити свою матір.
Першим пішов старший син. Мати, щоб він про неї пам’ятав, подарувала йому золоту
корону з трьома промінчиками. Пішов син. І за корону, яка зігрівала людей і вела вперед,
показувала дорогу до кращого життя, дали першому сину ім’я – Тризуб.
Середньому сину мати в дорогу подарувала жовто-блакитний одяг. Своїми хорошими
справами прославив він свою матір. Дали люди йому ім’я – Прапор.
А там, де був молодший син, завжди звучала дзвінкоголоса пісня, тому що мати
подарувала молодшому сину голос солов’я. І дали йому ім’я – Гімн.
З того часу йдуть завжди разом – Тризуб, Прапор і Гімн, прославляючи рідну матір.
(Демонстрація державних символів України)
Учитель
То хто ж ця матір?
5. Розповідь
Гімн — це найголовніша пісня країни. Для гімну України написані слова, які виражають
найсердечніші думки і прагнення нашого народу. їхній автор — український поет Павло
Чубинський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда мелодія Михайла Вербицького.
Всі найбільші свята українського народу проходять з урочистим виконанням нашого
прекрасного Гімну.
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста —
Це клич один з мільйонів голосів.
4.
Це наша клятва,заповідь священна,
Хай чують всі — і друзі, й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
Український прапор. Синь українського неба і золото неозорих пшеничних ланів переніс наш
народ на свій прапор. Кольори ці мають ще інше значення «мир» і «багатство», бо народ наш є
мирний і трудолюбивий. Працею в поті чола здобував він славу рідній землі. Коли ж злі вороги
порушували спокій народу-трударя, він ставав воїном. А синьо-жовтий прапор кликав до бою,
перемоги.
Прапор — це державний символ,
Він є в кожної держави,
Це для всіх — ознака сили.
Це для всіх — ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм,
Синє — небо, жовте — жито,
Прапор свій оберігаєм,
Він — святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом:
Українським в Україні
5.
Наш народ маєгерб — тризуб. Це старовинний знак. Багато століть тому запровадив
його в Україні київський князь Володимир Мономах. Княжий тризуб зображає старовинну
зброю. Нею наші прадіди мужньо билися з численними ворогами, виборювали волю для
свого народу.
Герб
Наш герб — тризуб, це воля, сила,
Наш герб — тризуб! Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.
(Прослуховування Гімну України, вчитель наголошує на тому, як слід поводитися під час
його звучання)
6. Гра з елементами розповіді «Мій рідний край»
Народні символи України
Крім державних символів, Україна має ще й народні символи.
А ще в народу України є споконвічні символи, з якими пов'язане все їхнє життя. Чи
знаєте ви їх? Перевіримо. Відшукайте заховані слова, які називають народні символи
нашої держави.
К Р И Н И Ц Я С
Е Т К А Л И Н А
У Т О П О Л Я Р
Н О Д В Е Р Б А
Б А Р В І Н О К
А С О Л О В Е Й
Народним символом українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і
материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, дивовижнаписанка, і вірний своєму
краю лелека. Всі вони — наші давні і добрі обереги.
Учитель
- Зараз ми спробуємо створити картину одного з куточків рідного краю.
На дошці учитель виставляє по черзі предметні малюнки із зображенням української хати,
гніздо лелеки, криниця, рушник, хліб-сіль, вишиванки, ...
- Гніздо я кладу на дах хати. У гніздо посаджу лелеку» і т.д. Біля хати «садить» кущ
калини.
- В Україні калина завжди росла біля хати. В народі було прийнято садити кущ калини,
коли в сім´ї народжувалась дитина. Верба і калина завжди допомагали людям, адже
калиною лікували кашель, а порошком меленої вербової кори зупиняли кров. Тому й
стали ці дерева народними символами.
Наша країна Україна неповторна та своєрідна своєю красою та талановитими людьми.
Нам, українцям, є чим пишатися.
Рослини-символи України
До рослиннихсимволів відноситься верба, дуб, тополя, калина, мальва, барвінок,
чорнобривці, любисток тощо. З рослин дівчата плели віночки, і кожна квітка в них щось
символізувала.
Деревій – нескореність,
Ромашка – доброту і ніжність,
Калина – красу та дівочу вроду,
Барвінок – життя,
Любисток – людська відданість,
Чорнобривці – вроду,
Безсмертник – довголіття,
Незабудка – пам’ять,
Ружа – любов.
6.
7. Практична колективнаробота
Учитель
-Візьміть квіточку, яка лежить у вас на парті,
За допомогою вчителя діти прикріплюють квіти на дошку, заздалегідь оформлену у
вигляді віночка.
-Погляньте, діти, на цей чарівний віночок. Чим квіточки схожі? Чим різняться? І дорослі, і
діти зовсім як наші квіти. Подивіться один на одного, посміхніться. Чим ми схожі? Чим
відрізняємось?
Ми всі різні – маємо різний колір очей, волосся, різний зріст, голос. Нас об’єднала наша
школа, наш клас, ми будемо співати, танцювати, веселитися. Ми одна родина, один
колектив. Цей віночок буде символізувати міцну дружбу нашого класу. Від сьогодні він
буде з нами, щоб нагадувати про те, що наша дружба міцна й непорушна, всі ми
житимемо у мирі й злагоді. Діти, а що таке сім’я? Де вона може проживати?
Учитель показує карту України.
Ось погляньте на карту України – це карта нашої Батьківщини. У кожному куточку
України – живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі у місті чи в селі, але всі ми живемо
в одній державі – в Україні, яка є для всіх нас єдиною. Україна – це наш рідний
батьківський край, і ми несемо в собі його культуру, звичаї, традиції, його пісні і вірші,
вбираємо в свою душу рідні серцю краєвиди.
7. Перегляд ілюстрацій краєвидів України
- Хіба може душа бути байдужою до цієї краси? Звичайно, ні. Ми повинні берегти і
примножувати красу нашого краю.
Фізкультхвилинка
Якщо ви знаєте, що наша держава сильна коли єдина - дайте один одному руку.
Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватись про нашу Батьківщину –
Україну, - сплесніть у долоні.
Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту - сплетіть руки вгорі.
Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись до Герба, Прапора і Гімну, - встаньте.
ІV. Закріплення знань формування умінь і навичок.
1.Виконання практичного завдання “Обійми Україну теплом своїх долонь”
– А зараз кожен учень на стікері у вигляді серця, на якому слід написати за що ви
любите нашу країну і ми все це розмістимо навколо ось такого схематичного
зображення території України ( тобто карти) , щоб наша Батьківщина була
захищена любов’ю, теплом наших сердець. Цю карту ми повісимо у класі й будемо
завжди пам’ятати, що ми є громадяни своєї милої України. Ми її сини і доньки , а тому
ми все робитимемо для того, щоб Вітчизна наша процвітала, була могутньою державою. А
ви , діти, будете старанно вчитись на благо своєї Вітчизни.
Діти, ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна. А як називаються люди, які
проживають на території України? (Українці: українець, українка).
2. Складання вірша
Настав час скласти колективного вірша про Україну із щирих і теплих слів. Я почну, а ви
будете добирати останнє слово другого рядка в риму.
Учитель
-А зараз я прочитаю вірш з пропущеними словами, а ви спробуйте їх відгадати і хором
назвати.
На землі великій є одна країна:
Гарна й неповторна, мила …(Україна).
І живуть тут люди добрі, працьовиті,
І скажу, до речі, ще й …(талановиті).
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші … (складають).
Щоб жила й раділа кожна родина,
7.
Щоб була щасливанаша …(Батьківщина)!
V. Підсумок уроку
Учитель
А тепер усі встаньте і візьміться за руки, щоб утворився віночок, який є у нашому класі.
Ми одна дружна сім’я. Тому жити треба у мирі й злагоді, заступатися одне за одного,
дружити, ділити з усіма радість і смуток, щоб наше шкільне життя було цікаве і змістовне,
насичене хорошими вчинками і цікавими подіями.
(Діти піднімаються, стають біля парти і беруться за руки. Говорять слова за вчителем.)
Ми усі – одна сім’я,
Неповторні – ти і я!
Будемо усі дружити,
В злагоді і мирі жити.
Бо життя – це диво – казка!
В ньому є любов і ласка!
Ми прийшли у світ, щоб жити
Й на Землі добро творити!
Любі діти, наша класна година добігає кінця. Дякую всім за роботу!