Використання сучасних педагогічних технологій у формуванні читацької компетентності молодших школярів на уроках позакласного читання (календарне планування, авторські уроки)
Використання сучасних педагогічних технологій у формуванні читацької компетентності молодших школярів на уроках позакласного читання (календарне планування, авторські уроки)
Конспект заняття з ознайомлення з предметним довкіллям,
навчання елементів грамоти та розвитку зв’язного мовлення
(старша група)
Відомості про автора:
Рудська Вікторія Василівна
вихователь
комунального комбінованого дошкільного
навчального закладу № 127
м. Кривого Рогу
І.Ю.Дем’янчук. Використання інформаційно-комунікаційних технологій як спосіб оптимізації процесу корекції усного мовлення та розвитку пізнавальної активності дітей-логопатів
Конспект заняття з ознайомлення з предметним довкіллям,
навчання елементів грамоти та розвитку зв’язного мовлення
(старша група)
Відомості про автора:
Рудська Вікторія Василівна
вихователь
комунального комбінованого дошкільного
навчального закладу № 127
м. Кривого Рогу
І.Ю.Дем’янчук. Використання інформаційно-комунікаційних технологій як спосіб оптимізації процесу корекції усного мовлення та розвитку пізнавальної активності дітей-логопатів
Мета: узагальнити знання дітей з теми «Прислівник»; вчити спільно визначати цілі діяльності,планувати, розробляти,реалізовувати проект,брати на себе відповідальність за прийняття рішень та їх виконання;розвивати вміння використовувати прислівники у своєму мовленні,правильно їх записувати,прагнення удосконалювати свої знання,співпрацювати у групі;виховувати любов до рідної мови,до рідного краю.
Учебник Українська мова 1 класс Гавриш
Язык обучения Русский
Для школ с русским языком обучения
Автор Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
Издательство Киев, "Генеза"
Год издания 2012
Количество страниц 160
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.oleg379
Підручник Українська мова 1 клас
Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
Київ, "Генеза" 2012 - 160 с.
(Для шкiл з російською мовою навчання)
http://knigi.at.ua/load/1_klas/ukrajinska_mova/ukrajinska_mova_1_klas_gavrish_n_v/98-1-0-219
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жаріковаestet13
До вашої уваги історія про українську поетку, бойову медикиню, музикантку – Єлизавету Жарікову, яка з початку повномасштабної війни росії проти України приєдналася до лав ЗСУ.
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...tetiana1958
29 травня 2024 року на кафедрі зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б.М. Литвинова факультету агрономії та захисту рослин Державного біотехнологічного університету було проведено відкриту лекцію на тему «Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випробувань пестицидів: шлях до підвищення якості та надійності досліджень» від кандидата біологічних наук, виконавчого директора ГК Bionorma, директора Інституту агробіології Ірини Бровко.
Участь у заході взяли понад 70 студентів та аспірантів спеціальностей 202, 201 та 203, а також викладачі факультету та фахівці із виробництва. Тема лекції є надзвичайно актуальною для сільського господарства України і викликала жваве обговорення слухачів та багато запитань до лектора.
Дякуємо пані Ірині за приділений час, надзвичайно цікавий матеріал та особистий внесок у побудову сучасного захисту рослин у нашій країні!
22 травня виповнюється 145 років від дня народження українського державного і політичного діяча Симона Петлюри.
Симон Петлюра – це видатна постать в українській історії, особистість загальнонаціонального масштабу, людина, яка була здатна своєю діяльністю консолідувати етнос, стати на чолі визвольних змагань за національну незалежність і процесу українського державотворення.
Будучи керівником УНР у найважчий для неї період, він зумів не лише на практиці очолити державну структуру, а й реалізувати її модель, закласти підвалини демократичної республіки. Аксіомою для С. Петлюри упродовж усієї його політичної діяльності періоду Української революції було невідступне дотримання постулату державної незалежності України.
Довгі десятиліття життя та діяльність Симона Петлюри були перекручені та спаплюжені радянською пропагандою. Таким чином комуністична пропаганда намагалася дискредитувати не тільки ім’я видатного політичного й військового діяча, а й саму українську ідею, до реалізації якої долучився Симон Петлюра й уособленням якої він був. Тому й досі надзвичайно актуальною залишається потреба пізнання справжнього Петлюри, аналіз як його досягнень і здобутків на ниві української справи, так і помилок та прорахунків.
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинtetiana1958
24 травня 2024 року на кафедрі зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б.М. Литвинова факультету агрономії та захисту рослин Державного біотехнологічного університету було проведено відкриту лекцію на тему «Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарських рослин» від – кандидат сільськогосподарських наук, фізіолога рослин, директора з виробництва ТОВ НВП "Екзогеніка" Олександра Обозного та завідувача відділу маркетингу ТОВ НВП "Екзогеніка" Бориса Коломойця.
Участь у заході взяли понад 75 студентів та аспірантів спеціальностей 202, 201 та 203, а також викладачі факультету та фахівці із виробництва. Тема лекції є надзвичайно актуальною для сільського господарства України і викликала жваве обговорення слухачів та багато запитань до лектора.
Дякуємо пану Олександру та пану Борису за приділений час, надзвичайно цікавий матеріал та особистий внесок у побудову сучасного сільського господарства у нашій країні!
Регіональний центр євроатлантичної інтеграції України, що діє при відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук, підготував віртуальну виставку «Допомога НАТО Україні».
1. Клас: 7
Тема: Дієприкметник. Запорізький рушник.
Мета: узагальнити та систематизувати все вивчене про дієприкметник,
перевірити уміння учнів розрізняти дієприкметники з-поміж інших частин
мови, вміння відокремлювати дієприкметникові звороти знаками;
розвивати творчі здібност; виховувати любов і повагу до звичаїв і
традицій українського народу.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок;
інтегрований урок з поєднанням народознавства та історії рідного краю.
Методи і прийоми: метод вправ, робота в міні-групах, бесіда, розповідь.
Хід уроку
І. Організація класу.
- За давнім українським звичаєм люди, вирушаючи у далеку
мандрівку, беруть обереги-символи, які допомагають у тяжку
хвилину.
- Які обереги вам відомі?
(Калина, барвінок, рушник, пісня)
- Тож візьмемо цей рушник й простелимо на нашому шляху (вчитель
простилає рушник на стіл)
- Рушники дарувались у дорогу не випадково. За дослідженнями
етнографів, значення рушника (полотна) розкривалась у значенні
дороги, пов`язаної із світлим радісним життєвим початком.
II. Мотивація навчальної діяльності.
- Так і ми сьогодні помандруємо історією рушників Запорізького краю
на основі набутих та вичених знань з теми «Дієприкметник», що нас
супроводжуватиме. (Слайд «Дієприкметник. Запорізький рушник»)
- Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота (Сімнадцяте
грудня/ Класна робота/ Дієприкметник. Запорізький рушник.)
III. Цілевизначення.
2. - Як хрестик до хрестика, складається візерунок, так і знання з мови
просувають нас уперед.
- Поставимо завдання до нашої теми (Діти ставлять завдання до
уроку)
( Слайд. « Повторити..
З`ясувати…
Навчитися…
Працюватимемо, щоб…»)
- Молодці, завдання ми визначили, тож дорога нас кличе.
- А чи знаєте ви, що таке дієприкметник?
- Пропоную вам «Рушничковий мовотренінг» (слайд «Рушничковий
мовотренінг»)
Фронтальне опитування
- Скільки форм має дієслово? (5)
- Яка форма поєднала ознаки дієслова і прикметника?
(дієприктеник)
- Дієприкметники поділяються на? (активні і пасивні)
- Які суфікси творять активні дієприкметники?
- Приведіть приклад активного дієприкметника минулого часу;
теперішнього часу.
- Які суфікси творять пасивні дієприкметники?
- Приведіть приклад пасивного дієприкметника.
- Приведіть приклад пасивного дієприкметника теперішнього часу
(не можна)
- Діти, а які з них рідко вживаються: активні чи пасивні?
Увага! В основному найчастіше вживаються пасивні
дієприкметники, бо вказують на того, хто виконує дію.
- Дієприкметник і залежне слово- це?
- Частка не з дієприкметником може писатися? (разом, окремо)
- А ми помандруємо далі на Запоріжжя.
- Чим же особливі рушники Запорізького краю? (учитель викликає
дитину, яка розповідає про особливості рушника Запорізького
краю)
(Слайд «Запорізький рушник»)
Доповідь учня
Вишивка на Запоріжжі увібрала в себе не тільки полтавські мотиви, але і
традиції вишивки інших народів.
Кожен народ приніс свої традиції на Запоріжжя, зробив свій внесок у
розвиток вишивки.
Так, на рушниках Приазовського, Вільнянського, Веселівського,
Михайлівського, Якимівського районів можна побачити характерні
рослинні і геометричні орнаменти, розміщені у вигляді прямих смуг.
3. На Запоріжжі найчастіше для вишивання рушників використовувались
червоні та чорні нитки. Чорний колір поступово змінюється синім. В
рушниках Запорізького регіону зустрічаються рослинні, геометричні
орнаменти, орнаменти з зображенням птахів та тварин. Рослинні
орнаменти складаються із стилізованих квітів, листків, бутонів, стеблин.
Геометричні орнаменти складаються з геометричних фігур: трикутників,
ромбів, зірок, квадратів. Також часто у вишивці рушників зустрічаються
стилізовані птахи.
Головні кольори, які використовуються для народної вишивки в
Запорізькій області: червоний, синій, білий. Останнім часом набув
популярності жовтий колір.
- Та дніпровські пороги спричинили нам перестороги: вибрати
дієприкметнки з тексту та визначити, до якого виду належать.
(Слайд «Текст про рушник»)
- Молодці, на цьому гостини на Запоріжжі не завершуються, а
запрошує наш гід із Запорізького художнього музею та
Дніпропетровського музею ім. Д.І. Яворницького. (Слайд про
козацькі рушники)
Доповідь учня
Продовжу попередню розповідь цікавим фактом: окремо виділяють
козацькі рушники.Відмінність козацького рушника від інших витворів
мистецтва полягає перш за все в багатобарвності, а далі – в манері й
технології вишивання.
В усіх козацьких рушниках присутнє дерево життя. В українській
міфології деревом життя виступає переважно дуб, явір.
Запорізькі майстрині вишивають рушники на лляному чи домотканому
полотні переважно жовтим або червоним кольорами рушниковими швами.
- Діти, а козаки нам приготували завдання. (Слайд: «Списати
речення і розставити розділові знаки»)
1. Попереду батько ніс на рушнику хліб-сіль; у кошику, накритому
рушником, несла різне частування мати.
2. Вишитий мамою рушник нагадує мені веселкове дитинство.
3. На полотні рушника птахи й велика квітка-сонях вінчають дерево,
обрамлене такими ж квітами й дубовим листям.
- Так, діти, Запорізький край відомий сучасними майстринями
(розповідь про запорізьких майстринь)
(Слайд «Запорізькі майстрині»)
Доповідь учня
4. На всю Україну та за її межами відомо ім'я знаменитої вишивальниці,
народної художницї України. Усе своє життя вона присвятила народній
вишивці. Багато їздила вона по містах і селах України, особливо по
Запорізькому краю. В усіх закутках вона намагалася знайти нові узори.
Досконало вивчила зміст, значення кожного стібка на вишитих рушниках,
хустинах. Вона створила цілу теорію українського рушника. Завдяки
Харловій, українська народна вишивка стала відомою на весь світ. Її
роботи радують людей усіх континентів світу. Особливо вона
прославилась вишитими рушниками, їх у неї більше 1000, але всі різні.
Кожен вишитий листок, квітка, або птах мають свій зміст та значення.
В.Г.Харлова досконало вивчила побудову узорів рушника. Основна тема
її вишивок – «Дерево мого роду» – вишивається бурим, морквяним
кольором по сірому полотну.
За свою працю та майстерність Валентина Гаврилівна нагороджена
званням «Народний художник України», має багато державних нагород.
Народна майстриня створила свій центр вишивального мистецтва, навчила
тієї майстерності тисячі людей.
Доповідь учня
Багато рушників вишила колишній інженер заводу «Мотор-Січ»
Валентина Петрівна Юхименко. Це – «Запорізький дуб», «Зимова
казка», «Барви Запорізького степу» та інші. Зараз Валентина Петрівна –
пенсіонерка, викладає вишивку в школі «Основа». Ïї рушник «Барви
Запорізького степу» – це унікальний двосторонній рушник, надзвичайно
«сильний» з точки зору енергетичної цінності. Він символізує багатство
степу, його буяння. Виконаний рушник в жовтих тонах – це колір
вигорілого степу. Майстриня вправно перенесла на полотно красу землі,
вклавши свій зміст в кожну деталь.
- Та щоб добре запам`ятати вмілих майстринь, мусимо розшукати,
в яких словах частку не слід правильно писати.
(Слайд)
Не/бачений ніколи узор, ще не/дотканий рушник, рушник не/вишитий,
не/вишитий вчоралисток, не/прикрашені рушниками ікони, не/вибілене
полотно, не/вишитий рушник, не/виконаний візерунок, не/помережаний
рушник, не/забуті символи, не/заквітчана рушниками.
- Зачитайте словосполучення тільки ті, де не пишеться окремо.
- А в інших випадках зачитайте словосполучення.
Фізхвилинка:
5. Сюди-туди голка,
сюди-туда нитка,
ось тут буде листя,
ось тут буде квітка.
(Музика «Рідна мати моя…»)
- Молодці, вміло оперуєте знаннями з теми «Дієприкметник»
- Діти, і наша альма-матір теж має свою майтриню. Вона вчила дівчаток
вишивати, створювати власні візерунки. Як тут не згадати праці
Солодовник Л.В. (діти виносять рушники-роботи Солодовник Л.В. під
музичний супровід «Рідна мати моя…»)
- Як бачите, кожна школа має навіть і своїхумілих майстринь, так і кожна
сім`я має свої сімейні обереги. Складіть діалог з використанням
дієприкметників і дієприкметникових зворотів.
I. Мої сімейні обереги.
II. Пам`ятки-реліквії моєї сім`ї( слайд)
Використайте: натруджені руки, вишитий рушник, виготовлений з
любов`ю, незабуті орнаменти, прикрашені рушниками.
- Як вам діалог першої пари?
- Чи вдався діалог другої пари?
- Так, цікаво було відчути присмак історії оберегів та традицій у
ваших сім`ях. Шануйте ці пам`ятки, бо це візерунки ваших родин.
А ми спробуємо створити творчий візерунок в сенкані.
I. Варіант: Рушник
II. Варіант: Майстриня( слайд)
Підсумок уроку. Рефлексія.
- Час швидко спливає, а урок вже минає.
- Що цікавого ви дізналися сьогодні?
(Слайд «Я зрозумів…
Мені сподобалося…
Мене вразило…
Повторюватимемо «Дієприкметник», щоб…»)
6. Заключне слово вчителя.
Шануйте, діти, рушники,
Квітчайте ними свою хату,
То- обереги від біди,
Шануйте те, що дала мати,
В похмурі та скрутні часи
Шануйте, діти, рушники.
Оцінювання
Домашня робота
Написати твір про український рушник.
- Хто віршує, спробуйте поезію.