Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
230
1. 1
Тема: Урок позакласного читання «У світі казки чарівної», 3-й клас
Цілі:
Формування предметнихкомпетентностей:
- закріпити та розширитизнання дітей про українськінародніказки;
- вчитись стисло переказувати зміст твору;
- формувати вміння узагальнювати вивчений матеріал;
- вчитись виготовлятивиробиу техніці квілінг;
- спонукати до створення нових нескладних казкових образів до народних
казок;
- виховувати любов до українських казок.
Формування ключових компетентностей:
- саморозвиткуй самоосвіти: підтримка інтересу до читацької діяльності; виду
мистецтва квілінгу;
- інформаційної: використання різних джерел інформації, самостійно її
опрацьовувати, залучення власного досвіду;
- комунікативної: забезпечення співробітництва, формування власної точки
зору;
- соціальної: продуктивнаспівпраця в групі, прояв ініціативи, підтримання та
керування власними взаєминами з іншими;
- полікультурної: стимулювання пізнавальної активності учня до мистецтва
квілінгу, дотримання норм мовленнєвої культури;
- здоров’язбережувальної: адекватно оцінювати свою роботуна уроці,
дотримуватись правил техніки безпеки під час роботиз клеєм.
Цілі для ОлександриК., Артема Х., Тимура Ш.:
- вчитись стисло переказувати зміст твору;
- спонукати до створення новихнескладних казкових образів;
- виховувати любов до українськихнароднихказок;
2. 2
- формувати власну точку зору;
- підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими;
- адекватно оцінювати свою роботуна уроці;
- дотримуватись правил техніки безпеки під час роботиз клеєм.
Тип уроку: комбінований урок в інклюзивному класі(зінтегровано літературне
читання та трудове навчання).
Предмет: літературне читання та трудове навчання; міжпредметні зв’язки: музичне
мистецтво, «Я у світі».
Обладнання: експозиція книг «Українські народні казки», мультимедійна
презентація та технічні засобидля її демонстрації; костюми казкових персонажів до
казок «Мудра дівчина», «Язиката Хвеська», «Листоноша Пєчкін»; казкові
телеграми; плакат «У світі казки чарівної»; набір кольорових смужок для квілінгу,
клей; тексти українськихнародних казок «Закопане золото», «Колобок» мікрофон.
«Колобок» (для Олександри К., Тимура Ш., Артема Х.), малюнковий діафільм до
казки «Колобок» (для Олександри К., Тимура Ш., Артема Х.).
Хронометраж заняття
І. Організаційний момент 1
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Вправа «Мікрофон». 2
ІІІ. Роботанад темою «Українськінародніказки»
1. Мовна розминка(роботазі скоромовкою). Вправа «Дощик».
2. Актуалізація опорнихзнань. Бесіда «Що таке казка?»
3. Опрацювання української народноїказки«Закопанезолото»
а) слухання аудіозапису;
б) словниковаробота;
в) повторнечитання змісту казки;
г) відтворення та аналіз змісту твору.
Вправа «Крісло автора»
4. Динамічна пауза.
5. Обмін читацьким досвідом (презентація самостійно
3
2
3
2
2
5
3
3. 3
прочитаних казок).
6. Казковітелеграми. Гра «З якої казки».
Конкурс «Розминка»
7. Казковадуель.
8. Мистецтво квілінгу /роботав групах/
7
3
2
7
ІV. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
2
V. Домашнє завдання. 1
Всього: 45 хв.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
(Звучить музика)
Учитель:
За лісами, за морямивідчиняє дверібрами,
А за брамами отими чарівними, золотими,
Диво-казка походжає, нас гостинно припрошає
До веселої господи, девід Заходу до Сходу
Щастям повняться просториі зникають біль і горе.
Де чарівні жар-птиці з квітів п’ють нектар-водицю,
Де Телесика гусятко мчить додомуна крилятках,
Де хитресенька лисичка всім дарує небелички.
Там маленька мишка сіра ріпку витягти зуміла.
Диво, диво, дивина – ця чарівна сторона…(Слайд 1)
ІІ. Оголошеннятеми і мети уроку
Учитель: Доброго дня, друзі! Вітаю вас на гостинах у казки. Добра, мудра,
чарівна казка завжди була у пошані. Її із задоволенням слухають і діти, ї дорослі.
Казки бувають різні:довгі і короткі, веселі, чарівні, написані автором або складені
народом. Проте у всіх казок є одна спільна риса – мудрість. І особливо це
проявляється ународній казці. Ми з вами, друзі, знаємо багато чудових українських
4. 4
казок. Дійшли вони до нас завдяки талановитим оповідачам, яких так багато було
колись в Україні, та сумлінним збирачам народного фольклору.
(Переривається лагідна мелодія і під веселу ритмічну музику до класу
забігають Язиката Хвеська з чоловіком Петром – заздалегідь підготовлені учні).
Язиката Хвеська: Ой, людоньки, допоможіть, вряту-у-уйте! Мій чоловік Петро
розлютився!
Петро: Ось я тобі зараз покажу, де раки зимують! Геть чисто усе розпатякала
людям!
Язиката Хвеська: Ой йо йой1 Рятуйте! Рятуйте! Я більш не буду теревенити по
селу.
Петро: От не ляпай ніколи по-дурномуязиком, то нічого тобі не буде!
Учитель: Зупиніться, зупиніться! Ви хто такі?
Язиката Хвеська: Я, Язиката Хвеська з українськоїнародноїказки!
Петро: А я її чоловік Петро.
Учитель: А чого це ви сваритесь?
Петро: Та вона ж усьомуселу розплескалапро ті гроші, що я знайшов.
Учитель: Та годівам вже сваритися!Будьте нашими гостями. Ви потрапили на
телепередачу «У світі казки чарівної». Та й мені помічники потрібні. До речі
дізнайтеся у наших глядачів – чого вони очікують від уроку.
Вправа «Мікрофон» (Язиката Хвеська з Петром запитують проочікування
дітей)
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Мовна розминка
Петро: Пішли, жіночко, сядемо онза той столик та послухаємо про що люди
говорять.
Язиката Хвеська: Ти сідай, Петре, а я мовну розминкуз дітками проведу. Щоб
ротики у них розмовляличітко, попрацюємо зі скоромовкою (Слайд2).
Скоромовка
Проти сонечкабичокбілий виставив бочок.
Я не буду більш брикати, краще буду засмагати.
Язиката Хвеська: А тепер прочитайтетак, ніби ви плачете.
5. 5
Язиката Хвеська: Тепер прочитайте так, ніби вам дуже смішно.
Учитель: Дякую тобі, Язиката Хвесько, за таку чудовуроботунад
скоромовкою.Ох і невгамовна ти, Хвесько, сідай та трохи відпочинь,
Вправа «Дощик»
(Діти читають хором)
Накрапає дощ (тихо)
Дощ припускає сильніше (голосніше)
Злива (голосно)
Дощ слабшає (тихіше)
Дощ припинився (читання припиняється).
2. Актуалізація знань.
Учитель: Протягом трьох років навчання ми читали з вами українські народні
казки. Починали з самих маленьких, а згодом знайомились з новими й новими
казками. А що ви знаєте про казку? (Відповіді дітей.)
Учитель: Що таке казка? (Слайд 3)
Казка – вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно
коротка розповідь про фантастичні події та персонажі, такі як феї, гноми,
велетні тощо.
Українські народні казки розділили на три групи: побутові, чарівні, про
природу. (Слайд 4)
Учитель: Саме в українських народних казках відбиті всі традиції нашого
народу: це і любов до праці, повага до старших. У них дуже часто є дотепний
гумор. Бо люблять українці пошуткувати. І завжди у наших казках перемагає
добро.
3. Роботанад українською народною казкою «Закопане золото».
Учитель: Сьогодніми познайомимось з українською народною казкою
«Закопане золото».
а) Словниковаробота. Слухаючи казку, ви зустрінете такі слова та вислови
(Слайд 5):
Працював як віл – дуже тяжко.
Файна картопля – гарна, велика.
6. 6
Закасали рукава – закотили.
Ліпше – краще.
б) Після прослуховування казки дайте відповідь на запитання: яке золото мав
на увазі батько?(Слайд 6)
в) Слухання аудіо запису казки «Закопане золото».
Учитель: Як ви думаєте, про що йтиме мова у цій казці? Для чого потрібно
було закопувати золото? (Очікувані відповіді дітей)
г) Роботанад змістом казки:
Учитель: Якими були спочаткусини? Чому батько нічого не залишив синам?
Яку порадудав батько синам? Чи дійсно він закопав у землю золото?До якого
виду належить казка? (Соціально-побутова)
д) Самостійне читання казки /Олександра К., Тимур Ш., Артем Х. працюють з
текстом українськоїнародноїказки«Колобок»під керівництвом асистента.
Додаток 1
Учитель: Подумайте, чому про батька сказано, що він мав «мудру голову»?
е) Читання в особахдіалогу
є) Чому вчить ця казка?
ж) Чи цікаво вам було її читати?
з) Запитання до казки: що б ти побажав братам? (Слайд 7)
Вправа «Крісло автора».
4. Динамічна пауза. (Слайд 8)
5. Обговорення самостійно прочитанихтворів:
а) учні називають назви прочитанихказок;
б) драматична студія (інсценізація уривка казки «Мудра дівчина»);
(Слайди 9, 10, 11, 12)
в) інклюзія (переказ казки «Колобок»);
Гра «З якої казки»
6. Прихід Пєчкіна(стук у двері, заходить листоноша Пєчкін)
Учитель: Хто це завітав на нашу телепередачу?
Пєчкін: Я листоноша Пєчкін з мультика «Канікули у Простоквашино».
Всім добрий день! Здається, я за адресою. Це ви чекаєте на казкових
7. 7
героїв? На жаль, вони не зможуть прибути на вашу телепередачу… Але
вони прислали вам телеграми! Ось вони! (показує телеграми).Тільки я не
можу зрозуміти, хто ж ці телеграми вам відправив? Вони без підписів…
Може ви допоможете? (читає телеграми)
1 телеграма
- Приїхати не зможу, бо тато не зробив мені човникта весельце (Івасик-
Телесик). (Слайд 13)
2 телеграма
- Дуже засмучена, мишка випадково розбилаяєчко, прийтине зможу (Курочка-
Ряба). (Слайд 14)
3 телеграма
- Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска (Півник). (Слайд 15)
4 телеграма
- Вигнав дід мене із хати, іншу я пішла шукати (Коза-Дереза). (Слайд 16)
5 телеграма
- Моя риболовля закінчилася погано. Мене побили, а хвіст опинився в ополонці
(Вовк-панібрат). (Слайд 17)
6 телеграма
- Гніздечко спалили. Відлітаю з табуночком. (Кривенькакачечка). (Слайд 18)
Конкурс «Розминка»
(Гравціпо черзі відповідають на запитання за змістом українськихнароднихказок)
1) Як звали півника в казці « Колосок»?( Голосисте горлечко )
2) В чий будиночок забралася Коза-Дереза?( Зайчика )
3) Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ?
( Івасику-Телесику )
4) Чим пригощала ЛисичкаЖуравля? (Молочною кашею)
5) Кого зробив дід із соломи?(Бичка)
6) Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )
7) Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)
8) Який казковий геройнародився з горошини?(Котигорошко)
9) Яка тварина прикинулася неживою серед дороги?(Лисичка)
8. 8
10) Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія )
11) Хто прогнав Козу-Дерезуіз зайчикової хатки? ( Рак)
12) Як звати зеленого чоловічка з довгою бородою,який живе у пеньку? ( Ох)
13) Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза?(Червонічоботи)
14) У якій казці битий небиту віз?( Лисичка-сестричкаі Вовк-панібрат)
15) Комув казці треба було відчинити, через поріг пересадити, нагодувати і спати
покласти? ( Кобилячій голові)
16) Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)
7. Казковадуель.
Учитель: Ну ти, подивись, зновускубуться Хвеськаз Петром. Що там знову?
Язиката Хвеська: Та ви що, знущаєтеся з мене. Скільки мовчати?
Петро: А можна ми проведемо казковудуель? (Хлопчики називають як
найбільше казок, в якихголовним героєм є Вовк, дівчатка – Лисичка).
IV. Інтеграція з трудовим навчанням
1. Бесіда
Учитель: Сьогодніми вшанували українськународуказку. Та ще одна
студія не працювала. Це наші «Умілі руки».
2. Актуалізація опорнихзнань
Учитель: З яким видом мистецтва ми познайомились на попередніх уроках?
(З мистецтвом квілінгу)
- Що таке квілінг? (Слайд 19)
Квілінг (від англ. «пташине перо») – мистецтво виготовлення плоских або
об’ємнихкомпозицій зі скручених у спіральки довгих і вузьких смужок
паперу.
3. Роботав групах (Слайд 20)
а) повторення правил роботив групі;
б) короткийінструктаж з техніки безпеки (правила поводження з гострими
предметами, клеєм);
в) поетапне виконання роботи;
г) презентація виробів (учні приклеюють казкових персонажів на
заздалегідь намальований плакат: колосок – до Півника з мишенятами,
9. 9
рукавичку – дідові, лисичку – до Вовка-Пінабрата, качечку – до діда з
бабою, ведмедика – до Пана Коцького).
V. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
- Чи здійснилися ваші очікування?
- Що найбільше сподобалось науроці?
- З якою новоюказкою познайомились?
- Які у вас є побажання щодо організації уроків позакласного читання?
Учитель: Наш урокзакінчився, але не закінчується зустріч з казкою.
Прикрасили наш урок і ваші малюнки до народнихказок, а на стенді
представлені книги з українськиминароднимиказками, які можна взятиу
бібліотеці, прочитатиі знову подаруватисобірадість зустрічі з улюбленими
казковимигероями. (Слайд 21)
Декламування учнями віршів
Ми казок багато знаєм.
На уроках їх ЧИТАЄМ
А тепер скажіть, будь ласка,
То яка буває КАЗКА?
Ну, звичайно, що яскрава,
Для дітей завжди ЦІКАВА.
Йде вона в міста і в села
Чарівна, сумна й ВЕСЕЛА,
І страшна, а всі події,
Закликають нас до ДІЇ.
Але людям всім на диво
Казка завжди СПРАВЕДЛИВА!
Казка різною буває,
Та завжди чомусь НАВЧАЄ:
Бути добрим і чутливим,
Роботящим і СМІЛИВИМ,
Вчить слабкіших захищати,
Завжди руку ПОДАВАТИ.
Наполегливо іти
До великої МЕТИ.
Та часу не марнувати,
А завжди ПЕРЕМАГАТИ.
10. 10
Казка — видумка, та в ній
Ти мораль знайти ЗУМІЙ.
VI. Домашнє завдання
1. Готуватися до позакласного читання «Літературні казки».
2. Акція «Прочитайказку першокласнику».
3. Прочитати казкуН.Забіли «Два козенята» та намалювати до неї малюнковий
діафільм / для ОлександриК., Тимура Ш., Артема Х./
Джерела інформації
1. Бабаєва Л. П. Б12 Готуємось до уроків позакласного читання. 3 клас. — Х.:
Веста: Вид-во «Ранок», 2008. — 176 с. — (Готуємось до уроків).
2. Дробина, Т. Цікаве читання [Текст] : позакласне читання : 2–4-ті класи
/ Т. Дробина// Початковаосвіта. – 2018. – № 2. – С. 38–39.
Інтернет ресурси
1. https://krasotkina.com/
2. dmytrivka-school2.edukit.kr.ua
Додаток 1
11. 11
1. Прочитайте казку й визначіть найхитрішого героя казки.
2. Дайте відповіді на запитання:
- що попросив дід бабу?
- чи виконала вона його прохання?
- як вчинив Колобок?
- яких звірят зустрів він у лісі?
- яку пісеньку він співав?
- чим закінчилася казка?
3. Складіть малюнковий діафільм.
4. Перекажіть казку за малюнками діафільму.