Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
156
1. Урок зарубіжної літератури в 11 класі
Тема. «Життєподібний» сюжет і філософсько-символічнийзміст твору
Ернеста Хемінгуея «Старийі море»
Мета: повторитивизначення сюжету та змісту твору,характерний
стиналь Хемінгуея – «метод айсберга»;довести,що сюжет
«життєподібний»,розкритифілософсько-символічненаповнення
сюжету,удосконалюватинавички аналізу твору;виховуватипрагнення
протистоятинесприятливим обставинам життя й ніколи не втрачати людської
гідності.
Обладнання:портретписьменника, фотографія айсберга, ілюстрації до
твору, мультфільм,презентації.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльностіучнів
Учитель. Творчість Ернеста Хемінгуея справила величезний вплив на
розвитокпрози20 ст. А в очах своїхсучасників він був справжньою людиною-
легендою. Мисливство, риболовля були важливими складовимиспособуйого
життя. І суттєво вплинули на тематику його творів. На думку дослідника Д.
Затонського, «силакнижок Хемінгуея в чуйній і вимогливій людяності.» Про
героя, що залишається Людиною в межовій ситуації, і йтиметься на уроці.
II. Оголошення теми і мети уроку
III. Актуалізація опорнихзнань
1. Учень розповідаєпро історію створення повісті «Старийі море».
Як сприйняв її автор та його сучасники.
Ще у 1936р. Е.Хемінгуей надрукував у журналі «Есквайр» нарис
«Блакитна вода»,дерозповів про те,як старий рибалка,доклавши
зусиль,спіймав великого марлина. Втім на рибину напали акули.Коли старого
знайшли у морі, від марлина залишився одинкістяк. У розпачігоридав.У1950
році Хемінгуей повернувся до цього сюжету,поклавши його в основу
художнього твору.Таквиникла повість,яка дістала назву «Старийі море».
Вона відрізнялася від журнальної публікації. Адже за 14 років,що минули з
часів написання нарису,письменникзбагатив свій життєвий і мистецький
досвід. Хемінгуей був завзятим рибалкою і добрерозумівся на радощах і
труднощах цього ремесла. Він мав серед рибалок чимало друзів, знав їхні
родинита побут, часто виходив з ними у море. Одного разуйому вдалося
зловити рибу вагою514 фунтів. Боротьбаз нею тривала 7 годині за весь цей
час він втратив біля семи фунтів власної ваги.
2. 2. Слово учителя. Дослідник творчостіписьменника Хемінгуея
Затонськийписав про те,що книжкам Хемінгуея притаманна напружена
радість боротьбизалюдину,яку можна вбити, але не можна здолати. Сантьяго
в повісті неодноразовоповторює:»Я незвичайнийстарий». Якви розумієте
його самооцінку?Складіть психологічний портретгероя, використовуючи
літери імені героя
Сила волі
Активний
Наполегливий,неперевершений,нездоланний
Терплячий
Ь---
Яскраваособистість
Герой
Оптиміст
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Учитель. Давайте пригадаємо,що називається сюжетом.
Учень. Сюжетом художнього творуназивається розвитокподій,який
складається із вчинків персонажів і їх взаємовідносиніз світом та іншими
персонажами. В сюжеті розкриваються життєвіконфлікти та протиріччя. І
виявляється їх розуміння автором.
Сюжет-це частина змісту. До змісту входять позасюжетні
елементи:авторські відступи і вставні епізоди. Приклади вставних
епізодів:історія про те,як Сантьяго впіймав на гачоксамку марліна, а самець
не залишав своюподругудо кінця. Коли Сантьяго змагався в таверні
Касабланки з негром, самим сильним чоловіком в порту. Сантьяго переміг, і
його почали називати чемпіоном.
2. Учитель. Перевіряємо завдання на випередження. Пропонуємо
вашій увазі презентацію « Життєподібний сюжет повісті Е. Хемінгуея «Старий
і море»,якупідготував (ла) учень (иця).
Перегляд презентації.
Висновок. В одномуз інтерв’ю Хемінгуей сказав: « У повісті « Старий і
море» я намагався створитиреального старого,реального хлопчикаі реальних
акул.» Реалістично у повісті зображеніхарактери персонажів, і пейзажі, і
побутовийколорит, і деталі рибальської справи.
3. 3. Учитель. Наступне завдання розвиває творчууяву. Треба було
створитипрезентацію за змістом повісті на тему «Взаємини людини і
природи». Якавтор розуміє ці взаємини? Чи актуальне це розуміння для
наших днів?
Висновок. Сантьяго милується красою природи,відчуває щире співчуття
до її створінь. Думає про море, як про живу істоту. Його думки охоплюють
увесь природнийсвіт від маленької пташки до зірок. Він схиляється перед
вищою мудрістю природи.
4. Учимося знаходитизв’язкиміж видами мистецтва. Перегляньте
уривок із мультфільму «Старийі море» режисера ОлександраПетрова ( 1999
рік). Чи вдалося аніматорам відтворити описисна, образустарого, хлопчика,
моря через анімацію?
Учитель. У повісті втілений характерний стиль Е.Хемінгуея, який
називається» метод айсберга». Подібно тому, як видима частина айсбергу, яка
виринає з водинабагато менша загальної його маси,якаховається під
поверхнею океану,так і лаконічна розповідь письменникафіксує лише
зовнішні деталі, відштовхуючись від яких, читач поринає в глибини
авторськоїдумки. Мова в повісті йдеться про Сантьяго, людину та людство.
Те,що відбувається з рибалкою, виявляється важливим для людей загалом,
незалежно від родузанять. Кожне слово у повісті важливе,насичене
значенням. У зовніреалістичний сюжет повісті вміщений багатий
символічний підтекст. У прихованій частині тексту – «айсберга» порушуються
філософськіпитання людського життя, виникають яскраві символи.
Наприклад, символневдачі – це вітрило човнаСантьяго, яке нагадує «прапор
вщент знищеного полку». Взаємини старого і хлопчика символізують зв’язки
спадкоємностіпоколінь.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Учитель. Збираємо матеріал до своєї «КнигиМудрості». Повість Е.
Хемінгуея написана у формі роздумів, згадувань старого Сантьяго, його
розмови із самим собою. Урепліках цієї мудрої людини багато афоризмів,які
підкреслюють життєве кредо Хемінгуея. Випишіть у зошити афоризмиіз
повісті.
Слушні думки.
1.Не відхиляйся! Думай про те,що ти робиш.
2.Думай,щоб не здійснити яку-небудь дурість.
3.Неможна,щоб у старостілюдина залишалася одна.
4.Ти можеш розраховуватитільки на себе.
5.Він помітив над водоюзграю диких качок,… і старий зрозумів,що
людина в морі ніколи не буває самотня.
4. 6.Я повинен вірити в свої сили.
7.Якщо ти не будеш спати, в головів тебе запаморочиться.
8.І не смій навіть думати,що ти можеш не витримати.
9.Будь спокійним і сильним.
10.Приведи свої думки до ладу.
11.Людину можна знищити,а здолати не можна.
12.Подумай про те,як обійтися тим, що є.
13.Як приємно,колиє з ким поговорити, крім самого себе.
2. Учитель. Знайдіть у тексті приклади художніх засобів,використаних
для творення образу старого Сантьяго. З якою метою автор створює художній
образ за допомогоюсамецих художніх засобів?
3. За логікою сюжету повісті перемога старого обертаєтьсяна
поразку: від рибини, здобутої ціною неймовірних зусиль , залишається лише
кістяк. Визначте символічне значення образукістяка.
Образ Сантьяго
Художні засоби
Метафори
Мій будильник-старість.
Летючі риби-його найкращі
друзі.
Інше
Градація:ніколи не втрачай ні
надії,ні віри
Епітети
Веселі очі,глибокі
шрами,плечі могутні,шия
сильна
Порівняння
Шрами були старі, як
тріщини в давно вже
безводній пустелі
5. Чи можна вважати Сантьяго щасливим?( Так,бо він відчуває
примирення з життям. Він знає сенс свого життя.)
Що робить фінал повісті оптимістичним? (Є хлопчик, який буде
продовжуватисправуСантьяго. Поруч із старим знаходиться юність.)
VI. Домашнє завдання. За допомогою кіл Вена проаналізувати
головнихгероїв повісті: старого Сантьяго іМоре.
VII. Підсумки уроку. Якщо ми довели, що у повісті стверджується ідея
непереможностіморальної особистостіі віри у безмежні можливості
моральної людини, підніміть малюнок з величезною рибою, якщо ні –
малюнок з кістяком.
Кістяк
Доказ людської сили
Невдача
Поразка
Невдоволеність
зробленим
Доказ подвигу
героя
Демонстрація
професійної
спроможності
Спробадосягти
мети
Спогадипро
природу