SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Слайд 1. Тема уроку. «Зачарована Десна» О. Довженка – казка генія про 
власне дитинство. 
Слайд 2. Мета уроку: вчитися коментувати текст твору, характеризувати 
образи-персонажі; розвивати вміння сприймати життєві явища, події, людей у 
контексті загальнолюдських понять і цінностей; засвоїти поняття жанру 
“кіноповість”, його особливостей на прикладі твору О. Довженка. 
Обладнання: мультимедійна дошка, текст твору «Зачарована Десна». 
Слайд 3. Епіграф. Довженко – це промениста зірка серед безлічі зірок, 
що сяє на весь світ. (П.Загребельний ). 
Хід уроку 
І. Організаційний момент. 
ІІ. Актуалізація опорних знань. 
Він дійсно був напрочуд широко обдарованою людиною, нагадуючи цим 
художників доби Відродження. Талант митця багатоплановий. 
1. Слайд 4. Згадаємо сфери діяльності О. Довженка прийомом 
«Гронування». 
2. «Мозковий штурм». 
- Який фільм входить у 12 кращих фільмів «усіх 
часів і народів»? 
- Який фільм приніс першу світову славу О. 
Довженку? 
- Назвіть твір, який був заборонений до 
екранізації. 
- Улюблений жанр О. Довженка. 
- У якому фільмі Довженко зіграв єдину свою роль? 
- Який фільм знятий вперше за власним сценарієм? 
- Перший звуковий фільм. 
- Яку працю Довженка вважають правдивим документом доби? 
ІІІ. Робота по темі уроку. 
1. Історія написання твору. 
Слайд 5. Письменник колись сказав: «Людина повинна завжди 
пам’ятати, звідки вона пішла в життя. Людина не має права бути 
безбатченком». Ці слова стануть епіграфом сьогоднішнього уроку, адже ми 
працюватимемо над автобіографічним твором О. Довженка «Зачарована 
Десна». Вашим домашнім завданням було: дати відповідь на питання «Що 
взяв із дитинства Довженко у далеку дорогу життя і що взяли б ви?»; дібрати і 
виписати цитати до образів членів родини малого Сашка. 
Над кіноповістю «Зачарована Десна» О. Довженко почав працювати, як 
свідчать записи, 5 квітня 1942 року. У листі до матері та сестри від 9 листопада 
1946 року письменник сповістив: «Пишу одну повість про діда і батька, матір і
про все, одне слово, сосницьке життя, що коли дід ще казав мені: (зачитує 
учень) «Цить, Сашко, не плач, поїдем на сінокіс да накосимо сіна, да наберемо 
ягід, да наловимо риби, да наваримо каші». Про всяке оте старовиння, що 
щезло вже, минуло давно і ніколи не вернеться, як не вертаються літа ще хочу 
написати. Чомусь я часто, коли не щодня, згадую про вас, моя рідна старенька 
мамо. Очевидно тому, що й сам уже сивий, і день мій вечоріє вже, і хоч не 
гнеться ще спина, і ходжу ще рівно, я, як дід Семен, зглядуватись став назад, 
почав визирати в холодне (чужеє) вікно: а чи не пливуть до мене в гості молоді 
літа весняною водою на дубах? Ні, не пливуть.» 
30 березня письменник уже чітко заявляє про свій намір написати 
докладно й абсолютно відверто про своє дитинство, родину… Проте 
«Зачарована Десна» з’явилася лише в 1955 році за рік до смерті. 
- Зачитайте пролог, де автор пояснює свій задум написати такий твір. 
2. Ознаки жанру кіноповісті. 
Твір має кілька особливостей. Ви , мабуть, помітили, що замість цілісної 
сюжетної лінії постає набір епізодів, картин, які зринають з пам’яті митця. Це 
жанрова ознака кіноповісті. 
Слайд 6. Кіноповість – це твір, який поєднує ознаки кіносценарію і ознаки 
повісті. 
Ознаки кіносценарію: 1) фрагментарність; 
2) монтажна композиція; 3) лаконізм діалогів; 
4) динамізм сюжету. 
Ознаки повісті: 1) епічний твір; 
2) метафоричність; 3) авторські відступи; 4) яскраві 
пейзажні картини. 
Слайд 7. Друга особливість – двоплановість розповіді. 
Писав кіноповість протягом 13 років, уже в 
зрілому віці. Тож недаремно у творі гармонійно 
поєднано два персонажі: малий хлопчик Сашко і 
дорослий філософ-митець. 
- Зачитайте уривки, які ілюструють два плани 
художньої розповіді. 
- Як ви поясните назву кіноповісті? (Відповіді 
учнів). 
Слайд 8. У повісті нерідко зникає межа між 
спогадом і дійсністю, переплітаються реальне і 
фантастичне. Назвіть ці епізоди. Це є третя 
особливість. 
3. Характеристика образів твору. 
Слайд 9. Малий Сашко виховувався на
моральних засадах родини. Маленьким серцем він розумів, що батькам жилося 
нелегко, та не міг пояснити чому. А ставши дорослим, згадував: «Булов 
минулому житті батьків багато неладу, плачу, темряви й жалю. Всі прожили 
свій вік нещасливо, кожен по-своєму – і прадід, і дід, і батько з матір’ю». 
Епізодично з’являються перед нами члени працьовитої родини Довженків, 
як у кадрах фільму. 
Слайд 10. Кадр 1. У цьому кадрі перед нами 
постає Довженків дід Семен. Що дізнаємося ми про 
нього? 
Слайд 11. Кадр 2. Як у кіномистецтві, так і в 
художній оповіді Довженко непомітно і легко 
переходить від одного предмета зображення до 
іншого: перед нами з’являється прабаба Марусина. 
Що ми дізнаємося про неї? 
Слайд 12. Кадр 3. Дивлячись на цей кадр, ми 
бачимо батька Сашка, схожого на лицаря, Бога. (Діти 
зачитують цитати). 
Батько цінував людей праці, чесних, 
талановитих. Вражає безкорисливість батька, 
милосердя. Які епізоди про це свідчать? 
Слайд 13. Кадр 4. Косовиця. Неабияке місце у 
житті людей займала праця. З дитинства Довженко 
взяв любов до праці й повагу до трудящих. Який 
епізод про це свідчить? 
Слайд 14. Кадр 5. У кіноповісті багато 
пейзажних картин. Пейзажем кіноповість 
починається і закінчується. Зачитайте цитату – опис 
Десни. Цей пейзаж Довженка став знаменитим 
Саме природа формувала в малого хлопчика 
ідеал краси, любові , повноти життя. Останні слова 
кіноповісті є філософськими: «бачити зорі навіть у 
буденних калюжах на життєвих шляхах». Як ви їх 
розумієте? (Уміти бачити і відчувати красиве 
щомиті, цінувати життя у всій його буденності). 
Слайд 15-16. Цю філософію дорослого автора О. Довженка відчуваємо у 
роздумах і малого Сашка. (Зачитуємо цитату про те, що любить малий Сашко). 
4. Відповідь на проблемне питання. 
Слайд 17. Отже, що взяв О. Довженко зі свого дитинства в далеку 
мандрівку життя, а що взяли б ви? 
Слайд 18. Висновок (записуємо). Єдність людини з природою, зі світлом 
при народженні – основне, що визначає світогляд цієї людини в майбутньому.
Усі члени могутнього роду Довженків – то єдиний образ народу, складовою 
якого і є сам Олександр Довженко. 
5. Робота з художніми засобами. 
Твір багатий різними художніми засобами: порівняннями, гіперболами, 
епітетами, метафорами, що надає твору ліричності. Притаманний прийом 
контрасту (епізод смерті баби і народження сестрички). Це спонукає до 
філософських роздумів про сенс людського буття. Є образи-символи. Зачитайте 
уривок про Святвечір і про коня, якого не хотів продавати хлопчик, і не рподав 
нікому зрілий майстер. 
Слайд 19.6. Прийом «Коло ідей». Діти пояснюють образ коня. 
ІV. Підсумок уроку. Цитатний диктант. 
Про кого сказано: 
1. «Пожили вони щось недовго, бо рано, 
казали, співати почали». (Про братів 
Сашка). 
2. «Він був високий і худий, і чоло в нього 
було високе, хвилясте довге волосся сиве, а 
борода біла. І була в нього велика грижа ще з молодих чумацьких літ». 
(Дід Семен). 
3. «Вона проклинала все, що попадалось їй під очі – свиней, курей, 
поросят, щоб не скугикали, Пірата, щоб не гавкав і не гидив, дітей, 
сусідів». (Прабаба Марусина). 
4. «У малині лежав повержений з небес маленький ангел і плакав без 
сліз.» (Сашко). 
5. «…був давно уже проклятий бабою, його гола душа давно летіла 
стрімголов з лівого верхнього кутка картини прямо в пекло за те, що 
драла голубів на горищі і крала у піст з комори сало». (Брат Оврам). 
6. «… був фактично одним святим на всю сім’ю». (Сашко). 
7. «… був коваль, хоч я ніколи не бачив, аби він щось кував. Все моє 
життя він ходив повз нашу хату з цілим снопом довгих вудок і так 
гупав чобітьми, що ми прокидалися вночі». (Дід Захарко). 
8. «Була малесенька й така прудка, і очі мала такі видющі й гострі, що 
сховатись од неї не могло ніщо в світі». (Прабаба Марусина). 
9. «більш за все любив музику клепання коси». (Сашко). 
10. «З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих учених 
чи сіячів – він годився на все. Багато наробив він хліба, багатьох 
нагодував, урятував від води, багато землі переорав…» (Батько). 
11. «Одягнений у чумарку і великі незносимі чоботи, він шанував 
мистецтво. Завжди ходив з бандурою і співав про божественне». 
(Кобзар Кулик).
12. «Він був косар. Він був такий великий косар, що сусіди забули навіть 
його прізвище…» (Дядько Самійло). 
V. Домашнє завдання.

More Related Content

What's hot

Папоротеподібні
ПапоротеподібніПапоротеподібні
ПапоротеподібніYulia Karpenko
 
Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."
Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."
Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."polyatikinalyubov
 
Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Antoninasl123
 
Байка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяБайка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяOlga_Pidkivka
 
Види родинно-побутових пісень
Види родинно-побутових пісеньВиди родинно-побутових пісень
Види родинно-побутових пісеньDmytro Kryvenko
 
Відокремлені обставини
Відокремлені обставиниВідокремлені обставини
Відокремлені обставиниelenanovikova_1966
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку lena karuk
 
сніговик цікаві факти
сніговик цікаві фактисніговик цікаві факти
сніговик цікаві фактиLudaKisa
 
Юрій Андрухович
Юрій АндруховичЮрій Андрухович
Юрій АндруховичDmytro Kryvenko
 
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Adriana Himinets
 
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоХарактеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоKristina Savka
 
Вашингтонгська конференція
Вашингтонгська конференціяВашингтонгська конференція
Вашингтонгська конференціяlsandylenko
 
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...Яна Іванова
 
Бароко
 Бароко Бароко
Барокоenka2017
 
Проект ''Вирощування кристалів солей.''.pptx
Проект ''Вирощування кристалів солей.''.pptxПроект ''Вирощування кристалів солей.''.pptx
Проект ''Вирощування кристалів солей.''.pptxssuserf5e035
 
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю Уманська Бібліотека
 
збірник контрольні роботи з біології
збірник контрольні роботи з біологіїзбірник контрольні роботи з біології
збірник контрольні роботи з біологіїНаталья Полищук
 
Педагогічне дослідження. Структура. Методи
Педагогічне дослідження. Структура. МетодиПедагогічне дослідження. Структура. Методи
Педагогічне дослідження. Структура. МетодиMarina Radchenko
 

What's hot (20)

Папоротеподібні
ПапоротеподібніПапоротеподібні
Папоротеподібні
 
Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."
Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."
Урок української літератури 6 клас Леся Українка "Мрії", "Як дитиною, бувало..."
 
Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"
 
Байка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяБайка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентація
 
Види родинно-побутових пісень
Види родинно-побутових пісеньВиди родинно-побутових пісень
Види родинно-побутових пісень
 
шыллер рукавичка
шыллер рукавичкашыллер рукавичка
шыллер рукавичка
 
Відокремлені обставини
Відокремлені обставиниВідокремлені обставини
Відокремлені обставини
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку
 
сніговик цікаві факти
сніговик цікаві фактисніговик цікаві факти
сніговик цікаві факти
 
Юрій Андрухович
Юрій АндруховичЮрій Андрухович
Юрій Андрухович
 
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
 
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоХарактеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
 
Вашингтонгська конференція
Вашингтонгська конференціяВашингтонгська конференція
Вашингтонгська конференція
 
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" / Т.В. Купрі...
 
Цікаві ігри та завдання на уроках української мови у початкових класах
Цікаві ігри та завдання на уроках української мови у початкових класахЦікаві ігри та завдання на уроках української мови у початкових класах
Цікаві ігри та завдання на уроках української мови у початкових класах
 
Бароко
 Бароко Бароко
Бароко
 
Проект ''Вирощування кристалів солей.''.pptx
Проект ''Вирощування кристалів солей.''.pptxПроект ''Вирощування кристалів солей.''.pptx
Проект ''Вирощування кристалів солей.''.pptx
 
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
 
збірник контрольні роботи з біології
збірник контрольні роботи з біологіїзбірник контрольні роботи з біології
збірник контрольні роботи з біології
 
Педагогічне дослідження. Структура. Методи
Педагогічне дослідження. Структура. МетодиПедагогічне дослідження. Структура. Методи
Педагогічне дослідження. Структура. Методи
 

Viewers also liked

андрущенко
андрущенкоандрущенко
андрущенкоjkmuffgrhdcv
 
історія виникнення степеня
історія виникнення степеняісторія виникнення степеня
історія виникнення степеняjkmuffgrhdcv
 
день захисника вітчизни
день захисника вітчизнидень захисника вітчизни
день захисника вітчизниznannademcenko
 
конспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоконспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоznannademcenko
 
коломіець
коломіець коломіець
коломіець jkmuffgrhdcv
 
франсуа вієт
франсуа вієтфрансуа вієт
франсуа вієтjkmuffgrhdcv
 
Математичний занзібар
Математичний занзібарМатематичний занзібар
Математичний занзібарjkmuffgrhdcv
 
Червона книга України
Червона книга УкраїниЧервона книга України
Червона книга Україниinnapol
 
кути руденко
кути руденкокути руденко
кути руденкоjkmuffgrhdcv
 
геометрія попович в.
геометрія попович в.геометрія попович в.
геометрія попович в.jkmuffgrhdcv
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісажznannademcenko
 
історія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаісторія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаjkmuffgrhdcv
 
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякзбірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякjkmuffgrhdcv
 
властивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієцьвластивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієцьjkmuffgrhdcv
 
франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.jkmuffgrhdcv
 
суміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюксуміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюкjkmuffgrhdcv
 

Viewers also liked (20)

андрущенко
андрущенкоандрущенко
андрущенко
 
історія виникнення степеня
історія виникнення степеняісторія виникнення степеня
історія виникнення степеня
 
Kytu.prezent.
Kytu.prezent.Kytu.prezent.
Kytu.prezent.
 
день захисника вітчизни
день захисника вітчизнидень захисника вітчизни
день захисника вітчизни
 
посібник
посібник посібник
посібник
 
конспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоконспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженко
 
коломіець
коломіець коломіець
коломіець
 
франсуа вієт
франсуа вієтфрансуа вієт
франсуа вієт
 
петренко
петренко петренко
петренко
 
Математичний занзібар
Математичний занзібарМатематичний занзібар
Математичний занзібар
 
Червона книга України
Червона книга УкраїниЧервона книга України
Червона книга України
 
кути руденко
кути руденкокути руденко
кути руденко
 
геометрія попович в.
геометрія попович в.геометрія попович в.
геометрія попович в.
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
 
історія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаісторія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числа
 
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякзбірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
 
урок
урокурок
урок
 
властивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієцьвластивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієць
 
франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.
 
суміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюксуміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюк
 

Similar to зачарована десна

Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"ЗШ №10 м.Світловодська
 
Grade 4 sta 2019 ukrainian language savchuk
Grade 4 sta 2019 ukrainian language savchukGrade 4 sta 2019 ukrainian language savchuk
Grade 4 sta 2019 ukrainian language savchukVitalik Migur
 
Вступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиВступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиКовпитська ЗОШ
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Semenuk
 
літературні ігри за творами т.г.шевченка
літературні ігри за творами т.г.шевченкалітературні ігри за творами т.г.шевченка
літературні ігри за творами т.г.шевченкаЛюдмила Лукашина
 
урок телепередача 2
урок телепередача 2урок телепередача 2
урок телепередача 2Katherina Telesh
 
урок телепередача 2
урок телепередача 2урок телепередача 2
урок телепередача 2Katherina Telesh
 
відкритий урок література 7кл
відкритий урок література 7клвідкритий урок література 7кл
відкритий урок література 7клVova Loboda
 
«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...
«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...
«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...estet13
 
“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx
“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx
“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptxTykhomirovaKaterina
 
м. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект урокум. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект урокуVitaliy01
 
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”Таміла Козова
 
діккенс урок
діккенс урокдіккенс урок
діккенс урокMaxim Hart
 
Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...
Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...
Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...julja1994
 
урок тореадори
 урок тореадори урок тореадори
урок тореадориSergey Mischenko
 

Similar to зачарована десна (20)

Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
 
Grade 4 sta 2019 ukrainian language savchuk
Grade 4 sta 2019 ukrainian language savchukGrade 4 sta 2019 ukrainian language savchuk
Grade 4 sta 2019 ukrainian language savchuk
 
Tema
TemaTema
Tema
 
Вступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиВступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казки
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"
 
226,23.docx
226,23.docx226,23.docx
226,23.docx
 
літературні ігри за творами т.г.шевченка
літературні ігри за творами т.г.шевченкалітературні ігри за творами т.г.шевченка
літературні ігри за творами т.г.шевченка
 
урок телепередача 2
урок телепередача 2урок телепередача 2
урок телепередача 2
 
урок телепередача 2
урок телепередача 2урок телепередача 2
урок телепередача 2
 
відкритий урок література 7кл
відкритий урок література 7клвідкритий урок література 7кл
відкритий урок література 7кл
 
1
11
1
 
153
153153
153
 
«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...
«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...
«Ірен Роздобудько: мій читач – мислячий бешкетник» (До 60 річчя від дня народ...
 
“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx
“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx
“Зачарована Десна” Кіноповість О. Довженка.pptx
 
м. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект урокум. стельмах. конспект уроку
м. стельмах. конспект уроку
 
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
 
діккенс урок
діккенс урокдіккенс урок
діккенс урок
 
Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...
Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...
Буду я природі другом (за твором е. сетона – томпсона «ведмежа джонні»)вчител...
 
урок
урокурок
урок
 
урок тореадори
 урок тореадори урок тореадори
урок тореадори
 

More from znannademcenko

титул проекту
титул проектутитул проекту
титул проектуznannademcenko
 
рекомендацIi
рекомендацIiрекомендацIi
рекомендацIiznannademcenko
 
демченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппддемченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппдznannademcenko
 
план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)znannademcenko
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетznannademcenko
 
хмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіхмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіznannademcenko
 
правила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуправила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуznannademcenko
 
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_днадання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_дznannademcenko
 
План 3 заняття
План 3 заняттяПлан 3 заняття
План 3 заняттяznannademcenko
 
щодо оформлення презентацій
 щодо оформлення презентацій щодо оформлення презентацій
щодо оформлення презентаційznannademcenko
 
план 2 заняття
план 2 заняттяплан 2 заняття
план 2 заняттяznannademcenko
 
Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)znannademcenko
 
шановні батьки
шановні батькишановні батьки
шановні батькиznannademcenko
 
деньнасилля
деньнасилляденьнасилля
деньнасилляznannademcenko
 

More from znannademcenko (20)

титул проекту
титул проектутитул проекту
титул проекту
 
рекомендацIi
рекомендацIiрекомендацIi
рекомендацIi
 
демченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппддемченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппд
 
план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)
 
кулиничі
кулиничікулиничі
кулиничі
 
приватбанк
приватбанкприватбанк
приватбанк
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернет
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
 
хмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіхмарні технології в освіті
хмарні технології в освіті
 
правила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуправила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_ду
 
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_днадання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
 
на льоду
на льодуна льоду
на льоду
 
План 3 заняття
План 3 заняттяПлан 3 заняття
План 3 заняття
 
щодо оформлення презентацій
 щодо оформлення презентацій щодо оформлення презентацій
щодо оформлення презентацій
 
Present
PresentPresent
Present
 
план 2 заняття
план 2 заняттяплан 2 заняття
план 2 заняття
 
Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)
 
шановні батьки
шановні батькишановні батьки
шановні батьки
 
деньнасилля
деньнасилляденьнасилля
деньнасилля
 

зачарована десна

  • 1. Слайд 1. Тема уроку. «Зачарована Десна» О. Довженка – казка генія про власне дитинство. Слайд 2. Мета уроку: вчитися коментувати текст твору, характеризувати образи-персонажі; розвивати вміння сприймати життєві явища, події, людей у контексті загальнолюдських понять і цінностей; засвоїти поняття жанру “кіноповість”, його особливостей на прикладі твору О. Довженка. Обладнання: мультимедійна дошка, текст твору «Зачарована Десна». Слайд 3. Епіграф. Довженко – це промениста зірка серед безлічі зірок, що сяє на весь світ. (П.Загребельний ). Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань. Він дійсно був напрочуд широко обдарованою людиною, нагадуючи цим художників доби Відродження. Талант митця багатоплановий. 1. Слайд 4. Згадаємо сфери діяльності О. Довженка прийомом «Гронування». 2. «Мозковий штурм». - Який фільм входить у 12 кращих фільмів «усіх часів і народів»? - Який фільм приніс першу світову славу О. Довженку? - Назвіть твір, який був заборонений до екранізації. - Улюблений жанр О. Довженка. - У якому фільмі Довженко зіграв єдину свою роль? - Який фільм знятий вперше за власним сценарієм? - Перший звуковий фільм. - Яку працю Довженка вважають правдивим документом доби? ІІІ. Робота по темі уроку. 1. Історія написання твору. Слайд 5. Письменник колись сказав: «Людина повинна завжди пам’ятати, звідки вона пішла в життя. Людина не має права бути безбатченком». Ці слова стануть епіграфом сьогоднішнього уроку, адже ми працюватимемо над автобіографічним твором О. Довженка «Зачарована Десна». Вашим домашнім завданням було: дати відповідь на питання «Що взяв із дитинства Довженко у далеку дорогу життя і що взяли б ви?»; дібрати і виписати цитати до образів членів родини малого Сашка. Над кіноповістю «Зачарована Десна» О. Довженко почав працювати, як свідчать записи, 5 квітня 1942 року. У листі до матері та сестри від 9 листопада 1946 року письменник сповістив: «Пишу одну повість про діда і батька, матір і
  • 2. про все, одне слово, сосницьке життя, що коли дід ще казав мені: (зачитує учень) «Цить, Сашко, не плач, поїдем на сінокіс да накосимо сіна, да наберемо ягід, да наловимо риби, да наваримо каші». Про всяке оте старовиння, що щезло вже, минуло давно і ніколи не вернеться, як не вертаються літа ще хочу написати. Чомусь я часто, коли не щодня, згадую про вас, моя рідна старенька мамо. Очевидно тому, що й сам уже сивий, і день мій вечоріє вже, і хоч не гнеться ще спина, і ходжу ще рівно, я, як дід Семен, зглядуватись став назад, почав визирати в холодне (чужеє) вікно: а чи не пливуть до мене в гості молоді літа весняною водою на дубах? Ні, не пливуть.» 30 березня письменник уже чітко заявляє про свій намір написати докладно й абсолютно відверто про своє дитинство, родину… Проте «Зачарована Десна» з’явилася лише в 1955 році за рік до смерті. - Зачитайте пролог, де автор пояснює свій задум написати такий твір. 2. Ознаки жанру кіноповісті. Твір має кілька особливостей. Ви , мабуть, помітили, що замість цілісної сюжетної лінії постає набір епізодів, картин, які зринають з пам’яті митця. Це жанрова ознака кіноповісті. Слайд 6. Кіноповість – це твір, який поєднує ознаки кіносценарію і ознаки повісті. Ознаки кіносценарію: 1) фрагментарність; 2) монтажна композиція; 3) лаконізм діалогів; 4) динамізм сюжету. Ознаки повісті: 1) епічний твір; 2) метафоричність; 3) авторські відступи; 4) яскраві пейзажні картини. Слайд 7. Друга особливість – двоплановість розповіді. Писав кіноповість протягом 13 років, уже в зрілому віці. Тож недаремно у творі гармонійно поєднано два персонажі: малий хлопчик Сашко і дорослий філософ-митець. - Зачитайте уривки, які ілюструють два плани художньої розповіді. - Як ви поясните назву кіноповісті? (Відповіді учнів). Слайд 8. У повісті нерідко зникає межа між спогадом і дійсністю, переплітаються реальне і фантастичне. Назвіть ці епізоди. Це є третя особливість. 3. Характеристика образів твору. Слайд 9. Малий Сашко виховувався на
  • 3. моральних засадах родини. Маленьким серцем він розумів, що батькам жилося нелегко, та не міг пояснити чому. А ставши дорослим, згадував: «Булов минулому житті батьків багато неладу, плачу, темряви й жалю. Всі прожили свій вік нещасливо, кожен по-своєму – і прадід, і дід, і батько з матір’ю». Епізодично з’являються перед нами члени працьовитої родини Довженків, як у кадрах фільму. Слайд 10. Кадр 1. У цьому кадрі перед нами постає Довженків дід Семен. Що дізнаємося ми про нього? Слайд 11. Кадр 2. Як у кіномистецтві, так і в художній оповіді Довженко непомітно і легко переходить від одного предмета зображення до іншого: перед нами з’являється прабаба Марусина. Що ми дізнаємося про неї? Слайд 12. Кадр 3. Дивлячись на цей кадр, ми бачимо батька Сашка, схожого на лицаря, Бога. (Діти зачитують цитати). Батько цінував людей праці, чесних, талановитих. Вражає безкорисливість батька, милосердя. Які епізоди про це свідчать? Слайд 13. Кадр 4. Косовиця. Неабияке місце у житті людей займала праця. З дитинства Довженко взяв любов до праці й повагу до трудящих. Який епізод про це свідчить? Слайд 14. Кадр 5. У кіноповісті багато пейзажних картин. Пейзажем кіноповість починається і закінчується. Зачитайте цитату – опис Десни. Цей пейзаж Довженка став знаменитим Саме природа формувала в малого хлопчика ідеал краси, любові , повноти життя. Останні слова кіноповісті є філософськими: «бачити зорі навіть у буденних калюжах на життєвих шляхах». Як ви їх розумієте? (Уміти бачити і відчувати красиве щомиті, цінувати життя у всій його буденності). Слайд 15-16. Цю філософію дорослого автора О. Довженка відчуваємо у роздумах і малого Сашка. (Зачитуємо цитату про те, що любить малий Сашко). 4. Відповідь на проблемне питання. Слайд 17. Отже, що взяв О. Довженко зі свого дитинства в далеку мандрівку життя, а що взяли б ви? Слайд 18. Висновок (записуємо). Єдність людини з природою, зі світлом при народженні – основне, що визначає світогляд цієї людини в майбутньому.
  • 4. Усі члени могутнього роду Довженків – то єдиний образ народу, складовою якого і є сам Олександр Довженко. 5. Робота з художніми засобами. Твір багатий різними художніми засобами: порівняннями, гіперболами, епітетами, метафорами, що надає твору ліричності. Притаманний прийом контрасту (епізод смерті баби і народження сестрички). Це спонукає до філософських роздумів про сенс людського буття. Є образи-символи. Зачитайте уривок про Святвечір і про коня, якого не хотів продавати хлопчик, і не рподав нікому зрілий майстер. Слайд 19.6. Прийом «Коло ідей». Діти пояснюють образ коня. ІV. Підсумок уроку. Цитатний диктант. Про кого сказано: 1. «Пожили вони щось недовго, бо рано, казали, співати почали». (Про братів Сашка). 2. «Він був високий і худий, і чоло в нього було високе, хвилясте довге волосся сиве, а борода біла. І була в нього велика грижа ще з молодих чумацьких літ». (Дід Семен). 3. «Вона проклинала все, що попадалось їй під очі – свиней, курей, поросят, щоб не скугикали, Пірата, щоб не гавкав і не гидив, дітей, сусідів». (Прабаба Марусина). 4. «У малині лежав повержений з небес маленький ангел і плакав без сліз.» (Сашко). 5. «…був давно уже проклятий бабою, його гола душа давно летіла стрімголов з лівого верхнього кутка картини прямо в пекло за те, що драла голубів на горищі і крала у піст з комори сало». (Брат Оврам). 6. «… був фактично одним святим на всю сім’ю». (Сашко). 7. «… був коваль, хоч я ніколи не бачив, аби він щось кував. Все моє життя він ходив повз нашу хату з цілим снопом довгих вудок і так гупав чобітьми, що ми прокидалися вночі». (Дід Захарко). 8. «Була малесенька й така прудка, і очі мала такі видющі й гострі, що сховатись од неї не могло ніщо в світі». (Прабаба Марусина). 9. «більш за все любив музику клепання коси». (Сашко). 10. «З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих учених чи сіячів – він годився на все. Багато наробив він хліба, багатьох нагодував, урятував від води, багато землі переорав…» (Батько). 11. «Одягнений у чумарку і великі незносимі чоботи, він шанував мистецтво. Завжди ходив з бандурою і співав про божественне». (Кобзар Кулик).
  • 5. 12. «Він був косар. Він був такий великий косар, що сусіди забули навіть його прізвище…» (Дядько Самійло). V. Домашнє завдання.