SlideShare a Scribd company logo
1 of 26
О.Генрі «Останній листок».
Взаєморозуміння та прагнення зробити
добро іншим як засіб подолання життєвих
негараздів. Утілення в образі Бермана
найкращих людських рис
Вільям Сідней Портер – О. Генрі
Мета уроку:Мета уроку: проаналізуватипроаналізувати новелу О. Генріновелу О. Генрі
«Останній листок»;«Останній листок»; допомогтидопомогти учням осягнути моральніучням осягнути моральні
проблеми, що порушуються у творі;проблеми, що порушуються у творі; з’ясуватиз’ясувати, як, як
взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншомувзаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому
допомагають подолати життєві негаразди;допомагають подолати життєві негаразди;
охарактеризуватиохарактеризувати образ художника Бермана;образ художника Бермана; формуватиформувати
навички аналізу новелістичного твору, логічногонавички аналізу новелістичного твору, логічного
мислення;мислення; виховувативиховувати людяність, спонукати до роздумівлюдяність, спонукати до роздумів
про добро, мудрість, співчуття до ближнього.про добро, мудрість, співчуття до ближнього.
Обладнання урокуОбладнання уроку:: портрет письменника,портрет письменника,
текст новели, ілюстрації,текст новели, ілюстрації, “Діаграма Венна”“Діаграма Венна”,,
асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року.асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року.
“Осінь”; мольберт, палітра з фарбами.“Осінь”; мольберт, палітра з фарбами.
Тип урокуТип уроку:: комбінованийкомбінований
Епіграф уроку:
«Треба прагнути бути Людиною,
незважаючи на всю жорстокість
навколишнього світу»
О.Генрі
Хід уроку
І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Підготовка до сприйняття навчального матеріалу
1.Звучить музика (Вівальді «Чотири пори року. «Осінь»)
2. Слово вчителя
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Слово вчителя. Що в людському житті найголовніше? Без
чого людина не може бути людиною, незалежно від того,
якою б сильною, сміливою, розумною вона не була б..
(Без друзів і спілкування)
Завдання
Дайте відповідь на запитання,
використовуючи метод «Вільний
мікрофон»(або “Інформаційне гроно”)
 Якими повинні бути людські взаємини?
 Яке слово вам перш за все спадає на думку,
коли ми говоримо про людські взаємини?
 (вірність, міцність, постійність, надійність,
лицемірство, користь, зрада…)
Актуалізація опорних знань
Колективна робота з текстом
Коли відбуваються події у новелі?
(Восени, у листопаді)
Чому відбуваються восени?
(Осінь-це яскраво і сумно, спокій, дерева
скидають листя, природа в неприкрашеному
вигляді, відчувається незахищеність)
Назвіть дійових осіб.
(Сью, Джонсі, Берман)
Що їх об’єднує?
Зверніться до тексту. (вікна на північ; низька
квартирна плата; салат із листя цикорію; широкі
рукави; погляди на мистецтво).
“Коло думок” 1. Чому героями
твору стали люди
мистецтва? Які вони?
Чи схожі вони на
інших?
особливі люди;
почуття розвинені
сильніше
легко поранити,
образити
автор сам належав до
цього світу
2. Як ви думаєте, що
є найстрашнішим
ворогом цих людей?
( Хвороби,
виснаження від голоду,
відсутність коштів на
ліки)
Хвороба. Як автор описує її?
Поясніть, що об’єднує подані слова і яку роль
відіграють вони у тексті новели: полотно, майстерня,
туш, шедевр, пензель, натурник, мольберт, палітра, ілюстрація,
фарба, Муза. Про представників якого виду мистецтва йде мова у
новелі?
Проблемне питання
Як ви гадаєте, чи здатне
мистецтво врятувати життя
людині?
Додаткове завдання
Словникова робота
Назвіть за лексичним значенням саме слово.Назвіть за лексичним значенням саме слово.
 1. Дерев’яний верстат для живопису, на
якому встановлюють підрамник з
полотном, дошку, картон.
 2. Визначний твір мистецтва.
 3. Давньогрецька богиня — покровителька
мистецтв і наук. У переносному значенні
 - джерело поетичного натхнення.
4. Гостре запалення легенів.
 5. Ліаноподібна рослина
(мольберт)
(шедевр)
(муза)
(пневмонія)
(плющ)
Аналіз художнього твору .
Робота з епіграфом
О.Генрі стверджує:“Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість навколишнього
світу і це можливо”, і чи справді це можливо?
 Як ви розумієте слова О. Генрі ?
 Як вони співвідносяться з темою уроку?
(Ця думка відповідає одній із заповідей Божих: люби ближнього, як
самого себе. Такого принципу в житті дотримувався і О. Генрі).
Як розгортаються події в новелі?
Сюжет – це ряд подій, зображених у творі.
Що ми можемо сказати про кожного з героїв новели?
Завдання: складіть порівняльну характеристику Сью та Джонсі
за допомогою «Діаграми Венна».
Сью
надійна
терпляча
відповідальна
мріє
страждає
тримається сама
Джонсі
бліда
непорушна, мов статуя
мініатюрна
«недокрів’я»
вполювала Пневмонія,
не бажає боротись із
хворобою
готова була вмерти
Художниці, вікна на
північ, низька квартирна
плата, салат із листя
цикорію, широкі рукави,
погляд на мистецтво
Робота над характеристикою літературного
героя, Бермана.
Яке у вас склалося перше враження від Бермана?
Завдання в групах
Прийом “Гронування”.
Чого більше, на перший погляд, у цій людині:
позитивного чи негативного?
Намалюйте “Гроно”
І, ІІІ група – Позитивні риси Бермана.
ІІ, ІV група – Негативні риси Бермана
Берман
Типовий
невдаха
Пияка
Бридкий
старий
буркотун
Неохайний
Від нього
тхне
ялівцівкою
Приречени
й ніколи не
створити
свій шедевр
Потворна
зовнішніст
ь
«пес –
охоронець»
Усе життя
витратив
на
чекання
Музи
Негативне в образі Бермана
Скласти схему позитивних рис Бермана.
Прийом “Гронування”.
Берман
Чуйна людина
Великодушність
Здатний на
самопожертву заради
тих, кого любить
Маючи тіло карлика,
виявив душу велетня
Берман
Завдання
Чому автор порівнює Бермана саме з пророком Мойсеєм,
а не з іншим героєм ?
Мойсей. Мікеланджело
Чому автор обрав плющ?
Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній
листок» вжите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і
як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І не випадково. У
християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і
символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя,
коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі
використано образ саме цієї рослини.
Ефект несподіванки
Для чого жертвував собою?
 Щоб врятувати життя Джонсі.
Що змусило вчинити так?
 був добрий і по-батьківськи любив дівчат;
 звичайний стан душі;
 життєві випробування не зробили його жорстоким;
 мав справжній скарб – умів любити, жертвувати в ім’я
любові до іншої людини
він створив свій шедевр, бо
шедевр – це твір, який
потрібен людям.
Чому Джонсі, художниця, не змогла відрізнити
намальований на стіні листок від справжнього?
Берман намалював не просто листок, це був його
шедевр, про який він мріяв все життя.
Чи є прагнення робити добро іншому
засобом здолання негараздів?
Добро, яке зробив Берман, це врятоване
життя молодої дівчини, в першу чергу, і
здійснення його заповітної мрії.
Помираючи, художник знав, що виконав
своє призначення на землі і життя він
прожив недаремно.
Отже, чи здатне мистецтво врятувати життя
людині?
Підведення підсумків уроку. Асоціативні
зв’язки
РОБОТА У ГРУПАХ
Завдання
Зробіть асоціативний аналіз
запропонованих слів. З якими
поняттями асоціюються ці слова?
плющ
шедевр
Листя осінь
останній
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Завдання
Спробуйте дати відповідь на питання, яке
супроводжувало нас протягом усього
уроку. Давайте відповідь на це питання
за допомогою нашої улюбленої вправи
« Мікрофон»
- Що ви відкрили для себе на уроці?
- Які моральні істини ви осягнули?

More Related Content

What's hot

М.Сервантес. "Дон Кіхот"
М.Сервантес. "Дон Кіхот"М.Сервантес. "Дон Кіхот"
М.Сервантес. "Дон Кіхот"DorokhGala
 
ібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімSnezhana Pshenichnaya
 
О.Генрі урок - презентація
О.Генрі урок -  презентаціяО.Генрі урок -  презентація
О.Генрі урок - презентаціяВера Харченко
 
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"DorokhGala
 
Бальзак. Людська комедія
Бальзак. Людська комедіяБальзак. Людська комедія
Бальзак. Людська комедіяAdriana Himinets
 
Літературна казка
Літературна казкаЛітературна казка
Літературна казкаdreamluda
 
Трагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". ПрезентаціяТрагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". ПрезентаціяЗШ №10 м.Світловодська
 
Ф. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінарія
Ф. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінаріяФ. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінарія
Ф. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінаріяDorokhGala
 
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"dtamara123
 
Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.
Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.
Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.DorokhGala
 
Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".
Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".
Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".DorokhGala
 
снігова королева
снігова королеваснігова королева
снігова королеваTamara Emec
 
Відродження
ВідродженняВідродження
ВідродженняDorokhGala
 
Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"
Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"
Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"dtamara123
 
найвідоміші цикли міфів троя
найвідоміші цикли міфів троянайвідоміші цикли міфів троя
найвідоміші цикли міфів трояzrozhevska
 
Мольєр "Міщанин-шляхтич"
Мольєр "Міщанин-шляхтич"Мольєр "Міщанин-шляхтич"
Мольєр "Міщанин-шляхтич"DorokhGala
 
M.В.Гоголь "Шинель"
M.В.Гоголь "Шинель"M.В.Гоголь "Шинель"
M.В.Гоголь "Шинель"DorokhGala
 
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітанпрезентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітанnelysha
 
Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті
Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повістіМарк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті
Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повістіOleg1977
 

What's hot (20)

М.Сервантес. "Дон Кіхот"
М.Сервантес. "Дон Кіхот"М.Сервантес. "Дон Кіхот"
М.Сервантес. "Дон Кіхот"
 
ібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дім
 
О.Генрі урок - презентація
О.Генрі урок -  презентаціяО.Генрі урок -  презентація
О.Генрі урок - презентація
 
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"
 
Бальзак. Людська комедія
Бальзак. Людська комедіяБальзак. Людська комедія
Бальзак. Людська комедія
 
Літературна казка
Літературна казкаЛітературна казка
Літературна казка
 
Трагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". ПрезентаціяТрагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
 
Ф. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінарія
Ф. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінаріяФ. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінарія
Ф. Стендаль."Червоне і чорне". Безансонська семінарія
 
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
 
Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.
Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.
Ф.Стендаль. Спостерігач людського серця.
 
Снігова королева
Снігова королеваСнігова королева
Снігова королева
 
Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".
Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".
Діана Вінн Джонс. "Мандрівний замок Хаула".
 
снігова королева
снігова королеваснігова королева
снігова королева
 
Відродження
ВідродженняВідродження
Відродження
 
Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"
Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"
Презентація "Образ Хлєстакова та його динаміка"
 
найвідоміші цикли міфів троя
найвідоміші цикли міфів троянайвідоміші цикли міфів троя
найвідоміші цикли міфів троя
 
Мольєр "Міщанин-шляхтич"
Мольєр "Міщанин-шляхтич"Мольєр "Міщанин-шляхтич"
Мольєр "Міщанин-шляхтич"
 
M.В.Гоголь "Шинель"
M.В.Гоголь "Шинель"M.В.Гоголь "Шинель"
M.В.Гоголь "Шинель"
 
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітанпрезентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
 
Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті
Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повістіМарк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті
Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті
 

Viewers also liked

останній листок
останній листокостанній листок
останній листокSnezhanaP10
 
О. Генрі останній листок
О. Генрі останній листокО. Генрі останній листок
О. Генрі останній листокolyasmetyukh
 
O. Henry The Gift of the Magi
O. Henry The Gift of the MagiO. Henry The Gift of the Magi
O. Henry The Gift of the MagiAdriana Himinets
 
Використання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжної
Використання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжноїВикористання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжної
Використання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжноїВера Харченко
 
Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжної
Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжноїВикористання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжної
Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжноїВера Харченко
 
Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...
Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...
Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...Tamara Emec
 
Логіка в початковій школі
Логіка в початковій школіЛогіка в початковій школі
Логіка в початковій школіzologym
 
биография Грина
биография Гринабиография Грина
биография ГринаSnezhanaP10
 

Viewers also liked (20)

останній листок
останній листокостанній листок
останній листок
 
О. Генрі останній листок
О. Генрі останній листокО. Генрі останній листок
О. Генрі останній листок
 
о.генри
о.генрио.генри
о.генри
 
Осінь картини
Осінь картиниОсінь картини
Осінь картини
 
O. Henry The Gift of the Magi
O. Henry The Gift of the MagiO. Henry The Gift of the Magi
O. Henry The Gift of the Magi
 
Використання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжної
Використання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжноїВикористання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжної
Використання ІКТ, інноваційних технологій на уроках зарубіжної
 
новела
новелановела
новела
 
Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжної
Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжноїВикористання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжної
Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках зарубіжної
 
Пушкин 19 октября
Пушкин 19 октябряПушкин 19 октября
Пушкин 19 октября
 
Пушкин
Пушкин Пушкин
Пушкин
 
Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...
Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...
Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках світової літе...
 
3 о генрі урок презентація
3 о генрі урок   презентація3 о генрі урок   презентація
3 о генрі урок презентація
 
Логіка в початковій школі
Логіка в початковій школіЛогіка в початковій школі
Логіка в початковій школі
 
98699334
9869933498699334
98699334
 
биография Грина
биография Гринабиография Грина
биография Грина
 
былина
былинабылина
былина
 
Айзек Азімов Фах
Айзек Азімов ФахАйзек Азімов Фах
Айзек Азімов Фах
 
В Скотт таблиці
В Скотт таблиціВ Скотт таблиці
В Скотт таблиці
 
тест
тесттест
тест
 
Олдридж
ОлдриджОлдридж
Олдридж
 

Similar to о.генрі «останній листок»

урок 11 клас
урок 11 класурок 11 клас
урок 11 класMaxim Hart
 
А. Камю. Чума
А. Камю. ЧумаА. Камю. Чума
А. Камю. Чумаolyasmetyukh
 
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptГусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptssuser55a0fb
 
програма самореалізації особистості
програма самореалізації особистостіпрограма самореалізації особистості
програма самореалізації особистостіHelen Golovina
 
Естетичне кредо Стендаля
Естетичне кредо Стендаля Естетичне кредо Стендаля
Естетичне кредо Стендаля ninakysman
 
розробка відкритого уроку в 7 класі р.л.стівенсон1
розробка відкритого уроку в 7 класі  р.л.стівенсон1розробка відкритого уроку в 7 класі  р.л.стівенсон1
розробка відкритого уроку в 7 класі р.л.стівенсон1Andrey Goroshko
 
матеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиматеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиpr1nc1k
 
Микола Хвильовий "Я (Романтика)"
Микола Хвильовий "Я (Романтика)"Микола Хвильовий "Я (Романтика)"
Микола Хвильовий "Я (Романтика)"Elena Pritula
 
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занятьфакультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занятьpr1nc1k
 
Хвильовий
ХвильовийХвильовий
ХвильовийOlenamoon
 
Філософські твори Германа Гессе
 Філософські твори Германа Гессе  Філософські твори Германа Гессе
Філософські твори Германа Гессе library_darnitsa
 
збірник світова
збірник світовазбірник світова
збірник світоваTamara Emec
 
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...ssuser327330
 
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.MykolaivnaS
 
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)Roman Bienov
 

Similar to о.генрі «останній листок» (20)

урок 11 клас
урок 11 класурок 11 клас
урок 11 клас
 
112
112112
112
 
А. Камю. Чума
А. Камю. ЧумаА. Камю. Чума
А. Камю. Чума
 
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptГусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
 
програма самореалізації особистості
програма самореалізації особистостіпрограма самореалізації особистості
програма самореалізації особистості
 
153
153153
153
 
Естетичне кредо Стендаля
Естетичне кредо Стендаля Естетичне кредо Стендаля
Естетичне кредо Стендаля
 
розробка відкритого уроку в 7 класі р.л.стівенсон1
розробка відкритого уроку в 7 класі  р.л.стівенсон1розробка відкритого уроку в 7 класі  р.л.стівенсон1
розробка відкритого уроку в 7 класі р.л.стівенсон1
 
матеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиматеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літератури
 
бекетова від контексту до підтексту
бекетова від контексту до підтекстубекетова від контексту до підтексту
бекетова від контексту до підтексту
 
А Камю чума
А Камю чумаА Камю чума
А Камю чума
 
антонова
антоноваантонова
антонова
 
Микола Хвильовий "Я (Романтика)"
Микола Хвильовий "Я (Романтика)"Микола Хвильовий "Я (Романтика)"
Микола Хвильовий "Я (Романтика)"
 
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занятьфакультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
 
Хвильовий
ХвильовийХвильовий
Хвильовий
 
Філософські твори Германа Гессе
 Філософські твори Германа Гессе  Філософські твори Германа Гессе
Філософські твори Германа Гессе
 
збірник світова
збірник світовазбірник світова
збірник світова
 
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
 
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.
 
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
 

More from SnezhanaP10

синтаксические-нормы
синтаксические-нормысинтаксические-нормы
синтаксические-нормыSnezhanaP10
 
морфологические нормы
морфологические нормыморфологические нормы
морфологические нормыSnezhanaP10
 
морфолог нормы
морфолог нормыморфолог нормы
морфолог нормыSnezhanaP10
 
метаморфози
метаморфозиметаморфози
метаморфозиSnezhanaP10
 
орфоэпические нормы
орфоэпические нормыорфоэпические нормы
орфоэпические нормыSnezhanaP10
 
связь языка, общества и культуры
связь языка, общества и культурысвязь языка, общества и культуры
связь языка, общества и культурыSnezhanaP10
 
виды предложений по цели высказывания
виды предложений по цели высказываниявиды предложений по цели высказывания
виды предложений по цели высказыванияSnezhanaP10
 
простое предложение
простое предложениепростое предложение
простое предложениеSnezhanaP10
 
виды связи слов в словосочетании
виды связи слов в словосочетаниивиды связи слов в словосочетании
виды связи слов в словосочетанииSnezhanaP10
 
словосочетание
словосочетаниесловосочетание
словосочетаниеSnezhanaP10
 
урок 2 общение и речь. стили речи. чтение молча
урок 2 общение и речь. стили речи. чтение молчаурок 2 общение и речь. стили речи. чтение молча
урок 2 общение и речь. стили речи. чтение молчаSnezhanaP10
 
общие сведен о языке
общие сведен о языкеобщие сведен о языке
общие сведен о языкеSnezhanaP10
 

More from SnezhanaP10 (20)

синтаксические-нормы
синтаксические-нормысинтаксические-нормы
синтаксические-нормы
 
морфологические нормы
морфологические нормыморфологические нормы
морфологические нормы
 
морфолог нормы
морфолог нормыморфолог нормы
морфолог нормы
 
метаморфози
метаморфозиметаморфози
метаморфози
 
овідій
овідійовідій
овідій
 
вергилий
вергилийвергилий
вергилий
 
гораций
горацийгораций
гораций
 
сапфо
сапфосапфо
сапфо
 
Г Лорка
Г ЛоркаГ Лорка
Г Лорка
 
тиртей
тиртейтиртей
тиртей
 
орфоэпические нормы
орфоэпические нормыорфоэпические нормы
орфоэпические нормы
 
связь языка, общества и культуры
связь языка, общества и культурысвязь языка, общества и культуры
связь языка, общества и культуры
 
виды предложений по цели высказывания
виды предложений по цели высказываниявиды предложений по цели высказывания
виды предложений по цели высказывания
 
простое предложение
простое предложениепростое предложение
простое предложение
 
виды связи слов в словосочетании
виды связи слов в словосочетаниивиды связи слов в словосочетании
виды связи слов в словосочетании
 
словосочетание
словосочетаниесловосочетание
словосочетание
 
урок 2 общение и речь. стили речи. чтение молча
урок 2 общение и речь. стили речи. чтение молчаурок 2 общение и речь. стили речи. чтение молча
урок 2 общение и речь. стили речи. чтение молча
 
общие сведен о языке
общие сведен о языкеобщие сведен о языке
общие сведен о языке
 
коран
коранкоран
коран
 
веди
ведиведи
веди
 

о.генрі «останній листок»

  • 1. О.Генрі «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншим як засіб подолання життєвих негараздів. Утілення в образі Бермана найкращих людських рис Вільям Сідней Портер – О. Генрі
  • 2. Мета уроку:Мета уроку: проаналізуватипроаналізувати новелу О. Генріновелу О. Генрі «Останній листок»;«Останній листок»; допомогтидопомогти учням осягнути моральніучням осягнути моральні проблеми, що порушуються у творі;проблеми, що порушуються у творі; з’ясуватиз’ясувати, як, як взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншомувзаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому допомагають подолати життєві негаразди;допомагають подолати життєві негаразди; охарактеризуватиохарактеризувати образ художника Бермана;образ художника Бермана; формуватиформувати навички аналізу новелістичного твору, логічногонавички аналізу новелістичного твору, логічного мислення;мислення; виховувативиховувати людяність, спонукати до роздумівлюдяність, спонукати до роздумів про добро, мудрість, співчуття до ближнього.про добро, мудрість, співчуття до ближнього. Обладнання урокуОбладнання уроку:: портрет письменника,портрет письменника, текст новели, ілюстрації,текст новели, ілюстрації, “Діаграма Венна”“Діаграма Венна”,, асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року.асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року. “Осінь”; мольберт, палітра з фарбами.“Осінь”; мольберт, палітра з фарбами. Тип урокуТип уроку:: комбінованийкомбінований
  • 3. Епіграф уроку: «Треба прагнути бути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу» О.Генрі
  • 4. Хід уроку І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу 1.Звучить музика (Вівальді «Чотири пори року. «Осінь») 2. Слово вчителя ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Слово вчителя. Що в людському житті найголовніше? Без чого людина не може бути людиною, незалежно від того, якою б сильною, сміливою, розумною вона не була б.. (Без друзів і спілкування)
  • 5. Завдання Дайте відповідь на запитання, використовуючи метод «Вільний мікрофон»(або “Інформаційне гроно”)  Якими повинні бути людські взаємини?  Яке слово вам перш за все спадає на думку, коли ми говоримо про людські взаємини?  (вірність, міцність, постійність, надійність, лицемірство, користь, зрада…)
  • 6. Актуалізація опорних знань Колективна робота з текстом Коли відбуваються події у новелі? (Восени, у листопаді) Чому відбуваються восени? (Осінь-це яскраво і сумно, спокій, дерева скидають листя, природа в неприкрашеному вигляді, відчувається незахищеність) Назвіть дійових осіб. (Сью, Джонсі, Берман) Що їх об’єднує? Зверніться до тексту. (вікна на північ; низька квартирна плата; салат із листя цикорію; широкі рукави; погляди на мистецтво).
  • 7. “Коло думок” 1. Чому героями твору стали люди мистецтва? Які вони? Чи схожі вони на інших? особливі люди; почуття розвинені сильніше легко поранити, образити автор сам належав до цього світу 2. Як ви думаєте, що є найстрашнішим ворогом цих людей? ( Хвороби, виснаження від голоду, відсутність коштів на ліки)
  • 8. Хвороба. Як автор описує її?
  • 9. Поясніть, що об’єднує подані слова і яку роль відіграють вони у тексті новели: полотно, майстерня, туш, шедевр, пензель, натурник, мольберт, палітра, ілюстрація, фарба, Муза. Про представників якого виду мистецтва йде мова у новелі?
  • 10. Проблемне питання Як ви гадаєте, чи здатне мистецтво врятувати життя людині?
  • 11. Додаткове завдання Словникова робота Назвіть за лексичним значенням саме слово.Назвіть за лексичним значенням саме слово.  1. Дерев’яний верстат для живопису, на якому встановлюють підрамник з полотном, дошку, картон.  2. Визначний твір мистецтва.  3. Давньогрецька богиня — покровителька мистецтв і наук. У переносному значенні  - джерело поетичного натхнення. 4. Гостре запалення легенів.  5. Ліаноподібна рослина (мольберт) (шедевр) (муза) (пневмонія) (плющ)
  • 12. Аналіз художнього твору . Робота з епіграфом О.Генрі стверджує:“Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу і це можливо”, і чи справді це можливо?  Як ви розумієте слова О. Генрі ?  Як вони співвідносяться з темою уроку? (Ця думка відповідає одній із заповідей Божих: люби ближнього, як самого себе. Такого принципу в житті дотримувався і О. Генрі).
  • 13. Як розгортаються події в новелі? Сюжет – це ряд подій, зображених у творі.
  • 14. Що ми можемо сказати про кожного з героїв новели? Завдання: складіть порівняльну характеристику Сью та Джонсі за допомогою «Діаграми Венна». Сью надійна терпляча відповідальна мріє страждає тримається сама Джонсі бліда непорушна, мов статуя мініатюрна «недокрів’я» вполювала Пневмонія, не бажає боротись із хворобою готова була вмерти Художниці, вікна на північ, низька квартирна плата, салат із листя цикорію, широкі рукави, погляд на мистецтво
  • 15. Робота над характеристикою літературного героя, Бермана. Яке у вас склалося перше враження від Бермана? Завдання в групах Прийом “Гронування”. Чого більше, на перший погляд, у цій людині: позитивного чи негативного? Намалюйте “Гроно” І, ІІІ група – Позитивні риси Бермана. ІІ, ІV група – Негативні риси Бермана
  • 16. Берман Типовий невдаха Пияка Бридкий старий буркотун Неохайний Від нього тхне ялівцівкою Приречени й ніколи не створити свій шедевр Потворна зовнішніст ь «пес – охоронець» Усе життя витратив на чекання Музи Негативне в образі Бермана
  • 17. Скласти схему позитивних рис Бермана. Прийом “Гронування”. Берман Чуйна людина Великодушність Здатний на самопожертву заради тих, кого любить Маючи тіло карлика, виявив душу велетня
  • 18.
  • 20. Завдання Чому автор порівнює Бермана саме з пророком Мойсеєм, а не з іншим героєм ? Мойсей. Мікеланджело
  • 21. Чому автор обрав плющ? Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній листок» вжите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І не випадково. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі використано образ саме цієї рослини.
  • 22. Ефект несподіванки Для чого жертвував собою?  Щоб врятувати життя Джонсі. Що змусило вчинити так?  був добрий і по-батьківськи любив дівчат;  звичайний стан душі;  життєві випробування не зробили його жорстоким;  мав справжній скарб – умів любити, жертвувати в ім’я любові до іншої людини він створив свій шедевр, бо шедевр – це твір, який потрібен людям.
  • 23. Чому Джонсі, художниця, не змогла відрізнити намальований на стіні листок від справжнього? Берман намалював не просто листок, це був його шедевр, про який він мріяв все життя.
  • 24. Чи є прагнення робити добро іншому засобом здолання негараздів? Добро, яке зробив Берман, це врятоване життя молодої дівчини, в першу чергу, і здійснення його заповітної мрії. Помираючи, художник знав, що виконав своє призначення на землі і життя він прожив недаремно. Отже, чи здатне мистецтво врятувати життя людині?
  • 25. Підведення підсумків уроку. Асоціативні зв’язки РОБОТА У ГРУПАХ Завдання Зробіть асоціативний аналіз запропонованих слів. З якими поняттями асоціюються ці слова? плющ шедевр Листя осінь останній
  • 26. Інтерактивна вправа «Мікрофон» Завдання Спробуйте дати відповідь на питання, яке супроводжувало нас протягом усього уроку. Давайте відповідь на це питання за допомогою нашої улюбленої вправи « Мікрофон» - Що ви відкрили для себе на уроці? - Які моральні істини ви осягнули?