Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Переказуємо стисло. Стислий переказ твору
1. ТЕМА. ПЕРЕКАЗУЄМО СТИСЛО. СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТВОРУ
Мета. Ознайомити чунів з таким видом переказів, як стислий переказ; з
поняттям "анотація"; вчити виділяти головне і переказувати стисло; складати
анотації; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, зв'язне
мовлення; збагачувати словник учнів; виховувати любов до пташок, до усної
народної творчості.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя:
а) Стислий переказ — це такий переказ, де потрібно коротко,
лаконічно передати зміст тексту. Це вимагає глибоко вдумуватись у зміст
твору, визначати найбільш важливий матеріал, щоб відібрати з усього змісту
найголовніше, найсуттєвіше, випускаючи малозначущі факти, події,
другорядні епізоди.
б) Стислим переказом твору є анотація.
Анотація — це стислий переказ твору, книжки. Його подають на
звороті титульної сторінки дрібним шрифтом.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися стисло переказувати,
записувати стислий переказ тексту "Граченя", повчимося складати анотації
до книжок.
IV. Робота з мовним матеріалом.
Вірш про лисичку
Лисичка-сестричка доволі метка:
У воду штовхнула вона їжака.
Та м'ячик голчастий її обдурив,
На берег скотився і нірку прорив.
Вірш про журавля
Журавлі курличуть,
Забирають літо.
І несуть з собою у чужі краї.
Не спішіть, журавлики,
Гляньте — недогріте залишилось поле
В рідній стороні. М.Кулик
Загадки
Я руда, низького зросту,
хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
в них таке смачненьке м'ясо...
Вовку-брату я сестриця,
а зовуть мене... (лисиця).
2. Дивний ключ у небі лине,
не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають... (журавлі).
в) Вчитель:
Потоваришували лисичка і журавель та почали ходити один до одного
в гості.
г) Учні.
Коротко (стисло) переказати українську народну казку "Лисичка і
журавель", 2-3 учні).
2. Завдання 2 (зошит, с. 27).
а) Зразок анотації з будь-якої книжки.
б) Приклад анотації на казку Лесі Українки "Біда навчить" (читати
з зошита, с. 27).
в) Завдання 3 (зошит, с. 28).
Усне складання анотації до української народної казки "Рукавичка".
Питання:
— Про що йде мова в казці?
— Які головні герої казки "Рукавички"?
— Чим розпочинається казка?
— Як розвивалися події?
— Чим завершилась казка?
3. Підсумок.
— Отже, анотація — це характеристика змісту книги, статті і т. ін.,
або коротка бібліографічна довідка. Це вид стислого переказу.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Робота над стислим переказом тексту А.Орлика "Граченя"
(завдання 4, зошит с. 28).
1. Загадка.
Найчорніший з усіх птахів,
Чистить ріллю від черв'яків. (Грак.)
2. Читання тексту вчителем.
3. Бесіда за змістом прочитаного.
— Яка стояла погода?
— Що сталося під час грози?
— Хто підібрав граченя?
— Як доглядав хлопчик пташку?
— Що було восени?
— У що вірив Дмитрик?
4. Робота над мовними засобами.
а) Гроза, блискавка; відчахнула — відірвала, зламала; осокір;
Дмитрусь піді брав, узяв, намостив сінця, посадив, доглядав, годував, давав,
дбав; розмочена булка, яєчний жовток, сир, салат; дихнуло прохолодою,
грачина зграя, у вирій;
3. б) Граченя, пташеня, молодий грачок, вихованець.
в) Гілляка, поволеньки, з'явились, навесні, обов'язково.
5. Стислий виклад змісту тексту (2-3 учні).
— Про що йдеться в тексті взагалі?
— Чим починався текст?
— Чому граченя, яке випало з гнізда, не загинуло?
— Чим закінчуються події?
6. Детальний переказ 2 абзацу про догляд Дмитриком пташки (для
порівняння із стислою передачею цієї частини).
Зразок детального переказу 2 абзацу.
Узяв Дмитрик коробку, намостив сінця і поселив туди граченя. Там
воно підростало поволеньки. Хлопчик доглядав пташку, годував булкою,
розмоченою у молоці. А мама догодовувала салатом, сиром та яєчним
жовтком.
Зразок стислого переказу 2 абзацу.
Дмитрик дбав про пташку. Зробив їй гніздечко в коробці і щодня
годував булкою, сиром, яйцем.
6. Складання плану (колективно).
План
1. Граченя в біді.
2. Дмитрик доглядає пташку.
3. Дружба з каченятами.
4. У вирій.
5. Сподівання Дмитрика.
7. Стислий переказ фрагментів за пунктами плану (2-3 учні).
8. Самостійне складання тексту переказу і його запис.
9. Самоперевірка. Завершення роботи.
VII. Підсумок уроку.
— Що ви розумієте під стислим переказом тексту?
— Що таке анотація твору?
Додатковий матеріал
І. Методика роботи над стислим переказом.
1. Читання тексту учнями (мовчки і вголос).
2. Бесіда за змістом прочитаного (5-6 запитань).
3. Робота над мовними засобами: над словами, образотворчими
засобами, окремими реченнями.
4. Стислий, в кількох реченнях, виклад змісту тексту (про що
йдеться в тексті взагалі, чим починався текст, як розвивались дії, чим
завершився текст).
5. Детальний переказ одного-двох фрагментів (для порівняння із
стислою передачею цих же частин).
6. Складання плану.
7. Стислий переказ фрагментів за пунктами плану.
8. Самостійне складання тексту переказу і його запис.
9. Самоперевірка. Завершення роботи.