ТЕМА. ПЕРЕКАЗУЄМО ВИБІРКОВО
Мета. Ознайомити учнів з поняттям "вибірковий переказ", вчити переказувати
вибірково; розвивати уміння порівнювати, узагальнювати, зіставляти; збагачувати
словник учнів; виховувати шанобливе ставлення до природи, бажання допомагати
тваринам.
Обладнання. Ілюстрації "Лосі", "Снігурі", "Шишкарі"; картини з лісовими
краєвидами пейзажу; казка Л.Толстого "Буратіно".
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Вступна бесіда з учнями.
— Яка пора року? Який місяць?
— Яке небо, сонце?
— Чи є вітер?
— Яка погода?
Узагальнення спостереження за змінами в природі.
2. Завдання 1 (зошит, с. 30).
а) Читання прислів'я "В осінню негоду сім погод надворі: сіє, віє, крутить,
свище, рве, ллє і сніг мете".
б) Порівняння змісту прислів'я зі спостереженнями учнів.
в) Запис двох речень за прислів'ям (про погоду, дощ, сніг, вітер тощо). (Восени
дуже непостійна погода. Ллє дощ, свище вітер і сніг мете.)
3. Підсумок вчителя.
— Ми почали вчитися узагальнювати свої спостереження за змінами в при роді і
порівнювати їх зі змістом даного прислів'я, а також вибірково давати відповіді на питання.
III. Оголошення теми і мети уроку.
— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з поняттям — "вибірковий
переказ", повчимося вибирати з тексту описи, складати словничок на задану тему та на
основі художнього опису складати опис науковий.
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Слово вчителя.
— Вибірковий переказ — це такий усний чи письмовий переказ змісту
вихідного варіанту, який базується на попередньому відборі матеріалу на задану тему і
створення на цій основі нового викладу.
2. Розгляд ілюстрації "Лосі в лісі".
— Які лосі?
— Чим харчуються?
— Чим корисні?
Цікаво знати, що...
• Перші роги виростають у лосів через рік після народження, а наприкінці
липня - початку серпня вони тверднуть. Ці роги ще не мають відростків. Роги з добре
вираженою лопаткою з'являються тільки на п'ятий рік життя. Дорослі лосі скидають роги
у листопаді-грудні, а нові починають рости у них у квітні - травні.
• Лосі живуть до 20-25 років.
• Новонароджене лосеня має масу від 6 до 16 кг. Воно швидко росте і до осені
досягає 120-130 кг, іноді — 200 кг.
• Лосі харчуються найрізноманітнішими трав'янистими і дерево-кущовими
рослинами, мохами, грибами. Найохочіше вони поїдають листя вільхи, горобини, верби,
берези, клена, ясена, черемхи.
• Лосі — надзвичайно важливі мисливські тварини. З них отримують смачне і
поживне м'ясо та цінну шкіру.
3. Завдання 2 (зошит, с. З0).
а) Прочитати текст "Врятували".
б) Визначити його тему. (Життя тварин, зокрема лосів, у лісі.)
в) Відповіді на питання.
— Яка пора року описана?
— Де гуляли друзі?
— Кого вони побачили в кущах?
— Як поводилася лосиха-мати?
— Що вирішили зробити хлопчики?
г) Складання словничка на тему: "Як юні любителі природи підтримали
лісових красенів". (Набрали оберемки віників; поспішили до лісу; обережно наблизились
до лосів; поклали гілки і відступили; мов зачаровані, дивилися на лосів.)
4. Завдання З (зошит, с. 31)
а) Ознайомлення з казкою О.Толстого "Буратіно". (Головний герой —
Буратіно та ляльки театру: Мальвіна,...)
б) Прочитати текст із зошита. Вибрати із тексту і записати опис галявини і
хатинки Мальвіни. Дібрати до опису заголовки.
Чарівна галявинка
Крізь гілля горішника Буратіно побачив красиву галявину і посеред неї маленьку
хатинку. Доріжки були послані чистим пісочком. З фонтана бив тоненький струмінь води,
в ній підстрибував смугастий м'ячик.
Казкова хатинка
Посеред галявини стояла маленька, освітлена місяцем, хатинка на чотири віконця.
На віконцях намальовані сонце, місяць і зірки. Навколо росли великі квіти.
в) Перевірка написаного.
V. Фізкультхвилинка.
Віє вітер нам в лице,
Захиталось деревце,
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище.
VI. Робота над складанням наукового опису на основі художнього тексту
про снігура (завдання 4-5, зошит, с. 32).
1. Загадка.
В лісі, в скверах, на алейках —
Птиці в чорних тюбетейках.
Сірі та червоногруді, а самі аж із тайги
Принесли до нас сніги. Хто вони? (Снігурі.)
2. Розгляд ілюстрації снігура.
2. Читання тексту "Червоногруді красені" (За М.Бубновим) (зошит, с. 32,
№4). Визначення його типу (художній опис.)
3. Обвести "хмаринкою" слова, які описують снігурів.
Красені, чепурні фігурки, веселять око, світяться, милі товстуни-снігурі,
синювато-сірі спинки, хвостики й крильця чорненькі, груди яскраво-червоні, акуратні
чорненькі шапочки.
5. Складання наукового опису шишкаря.
а) Загадка.
Озира зимовий ліс,
на морозі чистить ніс,
для коханих пташеняток
у гніздечку у цей час —
пуху, шишок і зерняток
на всю зиму він запас. (Шишкар.)
б) Розгляд ілюстрації шишкаря. Усний опис його.
Цікаво знати, що...
• Ця пташка виводить пташенят у розпал зими і вигодовує їх насінням, що саме
дозріває в ялинових шишках. А багатьох інших пташок взимку треба підгодовувати.
в) Слово вчителя.
Завбільшки з горобця. Оперення темно-червоне (у самців) або сірувато-зеленувате
чи жовтувато-оранжеве (у самок та молоді). Характерною ознакою є своєрідний дзьоб, в
якого гострі кінці нижньої та верхньої половинок перехрещуються. Хвіст відносно
короткий, "вилчастий". Тримаються зграйками на деревах. Політ швидкий, дугоподібний.
В польоті весь час перегукуються ("клюк-клюк"..., "кле-кле-кле"... або "цок-цок-цок"...),
але, .сівши на дерево, замовкають. Живляться, підвішуючись знизу до шишок. В Україні
— 3 види (сосновий шишкар, ялиновий шишкар та білокрилий шишкар).
г) Словникова робота.
Оперення темно-червоне, сірувато-зеленкувате, дзьоб перехрещений; хвіст
короткий, "вилчастий "; політ швидкий, дугоподібний; завбільшки з горобця; живиться
насінням з шишок.
д) Запис опису учнями (Самостійно), є) Перевірка написаного.
VI. Підсумок уроку.
— Що означає переказати вибірково?
Додатковий матеріал
Як працювати над вибірковим переказом.
1. Прочитати текст.
2. Визначити його тему і головну думку.
3. Обмірковування теми, запропонованої для вибіркового переказу.
1. Визначення головної думки переказу (вона може співпадати і не
співпадати з головною думкою тексту).
4. Визначення типу тексту переказу (опис, розповідь, міркування).
5. Складання плану переказу.
6. Робота з мовним матеріалом.
а) Авторські мовленнєві засоби;
б) Свої слова та словосполучення;
в) Слова для зв'язку частин переказу.
8. Написання переказу.
9. Перевірка переказу, чи все в ньому зрозуміле людині, яка прочитає або
почує його.

Переказуємо вибірково

  • 1.
    ТЕМА. ПЕРЕКАЗУЄМО ВИБІРКОВО Мета.Ознайомити учнів з поняттям "вибірковий переказ", вчити переказувати вибірково; розвивати уміння порівнювати, узагальнювати, зіставляти; збагачувати словник учнів; виховувати шанобливе ставлення до природи, бажання допомагати тваринам. Обладнання. Ілюстрації "Лосі", "Снігурі", "Шишкарі"; картини з лісовими краєвидами пейзажу; казка Л.Толстого "Буратіно". Хід уроку I. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань. 1. Вступна бесіда з учнями. — Яка пора року? Який місяць? — Яке небо, сонце? — Чи є вітер? — Яка погода? Узагальнення спостереження за змінами в природі. 2. Завдання 1 (зошит, с. 30). а) Читання прислів'я "В осінню негоду сім погод надворі: сіє, віє, крутить, свище, рве, ллє і сніг мете". б) Порівняння змісту прислів'я зі спостереженнями учнів. в) Запис двох речень за прислів'ям (про погоду, дощ, сніг, вітер тощо). (Восени дуже непостійна погода. Ллє дощ, свище вітер і сніг мете.) 3. Підсумок вчителя. — Ми почали вчитися узагальнювати свої спостереження за змінами в при роді і порівнювати їх зі змістом даного прислів'я, а також вибірково давати відповіді на питання. III. Оголошення теми і мети уроку. — На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з поняттям — "вибірковий переказ", повчимося вибирати з тексту описи, складати словничок на задану тему та на основі художнього опису складати опис науковий. IV. Робота з мовним матеріалом. 1. Слово вчителя. — Вибірковий переказ — це такий усний чи письмовий переказ змісту вихідного варіанту, який базується на попередньому відборі матеріалу на задану тему і створення на цій основі нового викладу. 2. Розгляд ілюстрації "Лосі в лісі". — Які лосі? — Чим харчуються? — Чим корисні? Цікаво знати, що... • Перші роги виростають у лосів через рік після народження, а наприкінці липня - початку серпня вони тверднуть. Ці роги ще не мають відростків. Роги з добре вираженою лопаткою з'являються тільки на п'ятий рік життя. Дорослі лосі скидають роги у листопаді-грудні, а нові починають рости у них у квітні - травні. • Лосі живуть до 20-25 років. • Новонароджене лосеня має масу від 6 до 16 кг. Воно швидко росте і до осені досягає 120-130 кг, іноді — 200 кг. • Лосі харчуються найрізноманітнішими трав'янистими і дерево-кущовими рослинами, мохами, грибами. Найохочіше вони поїдають листя вільхи, горобини, верби, берези, клена, ясена, черемхи. • Лосі — надзвичайно важливі мисливські тварини. З них отримують смачне і поживне м'ясо та цінну шкіру. 3. Завдання 2 (зошит, с. З0).
  • 2.
    а) Прочитати текст"Врятували". б) Визначити його тему. (Життя тварин, зокрема лосів, у лісі.) в) Відповіді на питання. — Яка пора року описана? — Де гуляли друзі? — Кого вони побачили в кущах? — Як поводилася лосиха-мати? — Що вирішили зробити хлопчики? г) Складання словничка на тему: "Як юні любителі природи підтримали лісових красенів". (Набрали оберемки віників; поспішили до лісу; обережно наблизились до лосів; поклали гілки і відступили; мов зачаровані, дивилися на лосів.) 4. Завдання З (зошит, с. 31) а) Ознайомлення з казкою О.Толстого "Буратіно". (Головний герой — Буратіно та ляльки театру: Мальвіна,...) б) Прочитати текст із зошита. Вибрати із тексту і записати опис галявини і хатинки Мальвіни. Дібрати до опису заголовки. Чарівна галявинка Крізь гілля горішника Буратіно побачив красиву галявину і посеред неї маленьку хатинку. Доріжки були послані чистим пісочком. З фонтана бив тоненький струмінь води, в ній підстрибував смугастий м'ячик. Казкова хатинка Посеред галявини стояла маленька, освітлена місяцем, хатинка на чотири віконця. На віконцях намальовані сонце, місяць і зірки. Навколо росли великі квіти. в) Перевірка написаного. V. Фізкультхвилинка. Віє вітер нам в лице, Захиталось деревце, Вітерець все тихше, тихше, Деревце все вище, вище. VI. Робота над складанням наукового опису на основі художнього тексту про снігура (завдання 4-5, зошит, с. 32). 1. Загадка. В лісі, в скверах, на алейках — Птиці в чорних тюбетейках. Сірі та червоногруді, а самі аж із тайги Принесли до нас сніги. Хто вони? (Снігурі.) 2. Розгляд ілюстрації снігура. 2. Читання тексту "Червоногруді красені" (За М.Бубновим) (зошит, с. 32, №4). Визначення його типу (художній опис.) 3. Обвести "хмаринкою" слова, які описують снігурів. Красені, чепурні фігурки, веселять око, світяться, милі товстуни-снігурі, синювато-сірі спинки, хвостики й крильця чорненькі, груди яскраво-червоні, акуратні чорненькі шапочки. 5. Складання наукового опису шишкаря. а) Загадка. Озира зимовий ліс, на морозі чистить ніс, для коханих пташеняток у гніздечку у цей час — пуху, шишок і зерняток на всю зиму він запас. (Шишкар.) б) Розгляд ілюстрації шишкаря. Усний опис його.
  • 3.
    Цікаво знати, що... •Ця пташка виводить пташенят у розпал зими і вигодовує їх насінням, що саме дозріває в ялинових шишках. А багатьох інших пташок взимку треба підгодовувати. в) Слово вчителя. Завбільшки з горобця. Оперення темно-червоне (у самців) або сірувато-зеленувате чи жовтувато-оранжеве (у самок та молоді). Характерною ознакою є своєрідний дзьоб, в якого гострі кінці нижньої та верхньої половинок перехрещуються. Хвіст відносно короткий, "вилчастий". Тримаються зграйками на деревах. Політ швидкий, дугоподібний. В польоті весь час перегукуються ("клюк-клюк"..., "кле-кле-кле"... або "цок-цок-цок"...), але, .сівши на дерево, замовкають. Живляться, підвішуючись знизу до шишок. В Україні — 3 види (сосновий шишкар, ялиновий шишкар та білокрилий шишкар). г) Словникова робота. Оперення темно-червоне, сірувато-зеленкувате, дзьоб перехрещений; хвіст короткий, "вилчастий "; політ швидкий, дугоподібний; завбільшки з горобця; живиться насінням з шишок. д) Запис опису учнями (Самостійно), є) Перевірка написаного. VI. Підсумок уроку. — Що означає переказати вибірково? Додатковий матеріал Як працювати над вибірковим переказом. 1. Прочитати текст. 2. Визначити його тему і головну думку. 3. Обмірковування теми, запропонованої для вибіркового переказу. 1. Визначення головної думки переказу (вона може співпадати і не співпадати з головною думкою тексту). 4. Визначення типу тексту переказу (опис, розповідь, міркування). 5. Складання плану переказу. 6. Робота з мовним матеріалом. а) Авторські мовленнєві засоби; б) Свої слова та словосполучення; в) Слова для зв'язку частин переказу. 8. Написання переказу. 9. Перевірка переказу, чи все в ньому зрозуміле людині, яка прочитає або почує його.