1. Відділ освіти Добропільської міської ради Донецької області
Водянська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №11
Добропільської міської ради Донецької області
Урок зарубіжної літератури в 7 класі з теми:
Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди.
Життєвий і творчий шлях американськогописьменникаО. Генрі. Новела
«Останній листок». Взаєморозуміннята прагненнязробити добро іншому
як засіб подоланняжиттєвих негараздів
2. Тема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. Життєвий і
творчий шлях американського письменника О. Генрі. Новела «Останній листок».
Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих
негараздів.
Мета: Допомогти учням засвоїти нові знання, факти та основні події. Забезпечити
якість вивчення нового матеріалу. Формувати вміння виділяти головне,
актуалізувати, конспектувати, порівнювати, зіставляти. Забезпечити
диференційований підхід. Встановити зв'язки між засвоєними та новими знаннями.
Задачі:
- розширити знання учнів про новелу як літературний жанр, її характерні
ознаки, різновиди;
- ознайомити учнів із життям та творчістю О. Генрі;
- розкрити своєрідність сюжету та композиції новели «Останній листок»;
- розвивати навички самостійної роботи, вміння аналізувати та переказувати
текст, узагальнювати та робити висновки;
- виховувати почуття взаємодопомоги, усвідомлення цінності життя.
формувати у школярів любов до життя, уміння виживати у світі попри всі
негаразди.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їхній основі умінь і навичок.
Випереджальне завдання: прочитати у повному обсязі новелу О Генрі «Останній
листок»
Обладнання: Мультимедійна дошка, комп’ютер, смартфони з виходом в Інтернет,
робоче місце вчителя, наочний, роздатковий матеріали.
Реалізація на уроці змістових ліній літературної освіти:
- Емоційно – ціннісна лінія: формування духовно-емоційного світу учнів,
етичних позицій, світоглядних уявлень і переконань щодо людського життя.
- Літературознавча лінія: поняття «новела», «жанрові ознаки новели».
- Культурологічна лінія: шедевр у мистецтві.
- Компаративна лінія: елементи фольклору в літературних творах.
Епіграф уроку:
Одна з найвеличніших книг світу –
це щоденне життя, яке нас оточує..
О. Генрі «Ніч прорахунків»
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
1. Вступне слово вчителя
Яка жага безумна – жить,
Все здійснене обожествити,
3. І втілити все нерозкрите,
В нечуваному продзвенить.
Саме з цих слів поета Олександра Блока я хочу розпочати наш сьогоднішній
урок. Бо дійсно – людське життя – це нерозгадана таємниця, божественний
подарунок, неоціненний скарб, яким потрібно дорожити.
2. Ознайомлення учнів з системою оцінювання роботи на уроці.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Робота з епіграфом
Слово вчителя
Ми з вами прочитали та обговорили вже багато літературних творів. Кожен із вас
має певний життєвий досвід. Ви, мабуть, не раз замислювались над запитанням: що
в людському житті найголовніше? Без чого людина не може бути людиною,
незалежно від того, якою б сильною, сміливою, розумною вона не була б. Давайте
спробуємо відповісти на ці питання, попрацювавши з епіграфом нашого уроку.
Доведіть або спростуйте слова, які я взяла для епіграфу нашого уроку.
2. Вправа «Займи позицію».
3. Підбиття підсумків етапу уроку (учні висловлюють свої думки стосовно
епіграфу уроку).
Оцінювання роботи учнів (за активність та правильні повні відповіді учні
отримують 10 балів)
Слово вчителя.
Життя – складна річ. Особливо, якщо це стосується людини, котра вболіває за
долі інших. Саме таким був відомий американський письменник О. Генрі.,
прекрасний майстер оповідання та новели з незвичайним сюжетом. Завдяки
володінню літературним жанром, він перетворився з провінційного аптекаря-
пересмішника та невдалого видавця Уїльяма Сіднея Портера в короля світової
новели. Він досить мужньо боровся з негараздами. Письменник любив повторювати:
«Життя – не трагедія і не комедія. У ньому поєднується і комічне, і трагічне
одночасно…». Можливо, саме тому, читаючи твори О. Генрі, люди уже більше
століття весело сміються і плачуть одночасно. Чому? Це і є одним із його секретів,
який ми спробуємо на сьогоднішньому уроці розгадати.
III. Оголошення теми й мети. Робота над темою уроку.
1. Слово вчителя
О. Генрі ввійшов в літературу як письменник-новеліст. Пригадайте. Коли ми
з вами вже зустрічалися з новелою як літературним жанром?
(Рей Бредбері «Усмішка» 6 клас)
Пропоную вам матеріал з теорії літератури для індивідуального опрацювання:
«Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди» за посиланням
4. https://view.genial.ly/60be35baae7f300d2b403fc3/interactive-content-novela
Підбиття підсумків індивідуального опрацювання
https://forms.gle/y7AAM7Nr83bpNxLCA
Оцінювання роботи учнів ( за тест mах 8 балів)
2. Слово вчителя
Є такий латинський вираз «Люди часто видаються кращими, ніж є
насправді». Якщо застосувати його до американського письменника О. Генрі, то
цей вислів слід перефразувати навпаки: «Люди часто видаються гіршими, ніж є
насправді».
А чи може викликати симпатію людина, яку звинуватили у крадіжці грошей з
банку і вона переховувалась, тікаючи від суду, мала справу з авантюристами і
різними сумнівними особами? Яка відбула два роки у в’язниці, а після звільнення,
змінивши ім’я, усамітнилась, уникаючи спілкування з людьми, і навіть фотографію
заборонила друкувати у журналі, де з’являлись її оповідання? То чи може
викликати симпатію О. Генрі, якого це все стосується? І яким насправді був
5. письменник, що подарував світу стільки добрих, світлих, сповнених гумору і
м’якої іронії новел?
3. Робота за біографією письменника.
https://www.thinglink.com/scene/1459525107117457409
4. Підбиття підсумків індивідуального опрацювання
Бесіда
• Якій національній літературі належить творчість письменника?
• Назвіть основні етапи життя О. Генрі.
• Чому у Вільяма Сідні Портера виникла необхідність взяти псевдонім?
• Яким постає О. Генрі з листів до своєї доньки ?
• Що допомагало О. Генрі перемагати скрутні життєві обставини?
Оцінювання роботи учнів (за активність та правильні повні відповіді учні
отримують 10 балів)
Слово вчителя
Звичайно, доля не усміхалася письменникові, та все ж він не став на хисткий
шлях, поринув у світ мистецтва. Тому ми знову читаємо слова О. Генрі «Треба
прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і
це можливо». Своїм життям, своєю творчістю він нам це доказав.
5. Робота над змістом новели
Словникова робота (Ourboox)
https://www.ourboox.com/books/словник-до-новели-о-генрі-останній-ли/
6. Бесідаза новелою «Останній листок»
- Коли відбуваються події у новелі? (Восени, у листопаді)
- Чому відбуваються восени? (Осінь – це яскраво і сумно,спокій, дерева
скидають листя, природа в неприкрашеному вигляді, відчувається
незахищеність.)
- Які враження склалися від прочитаного?
- Що ви подумали одразу після останнього прочитаного рядка?
- Яка тема новели?
- Критики стверджують, що в оповіданнях О. Генрі несподівані кінцівки. Чи
згодні ви з цим? Доведіть вірність своєї думки.
Оцінювання роботи учнів (за активність та правильні повні відповіді учні
отримують 10 балів)
Робота в малих групах за картками
1 група 2 група
Звідки приїхала Джонсі?
Що з нею трапиося?
Чому лікар дуже хвилювався за неї?
Чи була мрія у Джонсі?
Чому Джонсі рахувала листки плюща?
Які порівняння використав автор, щоб
показати песимізм Джонсі?
Як показав письменник байдужість
Джонсі до життя?
Висновок. Джонсі викликає у нас
двояке почуття: її і жаль, і все ж її
життєва позиція не подобається: вона
безвольна, не хоче боротися, вона не є
прикладом для наслідування
Звідки приїхала Сью?
Назва ресторану в якому познайомилися
дівчата?
Як Сью доглядала за подругою?
Розповідь Сью про Бермана, що
дізналася Джонсі?
Висновок. Нам дуже сподобалась Сью
своєю життєвою позицією. Вона –
вірний та надійний друг, чудовий
приклад для наслідування. Сью –
справжній друг. Вона піклувалася,
переживала за Джонсі, але нічого не
могла вдіяти. Листочки один за одним
летіли зі старого плюща, і разом з ними
відлітала її надія на порятунок
Оцінювання роботи учнів в малих групах (спікери груп оцінюють
роботу всіх учасників)
Творче завдання Технологія «Коло думок»:
Якби у вас була можливість поговорити з Джонсі, коли вона втратила надію,
що б ви їй сказали?
Бесіда (продовження з групами учнів)
- Символом чого є плющ для Джонсі? (Смерті)
- А для Бермана? (Життя. Він малює на стіні будинку зелений листок. щоб
врятувати життя дівчини.)
- Чому автор обрав плющ?
Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній листок»
вжите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але
7. перекладачі обирають слово «плющ». І не випадково. У християнській символіці
плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Плющ в’ється вгору,
так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди.
Тому в новелі використано образ саме цієї рослини.
Робота над сюжетно – композиційною основою новели «Останній листок».
Запитання:
- Що таке композиція художнього твору? (Композиція – побудова художнього
твору, розміщення у певній послідовності та взаємозв’язку всіх його частин).
Робота в малих групах.
Визначити композиційні частини новели «Останній листок»
Захист робіт малих груп
Експозиція – опис кварталу, де поселились герої.
Зав’язка – хвороба Джонсі.
Розвиток дії – догляд Сью за хворою Джонсі.
Кульмінація – картина холодної осінньої негоди уночі.
Розв’язка – одужання Джонсі та смерть художника.
Творче завдання для малих груп: пропозиція змінити фінал твору.
Оцінювання роботи учнів в малих групах (спікери груп оцінюють роботу всіх
учасників)
Слово вчителя
Справді, «одна з найвеличніших книг світу – це щоденне життя, яке нас
оточує..», але книги пишуть люди… Мабуть, тому й мусять вони замислитися над
життям, - думка, заради якої і була написана новела «Останній листок». Фінал його
новел вселяє надію і віру в змучені душі людей. Ось у чому один із секретів
таланту митця – в любові до людини.
Проблемне питання
− «Чому новела має назву «Останній листок і чи здатне мистецтво врятувати
життя людині?» (тому, що цей листок був останнім малюнком у житті Бермана, але
цей малюнок став вічним шедевром у пам’яті Сью й Джонсі)
Слово вчителя
Головна тема твору – це не стільки зображення хвороби й одужання Джонсі,
скільки показ різних типів ставлення до життя й до людей. О.Генрі допомагає
читачам зрозуміти, що сенс життя у самому житті: треба жити всупереч
обставинам і негараздам. Але разом із Джонсі ми усвідомлюємо, що життя нам
дається тільки один раз, тому маємо витратити його на добрі справи, заради
продовження життя інших людей. Приклад християнської любові подає художник
Берман. Оповідання називається «Останній листок» тому, що листок, який
намалював Берман, став останнім малюнком у його житті і перетворився на вічний
шедевр у пам’яті Сью та Джонсі.
Технологія «Метод «Прес»
- Доведіть, що «Останній листок» - це новела.
8. - Кінцівка новели «Останній листок» типова для новел. Визначте її особливості.
Очікувані відповіді:
- Найбільшої напруги сюжет набуває в кінці твору
- Раптова зміна читацьких очікувань
- Руйнується задана емоційна тональність
- Сюжет розгортається за непередбачуваним напрямком.
IV. Підсумок уроку
Дерево людських взаємовідносин (Google Jamboard)
https://jamboard.google.com/d/1v5y74qRzdUkyBVxSCtIokokzjM2rAMphj3tzFxt
hMSY/edit?usp=sharing
Людське життя символічно можна зобразити у формі дерева. Як дерево
живиться з ґрунту, світла і води, так і людині потрібні їжа, світло і вода. Але для
повноцінного життя людині цього замало. Підсумовуючи наш урок, ми з вами
складемо програму гуманізму, тобто людяності у сервісі Google Jamboard.
Зайдіть за посиланням та залиште свій коментар на нашому імпровізованому
Дереві людських взаємовідносин, до якого висновку спонукав автор своїм
маленьким твором? У чому хотів нас переконати? Напишіть, що потрібно для того,
щоб дерево життя людини цвіло, розвивалося, піднімалось вгору. Іншими словами,
що потрібно людині для щастя?
(людина живе доти, доки про щось мріє, доки до чогось прагне; гріх
втрачати надію; гріх бажати вмерти; за життя треба боротися; у
людини відкриваються найкращі якості, коли вона робить щось для іншої
людини; справжні друзі допоможуть подолати навіть смерть; треба
вірити в людей, треба вірити в себе; все можна перемогти; якщо чогось
хочеш, то воно здійсниться; за наполегливості все можливо; треба
прагнути бути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього
світу; іноді чиясь слабодухість оплачується життям іншої людини; не
можна судити по зовнішності, бо в кожній людині є щось гарне, треба його
побачити; втекти від труднощів неможливо, треба їх долати).
Cлово вчителя
Cвіт належить оптимістам. Життя – дивна штука! Іноді хтось потребує одного
лагідного слова, щоби забути образу і витерти сльози, або від одного листка може
залежати чиєсь життя, чи невдаха виявиться генієм. Тож будьмо уважними до
людей, що нас оточують! Можливо поряд є той, хто вас так любить і поважає, а ви
9. цього не ціните! Можливо хтось поряд потребує не матеріальної, а саме духовної
підтримки!
Озирнімося навколо себе, може, комусь зараз потрібна допомога, хтось
потребує підтримки, привітного слова, теплого співчуття. Тільки той, хто
небайдужий до чужої біди, може називатися Людиною.
VI. Рефлексія.
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
О. Генрі допоміг мені зрозуміти, що …
− сенс життя у самому житті, треба жити всупереч обставинам і негараздам;
− життя нам дається тільки один раз, тому маємо витрачати його на добрі справи;
− взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому – це засіб подолання
життєвих негараздів.
2. Вправа «Висловлюємо думку» (Google Jamboard)
https://jamboard.google.com/d/12Eb_k3RhHotB93piweLye6QeDIBKWPzwCbW
7-O-77Yk/edit?usp=sharing
- Наскільки добре ви засвоїли матеріал уроку, враховуючи роботу з
сервісами, що було зрозумілим для вас, а на яких етапах ви нічого для себе
не винесли.
Для цього потрібно зайти за посиланням та за допомогою стікерів
заповнити таблицю, висловивши свою думку.
3. Робота з Листом системи оцінювання.
Оцініть, будь ласка, свою роботу на уроці, заповнивши останній критерій.
Складіть ваші бали разом, виведіть середній бал за урок та виставте його в
Лист системи оцінювання.
Самооцінювання роботи учнів на уроці за Листом системи оцінювання.
VІІ Домашнє завдання
І (високий, достатній рівні) – написати історію, як склалися долі Сью та Джонсі
ІІ (середній, початковий рівні)– робота за картками на вибір учнів.