1. (Оновлене коло читання 4 клас)
Тема: Дивосвіт сучасної казки
Юлія Смаль « Про сміливість, допомогу та
вдячність»
2. Мета. Розширити знання учнів про творчість Юлії Смаль,ознайомити з
новою казкою; вчити визначати головну думку, вдосконалювати навички
правильного , свідомого читання ;розвивати вміння характеризувати вчинки
героїв твору; відтворювати зміст прочитаного, розвивати творчі
здібності;формувати ціннісне ставлення до природи; співчуття,чуйність,любов до
тварин,бажання вчитися.
Обладнання.Мультимедійнапрезентація.
Епіграф.Читання - це один із витоків мислення й розумового
розвитку. (В. О. Сухомлинський).Вправляючись, тренуй тіло,
читаючи, тренуй розум. - Джозеф Аддісон
Хід уроку
І. Організація класу.
Закінчилась перерва продзвенів чаклун-дзвінок
А тепер усі швиденько налаштуйтесь на урок
Самоналаштування
- Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньомууроці.
В знаннях ми виростем на крок,акрокведе нас до вершини,
пірнуть ми зможемо в глибини казки цікавої, як в океан.
Тому несе він радість нам.
- Яким ви уявляєте наш урок? Що це?
У - успіх, уважність, усмішка
- Без чого ми не зможемо обійтися на уроці?
Р - радість, розуміння, рух, робота
- Що він нам приносить?
О - ознайомлення, океан знань, організованість
- І наші очікування...
К - казка
ІІ. Вправи на підвищення швидкості читання і розвитку мислення.
1. Мовленнєва розминка. Щоб гарно працювати, давайте ми з вами проведемо
мовленнєву розминку, потренуємося у швидкому і виразномучитанні.
Чистомовка.
Иса – водить водиТиса.
Ош – іскриться Черемош.
Ий – блакитноокий Стрий.
Ут – вирує річка Прут.
Ер – під Карпатами Дністер.
Утич – Дніпро пливе , Славутич.
На – є чарівна Десна.
Ок – розпочався вжеурок
Ас – у нас дуже гарний клас
Ень – за вікном осінній день
Уть – вирушаємо у путь
3. 2.Скоромовка . Рибка плаває гуляє,рак на неїпоглядає
- А тепер прочитайтеїх відповідно до умов гри «Дощик»:
,, Дощик ’’ – читаємо напівголосно, пошепки;
,, дощ ’’ – голосно, швидко;
,, злива ’’ – голосно, скоромовкою
ІII. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
Повідомленнятеми тамети уроку.
— Сьогодніна уроці ми з вами ознайомимось з творчістю Юлії Смаль. Спробуємо
опрацювати її казку« Про сміливість, допомогу та вдячність»,будемо
вдосконалювати навички правильного , свідомого читання ;розвивати вміння
характеризувати вчинки героїв твору; відтворювати зміст прочитаного, розвивати
творчі здібності.
Я хочу, щоб наш урок супроводжувалитакі слова «Читанняпоглиблює мислення,
збуджує думку до пошуків і аналізу явищ»
Юлія Смаль належить до письменників сучасної української літератури.
Найважливішіподії свого життя Юлія сформулювала у фейсбуці так (читання слайду)
В цьому переліку немає найважливіших подій її життя.Я хочу завчитати їх словами
автора.
… Народилася в країні, якої вже не існує, в останній день року, під час
новорічного цунамі, посеред тайги і сопок, тому з дитинства люблю уссурійських
тигрів. В дитинстві любила ковбасу і калюжі, з тих пір смаки не змінилися, взимку
чекаю літа, влітку – зими. З хобі - люблю читати, вишивати, мандрувати, можна з
наплічником, але без надмірного екстриму. Пишу більше для дітей, ніж для
дорослих, бо маю трьох чад, яким щодня потрібно розповідати нову казочку чи
віршик, публікуюсь, пишу і читаю. Працюю... журналістом, живу в Києві-Луцьку. :)
Таке от. На даний момент письменниця проживає в Китаї , але більшу частину року
проводить на Україні, де презентує свої книги.
IV.Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Вчитель. Ви вже знаєте, що таке книжка-саморобка.Перед вами на партах книжку, яку
виготовила я, оскільки в підручнику твори Ю.Смаль ми не вивчаємо, працюватимемо з
цією книжкою.
1.Роботанадзаголовком. Гра«Передбачення»
-Прочитайте заголовокказки.
-Чичули випротаку казку?
- Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці з таким заголовком?
- Хто може бути голо головним героєм цієї казки?
- Де можуть відбуватися події?
2.Читанняказки вчителем.
Для того, щоб ви могливідповісти на питання я прочитаю вам казку.
3.Інтелектуальнахвилинка. Словниковаробота.
4. Пояснення лексичного значення слів.
Диплодоки та тиранозаври – динозаври юрського періоду
Риф — пасмо підводних чи невисоких надводних скель
Ширяти - Стрімко пролітати, проноситися
4. Бесіда за змістом
- Я запевнила вас , що цей твір казка. Чи згідні ви зі мною?(розповідь про вигадані
події і явища, розказує людині, що в житті може зустрітися багато труднощів, але
добро та терпіння завждиїх переможе )
- Хто є головнимигероямиказки?(лосось,акула)Де проходять описаніподії?(в
океані)
- А як ви вважаєте події відбувалися давно чи недавно?(дуже – дуже давно)
5.Комбіноване читанняказки
- перший абзац читає учень вголос
- другийабзац читають діти ланцюжком по реченню
- третій абзац читають діти мовчки
V. Фізкультхвилинка.
Встаньтедіти, посміхніться,
землінашій поклоніться
Запрекраснийденьвчорашній
Всідо сонця потягніться.
Веретенцем покрутіться,
Раз присядьте,дваприсядьте,
І запартитихо сядьте.
VІ. Продовженняроботинадтемоюуроку. Творчароботанадтекстом
1.Гра «Так чи ні»
-Живуть в океані величезні хижаки – акули(так)
- Можуть відкусити шматок човна або з’їсти цілу консервну банку(так)
-Земля була не молода(ні)
-Володарем вод була акула(так)
-Сидіти цілий день в тісній ущелині так цікаво(ні)
-Маленький Лососик чимдуж втікав від страшної пащі.(ні)
2.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
Чи безпечними є акули?
Чи дожили до наших днів динозаври?
Де ховалася родина лососів?
Що побачила допитлива рибка?
Чи було страшно лососеві?
Чи віддячила акула своєму рятувальникові?
Чи збереглась вдячність акули до сьогоднішніх днів?
3.Вправи на розвиток швидкості читання
Знайдіть і прочитайте окличні речення
Я зачитаю початок, а ви продовжите речення(4 речення)
Чи зможете ви прочитати найкоротше речення тексту?
4. Опрацювання матеріалу за запитаннями
Яка головна думка твору?
Чого навчила вас ця казка?
Чи читали ви твори , в яких були подібні ситуації?
5. 5.Робота вгрупах. Діти об’єднуютьсяв групи
одна група складаєплан до казки
друга група складаєсенкан про лосося
третя група складаєфільм
Вчитель: Яку іншу назву ви могли б дати цій казочці? Уявіть, що вас запросили
зніматися у фільмі «Про сміливість, допомогута вдячність» . Яку роль ви б
зіграли?
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Закінчи речення».
Сьогодні на уроці я дізналась про…
Найбільше мені сподобалось…
Я зрозумів, що…
Я можу себе похвалити за те,що…
Для мене було відкриттям те, що…
Я не вмів, а тепер умію…
Найбільшітруднощі я відчув…
Літературне читання для мене – це…
Своєю роботою на уроці я…
Мені видалось важливим…
Своїм батькам просьогоднішній урок я розповім…
Вчитель : А я хочу щоб ви з батькамипрочитали дужеактуальнуказку
в теперішній час, Ю.Смаль «Небесна сотня»
Вчитель: Збіг урок наш, як коротка мить.
(Дуже швидко час біжить)
Але попереду у нас багато кроків,
І цікавих, і важких уроків.
Дякую за активну працю на уроці. Оцінені ви будете кожен індивідуально.
Урок закінчено. До побачення! До наступної зустрічі!
.