ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
154
1. Урок з природознавства (2 клас)
Тема розділу:«Природа взимку».
Тема уроку: «Якізміни в природі взимку?»
Мета уроку:
- познайомитиучнів з зимовимиявищами в житті природи;
- сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в живій і неживій
природі, вчити знаходити ці ознакисамостійно;
- розвивати творчу уяву, спостережливість, критичне мислення, пізнавальну
активність;
- розвиватиу дітей здатність спостерігати, аналізувати і робитивисновки;
- виховувати допитливість, любов до зимової природи.
Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу.
Форма проведенняуроку: урок-подорож.
Обладнання: проектор, екран, ноутбук, мультимедійна презентація, маски
звірів, картинки «Ознаки зими», сніжинки для кожного учня, завдання для
роботив парах і групах, матеріали для дослідів - сніг і лід,
підручник І. Грущинська «Природознавство, 2 клас».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовийта цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей,
Усміхнімося і промовим : “ Добрийдень!”
Від ваших посмішок усім стало тепліше в цей зимовийдень.
II. Мотиваціянавчальноїдіяльності
1. Гра «Відгадай загадку».
Учитель: До нас в гості поспішає посланниця Зими, а хто це – ви дізнаєтеся,
якщо відгадаєте загадку.
Зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла,
Доки я несла сюди, стала краплею води. (Сніжинка)
Учитель: Правильно, це сніжинка. І на ваші парти впали легкі, пухнасті
сніжинки.
2. Психологічний настрій учнів. Вправа «Мій настрій».
Учитель: У серединісніжинки намалюйте свій настрій.
Стук у двері. Входить дівчинка-зима
Музика Ф. Шопена «Зима»
2. 3. Гра «Додай слово». Читаєдівчинка-зима.
Стало біло навкруги -
Я розтрушуюсніги,
Наганяю холоди,
Води сковуюв льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я.... (Зима)
4. Фенологічні спостереження. Хвилинка синоптика.
Учитель: Пані Зима, повідомте нам погодуна сьогодні.
На вулиці паную я – зима. Сьогодні___________(число,місяць, день тижня).
Небо _________(чисте, блакитне, похмуре).
Опадів ___________ (немає або йде сніг, дощ). Температура повітря ___ .
Вітер ________ (сильний, слабкий).
III. Інтрига уроку. Повідомленнятеми і цілей уроку
Учитель: На вулиці погодахолодна, а в нашому класі сприятливадля
проведення уроку. І сьогодніу нас урок-подорож в зимове царство природи.
А як ви думаєте, про що ви сьогоднідізнаєтеся на уроці? (Відповіді дітей)
А на чому можна подорожувативзимку? (Відповіді дітей)
Правильно, ми відправимось в подорож начарівних санях. Тоді, в путь.
Музика «Дзвін дзвіночків» (перегляд природи взимку)
Карта подорожі
Царство
братів місяців
Царство
неживої
природи
Царство
живої
природи
Царство
чарівниці-
зими
3. IV. Перевірка домашньогозавдання
«Царство братів місяців»
Учитель: І ми потрапили в царство братів місяців, які перевірять ваше
домашнє завдання. А для початку давайте зловимо долонькамизимовімісяці.
1. Гра «Спіймайзимовий місяць»
(плескаємо в долоні, коли чуємо зимовиймісяць)
Серпень, січень, травень, вересень, грудень, листопад, липень, березень,
лютий, жовтень.
2. Підготовлені учнями виступи і вірші про зимові місяці.
Грудень – перший місяць зими і останній в році.
У народі грудень називають «стужайлом», «вітрозимом», «зимником»,
«мостовиком».
Січень – початок року, середина зими. Як тільки його не називають: і
«сніжень», і «сніговик», і «льодовик», і«просинець», і «щипун», і «тріскун»,
і «січко».
Лютий - останній місяць зими. Та хоча він і останній, усе одно приходить до
нас із сердитими вітровіями й сніжними заметілями, а звідси ще й такі його
назви — «сніговій», «вітродув», і приказка: «Ну й люті заметілі під лютий
полетіли».
3. Народний календар. Робота з зимовими прикметами.
Учитель: А які зимові прикмети ви знаєте? (Відповіді дітей)
4. Галерея творчості
Учитель: Коженз вас представляє зиму по-своєму, і це ми бачимо в ваших
малюнках. Які ознаки зими ви бачити на зображенихмалюнках? (Відповіді
дітей).
А ми з вами далі вирушаємо в царство неживої природи.
V. Вивченнянового матеріалу
«Царство неживої природи»
1. Вступне слово вчителя
Учитель: Зима – найхолодніша пора року, але одне з найкрасивіших і
улюблених в народі. А чим відрізняється зима від інших пор року, ми
дізнаємося, відгадав загадки.
2. Складання кластера «Ознакизими». Відгадування загадок.
1) Він малює на вікні
Гарні квіти крижані,
На дитячих щічках - маки,
З ним узимку дружить всякий. (Мороз)
4. 2) У нас зимою білим цвітом сад розцвів,
Неначе літом. (Іній)
3) Я падаю на ваші хати.
Я білий-білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто…(Сніг)
4) Ростевона додолуголовою,
Ростевона холодноюзимою,
А тільки сонечко засяє,
Вона заплаче й помирає.(Бурульки)
5) Прозорий, якскло, а не вставити у вікно. (Лід)
Учитель: Діти, а що об'єднує всіці відгадки? (Характерні ознаки зими)
Одна з головнихознак зими – земля покрилася білим снігом, а річки –
льодом.
3. Дослідницька робота«Властивостіснігуі льоду».
Учитель: Зима пропонуєнам вивчити властивостіснігу і льоду, провівши
дослідження. Уявіть, що ви дослідники. На столі сніг і лід. На дошці картки
зі словами (лід, сніг)
ДОСЛІД 1. Розглянемо першувластивість.
- Розгляньтесніг і лід. Згадайте, коли ми йдемо по снігу і по льоду, що
залишається?
- На снігу ми побачимо сліди, а льоду - слідів немає. Візьмемо шматочок
льоду і вдаримо по ньому. Лід розколовся.
ВИСНОВОК:Снігпухкий, а лід твердий, але крихкий.
Приклеюють таблички в потрібний стовпчикна дошці.
ДОСЛІД 2. Розглянемо другувластивість.
Візьмемо аркуш білого паперу, піднесемо до нього сніг.
- Якого кольорусніг? (З папером однаковий - білого)
Візьмемо шматочок льоду і листи кольоровогопаперу. Помістимо листи за
лід. Міняємо папір. Змінюється колір льоду.
ВИСНОВОК:Снігбілий, а лід - прозорий.
- Чому? Виявляється, сніг не може пропуститичерез себе сонячніпромені і
відображає найчистіше колір білого сонячногопроменя. А лід пропускає
сонячнепроміння і залишається прозорим.
Приклеюють таблички в потрібний стовпчик на дошці.
ДОСЛІД 3. Розглянемо третювластивість.
(Покласти сніг і лід спочатку дослідів в воду, а в кінці поспостерігати)
Ми поклали сніг в одинстакан з водою, а лід в інший.
Що ви помітили? Що відбувається зі снігом і льодом?
5. ВИСНОВОК:В теплі сніг і лід тануть. Утворюється вода.
Приклеюють таблички в потрібний стовпчик.
- Чому сніг і лід взимку на вулиці не тануть?
ВИСНОВОК:Взимкуна вулиці холодно. А це головна ознака зими -
похолодання.
Таблиця на дошці
4. Робота з підручником. Завдання для друга природи- с.77
Учитель: Діти, а зараз ми дізнаємося, хто у нас самий спостережливийі
допитливий? Читання питань в підручнику (відповіді дітей)
Учитель: Коли випав перший сніг цієї зими?
Яку формумають сніжинки? Скільки сніжинки мають промінчиків?
Який склад сніжинок?
Всі сніжинки мають по 6 промінчиків. Сніжинки приймають саму різну
форму: вони можуть бути схожі на зірочки, стовпчики, маленькі голочки.
Сніжинки складаються з кристалів льоду.
А як називають сильнийсніг? (Снігопад, хуртовина, заметіль).
5. Робота з підручником. Спостерігаємоза природою - с. 76
А які ще зміни відбуваються в неживій природівзимку?
Давай попрацюємо з підручником і виділимо ознакизими.
Музична фізкультхвилинка «Сніг-сніжок»
«Царство живої природи»
Учитель: Ой, діти, ми потрапили в царство живої природи.
1. Метод «Мозкова атака».
- А як ви думаєте, для чого сніг потрібен рослинам і тваринам?
- Чи є від нього користь?
Сніг, як пухова ковдрадля землі. Він вкриває землю, коріння дерев і всі
рослини, захищає їх від вимерзання. Сніг потрібен і тваринам. Він зігріває їх,
допомагаєсховатися.
2. Робота в парах. Гра «Знайди помилкухудожника» (додаток 1)
3. Завдання «Назви одним словом».
Назвіть одним словом, що неправильно намалював художник на малюнку.
Пролісок, суниця, вишні, кульбаба, дерева – рослини.
4. Проблемне питання.
Як рослинипристосувалися до зими?В якомувони перебувають стані?
Сніг Лід
Пухкий, розсипчастий Твердий, крихкий
білий прозорий
тане в теплі тане в теплі
6. 5. Інсценування підготовлених дітей «Хтояк зимує?»
Учитель: А як зимують тварини, вони нам зараз розкажуть самі.
Білка: Я міняю шубку з красивої рудої насіреньку, щоб мене не було видно
серед дерев. В дуплі у мене і жолуді, і горіхи є – на всю зиму запасів
вистачить.
Заєць: А я запасів на зиму не роблю, немає у мене барлогу, не потрібна мені
нора, від ворогів рятують ноги, а від голоду – кора. А щоб від ворогів
рятуватися шубку білу одягаю.
Вовк: Я теж запасів не роблю. Мене ноги годують. А ситий шлунок, і
холодна зима не страшна.
Лисиця: Взимку знайти здобич важко. Я полюю в сутінках або вночі за
птахами, зайцями, мишами. Але і я не замерзну – у мене хутро густе, шубка
тепла.
Пташка: А нам взимку доводиться важко. Страшніше голодудля птахів
нічого нема. Ситій птиці і мороз нестрашний.
6. Проблемне питання.
А кого не можна зустріти взимку в лісі і чому? Що страшніше для птахів
холод або голод?А як ми можемо допомагатипташкам взимку?
VI. Закріпленняі узагальненнязнань
«Царство чарівниці-зими»
Учитель: Ось ми і у царстві чарівниці-зими. І зараз ви попрацюєте в групах і
покажете наскільки ви гарно засвоїлиознакизими.
1. Робота в групах. Гра «Так - ні» (додаток 2)
Умови гри: кожна група отримує аркуш з твердженнями, якщо відповідь
«так» – наклеїти треба сніжинку, а якщо «ні» – наклеїти треба бурульки.
Взимку опади випадають у
вигляді снігу. Так.
Зимовідні довше, а ночі
коротшими. Ні.
Температура повітря
знижується. Так.
Лисиця і вовк взимку
лягають в сплячку. Ні.
Птахів взимку потрібно
підгодовувати. Так.
Заєць взимку не змінює
забарвлення шубки. Ні.
Ожеледь і заметіль
бувають тільки взимку.
Так.
Сонце яскраво світить і
гріє. Ні.
Річки і ставки покриті
льодом. Так.
7. 2. Тестова перевірка «Перевір себе». Самоперевірка.
1) Виберіть зимовиймісяць.
А) січень
Б) березень
2) Які звірі залягають на зиму в сплячку.
А) білка
Б) ведмідь
3) Виберіть опади, які бувають тільки взимку.
А) сніг
Б) дощ
4) Рослинивзимку
А) цвітуть
Б) в стані спокою
VII. Рефлексія. Підсумки уроку
1. Самооцінка «Ялинка очікувань!»
Учитель: Ось і добігає кінця наша подорож.І підбиваючи підсумки, давайте
зробимо подарунокзиміі прикрасимо лісову красуню сніжинками.
Верхні гілочки - було пізнавально і я задоволенийсвоєю роботою.
Середні гілочки - було цікаво, але виникали труднощі при виконанні завдань.
2. Метод «Мікрофон»
- Я на уроці сьогоднідізнався, що в царствінеживої природи...
- Я на уроці сьогоднідізнався, що в царствіживої природи...
- Найцікавішим для мене на уроці було ...
- Я люблю зиму, тому що ...
3. Оцінювання учнів
VIII. Домашнєзавдання
Завершилася наша подорож.
Диференційоване домашнє завдання «Чарівна скринька»
Високий рівень – цікаві факти про зимовіявища
Достатній рівень – твір про зиму
Середній рівень – загадки про зиму. Наш незвичайний урок закінчено і я
думаю, що вам було цікаво. Дякую за урок!