Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
150
1. Тема:Як змінюється життя комах і риб восени. Міні-проект «Якбджоли
готуються до зими?».
Мета:- поглибити знання школярів про явища в живій природі;
- формувати в учнів уявлення про осінні явища в житті комах і риб, уміння
аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідковізв’язкиміж
явищами природи, робитивисновки;
- формувати потребув пізнанні природи, проведенніспостережень за
комахами восени;
- розвиватикмітливість, спостережливість, мислення;
- виховувати бережливе відношення до природи.
ХІД УРОКУ
І. Психогімнастика.
Вчитель:Яка чарівна пора року осінь. Перегляньте відео-слайд-шоу
«Листопад» та переконайтеся у цьому.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів.
1. ВідкриттяпоетичноїкартинноїгалереїМатінки Природи.
Осінь, осінь, листопад.
Жовте листя стелить сад.
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Віє вітер з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
2. Бюро погоди.
- Добрийдень! З вами бюро погоди.
- Ось і настала пізня осінь. Сонечко гріє слабко, не так весело.
- Небо вкрите хмарами. Часто ідуть дощі.
- Дні стали коротші. Незабаром настане зима.
- Нехай проблемита незгодине роблять нам в житті погоди.
- Хай вам щастить і будьте здорові.
3. Прогнозпогоди в Нападівці.
Стан неба
2. Опади
Хмарність
Температура повітря
Вітер
4. Перевірка домашньогозавдання.
Міні-інтерв’ю «При підготовці до уроку я дізнався…»
5. Тест «Як тварини готуються до зими?»
1. Птахи відлітають у теплі краї тому, що…
холодно
немає чого їсти
2. Чому зайці змінюють забарвлення шерсті?
бо так тепліше
так вони не помітні на снігу
3. Які з перерахованих тварин роблять запасиїжі на зиму?
білка, миша, бобер
заєць, лисиця, вовк
4. Яких звірів називають «коморами»?
їжака, ведмедя
бобра, лисицю
6. Звукова загадка
Вчитель:Про кого розповідається увірші?
Зажурилась бджілка,
Що робитимає?
Бо у полі жовкнуть квіти
Де медокзбирає.
3. Де медокзбирала,
Де вона гуляла.
Там ті квіти, ясні квіти
Осінь притоптала.
І зима надійде,
Вкриє горий доли.
Хто заплаче за квітками,
Як не тії бджоли?
7. Загадка-гра «Хтоце?»
а) Має хвіст, та не літає,
Має рот– не розмовляє.
Можна вудкоюспіймати
І загадку відгадати.
б) Водою їхали пани,
Убрані в срібні жупани –
Лата на латі.
Панам радіють
У кожній хаті.
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку.
IV. Робота над новим матеріалом.
1. Хвилинкафантазуванняна основі власних спостережень дітей.
Завдання: Які комахи ви бачили влітку?
2. Робота зі слайдом.
Вчитель:Впізнайте комах та назвіть їх.
3. Робота з таблицею «Деживуть комахи?».
4. 4. Робота з таблицею «Чим живляться комахи?»
5. Створенняпроблемної ситуації.
Чому восени зникли комахи?
Як же комахи готуються до зими?
6. Відео-пояснення учителя.
1 слайд: Метелик білан капустяний гине, але його гусінь перетворюється у
лялечку і зимує, приклеївшись до паркану, дерева.
2 слайд: Кропив’янкаі лимонниця, згорнувшикрила, ховається в дупла, під
кору дерев і сидять там до весни.
3 слайд: Мурахи восениховаються в глибоких підземних норах мурашника,
ретельно закривши усі входи, збиваються у великий клубок і нерухомо
перезимовують.
4 слайд: Жук-сонечко восени шукає затишне місце для зимівлі: під корою
старих пеньків, під опалим листям.
5 слайд: Оси та джмелі, коли настають холоди, вся сім’я гине, залишаються в
хованках лише молодісамці.
6 слайд: Мухи й комарі ховаються в затишні місця на горищі, у віконні рами,
у підвали, погреби.
7 слайд: Колорадськийжук закопується в ґрунт і перезимовує там.
8 слайд: Хрущі гинуть, а ось їхні личинки, які вилупилися з яєць, зимують у
ґрунті.
Вчитель:Отже, комахи заздалегідь готуються до зими, бо не зможуть взимку
знайти собіїжі. Одні комахи відкладають яйця і гинуть. Інші шукають
схованки на зиму: ховаються в опалому листі, під кору дерева, шпаринках
5. будинків, трухлявих пеньків, зариваються в ґрунт. Там воничекатимуть до
весни.
V. Музична фізкультхвилинка від Лунтика.
VI. Бесіда про життя риб восени.
1. – Поміркуйте, якою стає вода у водоймахвосенипорівняно з літом –
теплішою чи холоднішою.
– Поміркуйте, чи залежить життя риб від температури водиу водоймах?
2. Робота з підручником с. 57
Завдання:
– Про що розповідається у тексті?
– Чому восени погано клює риба?
– Які риби активно плавають восени в холодній воді?
3. Цікавинки.
– В окуня тіло коротке, спина – темно-зелена, по боках є темні смужки.
Черевні плавці та хвіст у нього яскраво-червоні. Окунь живиться дрібною
рибою,рачками, личинкамибабок. Восени окуні збираються утабуни і
зимують на дні водойм.
– У щуки видовжене тіло, великий рот з гостримизубами. Це хижа риба.
Живе понад 20 років. Забарвлення плямисте. Спина темніша, в черевце –
світліше. Зимують щуки табунами на дні водойм.
– У сомавелика голова, велика паща з кількома рядамидрібних загнутих
всередину зубів. Має двоєвусів на верхній щелепі та чотиривусики – на
нижній. Очі в сомадуже маленькі. У нього немає луски, тіло вкрите слизом.
Довжина тіла сомів може сягати5 м., вага – 300 кг у віці 80-100 років. Полює
на риб, може нападати на водоплавних птахів і дрібних звірів.
4. – Які риби збираються надні водойм у глибоких зимувальних ямах,
зарившись у мул. (Короп, лящ, сом).
5. Робота в зошитахз друкованою основою. С. 24.
VII. Міні-проект «Як готуютьсядо зими бджоли?»
6. 1. Відеоперегляд«Пасіка».
Розповідаєпасічник Дерев’янчукМихайло Васильович.
2. Робота в парах.
Завдання: знайдіть у тексті інформацію про те, як бджоли готуються до зими.
Обговоріть їх.
Інформація. Дикі бджолиживуть у дуплах, а свійські – у вуликах, зазвичай
сім’ями. У бджолиній сім’ї одна матка і багато робочихбджіл. Матка
відкладає яйця, а робочібджоличистять і охороняють вулик, будують з
воску соти, вигодовують личинок, збирають пилокі нектар з квітів.
Восени ці комахи замазують усі щілини у вулику і щільно скупчуються.
Вони майже не рухомі. Живляться медом. Завдякицьому в них виділяється
тепло. Відтак у вулику підтримується температура до 20 градусів тепла.
Люди утеплюють вулики і підгодовують бджіл сиропом, якийварять із цукру
і води.
VII. Інтерактивна вправа «Ти мені – я тобі».
Ти мені - я тобі-
Цікава дуже гра.
Сьогоднічас її настав,
Прийшла її пора!
До неї готувались ви
Усі заздалегідь
Хто ж виграє сьогодніз вас?
Кому так пощастить?
(Картк
и для
гри).
ІХ.
Підсум
ок
7. уроку.
1. Завдання для друга природи.
Перевірте народніприкмети:
Якщо в листопаді з’явилися комахи – зима буде теплою.
Великі і високімурашині купи восени – на суворузиму.
Восени довго не зникають мухи – осінь буде затяжною і сніг ляже
пізно.
2. Оцінювання (за допомогою смайликів).
Дуже добре!
Добре!
Потрібно ще попрацювати!
Х. Домашнєзавдання.
1. – С. 56-57. Прочитати, розглянутималюнки, дати відповіді на запитання.
Виконайте 3 завдання в зошиті.
2. Завдання для друга Природи:
– Поспостерігайза поведінкою комах восени.