Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Які в осені прикмети?
1. Тема. Які в осені прикмети?
Мета: ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити історію походження назв місяців
осені; вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції, які вона викликає;
розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам'ять; виховувати любов до
природи.
Обладнання: комп’ютер; таблиці «Природознавство в таблицях» №6,7; деревце з
листочками, на яких написані завдання; кошик з овочами.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Які пори року ви знаєте?
— Що є причиною зміни пір року?
2. Робота над загадкою
Звучить музика «Осіння пісня», вчитель читає загадку.
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає.
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль.
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
— Які слова допомогли вам відгадати загадку? (Розфарбувала, жовті шати одягає, жде
білу сестрицю.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні у нас урок-мандрівка на тему «Які в осені прикмети?» На ньому ви дізнаєтеся
які зміни природи відображені у назвах осінніх місяців.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тож вирушаймо у нашу подорож.
№1 Я листочок зриваю і завдання прочитаю.
Згадайте вірші про осінь.
1.Настала осінь фантастична
Й по небу синьому пливе.
Чарівна, дивна, поетична…
Тепер в ній казочка живе.
2.Фантазій є у ній багато —
Он в небі диво-кораблі.
Вона до нас прийшла на свято,
Побути в затишку й теплі.
3.Вона приваблива й красива,
Дарунки людям роздала.
Чарівна, мила і вродлива —
В життя фантазії внесла.
4. Осінь, осінь! Чарівна і дивна
В дивограї кольорів горить.
2. Неповторна, гарна, як царівна,
У намисті горобин стоїть.
5. Гляньте! Листячко яке барвисте:
Жовте, червонясте і руде!
Небо — синє-синє! Чисте-чисте!
І немає хмароньки ніде!
6.Справді, осінь дуже гарна й мила,
І краси багато так у ній.
Все довкіл вона позолотила,
Тільки придивитися умій!
Тож продовжуємо подорожувати далі
№2 Я листочок зриваю і завдання прочитаю
Ознайомитись з ознаками осені в неживій природі
Поясніть народну мудрість: «Осінь іде, за собою дощ веде».
Таблиця №7
1. Розгляд малюнків та бесіда за їх змістом.
- Як змінюється висота Сонця над горизонтом восени?
- Скільки світла і тепла потрапляє на Землю?
- Якими стають дні і ночі восени?
- Як змінюється температура повітря і води у водоймах?
- Яке небо восени? Які опади характерні для осені?
- Які явища природи можна спостерігати восени?
Зробити висновок.
Слайд №1 прикмети (зміни в неживій природі)
Ранкові тумани, дощі, перші заморозки на траві, небо вкрите хмарами, перший сніг.
2. Пояснення змісту прислів’я: «Листопад зимі ворота відчиняє».
— Прочитайте завдання для ведення спостережень восени за неживою і живою
природою. С.35
— За таблицею розкажіть, як спостерігати за природою восени, які явища відбуваються у
неживій природі, у житті рослин і тварин. С.36-37
— Осінь це шлях, який проходить природа від літа до зими.
Робота в парах
— Прочитайте мудрі народні вислови про осінні місяці, поясніть їх. С.40
3. №3 Ось листочок я зриваю і завдання прочитаю
Час уже нам відпочити і здоров’я підкріпити.
2. Фізкультхвилинка
Діти співають пісню Н.Май «Дощик» з імітацією рухів.
№4 Ось листочок я зриваю і завдання прочитаю
Дізнайтесь про що розповідають назви осінніх місяців
Таблиця №6 Осінь
Робота в групах
1. Розгляд ілюстрацій. Бесіда про ознаки осені в неживій та живій природі.
- Які характерні риси має вересень, жовтень, листопад?
Слайди №2 вересень, №3 жовтень, №4 листопад.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
№5 Ось листочок я зриваю і завдання прочитаю.
Провести гру Добери назви місяців.
Слайд
Гра «Добери назви місяців»
1) ... — рум'янець року.
2) ... — жовтню син, а зимі рідний брат.
3)... стелить землю листям, а ... — снігом.
4) ... пахне яблуками, а ... — капустою.
5) ... ходить по краю та й виганяє птахів із гаю.
№6 Ось листочок я зриваю і завдання прочитаю
Розкажіть які овочі люди заготовляють на зиму
.До зустрічі зими готуються і люди,
Щоб взимку з їжі все у них було.
Є хліб, картопля, та й до хліба буде,
В домівці кожній — затишок, тепло.
Осінь.
Я городом походжаю,
Усі овочі збираю,
Не найду я гарбуза.
Гарбуз Ось я той гарбуз,
Іду до кошика.
Я росту такий великий,
Не підняти чоловіку
В мене маса нелегка —
Кілограмів аж до ста.
Дуже гарним я буваю,
Завжди людям помагаю
Кулінари мене знають
Й дуже-дуже поважають.
Каші, пудинги, бісквіти
І котлети люблять діти.
Огірок. Ось я огірочок,
Іду до кошика.
Я — огірочок молоденький,
4. Зелений, добрий і тугенький.
І пахну дуже смачно я,
Як уся моя сім'я!
Корисний я та смачний дуже.
Мене і солять, й маринують,
На зиму завжди консервують.
Морква.
Ось я та морквиця,
Іду до кошика.
Я — морква солоденька,
І смачненька, і тверденька.
Ще й корисна, вітамінна
І у страві незамінна.
Лікувальний в мене сік,
Той, хто пити його звик,
Матиме хороший зір —
Ти попробуй і повір!
Осінь збирає всі овочі у дітей і кладе їх до кошика.
№7 Ось листочок я зриваю і завдання прочитаю.
Час уже урок кінчати і усе підсумувати.
VI. Підсумок уроку.
— За якою порою року йде осінь?
— Скільки осінніх місяців? Назвіть їх.
— Який з цих місяців вінчає початок осені, який — середину, а який є передвісником
зими? (Вересень — початок осені, жовтень — середина, листопад кінець цієї пори
року.)
— Розгляньте фотографії на с. 41. На які періоди поділяють осінь?
Підсумок. Осінні місяці: вересень, жовтень, листопад. Восени дні стають
коротшими, а ночі — довшими. Сонце піднімається на небосхилі вже не так високо, як
улітку, тому його промені слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується,
з'являються перші заморозки.
І давайте наш урок закінчимо поетичними рядками
7.Вже осінь. Падають каштани.
І листя з дерева летить.
Над лугом стеляться тумани,
І ліс задумливо шумить.
8.Вдень струни бабиного літа
Блищать на сонці і дзвенять.
Пташки останні сумовито
У вирій, в теплий край летять.
9.А в небі хмарка знов пливе...
І знову дощик накрапає,
І потускніли кольори.
Це осінь тихо походжає,
І дощик сіється згори...
5. Слайд відео Пори року. Осінь
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 38-41.
— Під час екскурсії, прогулянок, дорогою до школи (додому) спостерігайте за змінами у
живій і неживій природі у різні пори року (місяці). Свої спостереження записуйте у зошит.
Обов'язково зазначайте дату побаченого. За можливості, фотографуйте або замальовуйте
побачене.
— Вигадайте символи для осінніх місяців. Порівняйте, чим відрізняються між собою
осінні місяці.
6. Слайд відео Пори року. Осінь
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 38-41.
— Під час екскурсії, прогулянок, дорогою до школи (додому) спостерігайте за змінами у
живій і неживій природі у різні пори року (місяці). Свої спостереження записуйте у зошит.
Обов'язково зазначайте дату побаченого. За можливості, фотографуйте або замальовуйте
побачене.
— Вигадайте символи для осінніх місяців. Порівняйте, чим відрізняються між собою
осінні місяці.