Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
1. Тема. ПЕРЕКАЗУЄМО ДЕТАЛЬНО. СКЛАДАННЯ ТВОРУ ЗА
СЕРІЄЮ МАЛЮНКІВ _____________
Мета. Ознайомити учнів з поняттям "детальний переказ", вчити
переказувати детально; збагачувати активний і пасивний словник учнів;
продовжувати формувати вміння і навички учнів при складанні творів за
серією малюнків; розвивати увагу, спостережливість, творче мислення;
виховувати любов до природи, зокрема до зимової пори року; бажання
допомагати тваринам, зокрема птахам, взимку.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Слово вчителя.
— Ще зовсім недавно ми бродили з вами в осінньому лісі. Під
ногами шур хотіло опале листя, сумну пісню співали птахи. А сьогодні — під
теплою білою ковдрою сплять деревця і травинки, не чути співу птахів. Що
це за пора року?
Загадка
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі.
Поля причепурила —
Пухнастим снігом вкрила.
Відгадайте, хто вона,
Бабусенька чарівна.
— Правильно — це зима.
2. Бесіда за запитаннями.
— Який сніг у лісі?
— Чому настовбурчилися пташки?
— Які ялини?
— Чому зайчик міняє шубу взимку? ,|
— Як пристосувався до зими ведмідь?
— Чому білочка не боїться холодів?
III. Оголошення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися переказувати текст-опис
"Зима", ставити запитання і давати відповіді на них, творчо працювати над
текстом; усно складати твір-розповідь за серією малюнків і записувати його.
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Слово вчителя.
— Детальний переказ — це такий переказ, в якому передаються всі
моменти, які можуть запам'ятатись. Такий переказ збагачує мовлення новими
словами та зворотами, образними висловами, зміцнює пам'ять, виробляє
навички послідовного викладу.
2. Завдання 1 (зошит, с. 30).
а) Читання тексту вчителем. Соколова-Микитова "Зима".
б) Бесіда за змістом прослуханого з розглядом ілюстрацій про зиму,
про різних тварин.
2. — Яка пора року описана?
— Який сніг? земля? ліс?
— Чиї сліди видно на снігу?
— Хто ще вийшов на полювання? (Лис, вовки.)
— Які ще тварини зимують в лісі? (Лосі, різні пташки, білки та ін.)
в) Словниково-семантична робота.
Зима — холодна, люта, сердита, морозна.
Сніг — білий, важкий, чистий.
Сніг, як біла скатертина; сніг, як важкі білі шапки.
Сліди — гарні мережки, мальовничий ланцюжок.
Ліс — зимовий, принишклий, укритий сніговим навісом.
Зайчисько-біляк; горностай, піднявши чорний кінчик хвоста; старий
лис; вовки-розбишаки; лосі перейшли, зриваючи копитами сніг.
г) Самостійне читання тексту учнями. Поділ на частини.
г) Складання плану.
Зима
1. Ліс взимку.
2. Життя тварин взимку:
— протоптана стежка зайчиськом-біляком;
— полювання горностая;
— мальовничий ланцюжок слідів старого лиса;
— сліди розбишак-вовків;
— зритий сніг після лосів.
3. Скрите життя у принишклому зимовому лісі.
д) Усний детальний переказ (за планам), (2-3 учні).
3. Завдання 2 (зошит, с. 31).
Розглянути малюнок у зошиті і записати запитання, на яке б хотілось
отримати відповідь.
— Про що турбується білочка?
— Чиї сліди видно на снігу? -— Яка пора року настала?
— Який ліс взимку? і т.п.
4. Творча робота над текстом. Завдання 3 (зошит, с. 32).
Написати речення в такому порядку, щоб вийшла зв'язна розповідь,
дібрати заголовок.
а) Читання речень учнями (Самостійно).
б) Відповіді на питання.
— Яка пора року прийшла? (Зима.)
— Які ознаки зими описано? (Замерзла річка, ставок; сніг вкрив
поле, дахи, стежки; дме вітер.)
— Чим займаються діти взимку?
в) Робота над впорядкуванням речень.
— 1 речення, 2 речення, 4 речення, 6 речення, 3 речення, 5 речення.
-— Чому ви так думаєте?
г) Підбір заголовка.
Прийшла зима. Взимку радість для дітей. Весела зима і т.п. ґ) Запис
3. удосконаленого тексту в зошит.
д) Перевірка написаного.
V. Фізкультхвилинка "Зайчики".
VI. Складання розповіді за серією малюнків.
1. Розгляд малюнків.
2. Відповіді на питання.
— Кого ви бачити на першому малюнку?
— Яка пора року зображена?
— Куди вийшла дівчинка?
— Що вона робить?
— Кого бачила на снігу?
— Що зробила із замерзлою пташкою?
— Який підпис можна дібрати до малюнка? (Прийшла зима.
Замерзла пташка. Галинка на прогулянці.)
— Як доглядала дівчинка пташку?
— Як підпишемо другий малюнок? (В клітці. Порятунок.
Допомога.)
— Що сталося навесні?
— Який заголовок підберемо до третього малюнка? (На волі. Вдячна
пташка.)
3. Складання плану, підбір заголовку до тексту.
Допомога
1. Замерзла пташка.
2. Порятунок.
3. На волі.
5. Складання розповіді (усно 2-3 учні).
6. Запис розповіді за серією малюнків.
7. Перевірка записаного.
VII. Підсумок уроку.
— Що означає детально переказати текст?
— Яке життя тварин взимку?
— Як ви допомагаєте пташкам зимою?
Загадки
Хто наткав полотна
Аж від лісу до вікна?
І сміється, задається.
— Ось така ширина! (Зима.)
Дивина!
Щезла стежка... Де вона?
Зникли десь і огорожа...
Гай на себе чом не схожий?
Що за диво? Все навкруг
Вкрив біленький ніжний пух...
Дива зовсім тут нема —
4. То до нас прийшла... (Зима.)
Чудо-сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця —
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає —
Сріблом все вкриває. (Зима.)
Я — антонім слова "літо",
в мене біла тепла свита,
хоч мороз люблю сама:
адже звуть мене... (Зима.)
В зимову веселу пору
Ми — кращі друзі дітвори,
Виводять діти нас на гору,
А ми веземо їх з гори. (Санки.)
Крешуть лід, ріжуть лід,
Залишають дивний слід.
Ох, які ж прудкі вони!
Це звичайно... (Ковзани.)
Прив'яжемо — підуть, відв'яжемо — стануть. (Лижі.)
Улітку відпочивають, а взимку дітей катають. (Санки, ковзани, лижі.)