1. Конспект інтегрованого заняття
з пріоритетом логіко – математичного
та мовленнєвого розвитку
«Колискова осені»
старша група
провела - вихователь Трачук А.П.
26.11.19р.
2. Мета:активізувати знання дітей про сезоннізміни в природіта у житті тварин і
птахів ( зимуючі, перелітні) восени; уточнити особливостіпідготовки до зимівлі
лісових звірят; продовжуватинавчати розпізнавати листя дерев за формою і
кольором;закріпити знання про його значимість та застосування у житті
людини; вправляти дітей в умінні називати народніприкмети про погоду;
формувати уміння одягатись по погодіта шанобливе ставлення до свого
здоров’я;
продовжувативчити дітей розрізнятина слух і правильно інтонувати звуки в
словах та встановлювати їх послідовність у мовномуслові; вправляти в умінні
складати речення за графічною схемою та із заданим словом (осінь); формувати
уміння чути й виділяти окремі словаз речень;
вправляти дітей у порядковійлічбі предметів; закріпити склад числа в межах
шести розкладанням предметних множинна дві множини; продовжувативчити
використовуватиприйом додавання та віднімання по одномута читати
приклади; активізувати уміння визначати розміщення предметів за двома
координатами – назвоюрядка і стовпчика;продовжувативчитиорієнтуватись на
аркуші паперу (лівий верхній і нижній кут, правий верхній і нижній кут, ліворуч,
праворуч, над, під, у), та застосовуватидані терміни при складанні розповідіза
власне створеноюкартиною;
розвиватиуміння працювати в командах, спільно приймати рішення, вміння
обговорюватипроблему;
виховувати бережливе ставлення до природи, бажання допомагатитваринам,
птахам.
Обладнання:іграшка Незнайко, листя з дерев, корзинка, парасолька,
роздатковийматеріал: посібник для складу числа, ігрове поле,предметні
картинки звірів; коректурна таблиця, каса.
Хід заняття
Діти погляньтесьогоднідо нас із вами завітало багато гостей. Давайте ми з ними
привітаємось.
Ранкова зустріч.
А тепер давайте привітаємось один з одним.
Доброгоранку, доброгодня.
Бажаєте ви і бажаю вам я
Хам плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки
Кивають голівки
І сяють усмішки
Доброгоранку, доброгодня
Бажаєте ви і бажаю вам я.
Доброгоранку Аліна Петрівна.
Доброгоранку всім дітям, які завітали до нас у садочок.
3. А тепер я хочу привітатись з кожним особисто.
(діти по черзіпідходять до картинок привітань і вітаються з вихователем)
Я думаю ви уже звернули увагу на нашого гостя. Хто він такий. Я думаю що це
Незнайко. Він так уважно розглядає зображеніна стіні предмети. І не може
розібратись, яквони розміщені, та де знаходяться.
Допоможемо йому?
Визначеннякоординат(стовпчики,рядочки з використанням предметно–
ігрового середовища групи)
Подивіться усі уважно на стіну і скажіть мені будь ласка:
- де знаходиться гусінь;
- де знаходиться жучоксонечко;
- де знаходиться прямокутник;
- де знаходиться парасолька.
Незнайко то тепер тобі зрозуміло, як тут все розміщено? А що це в тебе тут
таке?
Діти що це Незнайко приніс із собою?
Хочете поглянути що там?
(вихователь бере листя і підкидає його)
Бесіда про сезоннізміни в природі восени.
- як можна назвати це явище?
- які два слова заховались услові«листопад»?
- діти чому ж воно опадає?
- які ще зміни відбулисяв природі восени?
- перерахуйте осінніявища, які ви знаєте?
Діти, а чому Незнайко прийшов до нас з парасолькою?
Про що він хоче нам нагадати?
Зверніть увагу у що він взутий? Як ви думаєте чому?
- якщо раптом ви забули парасольку, а на вулиці іде дощ. Що може
статись?
- якщо ви пішли на дощ в кімнатних тапочках. Що може статись?
Давайте ми з вами розкажемо Незнайкові, що ж кажуть про листопад в народі.
Я буду казати початок речення, а ви будете закінчувати.
А зараз Незнайко запрошує вас сісти за столики. Я думаю, що він підготував нам
ще багато сюрпризів. Всі сюрпризивід Незнайка знаходяться у касі . Відкрийте
будь ласка її. Та дістаньте листокна якому у верхньому лівому куточку
написана цифра 1. І покладіть перед собою.
Ось вони наші листочки. Бачите куди заховались. Незнайко хоче, щоб ми їх
порахували порядковоюлічбою.
(одна дитина рахує)
-який в тебе перший листочок ?
- який в тебе третій листочок?
- який в тебе четвертий листочок?
- який в тебе шостий листочок?
4. Ми з вами уже розказализ яких дерев ці листочки.
А тепер скажіть будь ласка
- як ми можемо їх використовувати?
- а що не можна робити з листям? Чому?
Давайте ми з наших листочків складемо гарний осінній букет. А щоб це зробити
потрібно дістати листочокна якому написано в лівому верхньомукуточку
цифру 2. Ми маємо в склянку скласти букет з листя. Тому, дістаньте з
карманчика і викладіть таку кількість листочків, які відповідають цифрі
написаній на вашій склянці.
- Яка кількість листочківу твоєму букеті?
А тепер поділіть це число на два менших числа. Кому потрібно можете
скористатись листочками.
Називай з яких двохменших чисел складається твоє число?
Молодці. Ви гарно впорались із цими завданнями. Я дивлюсь на Незнайка і
бачу, що він дуже задоволенийвашою роботою.
Ще недавно в синім небі
Пролітали журавлі
А сьогоднівбезгомінні
Ходить осінь по землі
Нині всіх вона чарує
Неповторна, чарівна
Різні барви нам дарує
І дивує нас вона.
Для того щоб ми з вами ще раз помилувались красою осені. Зрозуміли, якою
незвичайноює ця пора року. Незнайко пропонує вам наступне завдання.
Покладіть перед собоюлистокна якомуу верхньому лівому куточку написана
цифра 3.
Робота з коректурними таблицями.
Ви знаєте, що з приходом осенів природістається дуже багато змін. А яких саме
ми зараз з вами згадаємо.
- знайдіть у своїй таблицізображенняосінніхприроднихявищ і позначте їх
синіми кружечками, а червоними позначте ті явища природи, яких восени
не буває.
( які явища природити позначив синіми кружечками; які явища природити
позначив червонимикружечками)
- а теперзнайдіть над хмаринкою приклад, розв’яжіть його.
(читай свій приклад)
- а цифру з відповіддю приклада покладіть на таку кількість предметів, що
відповідають цій цифрі.
Ви знаєте, зміни сталися не лише в житті природи, але й у житті птахів.
- знайдіть у своїй таблиціптахів, які залишилисязимувати, іпозначте їх
зеленими кружечками.
- а птахів, які полетіли у теплі краї жовтим кружечком.
5. (яких птахів ти позначив зеленим кружечком;яких птахів ти позначив жовтим
кружечком)
- відшувайте на таблицікартинку, яка знаходитьсяліворуч від зображеного
туманому. Що там зображено?
- складіть будь ласка реченняза цією схемою, щоб у ньомубуло слово осінь.
(назви своєперше слово, друге)
- у кожного з вас в таблиціє картинка, назва якоїскладаєтьсялише з трьох
звуків, знайдіть його і позначте фіолетовим кружечком.
(назви своєслово;назви підряд всі звуки у слові; назви всі звуки і скажи, які
вони)
Для того щоб птахи не голодали, а мали що їсти давайте ми з вами їх підгодуємо
- відшукайте в своїй таблицікорм для птахів, які мають зимувати і
покладіть його білятієї пташки, яку хочете погодувати;
( якій пташці ти підшукав корм і який)
Молодці ви гарно впорались із цим завданням. Я сподіваюсь що Незнайко
дізнався багато чого нового іпізнавального.
Я думаю ви можете переходити до наступного завдання.
Покладіть перед собоюостанній листочокАле ви мабуть помітили, що він є не в
кожного. Томущо ви маєте робитице завдання по двох. Працювати командами.
І так ось наша перша команда, друга команда і третя команда.
Давайте ми з вами уважно розглянемо що ж там у вас зображено.
Ми помандруємо з вами у лісок
Почуємо природи голосок
Бо у природи є своєжиття
Це шелестлистя, голос солов’я
Це ліс осінній у своїй красі
Тож хто зі мною діти?
Ми усі.
Прошу вас усіх піднятись і стати біля своїхстоликів.
Ходить осінь поміж нас
І її лунають кроки
В лісі й у полях широких
Тільки де я не шукаю
Скрізь цю панізустрічаю.
От і зараз в лісі граюсь
І до всього прислухаюсь
Ш –ш- ш-ш – ш
Угорі щось шелестить
Може осінь в ліс летить?
Ні, це листячко шурхоче
6. Вітерець його лоскоче.
Шух – шух – шух.
Шумить в кущах
Пурх!
Здійнявсяптах,
Крилами залопотів
І у вирій полетів.
С – с – с –с.
В сухій травичці
Прошмигнула в нірку мишка.
А ми зновуповертаємось до свого останнього завдання.
Виконаннязавдань на ігровомуполі.
Ось ми з вами завітали до осіннього лісу, на галявину. Погляньте, як тут
гарно, наче в казці. У золоте вбранняодяглись дерева,з яких повільно
опадають листочки. Все навколовиблискуєпід яскравими промінчиками
сонечка. Біляпеньочказ – під опалоголистявиглядають гриби.
Внизугалявини стоїть пуста берлога. Високовисокона деревіпустує чиєсь
дупло. Навколо тихо тихо. Нікого не видно.
Чому на лісовій галявині зовсім пусто.
Кого тут не вистачає? (звірів)
Настала тепла осінь і звірята пішли мандрувати, відійшли далеко від своїх
домівок і заблукали.А скоро зима, і звірята можуть замерзнути. Томуїм
потрібна ваша допомога. Давайтеми з вами спробуємо повернутиїхдо своїх
домівок. Де б вони могли перезимувати у теплі та затишку. Щоб не труситись
від холоду і голоду.
Ви маєте розселитизвірят по своїхдомівках. Це ви будете робитивдвох,
радитись між собою. Коливсі звірята знайдуть свої домівки одиніз вас має
повідомити про їх життя на лісовій галявині, а саме головне, як ваші звірята
розселились у своїххатинках. Не забувайте радитись між собою і спільно
приймати рішення, бо від цього залежить наскільки зручно і комфортно будеїм
у своїхдомівках.
А поки ви будете це робити, я пропоную вам послухати шелест осіннього листя,
шум вітру, крик птахів, які залишились зимувати, мишку та їжачка, які шарудять
у сухій травичці.
Висипте предметні картинки і починайте працювати.
Я думаю, що вже всі ваші звірята знайшли свої домівки. Томуперша команда
хто із вас двохбуде повідомляти, як розселились звірятана галявині. Друга
команда. Третя команда.
(розповідайкуди ви розселилизвірят)
Я дивлюсь на Незнайка і бачу, він дуже залишився щасливим, бо ви були такими
кмітливими, розумнимиі так добрезнаєте примхи осені.
Тому скажіть нам будь ласка:
- Що вам найбільше запам’яталось?
7. - Яке завдання найбільше сподобалось виконувати?
Ми з Незнайком дякуємо вам за вашу старанність, кмітливість, правильні
відповіді. Адже тепер Незнайко піде від нас справжнім Знайком.